کشور ترکیه

پرچم کشور ترکیه

فهرست مطالب

معرفی ترکیه

ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.
ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.
پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.
جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۴ میلیون نفر (برآورد ۲۰۲۰) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.
زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.
ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشته‌است.
جغرافیا
ترکیه در بین شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار گرفته‌است. کشورهای هم‌مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر.
ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. بزرگترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول می‌باشد.

بزرگترین شهرها

بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، غازی عینتاب، آنتالیا، قونیه و قیصریه هستند. بیشتر شهرهای این کشور دارای پارک‌های ملی و شهری سطح بالا هستند و همانند کشورهای غربی، هر شهر بزرگ در ترکیه دارای ناحیه تجاری است.
کنگره جغرافیای اول که در سال ۱۹۴۱ در آنکارا برگزار شد، در پایان بررسی‌های طولانی خود ترکیه را به هفت ناحیه جغرافیایی (به ترکی: bölge) تقسیم نمود. در بررسی‌های کنگره نام‌برده ویژگی‌های مختلف جغرافیایی ترکیه در نظر گرفته شد. هر یک از این نواحی شامل چندین استان (به ترکی: il) می‌شوند. کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز همه استان‌ها به جز سه استان با خود استان هم‌نام هستند. سه استان نام‌برده عبارت‌اند از: ختای (مرکز: انتاکیه)، قوجاایلی (مرکز: ایزمیت)، سقاریه (مرکز: آداپازاری). هرکدام از استان‌های ترکیه به چندین بخش تقسیم شده‌است.

تقسیمات کشوری ترکیه

رتبه نام شهر استان جمعیت رتبه نام شهر استان جمعیت
استانبول
استانبول
آنکارا
آنکارا

۱ استانبول استانبول ۱۴٬۸۰۴٬۰۰۰ ۱۱ مرسین مرسین ۱٬۰۰۵٬۴۵۵ ازمیر

۲ آنکارا آنکارا ۴٬۸۷۱٬۸۸۴ ۱۲ شانلی‌اورفه شانلی‌اورفه ۹۲۱٬۹۷۸
۳ ازمیر ازمیر ۲٬۹۳۸٬۵۴۶ ۱۳ اسکی‌شهر اسکی‌شهر ۷۵۲٬۶۳۰
۴ بورسا بورسا ۲٬۰۷۴٬۷۹۹ ۱۴ دنیزلی دنیزلی ۶۳۸٬۹۸۹
۵ آدانا آدانا ۱٬۷۵۳٬۳۳۷ ۱۵ قهرمان‌مرعش قهرمان‌مرعش ۶۳۲٬۴۸۷
۶ غازی عینتاب غازی‌ عینتاب ۱٬۶۶۳٬۲۷۳ ۱۶ صامسون صامسون ۶۵۲٬۴۱۰
۷ آنتالیا آنتالیا ۱٬۳۱۱٬۴۷۱ ۱۷ ملطیه ملطیه ۶۱۸٬۸۳۱
۸ قونیه قونیه ۱٬۱۳۰٬۲۲۲ ۱۸ ازمیت قوجاایلی ۵۷۰٬۰۷۷
۹ قیصریه قیصریه ۱٬۱۲۳٬۶۱۱ ۱۹ آداپازاری سقاریه ۴۹۲٬۰۲۷
۱۰ دیاربکر دیاربکر ۱٬۰۴۷٬۲۸۶ ۲۰ ارزروم ارزروم ۴۲۲٬۳۸۹

تاریخ کشور ترکیه

ترکیه کنونی در دوران باستان، تحت حکومت دولت شهرهای متعدّدی مانند لودیه و ایونیا قرار داشت. تا اینکه در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد، این دولت‌ها توسّط کورش بزرگ هخامنشی منقرض شد و ترکیه زیر سلطه هخامنشیان درآمد. پس از یورش اسکندر در سال ۳۳۳ پ.م. آسیای کوچک به دست سلوکیان افتاد؛ و پس از اندکی رومیان جای آن‌ها را گرفتند.

امپراتوری بیزانس
بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد دچار مشکل شد، تا اینکه در سال ۳۹۵ میلادی امپراتور کنستانتین شهر امپراتوری روم شرقی (کنستانتینوپل/قسطنطنیه/استانبول/اسلامبول) را پایتخت خود قرار داد؛ این اقدام مقدّمهٔ تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی شد. از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، ترکیه کنونی را در دست گرفت. در سال ۴۶۳ هجری قمری، ترکمانان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان به جنگ با امپراتوری بیزانس شتافتند و در ملازگرد، سپاه امپراتور بیزانس، رومانوس چهارم را شکست دادند. بدین ترتیب نیمهٔ شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و زمینه برای مسلمان شدن مردم آن جا و نفوذ زبان ترکی به آن جا فراهم شد؛ ولی نیمهٔ غربی ترکیه در دست امپراتوری بیزانس باقی‌ماند.

پس از آن کوچ قبایل ترکمن مسلمان از شرق ایران به آسیای کوچک آغاز شد و این قبایل به تدریج دولتهای کوچک محلی در آنجا تشکیل دادند. یکی از مشهورترین این قبایل، قبیله «قایی» بود که در نزدیکی آنقره (آنکارا) سکونت داشتند. رهبر این قبیله به نام عثمان در سال ۶۷۸ هجری خورشیدی (۶۹۹قمری/۱۳۰۰میلادی) حکومتی تأسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد. از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف درآورد.

در سال‌های نخست سده نهم هجری قمری، بایزید ایلدرم سلطان عثمانی، از تیمور لنگ شکست خورد و اسیر شد. تیمور لنگ افراد بسیاری را از ترکیه اسیر کرد تا به مناطق دیگر ببرد، ولی به درخواست خواجه علی سیاهپوش آنان را رها کرد و بدین ترتیب این افراد ناحیه شیعه‌نشین بزرگی را در کشور عثمانی به وجود آوردند و بسیاری از آنان در زمان شاه اسماعیل یکم صفوی به ایران آمدند و جزئی از قزلباش‌ها شدند.

در سال ۸۳۲ ه‍. خ (۱۴۵۳میلادی)، سلطان محمد فاتح توانست به زندگی هزار ساله امپراتوری بیزانس (امپراتوری روم شرقی) پایان دهد. فتح درخشان او، تسخیر قسطنطنیه (کنستانتین) پایتخت بیزانس بود، که از آن پس استانبول (اسلامبول) نامیده شد. این فتح مبدأ قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شده‌است.

کسی که حکومت عثمانی را به امپراتوری تبدیل کرد، سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز (مهیب) بود. وی در اوایل سده نهم هجری قمری به پادشاهی رسید. او در طول پادشاهی ۹ ساله خود شام، مصر، عراق، حجاز (غرب عربستان)، و بخش‌هایی از بالکان (در جنوب شرق اروپا) را به تصرف درآورد و خود را خلیفه مسلمانان نامید. همچنین او کتاب‌های بسیاری را از مناطق متصرف شده بدست آورد، که اکنون زینت بخش کتابخانه‌های ترکیه‌است. سلطان سلیم یکم در سال ۸۹۳ ه‍.خ (۹۲۰ق. /۱۵۱۴م) شاه اسماعیل یکم را در جنگ چالدران شکست داد.
اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم (قانونی) پسر سلطان سلیم رخ داد. او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت. او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی، تا سلطانیه نیز پیش‌آمد. پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت.

جمهوری ترکیه
امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد. وی خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد. او نظام جمهوری ترکیه را به صورت یک جمهوری مجلس محور (پارلمانی) تأسیس کرد و با ایجاد مجلس بزرگ میهنی ترکیه، دولت را در برابر مجلس میهنی مسئول ساخت. آتاترک مؤسس و رهبر حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه بود و به مدت پانزده سال و به صورت مادام العمر ریاست جمهوری ترکیه را بر عهده داشت.

در دوران اقتدار آتاترک و امین و پشتیبان او عصمت اینونو که از آن به عنوان دوران تک حزبی یاد می‌شود، سیمایی از اقتدار سیاسی ملی گرایانه به نمایش گذاشته شد که ابایی از نژادپرستی و ترویج پان‌ترکیسم و به انزوا راندن اسلام و قومیت‌ها نداشت. بعد از یک دوران تک‌حزبی در سال ۱۳۲۹ (۱۹۵۰) حزب دمکرات از گروه سیاسی مخالف قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد، ولی آزادی سیاسی با دوره‌هایی از کودتاهای نظامیان در سال‌های ۱۳۳۹، ۱۳۵۰ و ۱۳۵۹ شکسته شد. در سال ۱۳۵۳ ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال ۱۳۷۵ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴) تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری‌های نظامی بسیاری داشته‌اند که باعث مرگ بیش از ۴۵ هزار تن گردیده‌است. ترکیه در سال ۱۳۲۵ به عضویت سازمان ملل درآمد و در سال ۱۳۳۱ به ناتو پیوست. ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردمسالاری و اقتصاد خود دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.

پیشینه پرچم
طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ. این طرح مربوط می‌شود به علائمی که امپراتوری‌های ترکمن سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می‌کردند. جمهوری ترکیه این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشت. از آن جا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند، نزد اروپاییان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد.

اکنون شمار بسیاری از کشورهای اسلامی ماه و ستاره را به صور مختلف به پرچم خود افزوده‌اند. نشانه هلال احمر نیز از این تأثیر به کنار نبوده‌است. صلیب سرخ جهانی در ۱۲۴۱ توسط هنری دونانت بازرگان سوئیسی تأسیس شد و چون نشانه دولت سویس و علامت دین مسیح را بر آن نهادند، هلال احمر به عنوان برابر اسلامی-سنی (و شیر و خورشید سرخ به عنوان برابر شیعی) آن بعد از جنگ جهانی اوّل بر پا شد.
از جمله کشورهایی که نماد ماه و ستاره را روی پرچم کشورشان دارند، عبارت‌اند از: ازبکستان، الجزایر، پاکستان، ترکمنستان، تونس، جمهوری آذربایجان، سنگاپور، مالزی، موریتانی، لیبی و ترکیه.
جمعیت شناسی
زبان بیشتر مردم در ترکیه ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌های کردی، ارمنی، زازاها، ترکی آذربایجانی در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود. گروه‌های قومی کوچک‌تری چون لازها، عرب‌ها، گرجی‌ها و چرکس‌ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

کردهای ترکیه بیشتر در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور ترکی است. گروه‌های قومی کوچک‌تر در ترکیه عبارت‌اند از: ارمنی‌ها، آذربایجانی‌ها (شمال شرق)، لازها (شمال) و عرب‌ها (جنوب).

یک مطالعه ژنتیکی در سال ۲۰۰۱ از طریق بررسی هاپلوگروپ‌های دی‌ان‌ای در ترکیه نشان داده که ترک‌ها و کردها در کنار ارمنی‌ها، ایرانیان، یهودیان و لبنانی‌ها و دیگر گروه‌های ساکن سواحل مدیترانه (چه در شرق و چه در غرب) احتمالاً از یک نیای مشترک برخوردارند. در نتیجه اقوام امروزین ترک، کرد و ارمنی ممکن است از دل همین گروه‌ها درآمده باشند. مطالعه ژنتیکی دیگری هم در سال ۲۰۰۳ نشان داده که ترک‌های آناتولی با وجود خویشاوندی زبانی (در خانواده زبان‌های ترکی) و همسایگی تاریخی با مغول‌ها ارتباط ژنتیکی خاصی با آنان ندارند. به‌طوری‌که میزان اختلاف ژنتیکی ترک‌ها و آلمانی‌ها با سه گروه اصلی مغول به یک اندازه بوده‌است.
در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۲۳ کروموزوم ایگرگ (که تنها نسب پدری را نشان می‌دهد) از اهالی ۹۰ شهر مختلف ترکیه ۵۴ هاپلوتایپ متفاوت شناسایی شده که اکثریت آن‌ها (۹۴٫۱٪) از هاپلوتایپ‌های رایج در اروپایی‌ها و مردمان همسایه خاورمیانه‌ای است. هاپلوتایپ‌های مرتبط با اهالی آسیای میانه با تنها ۳٫۴٪، هندی‌ها ۱٫۵٪ و آفریقایی‌ها ۱٪ در اقلیت هستند. تنوع قابل ملاحظه هاپلوتایپ‌ها در میان ترکان گواهی بر نقش مهم آناتولی هم به عنوان یک دریافت‌کننده و هم به عنوان یک منبع در جریان شارش ژنی بین مناطق مختلف است. برآوردهای متفاوتی در مورد سهم ژنتیکی مهاجرت ترک‌زبانان آسیای میانه به منطقه آناتولی صورت گرفته‌است. بر اساس یکی از مطالعات بر روی کروموزم ایگرگ این سهم حدود ۱۰درصد و بر اساس یکی دیگر بر روی میتوکندری دی‌ان‌ای و کروموزوم ایگرگ حدود ۳۰ درصد است. هرچند احتمالاً شارش ژنی بین آناتولی و آسیای میانه چندین بار در دوره‌های پیش از تاریخ صورت گرفته‌است اما نامعلوم بودن شمار این جمعیت‌ها و تعداد این دوره‌ها مشکل بزرگی برای تعیین سهم ژنتیکی مهاجرت ترکان اوغوز در سده ۱۱ میلادی به آناتولی است. بر اساس برخی از مطالعات تعیین میزان هاپلوگروپ‌های مخصوص آسیا مانند C-RPS4Y و O3-M۱۲۲ بهترین روش برای تعیین ابعاد این مهاجرت و سهم ژنی آن آن در جمعیت کنونی آناتولی است. این توالی‌های ژنتیکی در یکی از مطالعات تنها در ۱٫۵ درصد اهالی ترکیه دیده شده در حالی‌که در یکی از مطالعات بر روی ۱۳ قوم آسیای میانه ۱۸٪ و در مطالعه دیگری بر روی ۴۹ قوم آسیای میانه ۳۳٪ شیوع داشته‌اند. به نظر می‌رسد افزایش قابل ملاحظه جمعیت آناتولی در عصر برنز که جمعیت آن را در دوران امپراتوری روم به ۱۲ میلیون نفر رسانده بود موجب کاهش تأثیر مهاجرت سلجوقیان و دیگر ترک‌زبانان آسیای میانه شده باشد.
بخشی از ترک‌تباران ترکیه از اقوام ترکان سلجوقی غز هستند؛ ترکان سلجوقی به رهبری طغرل بیگ پس از شکست غزنویان در سال ۴۲۹ هجری قمری شهر نیشابور را پایتخت خود قرار دادند، در سال ۴۳۳ شهر ری را مرکز حکومت خود کردند، سپس اصفهان را مقر اصلی حاکمیت خود قرار داده همدان را نیز پایتخت تابستانی خود کردند. سلجوقیان سپس به رهبری آلپ‌ارسلان در جنگ ملازگرد با رومانوس چهارم امپراتور بیزانس، آناتولی را به تصرف خود درآوردند و سرزمین آسیای صغیر تا قونیه جز امپراتوری سلجوقی گردید. ترکان سلجوقی که از آسیای میانه به فلات ایران وارد شده و شهرهای ایران را فتح کرده در شهر ری حاکمیت خود را تثبیت کرده بودند در این مکان‌ها و در آذربایجان ساکن شدند و با فراهم آوردن لشکریان زیاد از آذربایجان، آناتولی را فتح و در این منطقه مستقر شده پس از غلبه بر امپراتوری بیزانس (روم شرقی)، این منطقه را بر امپراتوری خود افزودند و از زمان حاکمیت فرزندان عثمان (نام یکی از حاکمان ترک آناتولی) امپراتوری عثمانی را در آنجا بنا نهادند.

 

بررسی کشور ترکیه از لحاظ فرهنگی

فرهنگ ترکیه شامل فرهنگ‌ها و آیین‌هایی به شدت متنوع و ناهمگن است که از غرب آسیا، آسیای میانه، اروپای شرقی و سنت‌های قفقاز گرفته شده‌است. بسیاری از این سنت‌ها در ابتدا توسط امپراتوری عثمانی، یک کشور چند قومی و چند مذهبی گرد هم آمده بودند.
ترکیهٔ نوین در حال سرمایه‌گذاری بر بخش‌هایی است که به جهانی‌سازی کشور کمک می‌کند. برای مثال، بخش‌های هنری و معماری مورد توجه ترکیهٔ نوین بوده‌اند. نخبگان کشور در تلاش بوده‌اند تا کشور با سرعت بیشتری فرهنگ غربی را بپذیرد با این حال، فرهنگ ملی، بومی و مذهبی کشور را نیز حفظ کردند. به شکل کلی، حکومت ترکیه در تلاش بوده‌است تا ملی‌گرایی و فرهنگ ملی را تقویت و در کنار آن به جهانی‌سازی کشور بپردازد.

دین مردم ترکیه

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه[۹] که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌است دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌است. لیکن در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۹/۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۰/۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. (البته مطابق کتاب اطلس جامع گیتاشناسی، %۹۲/۵مسلمان (عمدتاً سنی)، ۰/۲٪بی‌دین و بقیه ۰/۵٪ هستند)[۱۰] مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذهب تسنن می‌باشند که از میان آن‌ها حنفی‌ها بزرگترین گروه به‌شمار می‌آیند که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقرند و اکثراً کرد هستند. شمار پیروان مذاهب دیگر بسیار کم می‌باشد. روی هم رفته پیروان ادیان در ترکیه به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شوند:

الف) پیروان دین اسلام، که خود به چند مذهب تقسیم می‌شود و اهم آن‌ها عبارتند از:

۱- حنفی‌ها: جمعیت قابل ملاحظه‌ای از اهل سنت ترکیه را تشکیل می‌دهند.
۲- شافعی‌ها: شاخه‌ای از اهل سنت است که پیروان آن را بیشتر کردها تشکیل می‌دهند.
۳- پیروان سایر فرق اهل سنت.
۴- علویان که خود به چهار دسته تقسیم می‌شود و بنابر آمار رسمی دولت ترکیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد.
ب) پیروان ادیان دیگر به‌جز اسلام، که در کل ۲ درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

ممنوعیت حجاب در ترکیه

حجاب اسلامی در ترکیه دچار دگرگونی‌هایی شده‌است. بر اساس قوانین ترکیه، کارمندان زن در ادارات دولتی اجازهٔ استفاده از روسری و سایر پوشش‌های مشابه را ندارند؛ همچنین بر اساس بخشنامه‌ای تحت عنوان «نحوه پوشش در مراکز آموزش عالی ترکیه» که در سال ۱۹۹۷ میلادی صادر شده، دانشجویان دختر دانشگاه‌های دولتی اجازهٔ استفاده از حجاب در دانشگاه‌ها را ندارند و در سال ۲۰۰۶ این قانون برای دانشگاه‌های غیردولتی نیز لازم‌الاجرا شد.
اکنون در این کشور حجاب «اختیاری» شده‌است و با این وجود همچنان حجاب توسط بسیاری از بانوان این کشور رعایت می‌شود.

 

بررسی ورزش ترکیه 

پرهوادارترین ورزش در ترکیه، فوتبال است. این کشور در فوتبال مردان و زنان سرمایه‌گذاری بسیاری کرده‌است و برخی از باشگاه‌های کشور توانسته‌اند به شهرت جهانی برسند. برای مثال، باشگاه فوتبال گالاتاسرای توانسته در لیگ اروپا و سوپرجام اروپا به قهرمانی برسد. تیم ملی فوتبال مردان ترکیه نیز در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲، جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۳ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ به مقام سوم دست یافته‌است. بسکتبال و والیبال هم هواداران بسیاری در این کشور دارند و علاوه بر تیم مردان، تیم‌های زنان ترکیه نیز در ورزش‌های پرهوادار توانسته‌اند افتخارات بین‌المللی بسیاری به دست آورند. تیم ملی والیبال زنان ترکیه از تیم‌های ملی موفق ترکیه بوده‌است و توانسته‌است که در بازی‌های اروپایی، مسابقات قهرمانی والیبال زنان اروپا و بسیاری دیگر، مدال‌های برتر را از آن خود کند. کشتی روغنی نیز ورزش ملی کشور است و مسابقات آن در کشور برگزار می‌شود.

رسانه‌های ترکیه
صدها کانال، رادیو، روزنامه و خبرگزاری دولتی و مستقل در ترکیه وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار موفق بوده‌اند. برای مثال، TRT World (پخش به انگلیسی) توانسته‌است که به عنوان یک رسانه در جهان شهرت کسب کند و این کانال در تمام شبکه‌های اجتماعی پربازدید جهان حساب کاربری دارد. در مجموع، رسانه‌های ترکیه نسبت به کشورهای منطقه خاورمیانه وضعیت آزادتر و مدرن‌تری دارند اما همچنان از نبود آزادی بیان رنج می‌برند.

موسیقی و رقص ترکیه
موسیقی در ترکیه به‌طور کلی شامل قطعه‌های ترکی می‌شود اما از موسیقی ایرانی، عربی، یونانی و چند سبک غربی دیگر نیز تأثیر گرفته‌است. در دهه‌های اخیر سبک‌های غربی اروپایی و آمریکایی در ترکیه شکوفایی بسیاری داشتند و امروزه بسیاری از خواننده‌های بومی کشور به سبک‌های خارجی اجرا می‌کنند. همچنین بیشتر شهرهای کشور دارای تالارهای کنسرت و صحنه برای اجرا هستند و سالانه خواننده‌های سرشناس بسیاری از سراسر جهان، برای اجرای کنسرت موسیقی به کشور ترکیه سفر می‌کنند. انواع رقص‌های ملی نیز در سراسر کشور در جشنواره‌ها و کنسرت‌های موسیقی اجرا می‌شوند.

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و نوین است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه در سال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز قوی و به سرعت در حال رشد است و نقش مهمّی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال‌های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد ۸٫۹٪ و ۷٫۴٪ را در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به دست آورده‌است.

تولید ناخالص داخلی ترکیه (برابری قدرت خرید) در رده ۱۳ ام جهان قرار دارد و این کشور ۱۹ امین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان را در اختیار دارد. ترکیه همچنین از اعضای مؤسس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و گروه ۲۰ است. ترکیه گسترش و امکانات بسیاری هم در صنعت خودروسازی داشته‌است به طوریکه بیش از ۱٫۳ میلیون وسیله نقلیه در سال ۲۰۱۵ تولید کرده و به عنوان چهاردهمین سازنده بزرگ اتومبیل جهان در رتبه‌بندی جای گرفته‌است. ترکیه در سال ۲۰۱۹ نخستین خودروی ملی خود را ساخت که توسط پینینفارینا طراحی شد و رجب طیب اردوغان آن را نشانه‌ای از توسعه کشور دانست. این کشور در کشتی‌سازی پیشرفته است و محصولات آن به کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند. با توجه به تلاش دولت برای برابرتر کردن سیاست‌های اقتصادی، ترکیه دارای کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی بزرگ و مشهور جهانی است و بسیاری از کارخانه‌های کشور توانسته‌اند بخش‌های بزرگی از بازار اروپا را در اختیار بگیرند. برندهای ترکیه‌ای مانند بکو و وستل از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در اروپا به‌شمار می‌روند و هزینه بالایی را برای تحقیق و توسعه در فناوری‌های جدید مرتبط با محصولات خود، سرمایه‌گذاری می‌کنند.
دیگر بخش‌های مهم اقتصاد ترکیه عبارتند از بانک‌داری، ساخت‌وساز، لوازم خانگی، الکترونیک، پوشاک و منسوجات، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، گردشگری و صنعت ماشین آلات. مواد غذایی ترکیه در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌طور پیوسته در دسترس هستند.

صنایع ترکیه مدرن و گسترده شده و توانسته‌اند علاوه بر کشورهای اروپایی، بسیاری از کشورهای منطقهٔ خاورمیانه را هدف صادرات قرار دهند به نحوی که در کنار کشورهای اروپایی مثل آلمان، کشورهایی از خاورمیانه از جمله ایران و عراق، واردات بسیار بالایی از ترکیه داشته‌اند.

زیر ساخت های ترکیه

ترابری
در سال ۲۰۱۳، ۹۸ فرودگاه در ترکیه به جابجایی مسافران مشغول بودند که ۲۲ تای آن‌ها فرودگاه بین‌المللی بودند. فرودگاه بین‌المللی آتاترک، بر اساس میانگین چندساله، یازده‌امین فرودگاه پررفت‌وآمد جهان است. بسیاری از فرودگاه‌های ترکیه شرایط بسیار خوبی دارند و میزان رفت‌وآمد مسافران در آن‌ها بسیار بالاست. دولت نیز در تلاش است تا هرچه بیشتر از پتانسیل اقتصادی این بخش بهره ببرد و در حال برنامه‌ریزی برای ساخت فرودگاه‌های مدرن‌تر و بزرگ‌تر است. فرودگاه جدید استانبول با این برنامه که قرار است بزرگ‌ترین فرودگاه جهان باشد، آغاز به ساخت شد. ایرلاین‌های ترکیه نیز با کنار زدن رقبای منطقه‌ای خود، همانند ایران‌ایر از ایران، توانسته‌اند شهرتی جهانی کسب کنند و ترکیش ایرلاینز هم‌اکنون ناوگانی ۳۴۹تایی دارد و به ۱۲۶ کشور جهان امکان سفر دارد.
راه‌آهن ترکیه نیز از چند دهه پیش تر، آغاز به نوسازی و مدرن‌سازی تجهیزات و خطوط خود کرده‌است و هم‌اکنون، راه‌آهن ترکیه از خطوط پرسرعت بهره می‌برد

گردشگری در ترکیه
گردشگری در ترکیه بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. وزارت فرهنگ و گردشگری در حال برندسازی ترکیه در جهان، از طریق تبلیغات و کار روی فرهنگ ملی کشور است. ترکیه علاوه بر کشورهای همسایه، از کشورهای سراسر جهان گردشگر دریافت می‌کند. شمار میراث جهانی یونسکو در ترکیه به عدد ۱۷ می‌رسد و این کشور از آثار باستانی گرفته تا طبیعت و مراکز خرید شهری‌اش، استفاده بالایی برای بهبود اقتصاد بومی می‌کند.

نیروی نظامی
نیروهای مسلح ترکیه متشکل از: نیروهای مسلح، نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی ترکیه است. نیروی هوایی ترکیه بیش از ۶۰٫۰۰۰ نفر کارمند و ۶۳۵ هواپیما در اختیار دارد و از جنگنده‌هایی شامل جنرال داینامیکس اف-۱۶ فایتینگ فالکن و پهپادهای جنگی ساخت داخل بهره می‌برد. این کشور پس از نیروهای مسلح ایالات متحده، دومین نیروی نظامی بزرگ فعال را در ناتو دارد

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه چرا تحصیل در ترکیه را انتخاب کنیم؟
ابتدا بهتر است به سراغ مهمترین دلایل انتخاب ادامه تحصیل در ترکیه تویط دانشجویان بین المللی خصوصا هم میهنان خود اشاره کنیم .
اعتبار علمی بالایی که دانشگاه های ترکیه در سال های اخیر در مجامع بین المللی کسب کرده اند . به طوری که مدارک علمی این دانشگاه ها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است . و برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه حاجت تپه واقع در شهر آنکارا به منظور ارتقاء علمی خود با دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیمی دارد .
امکان اخذ بورسیه از دانشگاه های آمریکایی و اروپایی برای دانشجویان ممتاز و حتی امکان انتقال به دانشگاه های آمریکا بعد چند ترم تحصیلی در برخی دانشگاه ها و رشته ها
نزدیک بودن ترکیه به ایران وعدم نیاز ویزای توریستی برای والدین و خانواده جهت دیدار
مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی و انگستان و کانادا و استرالیا و…

هزینه زندگی و اقامت در ترکیه

هزینه اقامت در کشور ترکیه بسیار مناسب است . هزینه های خوابگاه ها ماهیانه بین 350 تا 1000 لیر است . البته برخی خوابگاه های خصوصی تا ماهی 2000 لیر نیز می باشد .
اجاره آپارتمان در این کشور بسته به شهر و منطقه متفاوت است . به طور مثال اجاره ماهیانه یک آپارتمان 60 متری بین 500 تا 1800 لیر است .
هزینه خوراک تقریبا مشابه ایران .
در مورد هزینه های ایاب و ذهاب برای دانشجویان تخفیف های ویژه بلیط اتوبوس و ترن وجود دارد .
تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی و آزمون سراسری YÖS

دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه موظفند هر ساله سهمیه ای بالغ بر 4500 دانشجوی بین المللی (غیر ترک) را پذیرش دهند.
سازمان ÖSYM ترکیه مسئول برگزاری آزمونی به نام YÖS است که همه ساله در ماه آپریل در کشور ترکیه در 15 دانشگاه و چند کشور منطقه به طور همزمان برگزار می گردد .
برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان ، فنی حرفه ای ، کار دانش ، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان هستند و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله می باشند اجازه شرکت در این آزمون را دارند .
نمره این آزمون بر پایه 100 می باشد و هر دانشگاهی نمره خاصی را جهت پذیرش رشته ها می پذیرد . این آزمون شامل دو قسمت است :
قسمت اول : سنجش استعدادهای آموزشی بر پایه تست های هوش و استعداد تحصیلی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان با حدود 80 سؤال چند گزینه ای در مدت 90 دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی است . مبنای اصلی پذیرش دانشجو این قسمت آزمون می باشد .
قسمت دوم : سنجش سطح اطلاعات داوطلب در مورد زبان ترکی است . در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد .

تحصیل در ترکیه و آزمون زبان ترکی TÖMER

این آزمون برای سنجش توانایی فرد در زبان ترکی استانبولی است که زیر نظر چهار دانشگاه آنکارا ، غازی ، استانبول و اژه برگزار می شود . آزمون این چهار دانشگاه باهم متفاوت است و معتبرترین آن مربوط به دانشگاه آنکارا می باشد که با استانداردهای زبان آموزی اروپا سازگار و مورد قبول همه دانشگاه های ترکیه است .

سیستم آموزشی
سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا است و زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته ، انگلیسی یا ترکی خواهد بود .

مقاطع تحصیلی
مدارک Ön Lisans Diplomasi همان کاردانی است که دو ساله است .
مدارک Lisans Diplomasi Bachelor یا کارشناسی که چهار ساله است .
مدارک Yuksek Lisans Diplomasi Master برابر با کارشناسی ارشد است .
مدارک Doktora که همان PhD است و معمولا چهار ساله می باشد .
تقویم آموزشی
تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه تقریباً مانند دانشگاه های ایران است .

ترم پائیز از ماه اکتبر تا ژانویه
ترم بهار از فوریه تا ماه ژوئن
ترمهای تابستانی از جولای تا آگوست
تحصیلات تکمیلی ( مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ) و آزمون ALES
علاقه مندان تحصیل در ترکیه برای مقاطع ارشد و دکترا لازم است بدانند که گزینش دانشجو در مقاطع بالای کارشناسی توسط دانشگاه ها به صورت جداگانه با برگزاری امتحانات داخلی انجام می پذیرد . معمولا دانشگاه ها سالی دو بار لیست رشته هایی مورد پذیرش را اعلام می کنند .

نهادی که مسئولیت آموزش عالی در دانشگاه ها را به عهده دارد انستیتو نامیده می شود .

انستیتو فن برای رشته های مهندسی
انستیتو سوسیال برای رشته های انسانی
انستیتو سالیک برای رشته های علوم تجربی
مدت تحصیل کارشناسی ارشد 2 سال و PhD چهار سال می باشد .
امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (آلس) یا ALES امتحانی است که جهت ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا لازم است .
این آزمون ، سالانه دوبار از طرف ÖSYM در ماههای May و December در مراکز دانشگاه های شهر های ترکیه و قبرس شمالی برگزار می شود .
این آزمون توانایی افراد در زمینه های کلامی ، رقمی و تفکر منطقی را می سنجد و دارای دو بخش است :
بخش رقمی یا ریاضی (Quantitative) یا سایسال Saylsal
بخش کلامی یا زبان ترکی (Verbal) یا سوزل SÖzel
معمولا انستیتوهای فن نمره بخش سایسال را برای پذیرش می خواهند و انستیتوهای سوسیال میانگین نمره دو بخش را لازم دارند .

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم برای تحصیل در ترکیه
ممتاز
Bilkent University
Bogazici University
خوب
Hacettepe University
Istanbul University
Gazi Universitesi
Sabanci University
KOC University
Istanbul Technical University
Middle East Technical University
متوسط
Dokuz Eylul Universitesi
Ege Universitesi
Karadeniz University of Technology
Marmara Universitesi
Cukurova Universitesi
Anadolu University
Ataturk University
Ankara University
Mimar Sinan University
Yildiz Technical University
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و آموزش پزشکی برای تحصیل در ترکیه
دانشگاه حاجت تپه Hacettepe Universiesi
دانشگاه آنكارا Ankara Universitesi
دانشگاه آناتولی (Anadolu Universitesi (University of Anatolia
دانشگاه ۹ ایلول (دوقوز ایلول) (Dokuz Eylul Universitesi (9th sept. University
دانشگاه غازی Gazi Universitesi
دانشگاه اژه ( Ege University (Aegean University
دانشگاه عثمان غازی Osmangazi University
دانشگاه مرمره Marmara University
دانشگاه چكورووا Cukurova University
دانشگاه اولوداغ Uludag University
دانشگاه كارادنیز Karadeniz Technical University
دانشگاه ۱۹ مایس سامسون ( Ondoks Mayis University ( Samsun University
دانشگاه تراكیا Trakya University

کار در ترکیه

ترکیه / شرایط و قوانین کار 

ترکیه کشوری با میراث فرهنگی متنوع که در چهار راه اروپا و آسیا واقع شده است. خانه هایی با معماری زیبا، پارک های ملی خیره کننده و نقاط دیدنی متنوع هستند که افراد را به این کشور می کشانند.
در حالی که کشور ترکیه معمولا صنعت گردشگری بسیار فراوانی داشته است، اما در ساله های اخیر دچار رکود اقتصادی شده است. این ممکن است که به دلیل آشفتگی سیاسی و عدم ثبات در منطقه باشد اما این صنعت هنوز نقش مهمی در اقتصاد ترکیه دارد. کشور ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد، مقصدی پر طرفدار برای متقاضیان مهاجرت از طریق کار می باشد. اما آیا این کار مناسب می باشد؟
ترکیه بر خلاف تصور اکثر متقاضیان، ویزای جست و جوی کار ندارد و شخص باید در آن کشور، یک پیشنهاد شغلی دریافت کند. این پیشنهاد شغلی باید به تایید اداره کار و مهاجرت کشور ترکیه برسد. این موضوع اصلا قابل چشم پوشی نیست. اما به عنوان یک توصیه بسیار مهم باید به این موضوع اشاره کنیم که این کشور اصلا مناسب مهاجرت کاری نیست. چرا که اولا، نرخ بیکاری این کشور بالاست، دوما شاید افرادی که توانایی های مناسبی در زمینه های کاری دارند، کشوری برتر را برای خود انتخاب کنند تا برای آینده شغلی خود و همچنین مدیریت شرایط رفاهی و اجتماعی خود، بتوانند بهتر برنامه ریزی کنند. از این رو ممکن است افراد، برای قدم اول مهاجرت و به عنوان یک سکوی پرتاب، این کشور را انتخاب کنند
پیشنهاد شغلی که توسط یک کارفرما در ترکیه باید صادر شود، اصول خاصی را باید رعایت کند. اولا شخص اگر در خاک کشور ترکیه باشد، شرایط بهتری در انتظار اوست. بسیاری از افراد با ویزای توریستی وارد این کشور شده و شغل مورد نظر خود را انتخاب می کنند. اگر از کشور ایران بخواهید برای کار در ترکیه اقدام کنید، شاید به مراتب شرایط شما سخت تر باشد. چرا که باید به اثبات برساند که چرا یک شخص ترک تبار را انتخاب نکرده و یک شخص ایرانی را برای شغل مورد نظر انتخاب کرده است. از این رو اگر در این شرایط، کارفرمای شما، یک خویشاوند باشد، بهتر می باشد. به یاد داشته باشید که اگر به صورت غیرقانونی (کار سیاه) کار می کنید، هیچ گونه محافظتی از طرف اداره و قانون کار ترکیه نخواهید داشت. بنابراین، این وظیفه شماست که مراقب اعمال و رفتار کاری خود باشید. در قسمت بعدی به اقامت ترکیه خواهیم پرداخت
اقامت از طریق کار در ترکیه
افراد متقاضی مهاجرت از طریق کار در ترکیه، باید این موضوع را بدانند که در صورت حضور قانونی و داشتن یک شغل معتبر با تاییدیه اداره کار و مهاجرت کشور ترکیه، بعد از گذشت 8 سال می توانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند. سپس راه برای دریافت تابعیت این کشور، هموار می باشد. اما بسیاری از افرادی که در ترکیه حضور دارند، شاید به طور غیر قانونی باشد. یعنی از ویزای توریستی استفاده کنند و به یک شغل غیر قانونی (کار سیاه) مشغول باشند. از این ترتیب برای دریافت اقامت دائم قطعا دچار مشکل می شوند.
این موضوع بسیار مهم است که اقامت کاری اشخاص در کشور ترکیه، متناسب با قرارداد شغلی شخص صادر می شود. به عنوان مثال شخص اگر دارای قرارداد کاری یک ساله می باشد، می تواند اقامت کاری خود را به مدت یک سال دریافت کند. البته که بسیاری از افراد شاید بر گمان دیگری باشند. مثلا اگر با حضور در هر مدتی در کشور ترکیه بتوانند با سابقه حضور خود اقامت بلند مدت و دائم این کشور را دریافت کنند. اما به این ترتیب نیست. بهتر است که به این موضوعاتی که اشاره شد، دقت کافی را داشته باشید.
مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ترکیه
از اصلی ترین نقش های یک موسسه حقوقی یا یک وکیل مهاجرت در امور بین الملل، این است که بتواند مدارک و ترتیب ارائه آن ها را به موکل راهنمایی کند. این موضوع بسیار مهم است. چرا که شاید با ارائه ناقص مدارک و یا حتی یک مدرکی که لزوم ارائه را ندارد، باعث شود کل پروسه مهاجرتی شما به مشکل بخورد
مدارک لازم برای دریافت ویزای کار در ترکیه به شرح زیر می باشد.
ارائه یک پیشنهاد شغلی معتبر
ارائه قرارداد معتبری که بین شخص متقاضی و کارفرما منعقد شده است
ارائه درخواست دریافت اقامت
ارائه تمکن مالی کافی
داشتن سطح زبان ترکی یا انگلیسی (ترجیحا ترکی)
ارائه بیمه نامه
ارائه گواهی مبنی بر سکونت (رزرو هتل یا اجاره ملک)
پاسپورت معتبر شخص متقاضی
عکس متناسب (پاسپورتی)

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

دانستن مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به کشوری از طریق کار، از واجبات می باشد. چرا که باید بدانید که در چه مشاغلی باید تمرکز کنید که راحت تر بتوانید پیشنهاد شغلی را دریافت کنید. این مشاغل هر ساله توسط اداره کار و مهاجرت کشور مورد نظر صادر می شود.
عموم مشاغلی که در کشور ترکیه مورد نیاز می باشد، مشاغل صنعتی و خدماتی می باشد. مشاغلی مثل خیاط، آشپز، خدمه رستوران، رزرویشن هتل، نجار، کفاش و … مورد نیاز می باشد. صادرات برتر کشور ترکیه وسایل نقلیه و ماشین آلات (از جمله رایانه ها) است که در سال 2018 حدود 32 میلیارد پوند جمع آوری کرده است. پس شاید اگر افراد در خصوص آن دسته از مشاغلی که کشور ترکیه در آن ها قوی تر می باشد و تمرکز بیشتری دارد، اقدام در جهت کار در ترکیه کنند، می توانند از شرایط مهاجرتی بهتری برخوردار باشند. آن دسته از مشاغل را می توان بحرانی یا مورد نیاز خواند. آن مشاغلی که با سود بیشتری مواجه هستند ولی نیروی کمتری در آن زمینه فعال است(MIE اتریش) از این

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه
خیاط
گارسون
مهماندار کشتی
رزرویشن هتل
فروشنده و یا مدیر فروش
آرایشگر
حسابدار
بسته بند پوشاک
لیدر تور
مهندس عمران و معماری
مهندس و تکنسین فناوری اطلاعات
مدیریت فروشگاه های زنجیره ای

در این میان باید این نکته را گوش زد کنیم که این لیستی از مشاغل اصلی کشور ترکیه می باشد. در حالی که یک سری از مشاغل هستند که با توجه به موقعیت زمانی یا مکانی و یا حتی نوع کار، مشاغل مورد نیاز به حساب می آیند.
مشاغلی همانند مشاغل تابستانی که افراد می توانند برای راهنمای گردشگری در تورها، به عنوان رهبر و لیدر تورها مشغول به کار شوند. چرا که در فصل تابستان، مشاغل تابستانی افزایش چشمگیری دارد. از جمله مشاغل دیگر می توان به مدرس زبان اشاره کرد. همچنین مشاغلی همچون کارآموزی ها نقش اساسی در تکمیل فرایند یافتن شغل شما دارد.
نکته مهم دیگر در زمینه کار در ترکیه، این است که اغلب کارفرمایان در کشور ترکیه که قصد استخدام یک نیروی کار نیمه وقت را دارند، با شخص متقاضی کار، قرارداد کاری منعقد نمی کنند. پس قبل از شروع کار خود، حتما تمامی شرایط را با کارفرمای خود تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که به موقع حقوق شما پرداخت می شود. اگر شغل شما به صورت درآمد های روز مزدی می باشد، حتما در پایان شیفت خود، حقوق خود را دریافت کنید.

نرخ بیکاری در ترکیه

برای مهاجرت کاری به هر کشوری، باید این موضوع را در نظر گرفت که نرخ بیکاری آن کشور در چه حدی می باشد. به بیان دیگر، باید به این موضوع اشاره کنیم که هر چه مقدار نرخ بیکاری کشوری، در حدی پایین باشد، می توان گفت که شاید این کشور، مناسب مهاجرت از طریق کار می باشد. برای مهاجرت از طریق کار در ترکیه نیز باید به این نرخ توجه کرد.
اما این همه ماجرا نیست. چرا که از طرفی نرخ بیکاری در هر کشور، نشان دهنده وجود افراد بدون شغل در سطح جامعه می باشد. از طرف دیگر شاید این نرخ در کشور های مختلف به هر ترتیبی تخمین زده شده باشد. مثلا بسیاری از کشور ها تخمین این نرخ بیکاری را در افراد زیر 18 سال یا بازنشسته در نظر نمی گیرند. باید این موضوع را در نظر بگیریم که تخمین نرخ بیکاری در هر کشوری باید طبق استاندارد خاصی باشد. یعنی باید سرشماری از بین افراد دارای توانایی و پتانسیل کار انجام شود. نرخ بیکاری برای 82.7 میلیون نفر در این کشور در سال 2019 به صورت میانگین به 11.9٪ رسید که تنها بخش های تولیدی، ساختمانی و خدماتی از کاهش این نرخ و افزایش مشاغل صحبت می کنند.
میزان حقوق در ترکیه
حقوق دریافتی برای مهاجرت کاری در هر کشور از موارد قابل توجه می باشد. چرا که شخص قصد مهاجرت دارد و باید هزینه های خود را مدیریت کند. شخص مهاجر این دغدغه را در ذهن خود دارد. .
در ادامه به بررسی مشاغل مختلف در ترکیه و میزان دریافتی ها پرداخته ایم.

مشاغل درآمد تقریبی سالانه به دلار لیر ترکیه

برنامه نویس 30.000 لیر
مهندس نرم افزار 34.000 لیر
مهندس مکانیک 36.000 لیر
مهندس عمران 35.000 لیر
مدیر پروژه 50.000 لیر
مدیریت بازاریابی 45.000 لیر
گارسون 25.000 لیر

پر درآمدترین شغل در ترکیه

یکی دیگر از علاقمندی های افراد در خصوص شرایط کار در ترکیه ، اطلاع از پر درآمدترین شغل در ترکیه در سال ۲۰۲۰ است. مطابق جدیدترین آمار مشاغل موجود در تخصص پزشکی از جمله بهترین شغلها در ترکیه از لحاظ پرداخت حقوق می باشند. در جدول زیر پر درآمدترین شغل ها در ترکیه را به همراه میانگین حقوق ماهانه هر شغل مشاهده می فرمایید :

جراح مغز و اعصاب ۷۷,۷۰۰ لیر
اورولوژیست ۶۸,۳۰۰ لیر
متخصص داخلی ۶۱,۸۰۰ لیر
پزشک طب سوزنی ۵۹,۱۰۰ لیر
پزشک زنان و زایمان ۵۶,۶۰۰ لیر
پس از این شغل ها ، مدیران ارشد اجرایی و مالی از جمله پر درآمدترین شغل ها در ترکیه به شمار می روند.
کاریابی در ترکیه
نحوه ی کاریابی در ترکیه و پیدا کردن کار در ترکیه هم از اهمیت بالایی برای متقاضیان اخذ اقامت کاری ترکیه برخوردار است.
برای کاریابی در ترکیه از دو روش عمده می توان استفاده نمود :

موسسات کاریابی در ترکیه

سایتهای کاریابی در ترکیه

علاوه بر این دو روش ، همچنین می توانید از شبکه های اجتماعی نظیر لینکدین ( Linked In ) و همچنین کانال تلگرامی کاریابی در ترکیه که هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی است، کمک بگیرید.

موسسات کاریابی در ترکیه

متقاضیان میتوانند از طریق ارسال رزومه ی خود به موسسات کاریابی کار مورد نظر را جویا شوند. این دسته از موسسات کاریابی معمولا موسساتی هستند که در ازای پیدا کردن شغل برای متقاضی بخشی از حقوق فرد را به عنوان دست مزد میگیرند. بعلاوه متقاضی کار در ترکیه میتواند از طریق روزنامه ها، سایت های کاریابی در اینترنت و موسسات کاریابی در ترکیه و آگهی های موجود، کار مورد نظر خود را بیابد.

در زیر می توانید لیستی از موسسات کاریابی برای پیدا کردن شغل در ترکیه را مشاهده بفرمایید :

سایتهای کاریابی در ترکیه

همچنین در فهرست زیر نام برخی از سایت های کاریابی در ترکیه را برای شما عزیزان آورده ایم:

کاریابی در خارج از کشور – موسسات و وبسایتهای کاریابی خارجی

کار در ترکیه برای خانم ها
شرایط کار در ترکیه برای خانم ها نیز بسیار مورد سوال بوده است که در این قسمت به آن می پردازیم. اصولا فرصت های شغلی کار در ترکیه برای خانمها در مشاغل زنانه نظیر

مشاغل آرایشگاهی ( گریمورها ، پدیکورها ، آرایشگران و غیره )
مشاغل مربوط به تولید البسه و پوشاک ( خیاطان ، طراحان انواع پوشاک ،راسته دوزها ، اتو و … )
مهمانوازی و گارسون بودن در کافه ها و رستورانها ( آشپزها، کمک آشپزها ، مهمانداران ، ظرفشورها و … )
مدیریت فروش و فروشندگی در سطح خورد و کلان
بازیگری و مدلینگ
فیلمبرداری و آتلیه برای مراسمات
Reservation در آژانسها و اقامتگاهای مختلف نظیر هتل ها و متل ها
و …
شایان ذکر است که شرایط کار و استخدام خانم ها در شهرهای مطرح مانند استانبول و ازمیر یا آنتالیا مساعدتر از سایر شهرهای این کشور است.

شرایط اخذ ویزای همراه برای کاردرترکیه
شرایط اخذ ویزای کار ترکیه برای افراد متأهل و دارای همسر و فرزند نیز می تواند یکی از ابهامات و سوالات شما عزیزان در بحث اخذ اقامت ترکیه از طریق کار باشد. افرادی که از طریق کار در ترکیه اقدام به مهاجرت می کنند در صورتی که اجازه ی کار را از سوی دولت ترکیه اخذ کرده باشد و مدت یک سال در این کشور حضور داشته باشد و موفق به اخذ کارت اقامت آبی کشور ترکیه شده باشند میتوانند برای همراهان خود در خواست الحاق دهند. در حالت کلی الحاق به خانواده و اخذ ویزای همراه در پروسه مهاجرت کاری به ترکیه از ابتدا ممکن نیست و شرایط خاص خود را دارد. توصیه ی ما برای افرادی که خواهان مهاجرت از طریق کار هستند آن است که کشور هایی را برای مهاجرت انتخاب کنند که شرایط ویزای همراه در آنجا راحت تر باشد و شخص متقاضی برای بودن در کنار خانواده اش مشکلی را نداشته باشد.

مشکلات کار در ترکیه

از دیگر محل های پرسش شما عزیزان ، مسئله « مشکلات کار در ترکیه » بود که تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله کاردرترکیه پاسخ این مسئله را نیز با شما در میان بگذاریم. بطور کلی اگر از مشکل نرخ بیکاری زیاد ترکیه که فرآیند کاریابی در ترکیه را سخت و مشکل تر نموده است؛ صرف نظر کنیم؛ شما برای کاردرترکیه مشکلات دیگری نظیر پروانه یا مجوز کار خواهید داشت. از آنجایی که مراحل و پروسه اخذ پروانه یا مجوز کار در ترکیه پیچیده و در مواردی طاقت فرساست، بسیاری از اتباع خارجی اقدام به کار در ترکیه بدون مجوز و پروانه کار می کنند.

اگر چه شنیده می شود که کارفرمایان ترکی علاقه دارند کارگران خارجی که ویزا یا مجوز کار در ترکیه را ندارند استخدام کنند، اما خود این مشکلاتی که را برای کارگران خارجی ایجاد نموده است. مشکلات کار در ترکیه برای کارگران خارجی که بدون اخذ ویزا یا مجوز کاری اقدام به این امر می کنند به شرح زیر است :

کارفرمایان با حقوق و دستمزد کمتری آنها را به کار می گیرند.
ملزم به پرداخت بیمه آنها نیستند.
از آنجایی که مجوز کار ندارند و بصورت غیر قانونی در ترکیه کار می کنند، کارفرمایان به دلخواه خود هر زمانی می توانند کارگران را اخراج نمایند.
هر اتفاقی حین کار برای کارگران خارجی بیفتد ، کارفرمایان به راحتی می توانند از زیر بار مسئولیت آن خارج شوند.
یکی از دردناکترین قسمت مشکلات کار در ترکیه برای کارگران خارجی که بدون مجوز در این کشور کار می کنند این است که کارفرمایان نیز می توانند بدون پرداخت حقوقی پس از چند ماه آنان را از کار اخراج کنند.

شرایط اقامت دائم ترکیه با کار در ترکیه

اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق کار برای متقاضیان در ترکیه نیز امکان پذیر است. طبق قوانینی که از سوی دولت ترکیه برای افراد خارجی که در ترکیه حضور دارند و به مدت ۸ سال مشغول به کار باشند می توانند اقامت بلند مدت ترکیه را اخذ نمایند. اخذ اقامت بلند مدت یا دائم برای افراد خارجی باید به تایید وزارت امور خارجه ی ترکیه برسد و پس از تاییدات نهایی اقامت بلند مدت یا دائم برای آنها صادر می شود. بعد از اقامت دائم متقاضی می تواند برای تابعیت این کشور درخواست دهد تا پاسپورت ترکیه را نیز اخذ کند. پاسپورت ترکیه در بین کشور های جهان از قدرت بالایی برخوردار نیست و توصیه می شود که اگر قصد به دست آوردن اقامت دائمی یا پاسپورت کشور دیگری را دارید کشور هایی که سطح بالا تری از نظر رفاه، امنیت، کیفیت زندگی و همچنین پاسپورت معتبر تر و آزادی سفر بیشتری را دارند برگزینید. کشور هایی مانند هلند، دانمارک، سوئد، اتریش، کانادا، نروژ و… کشور های سطح بالایی هستند که پاسپورت های ارزشمند و پر قدرتی در بین کشور های جهان دارند.

.

سرمایه گزاری در ترکیه

سرمایه گزاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی

سرمایه گذاری در یک کشور خارجی می تواند منافع و ریسک های خاص خودش را داشته باشد، بنابراین در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، باید همه ی جوانب مثبت و منفی را در آن کشور در نظر گرفت و بررسی کرد.
مقررات مربوط به اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری اخیرا تغییر پیدا کرده است. براساس قوانین گذشته سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند. اما در قوانین جدید در سال 2019 این مبلغ کاهش پیدا کرده است و در بازه 250 هزار تا 500 هزار دلار آمریکا می باشد. سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانند تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده اخذ کنند. در ادامه روش های مختلف سرمایه گذاری و مبلغ مورد نیاز برای آن ها شرح داده می شود.
سرمایه گذاری در ترکیه و مزایای آن
سرمایه گذاری در ترکیه می تواند برای شما و خانواده شما مزایایی در بر داشته باشد. از جمله این مزایا می توان موارد زیر را نام برد.
اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه تنها 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.
امکان سفر به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا.
شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.
پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
پاسپورت ترکیه ده سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره می برند.
امکان حفظ تابعیت قبلی.
خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از این روش اجباری نمی باشد.
امکان تحصیلات رایگان وجود دارد.
امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن.

سرمایه گذاری در ترکیه و تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری
معمولا یکی از نگرانی های سرمایه گذاران در زمینه سرمایه گذاری در کشور های خارجی، امنیت سرمایه گذاری است. علاوه بر کسب سود بسیار مهم است که سرمایه اولیه نیز حفظ شود. یکی از استانداردهای سرمایه گذاری دوری از فساد است. متاسفانه سازمان های دولتی و خصوصی در ترکیه از فساد بالایی رنج می برند و رشوه دریافت می کنند. امنیت سرمایه گذاری در یک کشور را می توان از سیستم قضایی آن نیز تشخیص داد. بسیار مهم است که سیستم قضایی به دور از فساد باشد. متاسفانه میزان فساد در سیستم قضایی ترکیه بالا است و استقلال عمل ندارد.
با این حال ایران و ترکیه توافق نامه های دو جانبه تجاری امضا کرده اند که می تواند امنیت سرمایه گذاری شما را تا حدودی تضمین کند و سرمایه گذاری در ترکیه را تسهیل نماید. این توافق نامه ها عبارتند از:

توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری

این توافق نامه با مشخص کردن استانداردهای تجاری، تضمین می کند که محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه گذاران فراهم شود. این قرارداد تضمین می کند که اموال سرمایه گذار مصادره نشود مگر در موارد استثنایی که پس از طی مراحل قانونی ممکن است اموال سرمایه گذار برای منافع عمومی مصادره شود.

توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی

این توافق نامه تضمین می کند که مالیات تنها در یکی از دو کشور پرداخت شود و سرمایه گذار در هر دو کشور ترکیه و ایران ملزم به پرداخت مالیات نباشد.

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانید برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را اخذ کنید. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. برای اینکه سرمایه گذاری شما منجر به تابعیت ترکیه شود، باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری اعلام شده توسط دولت ترکیه سرمایه گذاری کنید و همچنین ملزم به سرمایه گذاری حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه هستید
معمولا پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد. در سال 2019 با راحت تر شدن قوانین، اخذ تابعیت ترکیه برای خانواده تا 2 ماه به طول می انجامد. دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد، بنابراین نیازی به سلب تابعیت فعلی خود نیز ندارید.
انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ترکیه و شرایط آن ها در ادامه بررسی شده است.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از راه های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ترکیه، خرید ملک در ترکیه می باشد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در خرید ملک 250 هزار دلار آمریکا می باشد. این مبلغ سابقا یک میلیون دلار آمریکا بود که بر اساس قوانین جدید به 250 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. یکی از شرایط سرمایه گذاری در این روش این است که به مدت سه سال ملک خریداری شده را نباید فروخت.
خرید ملک با مبالغ کمتر نیز می تواند موجب اخذ اقامت ترکیه شود. شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا می توانید اقامت 3 ساله ترکیه را کسب کنید. این اقامت از نوع توریستی است، به این معنا که در این روش اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید به صورت قانونی استخدام شوید امکان دریافت مجوز کار وجود دارد. این اقامت قابلیت تمدید نیز دارد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

شما می توانید تنها با سپرده گذاری در بانک های ترکیه تابعیت این کشور را اخذ کنید و نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای نمی باشد. در این روش باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری کنید. این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار آمریکا بود که اخیرا به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. پول شما باید حداقل به مدت سه سال در بانک باقی بماند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

می توانید از طریق سرمایه گذاری در ترکیه در بخش سهام نیز به تابعیت ترکیه دست یابید. در این روش باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا سهام خریداری کنید. این مبلغ سابقا دو میلیون دلار آمریکا بوده که بر اساس طرح جدید ترکیه کاهش یافته است. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذاری در ترکیه این است که سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

تابعیت ترکیه را می توان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی نیز به دست آورد. از جمله شرایط این روش سرمایه گذاری در ترکیه این است که اوراق قرضه را نباید حداقل به مدت سه سال فروخت. همچنین سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک
یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ تابعیت این کشور، سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات می باشد. در این روش شما باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

پیش از این کارفرمای خارجی برای اخذ تابعیت ترکیه ملزم بود 100 شهروند ترکیه ای را استخدام نماید. اما طبق تغییرات جدید در قوانین ترکیه، در سال 2019 کارفرمایان با استخدام 50 شهروند ترکیه ای می توانند تابعیت ترکیه را اخذ نمایند.

گرفتن پناهندگی ترکیه

گرفتن پناهندگی در ترکیه

بررسی وضعیت پناهندگان در کشور ترکیه یکی از مسائلی است که، بسیار مورد توجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه قرار گرفته است. در حال حاضر ترکیه میزبان تعداد زیادی از پناهندگان کشورهای مختلف می باشد که بیش از سه میلیون آنها را پناهنده های سوری تشکیل می دهد. جمهوری ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون پناهندگی ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ است و محدودیت جغرافیایی کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو را حفظ می کند. بنابراین اسکان مجدد در یک کشور ثالث را به عنوان مطلوب‌ترین راه حل پایدار برای پناهندگان غیر اروپایی که به این کشور مراجعه می‌کنند، در پیش گرفته است.
در آوریل ۲۰۱۳ ترکیه برای ایجاد یک سیستم موثر پناهندگی ملی مطابق با استانداردهای بین‌المللی اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است. نخستین قانون پناهندگی قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی توسط مجلس در آوریل ۲۰۱۳ تصویب شد. اولین قانون پناهندگی ترکیه یعنی قانون بیگانگان و حمایت بین المللی در سال ۲۰۱۴ لازم الاجرا شد و چهارچوبی قانونی برای حمایت از پناهجویان و پناهندگان در کشور ترکیه را ایجاد کرد. این قانون ستون‌های اصلی سیستم ملی پناهندگی را تشکیل می دهد. قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی همچنین اولین آژانس مهاجرت ترکیه موسوم به اداره کل مدیریت مهاجرت را تاسیس نمود که هم اکنون بر اجرا و هماهنگی سیاست های پناهندگی و مهاجرت در ترکیه نظارت دارد.
برای تکمیل و تسهیل در اجرای چارچوب پناهندگی که توسط قانون بیگانگان و حمایت‌های بین‌المللی وضع شده است، دولت ترکیه تعدادی از مقررات را در مورد وضعیت و حقوق سوری ها و همچنین دسترسی سایر افراد ذینفع بین المللی که به ترکیه ورود کرده‌اند تصویب کرده است. از آنجا که پناهندگی یکی از روش های مهاجرتی به ترکیه می باشد، در ادامه به بررسی دقیق تر جوانب مختلف آن می پردازیم.

شرایط عمومی پناهندگی در ترکیه

طبق ماده ۶۱ کنوانسیون پناهندگی ژنو پناهنده به شخصی گفته می‌شود که به علت هایی مانند تبعیض نژادی، اعتقادی، ملیت و تعلق به گروه های اجتماعی خاص در کشور خود از امنیت برخوردار نبوده و به علت ترس از دست دادن جان خود و همچنین محاکمه به کشور دیگری مهاجرت می نماید و قادر به بازگشت به کشور خود نمی باشد. در کشور ترکیه چندین نوع پناهنده وجود دارد:
پناهنده از کشورهای اروپایی که به دلایل ذکر شده نمی تواند به کشور خود بازگردد.
آن دسته از افرادی که به علت ترس از محاکمه امکان برگشت به کشور خود را ندارند و به صورت موقت در ترکیه مقیم می شوند، تا پس از آن به کشور سومی منتقل گردند.
آن دسته از افرادی که نمی توانند در ترکیه پناهنده شوند و یا به صورت کلی هیچ یک از شرایط پناهندگی را ندارند. در این صورت ترکیه از آنها به صورت موقت حفاظت جانبی به عمل می آورد. حفاظت جانبی در صورتی انجام می‌شود که فرد در صورت بازگشت به کشورش به مجازات اعدام محکوم گردد و یا مجازات هایی مثل شکنجه و اعمال غیر انسانی در مورد وی اعمال گردد.
شایان ذکر است آن دسته از افرادی که به علت ارتکاب جرم در کشور خود قصد اخذ پناهندگی ترکیه را داشته باشند مجاز به اقامت پناهندگی در ترکیه نخواهند شد و به کشور خود بازگردانده می‌شوند. اگر شخص جرمی را در خود ترکیه نیز انجام داده باشد و قصد پناهندگی به ترکیه را به منظور فرار از مجازات آن جرم داشته باشد درخواست وی مورد قبول واقع نمی گردد.

رعایت کنوانسیون ژنو در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای اصلی عضو کنوانسیون ژنو در سال ۱۹۵۱ می‌باشد که در طی سالهای اخیر با وضع قوانین مهاجرتی در حال نزدیک تر شدن به استانداردهای بین المللی پناهندگی می باشد. اما علیرغم عضویت این کشور در کنوانسیون ژنو، هر شخصی را به عنوان پناهنده نمی پذیرد.
در واقع ترکیه مسئولیت کامل پناهندگی متقاضیان کشورهای عضو شورای اروپا را می پذیرد و برای افراد سایر کشورها وضعیت اقامت ترکیه به صورت موقت را در نظر گرفته است. به این ترتیب که افراد برای اقامت موقت می‌توانند کشور ترکیه را انتخاب کند ولی برای اقامت بلند مدت باید به سایر کشورها مهاجرت نمایند.
خطرات پناهندگی در ترکیه
با توجه به انواع روش های مهاجرت، تنها راه غیر قانونی و غیر مناسب در روش های مهاجرت پناهندگی است. پناهندگی تعاریف مشخص خود را دارد، اما به هیچ وجه روش پناهندگی را به متقاضیان پیشنهاد نمی کنیم و توصیه ما این است که قبل از هر اقدامی با کارشناسان حقوقی و مشاورین مهاجرت مشورت نمایید و تمامی روش های مهاجرت را بررسی کنید. با توجه به اخبار امروز دنیا بسیاری از افرادی که تحت عنوان پناهندگی اقدام به مهاجرت کردند با خطرات فوق العاده زیاد و غیرقابل بازگشت مواجه شدند. در این راه افراد زیادی مال خود را از دست دادند و همچنین با صحنه هایی مواجه شدند که از نظر روحی نامناسب و غیر هنجار بوده است. در این میان افراد سودجویی وجود دارند که از عدم آگاهی متقاضیان مهاجرت سوء استفاده می کنند و راه پناهندگی را به این افراد توصیه می کنند که تنها به فکر جیب خود هستند و هیچ علمی نسبت به اقامت و مهاجرت ندارند. ترکیه به علت داشتن مرز زمینی با ایران به عنوان یک راه ورود برای پناهندگان و پس از آن اخذ اقامت سایر کشورها تبدیل شده است. قاچاقچیانی که با وعده های دروغ به متقاضیان مهاجرت به کشورهای دیگر آنها را از راه های ناهموار به ترکیه می آورند و پس از آن در این میان رهایشان می کنند. پناهندگی در ترکیه راه فوق العاده نامناسب و غیر انسانی خواهد بود که البته بسیار طولانی خواهد شد و زمان زیادی می ‌برد. همچنین پس از درخواست پناهندگی در کشور ترکیه به علت حمایت کم و حجم بالای تقاضا، اتفاقات ناگواری که جبران آن ها امکان پذیر نمی باشد نیز به وقوع می پیوندد که سختی این مسیر را دوچندان می کند. وعده های پوچ که بعد از پناهندگی در ترکیه به افراد داده می شود تنها از طرف قاچاقچیان و افراد سودجویی است که تنها منافع خود را دنبال می کنند و آرزوهای بزرگ متقاضیان هیچ گاه به سرانجام نخواهد رسید.
مراحل پناهندگی در ترکیه
در ابتدا باید در نظر داشته باشید، برای ثبت نام و تعیین وضعیت پناهندگی در ترکیه یکی از مراجع مهم و قانونی برای ثبت این درخواست سازمان ملل می باشد. نکته مهم اینجاست از تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۸ ثبت نام در کشور ترکیه و همچنین تعیین وضعیت پناهنده توسط سازمان ملل متحد در این کشور به پایان رسیده است. با این حال اداره کل مهاجرت ترکیه برای برخورداری اتباع خارجه و پناهندگان بین المللی از قوانین حمایتی بین المللی انجام تمامی مراحل را بر عهده دارد. در مرحله اول به محض ورود به خاک ترکیه، اداره مهاجرت استان خود را انتخاب نموده و خود را به آنجا معرفی می کنید. در مرحله اول هیچ نیازی به ارائه معرفی نامه یا مدارک نمی باشد.
بعد از ثبت نام و معرفی در اداره مهاجرت تمامی اطلاعات شخصی خود را به مامور اداره مهاجرت ارائه دهید تا کارت شناسایی شما صادر شود. با این کارت شناسایی و شماره آن شما قادر به استفاده از بعضی از حقوق شهروندی و خدمات شهروندی کشور ترکیه خواهید بود. دقت بفرمایید این امر به معنای شهروندی شما در ترکیه محسوب نمی گردد بلکه بدین معناست که اگر در یک مکانی احتیاج به شناسایی شما باشد، شما با آن کارت شناسایی می شوید. کشور ترکیه ۸۱ استان دارد و شما می توانید در تمامی این استان ها درخواست اقامت کوتاه مدت خود را انجام دهید. اما در بعضی از این استان‌ها به تشخیص کشور ترکیه امکان اقامت را نخواهید داشت. اگر شما درخواست خود را در یک استان ممنوعه ارائه دهید، درخواست شما با توجه به صلاحدید دولت ترکیه به سایر استان ها ارجاع می گردد که این امر پرونده طولانی شما را طولانی تر خواهد کرد.
اولین قدم برای پناهندگی در ترکیه مصاحبه اولیه با امور مهاجرت کشور ترکیه است. در این مصاحبه که از قبل به شما اطلاع خواهند داد، دلایل و پرونده اولیه شما بررسی می شود و بر اساس کیس ارائه شده پرونده شما اولویت بندی می گردد. سالیانه کشور ترکیه مبالغ زیادی از اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد جهت رسیدگی به پناهندگان در این کشور دریافت می کند. به علت موقعیت جغرافیایی ترکیه و هم مرز بودن کشور ترکیه با کشورهایی همچون سوریه، عراق و ایران سبب افزایش تقاضای پناهندگی در این کشور گردیده است. در فرآیند مصاحبه اولیه از فرد متقاضی عکس گرفته می شود و اثر انگشت شما ثبت می شود. مصاحبه اولیه معمولا ۶ ماه تا یک سال پس از ثبت نام خواهد بود. پناه جو با پاسپورت سفید یا کیملیک سفید مجوز اجاره منزل، خرید خط تلفن همراه و تامین اولیه های زندگی خود را دارد.

کیس های پناهندگی در ترکیه

معمولاً بسیاری از افرادی که درخواست پناهندگی در ترکیه را دارند، یا به دروغ کیس خود را معرفی می کنند یا با در سر داشتن آرزوهای بزرگ، وعده های توخالی و پوچ قاچاقچیان و افراد سودجو را قبول می کنند. اما اگر بنا به تعریف پناهنده مطابق با کنوانسیون ژنو شخصی در کشور خود امنیت جانی، مالی و آزادی نداشته باشد می ‌تواند با ارائه کیس پناهندگی به کشور دیگر پناهنده گردد. در این قسمت باید شخص توضیح دهد چرا مجبور به ترک کشور خود شده است؟ چرا نمی تواند در کشور خود زندگی کند؟ و اگر به کشور خود باز گردد چه خطراتی برای وی محتمل هست؟ دقت کنید اگر فردی مجرم شناخته شود که این جرم در تمامی دنیا به عنوان جرم تعریف شده باشد، شامل پناهندگی نمی شود. به عنوان مثال اگر شخصی دزدی کرده باشد که در تمامی دنیا به عنوان یک جرم شناخته شده است نمی‌تواند بر اساس دزدی و مجازات پس از جرم به کشوری دیگر پناهنده شود.
پناهنده باید به صورت شفاف و مستدل به قوانین بین المللی، و با داشتن مدارک کافی به پلیس مهاجرت توضیح دهد که چرا و به چه علت پناهنده شده است. مامورین پلیس مهاجرت افراد باتجربه و روانشناسی هستند که تاکنون پرونده های بسیاری شبیه به شما را بررسی کردند. با ارائه پاسخ های صادقانه می‌توانند صحت ادعای شما را محک بزنند. اگر شخصی بدون داشتن مدارک درخواست پناهندگی دهد، ریسک پذیرش درخواست وی افزایش می یابد.

روش های جایگزین پناهندگی در ترکیه

متقاضیان مهاجرت کشور ترکیه می توانند از طرق قانونی به جایگزینی پناهندگی استفاده نمایند. به عنوان مثال راه هایی همچون تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، خرید و اجاره ملک در ترکیه، ثبت یک برند و امثالهم امکان پذیر است.
ترکیه دانشگاه های بسیار معتبری دارد و افرادی که توانایی درس خواندن در این کشور را دارند با هزینه‌های بسیار کم می‌توانند در این کشور تحصیل کنند، مقالات علمی خود را ارائه نمایند و بعد از آن با دریافت دعوتنامه کاری در این کشور کار کنند و حتی به اقامت دائم نیز دست پیدا کنند. تحصیل در بعضی از دانشگاه های ترکیه ارزان قیمت خواهد بود و هزینه اندکی خواهد داشت چراکه این دانشگاه‌ها، دولتی هستند و اگر شخص متقاضی زبان انگلیسی و مخصوصاً ترکی استانبولی بلد باشد می تواند با هزینه های بسیار کم و امکانات دانشجویی بسیار عالی، تحصیل نماید.
در مورد ویزاهای کار در ترکیه باید بدانید که شخص متقاضی الزاما از طریق دعوتنامه کاری می تواند اقدام نماید. این دعوتنامه برای تمامی افراد صادر می شود اما متقاضی باید دقت کند که کارفرما در ترکیه باید به ازای هر نفر خارجی، ۵ نفر ترک را استخدام کند.
گزینه بعدی سرمایه گذاری، ثبت شرکت و خرید ملک می باشد. شما در ترکیه در کمترین زمان ممکن می‌توانید شرکت خود را متناسب با حوزه فعالیتی مد نظر ثبت کنید. در اینصورت شما به عنوان شخص مدیر عامل با داشتن مدرک ثبت شرکت می توانید اجازه کار در ترکیه را اخذ نمایید، و ماهیانه مالیات شرکت خود را پرداخت کنید. بر اساس ثبت شرکت در ترکیه شما نیروی کار محسوب می شوید و کارت آبی ترکیه را اخذ می نمایید. با ثبت شرکت در ترکیه نیاز به سپرده زیادی نخواهید داشت و حساب اولیه شرکت شما احتیاج به سرمایه بلاک شده نخواهد داشت، اما موضوع اینجاست که شما باید هر ماه به مامور مالیات و حسابرسی این کشور پاسخ دهید و تمام فاکتورها و کارکرد خود را ارائه دهید.
گزینه بعدی خرید ملک در ترکیه هست. در حال حاضر ایرانی ها بیشترین خرید ملک در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در ترکیه را داشتند. این خرید ملک به شما اجازه می‌دهد که اقامت توریستی خود را هر سال تمدید نمایید و با تمدید سالیانه در این کشور زندگی کنید. دقت داشته باشید معمولاً هزینه خرید ملک حدوداً ۳۰۰ هزار لیر به بالا می باشد. در صورتیکه ارزش ملک خریداری شده بیش از ۲۵۰ هزار دلار باشد امکان دریافت پاسپورت ترکیه نیز برای شما وجود خواهد داشت.

تصاویری از مکان های دیدنی ترکیه

نماهایی از مکان های دیدنی در ترکیه
نمایی دیدنی از استانبول
فهرست