کشور روسیه

پرچم کشور روسیه

فهرست مطالب

معرفی کشور روسیه

روسیه (به روسی: Россия، واج‌نویسی: راسیا) با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация، واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا) که در روسیه آر. اف Рф نیز خطاب می‌شود، پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ (هفده میلیون و هفتاد و پنج هزار و چهارصد) کیلومتر مربع وسعت، عنوان پهناورترین کشور جهان را به خود اختصاص داده به گونه ای که اختلاف زمانی غربی‌ترین منطقه تا شرقی‌ترین نقطه روسیه در حدود ۹ ساعت است. کشور کانادا که به عنوان دومین کشور پهناور جهان شناخته می‌شود. تنها مساحتی در حدود ۵۸ درصد مساحت روسیه را دارا می‌باشد. همچنین روسیه مساحتی بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا را در بر می‌گیرد. اما بیشتر مساحت روسیه را مناطق خالی از سکنه تشکیل می‌دهند. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده و بیشتر مناطق کشور سرد سیر است. به همین سبب، در بیشتر مناطق روسیه (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) شرایط کشاورزی فراهم نیست. واژه روسیه یک کلمه اصیل روسی است و به معنای سرزمینی است که انسانهای روس زبان در آنجا زیاد زندگی می‌کنند. می‌توان گفت ریشه واژه روسیه کلمه روس است و این واژه در زمانهای قدیم از کلمه روس گرفته شده‌است. کشور روسیه یک کشور صنعتی است و مانند سایر کشورهای صنعتی دارای صنعت، علم و فرهنگ خودساخته و کاملاً مستقل و جدید است. کشور روسیه و پایتخت آن یعنی شهر مسکو مانند سایر کشورهای صنعتی و پایتخت سایر کشورهای صنعتی از زیباترین کشورها و شهرها در دنیا است. در اینجا ذکر یک نکته لازم است و آن این که سردسیر بودن مناطق زیادی از کشور روسیه دلیل عدم انجام فعالیت‌های کشاورزی در این مناطق در این کشور صنعتی نمی‌تواند باشد و در این کشور صنعتی باید روزی فرا برسد که سرتاسر سرزمین‌های سرد تبدیل به زمین‌های کشاورزی و باغات شود. پیش از این شوروری سابق وسعتی معادل ۲۲٬۴۰۲٬۲۰۰ کیلومتر مربع داشته که روسیه مساحتی در حدود ۷۷ درصد آنرا تشکیل می‌داده و باقی مانده آن که شامل ۵٬۳۲۶٬۸۰۰ کیلومتر مربع بوده در جریان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به ۱۴ کشور مستقل تبدیل شده‌است این میزان وسعتی در حدود ۲۳ درصد خاک شوروی سابق را تشکیل می‌داده‌است. روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه آسیایی تقسیم می‌شود بخشی از روسیه که در قاره اروپا قرار دارد وسعتی در حدود ۴ میلیون کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و مساحتی در حدود ۲۴ درصد وسعت روسیه را شامل می‌شود ۷۷ درصد از جمعیت ۱۴۵ میلیون نفری روسیه در بخش اروپایی روسیه زندگی می‌کنند. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور قرار جمعیت مسکو ۱۲٬۴۰۴٬۰۰۰ نفر و مساحت آن ۲۵۶۱ کیلومتر مربع حدود ۳/۵ برابر تهران است.

روسیه با حدود ۱۴۵،۹۲۶،۰۰۰ نفر جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۵۶ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان به حساب می‌آید. همچنین، نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس اند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، داغی ، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه اند.

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ای است که شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچون تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده‌است.

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و چندان پهناور نبود. تا اینکه در آغاز سده ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند بدل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور رخ داد و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سردی طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه و دوازده جمهوری دیگر جانشین آن شدند.

تاریخ روسیه را می‌توان به دوره باستان قبل از ۸۲۰ میلادی، دولت روسیه قدیم (۱۲۴۰–۸۶۲)، دوک نشین بزرگ ولادیمیر (۱۳۸۹–۱۱۵۷)، حکومت مسکو (۱۵۴۷–۱۲۶۳)، پادشاهی روسیه؛ تزارها (۱۷۲۱–۱۵۴۷)، امپراتوری روسیه (۱۹۱۷–۱۷۲۱)، اتحاد جمهوری‌های سوسیالیست شوروی (۱۹۹۱–۱۹۱۷) و فدراسیون روسیه؛ از فروپاشی شوروی تاکنون تقسیم کرد. فدراسیون روسیه دراین دوره‌ها، فرازونشیب‌های بسیاری را تجربه کرده، آشوب‌ها، قیام‌ها و حکومت‌های مختلفی را به خود دیده و همواره مورد توجه امپراطوران و جنگاوران تاریخ؛ از مغول‌ها تا ناپلئون بناپارت؛ امپراتور فرانسه و هیتلر؛ رهبر آلمان نازی، بوده‌است. این سرزمین در طول تاریخ خود بخش‌هایی از کشورهای مختلف از جمله شمال ایران در زمان امپراتوری و مناطقی از اطراف دریای بالتیک پس از جنگ جهانی دوم در دوره شوروی را به وسعت جغرافیایی‌اش افزوده‌است. رهبران شوروی بویژه پس از جنگ جهانی دوم، قدرت زیادی پیدا کرده و با همکاری برخی کشورها، بلوک شرق را در مقابل بلوک غرب تا سال ۱۹۹۰ میلادی، کنترل کردند. در این زمان بود که پس از حدود ۷۰ سال، نظام کمونیستی قدرت سابق خود را از دست داد و فروپاشید. فدراسیون روسیه، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور باقیمانده از این فروپاشی‌ست و جانشین شوروی در سازمان‌های مختلف بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد شد. روسیه دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این کشور ۷۶ درصد از خاک و ۶۶ درصد از جمعیت اتحاد شوروی سابق را به خود اختصاص داده‌است. طی سالهای پس از فروپاشی شوروی که روسیه جدید شکل گرفته، نظام انتخاباتی چند حزبی همانند کشورهای غربی در آن ایجاد شده‌است. برخلاف دوران کمونیستی که مالکیت شخصی تقریباً وجود نداشت، اکنون مسکو؛ پایتخت یکی از شهرهای جهان با جمعیت بسیارِ محسوب می‌شود. روسیه طی چند قرن اخیر از جمله کشورهای قدرتمند و ثروتمند جهان بوده‌است و بناهای باشکوه و آثار هنری بسیاری در آن به‌وجود آمده که در دنیا شناخته شده‌اند. موزه‌ها، گالری‌ها و کتابخانه‌های روسیه یکی از غنی‌ترین از نوع خود در جهان به حساب می‌آیند.

واحد پول روسیه روبل است. روسیه با تولید ناخالص داخلی ۱٫۵۷۸ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده‌است. این کشور پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانهٔ این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) که این کشور را در رتبه پنجاه و هفتم دنیا می‌نشاند. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است.

ولادیمیر پوتین Влади́мир Влади́мирович Пу́тин متولد ۷ اکتبر ۱۹۵۲ از ۷ می ۲۰۱۲ رئیس دولت، ضامن قانون اساسی، حقوق و آزادی‌های شهروندان روسیه است. و دمیتری مدودف Дмитрий Анатольевич Медведев متولد ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ نخست‌وزیر روسیه است. سیاست کنونی روسیه، همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای یکپارچگی و همبستگی مردمان این کشور است؛ اما به خاطر گسترش ناتو به شرق و پس از درگیری با گرجستان بر dddسر اوستیای جنوبی و الحاق کریمه به خاک خود، روابط روسیه و غرب به تیرگی گراییده‌است.
پیشینه
تاریخ روسیه به سده چهاردهم میلادی بازمی‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد. ایوان چهارم، معروف به ایوان مخوف، نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید. در سده هفدهم رومانفها به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بر این کشور حکومت کردند. پتر کبیر و کاترین کبیر از بنام‌ترین این پادشاهان بودند که جنگها و اصلاحات زیادی را در جهت مدرن سازی این کشور پیاده کردند و با اقدامات بزرگشان روسیه را به ابرقدرت اوراسیا تبدیل کردند.

در اوایل سده بیستم، نارضایتی‌های عمیق در میان بخش‌های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامید. در شرایطی که حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌های مردم بی‌تفاوت به نطر می‌رسیدند، جریان‌های سیاسی رادیکال در کشور نیرو گرفتند. رخداد معروف به دوشنبه خونین در سال ۱۹۰۵، شکست از ژاپن در جنگ ۱۹۰۵ و شکست‌های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی‌ها بسیار دامن زد. با آغاز جنگ جهانی اول در ۱۹۱۴ میلادی، حکومت تزاری در پی آن بود سیاست‌های توسعه طلبانه خود را تعقیب کند و در عین حال شورش‌های داخلی را به بهانه وقوع جنگ خاموش نماید. تلاش‌های روسیه برای توسعه اراضی خود متوجه دو منطقه بالکان و تنگه‌های بسفور و داردانل بود؛ چراکه بخش بزرگی از صادرات روسیه به ویژه غلات از این تنگه‌ها می‌گذشتند. سیاستمداران و نیروی دریایی روسیه به خوبی از سلطه آلمان بر عثمانی مطلع بودند و آن را برای منافع اقتصادی روسیه زیان آور می‌دانستند. ضعف درونی حکومت تزاری و الحاق این تنگه‌ها به روسیه از راه جنگ امکان‌پذیر نبود از این رو دولت تزار به اتحاد فرانسه و انگلستان پیوست تا بتواند از این طریق بر تنگه‌ها مسلط شود. بدین ترتیب روسیه وارد جنگ شد. طبقات حاکم می‌پنداشتند در این جنگ احساسات وطن پرستانه کارگران و قشرها ضعیف جامعه بر احساسات انقلابی آنان چیره خواهد شد و این خود بتواند روسیه را احیا کند. اما روسیه تحمل یک جنگ بزرگ را نداشت و نیروهای آلمانی و اتریشی به راحتی واحدهای روسی را درهم شکستند. هرج و مرج اقتصادی شدیدتر شد و بحران سوخت بروز نمود. جنگ بر کشاورزی نیز اثر گذاشت و قطع صادرات غله نتوانست اثرات زیان بار کمبود مواد غذایی را جبران کند. فقر و تیره‌روزی به مرور افزایش یافت و این امر به شورش‌ها و اعتصابات کارگران دامن زد. شکست‌های ارتش روسیه نیز به این وضعیت دامن می‌زد. از سال ۱۹۱۶ با تضعیف حکومت تزارها روند اعتراضات مردمی در نواحی مختلف روسیه تشدید شد و در پتروگراد، مسکو و دیگر شهرهای روسیه نیز احزاب انقلابی و دهقانان و کارگران شرایط سرنگونی تزار را فراهم آوردند. با استعفای تزار نیکلای دوم در مارس ۱۹۱۷ میلادی حکومت تزاری عملاً سرنگون به نظر می‌رسید. پس از آن دولت موقت روی کار آمد. الکساندر فیودورویچ کرنسکی Алекса́ндр Фёдорович Ке́ренский چهره برجسته این دولت محسوب می‌شد که در مقام وزارت دادگستری و با تعقیب و مجازات متهمین به فساد و جنایات گذشته، شهرت پیدا کرده بود. در نیمه ماه مارس ۱۹۱۷ تبعیدیان و فراریان روسی از چهار گوشه جهان؛ از اروپا و آمریکا تا سیبری، به سوی پتروگراد سرازیر شدند. از میان هزاران نفری که در بهار ۱۹۱۷ به روسیه بازگشتند، از هر گروه و طبقه ای؛ از انقلابیون قدیمی و سوسیالیست‌ها و لیبرال‌ها گرفته تا روشنفکران و دانشجویان همگی به کشور بازگشتند. گرچه تا ورود لنین به پتروگراد در ۱۶ آوریل ۱۹۱۷، خطری جدی دولت موقت را تهدید نمی‌کرد. لنین با تجاربی که در سال‌های فرار و تبعید اندوخته بود و شیوه خاصی که در مبارزات سیاسی داشت، توانست طی مدتی کمتر از هفت ماه مسیر انقلاب روسیه را تغییر دهد و با براه انداختن انقلاب دومی که به انقلاب بلشویکی شهرت یافت، مسیر تاریخ روسیه را عوض کند.

نخستین حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت. وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلامنازع حزب کمونیست شوروی دست یافت. سیاست‌های استالین به صنعتی‌سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌های سیاسی، تبعیدهای دسته‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن ۱۹۴۱، آلمان به شوروی یورش برد و جنگی چهارساله درگرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند. روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در مسند قدرت باقی ماند. در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی بدل شد.

خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده، و در عین حال، بخش‌های کلیدی حکومت کمونیستی را حفظ کند. وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب را در پیش گرفت، اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان، سلطه شوروی بر دولت‌های دست‌نشانده این کشور ادامه یافت. با این حال، دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و اعتبار خروشچف در پی نحوه رویارویی او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا کاهش یافت. خروشچف در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی برکنار شد. در دوران برژنف جانشین خروشچف، شرایط زندگی برای توده‌های مردم پیش‌بینی پذیرتر و مناسب‌تر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت. با این حال، با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سربرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به «عصر رکود» نامبردار شد. از سال ۱۹۷۹، شوروی در جنگی دراز و خونبار در افغانستان درگیر شد. یک نسل کامل قربانی جنگ شوروی در افغانستان شدند.
جغرافیا
کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد. روسیه یکی از کشورها با بیشترین ذخایر آب شیرین است. آبهای سطحی ۱۲/۴ درصد از روسیه را تشکیل می‌دهند که ۸۴ درصد آن در شرق اورال متمرکز است. دریاچه بایکال با ۳۱۷۰۰ کیلومتر مربع بزرگ‌ترین منبع آب شیرین و عمیق‌ترین دریاچه جهان به‌شمار می‌رود.

همسایگان زمینی روسیه عبارتند از:

در جنوب خاور (آسیا): کره شمالی، چین، مغولستان، و قزاقستان

در جنوب باختر (قفقاز): جمهوری آذربایجان و گرجستان

در باختر (اروپا): اوکراین، بلاروس، لتونی، استونی، فنلاند، و نروژ؛ و در بخش جدامانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان. کشیدگی مساحت روسیه از کالینینگراد؛ غربی‌ترین نقطه در نزدیکی دریای بالتیک تا ولادی‌وستوک؛ شرقی‌ترین منطقه در ساحل اقیانوس آرام (حدود ۹ هزار کیلومتر) است. فدراسیون روسیه بیشترین مرز با قزاقستان و کمترین را با کره شمالی داراست.

ساعت
روسیه ۹ منطقه زمانی دارد. از کالینینگراد (بخش اروپایی روسیه) که ۱ ساعت از وقت مسکو عقب‌تر است تا ماگادان (شرق روسیه) که ۸ ساعت از وقت مسکو جلوتر است.

شهرها
Moscow
مسکو
Saint Petersburg
سن پترزبورگ
Novosibirsk
نووسیبیرسک
Yekaterinburg
یکاترینبورگ

رتبه شهر نام به روسی از توابع جمعیت
Nizhny Novgorod
نیژنی نووگورود
Samara
سامارا
Kazan
قازان
Omsk
امسک

۱ مسکو Москва کلان‌شهر مسکو ۱۲٬۳۸۱٬۰۰۰
۲ سن پترزبورگ Санкт-Петербург سن پترزبورگ ۵٬۲۸۲٬۰۰۰
۳ نووسیبیرسک Новосибирск استان نووسیبیرسک ۱٬۶۰۳٬۰۰۰
۴ یکاترینبورگ Екатеринбург استان سوردلوفسک ۱٬۴۵۶٬۰۰۰
۵ نیژنی نووگورود Нижний Новгород استان نیژنی نووگورود ۱٬۲۶۷٬۰۰۰
۶ سامارا Самара استان سامارا ۱٬۱۷۰٬۰۰۰
۷ قازان Казань تاتارستان ۱٬۲۳۲٬۰۰۰
۸ امسک Омск استان امسک ۱٬۱۲۹٬۱۲۰
۹ چلیابینسک Челябинск استان چلیابینسک ۱٬۰۹۳٬۶۹۹
۱۰ روستوف-نا-دونو Ростов-на-Дону استان روستوف ۱٬۰۴۸٬۹۹۱
۱۱ اوفا Уфа باشقیرستان ۱٬۰۲۴٬۸۴۲
۱۲ ولگاگراد Волгоград استان ولگوگراد ۱٬۰۲۱٬۲۰۰
۱۳ پرم Пермь سرزمین پرم ۹۸۵٬۷۹۴
۱۴ کراسنویارسک Красноярск سرزمین کراسنویارسک ۹۴۷٬۸۰۱
۱۵ وورونژ Воронеж استان ورونژ ۸۴۳٬۴۹۶
۱۶ ساراتوف Саратов استان ساراتوف ۸۳۰٬۹۵۳
۱۷ تولیاتی Тольятти استان سامارا ۷۲۰٬۳۴۶
۱۸ کراسنودار Краснодар سرزمین کراسنودار ۷۱۰٬۶۸۶
۱۹ ایژوسک Ижевск اودمورتیا ۶۱۱٬۰۴۳
۲۰ یاروسلاول Ярославль استان یاروسلاول ۶۰۶٬۳۳۶
سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی

فرهنگ کشور روسیه

کشور روسیه از نظر تنوع فرهنگی یکی از رنگارنگ‌ترین کشورهاست. بیش از ۱۶۰ گروه مختلف از فرهنگ‌ها و قومیت‌های گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند. از سالیان پیش، اسلاوها، باشقیرها، تاتارها، اهالی چچن، چوواش‌ها، اینگوش‌ها و دیگر اقوام روسیه با اشتراکات زیاد توانسته‌اند تولیدات فرهنگی متفاوتی را به مردم جهان ارائه کنند. موسیقی، ادبیات، نقاشی، هنر مینیاتور و باله حاصل تلاش این فرهنگ‌های گوناگون است که با ارائه گونه‌های مختلف توانسته‌اند به رشد بخشهایی از فرهنگ روسیه یاری رسانند. به گفته روس شناسان، یکی از دلایل چیره شدن ادبیات روس بر غرب در قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ همین گوناگونی فکری و فرهنگی بوده‌است. فرهنگ روسیه بر پایه‌های فرهنگ شرقی بنا شده؛ فرهنگی با زیرساخت‌های شرقی که همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. محور اغلب فعالیتهای فرهنگی در روسیه بر پایه احیاء و تقویت فرهنگ سنتی، پاسداشت مراسم آیینی و حفظ ارزش‌ها و میراث گذشته‌است.

ادبیات روسی نه تنها ارزش‌های زیباشناختی، ایده‌ها، اخلاق و معنویات را منعکس می‌کند بلکه در واقع انعکاس دهنده فلسفه روسیه است. تا قرن هجدهم میلادی عملاً ادبیات سکولار در روسیه وجود نداشت و متون ادبی بر پایه تاریخ، طبیعت و زندگی مردمان روس بنا شده بود. پس از آن از قرن هجدهم ادبیات سکولار میان شاعران و نویسندگان روسی نفوذ کرد. از جمله شاعران این دوره واسیلی تردیاکوفسکی Василий Тредиаковски، گاوریِل رومانوویچ درژاوین Гаврии́л Рома́нович Держа́вин، میخاییل واسلویچ لومونوسف Михаи́л Васи́льевич Ломоно́сов و نویسندگانی چون نیکالای میخاییلویچ کارامزین Никола́й Миха́йлович Карамзи́н والکساندر نیکالایویچ رادیشف Алекса́ндр Никола́евич Ради́щев را می‌توان نام برد. پس از آن از جمله شاعران معروف روسیه می‌توان به الکساندر سرگیویچ پوشکین Александр Сергеевич Пушкин میخاییل یوریویچ لرمانتوف Михаил Юрьевич Лермонтов آنا آندریِونا آخماتووا А́нна Андре́евна Ахма́това و ولادیمیر ولادیمیرویچ مایاکفسکی اشاره کرد. از نویسندگان بنام کلاسیک روس نیز فئودور میخاییلویچ داستایوفسکی Фёдор Михайлович Достоевский، لف نیکلایویچ تولستوی Лев Николаевич Толстой، آنتون پاولویچ چخوف Антон Павлович Чехов و ایوان الکساندرویچ بونین Иван Алексеевич Бунин شهرت جهانی دارند. اکنون نیز روس‌ها بسیار به فرهنگ و ادب کلاسیک خود می‌بالند و با وجود نویسندگان و شاعران جوان و اهل ذوق امروزی، همچنان در کتابخانه هر خانواده روس، ادبیات کلاسیک جایگاه ویژه ای داراست.

هنر نقاشی در روسیه از دیرباز مورد توجه بوده‌است و هنرمندانی بنام در این عرصه می‌زیسته‌اند. گرچه اولین پرتره‌های واقع گرایانه در اوسط و اواخر قرن هفدهم میلادی و به صورت جدی تر در قرن هجدهم نمود پیدا کردند. در این دوران نقاشانی چون دیمیتری گریگورویچ لِویتسکی (Дми́трий Григо́рьевич Леви́цкий (۱۷۳۵—۱۸۲۲ و ولادیمیر لوکیچ بٌرٌویکووسکی (Влади́мир Луки́ч Боровико́вский (۱۷۵۷ —۱۸۲۵) مشهورند. از همان زمان هنر نقاشی روسی روند جهانی در پیش گرفت و هنرمندان برجسته قرن نوزدهم روسیه ظهور کردند.

مجسمه‌سازی نیز در روسیه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این هنر بویژه پس از روی کارآمدن پتر اول گسترش یافت و جلوه ای از سبک پیکرنگاری خلاقانه روسی را به نمایش می‌گذارد. در پارک‌ها، موزه‌ها، ایستگاه‌های مترو، نمای داخلی و بیرونی کاخ‌های دوران امپراتوری و میدان‌ها و خیابان‌های شهرهای روسیه مجسمه‌های زیبایی مشاهده می‌شوند که نمایانگر تاریخ این کشور چه دوران قبل از انقلاب اکتبر و چه پس از آن است. همچون مجسمه یک مرد و زن که در دستانشان داس و چکش دیده می‌شود به نام (زن و مرد کارگر)، کاری ست از پیکرنگار آن دوران وِرا ایگناتِونا موخینا (Ве́ра Игна́тьевна Му́хина (۱۸۸۹—۱۹۵۳ که در نزدیکی ایستگاه مترو پارک ودنخا ВДНХ نصب شده و به یک ایده و نماد دوران شوروی در مسکو بدل شده‌است. در روسیه موزه‌ها و گالری‌های بسیاری وجود دارند. روس‌ها به هنر روسی افتخار می‌کنند و همواره بازدید از این موزه‌ها و گالری‌ها در برنامه آنها جای دارد. از میان این اماکن، موزه تریتیکوف Государственная Третьяковская галерея، موزه هنرهای زیبا به نام الکساندر پوشکین Государственный музей изобразительных искусств им. А. С. Пушкина در مسکو و موزه ارمیتاژ سنت پتربورگ Эрмитаж از معروف‌ترین و دیدنی‌ترین آنها محسوب می‌شوند.

تئاتر روسی نیز همچون تاریخ این کشور به بخش‌های مختلف از تئاتر دوران قدیم روسیه، تئاتر دوران پادشاهی، دوران کاترین، امپراتوری، تئاتر دوران شوروی تا تئاتر معاصر تقسیم و ژانرهای متفاوتی از قبیل رمانتیک، موزیکال، باله، طنز، پانتومیم و تجربی را دربرمی گیرد. از قرن‌های گذشته این هنر نزد روس‌ها رشد کرده و اکنون به یکی از قابل توجه‌ترین و مهم‌ترین ارکان هنر در روسیه تبدیل شده‌است. سالن تئاتر روسیه، بالشوی تئاتر Большой театр و مالی تئاتر Малый театр از معروف‌ترین و فعال‌ترین در مسکو و تئاتر مارینسکی Мариинский театр در سنت پتربورگ محل اجرای نمایش‌ها در ژانرهای مختلف اند.

آیین‌ها و جشن‌های روس‌ها تنوع بسیاری دارد. ریشه و سرچشمه مراسم و آیین‌های تقویمی در روسیه از زمان باستان باقی مانده‌اند. جشن‌های تقویمی که به تغییر فصول یا ریشه مذهبی بر می‌گردد مانند ماسلنیتسا، سال نو میلاد مسیح، عید پاسخا، روز ایوان کوپالا همواره در روسیه با آداب خاصی برگزار می‌شوند. برخی جشن‌ها نیز یادبود روزهای مهم در تاریخ کشور و ملت است مانند روز جهانی زن، روز مدافعان میهن، روز پیروزی. در روسیه حتی روزهای مربوط به شهرها نیز وجود دارند که جشن‌های ویژه ای برای آن برگزار می‌شود؛ مانند روز مسکو که اوایل ماه سپتامبر برپا می‌شود. جشن‌های مربوط به مشاغل نیز از جایگاه ویژه ای برخوردارند. از جمله این جشن ها؛ روز کارگران معدن، روز معلم، روز پزشک، روز دیپلمات، روز کارمندان فرهنگی، روز پرستار و روز وکیل را می‌توان نام برد.

ماسلنیتسا جشن استقبال از بهار و شکوفایی ست که هرسال بسته به تاریخ عید پاسخا یا همان عید پاک زمان برگزاری آن تغییر می‌کند. معمولاً فاصله برگزاری این جشن تا پاسخا حدود هفت هفته است. جشن‌های مربوط به ماسلنیتسا یک هفته ادامه دارد و هر روز به یک نام خوانده می‌شود. ماسلنیتسا از دوشنبه آغاز و یکشنبه ۷ روز بعد خاتمه می‌یابد. این جشن آمدن بهار را خبر می‌دهد و از خوراکی‌های معروف آن بلینی ست که گرد و روغنی پخته می‌شود و نماد خورشید است. روز آخر جشن که روز بدرقه ماسلنیتساست با روشن کردن آتش یا آتش زدن مترسک سرما و زمستان همراه است.

عید پاسخا با آداب خاصی برگزار می‌شود. انجام مراسم عشاء ربانی و گردهمایی در کلیساها، رنگ آمیزی و تزیین تخم مرغ، پختن شیرینی و کیک‌های مخصوص، دیدوبازدیدهای خانواده‌ها و دوستان است از آن جمله اند. پاسخا در سال ۲۰۱۹ بنابر تقویم روسی خورشیدی از ۲۱ آوریل تا ۲۸ آوریل است.

۸ مارس روز جهانی زن در روسیه نیز گرامی داشته می‌شود. در این روز زنان و مادران مورد تقدیر قرار می‌گیرند، هدیه می‌گیرند و همه اعضای خانواده از آنان به پاس زحماتشان تشکر می‌کنند.

جشن ایوان کوپالا همان جشن فرارسیدن تابستان است که معمولاً دوهفته پس از شروع فصل تابستان برگزار می‌شود. خدای حاصلخیزی و فراوانی در تابستان نزد مردمان روس باستان کوپالا نام داشت و برای گرامیداشت این خدا، شب‌ها ترانه سر می‌دادند و از روی آتش می‌پریدند. اما پس از ظهور مسیحیت در روسیه این جشن با آداب مسیحیان درآمیخت و خدای کوپالا را پس از غسل تعمید، ایوان نامیدند.

از دیگر جشن‌های بسیار مهم روسیه گرامیداشت روز پیروزی День Победы؛ ۹ می است. این جشن به یاد قهرمانی‌ها و جانفشانی‌های مردمان روس در جنگ جهانی دوم برگزار می‌شود. ۹ می ۱۹۴۵ ارتش شوروی بر ارتش آلمان نازی غلبه یافت و چهار سال نبرد خونین پایان گرفت. این پراهمیت‌ترین اتفاق در تاریخ روسیه معاصر است و جشن‌های بسیاری در سراسر کشور به مناسبت آن برگزار می‌شود. رژه ارتش در میدان سرخ با حضور ولادیمیر پوتین و شخصیت‌های مهم نظامی و دولتی نیز از جمله مراسم خاص این روز است.

 

مشاهیر فرهنگی روسیه

ویچسلاو ایوانوف Вячесла́в Ива́нович Ива́нов؛ (۱۶ ژوئیه ۱۹۴۹–۲۸ فوریه ۱۸۶۶) را فرزانه شعر نمادگرایی روسیه خوانده‌اند. شاعر، محقق و منتقد ادبی بود و در مسکو زاده شد. در دانشگاه برلین در رشته تاریخ و ادبیات و زبان دوران باستان تحصیل کرد و رساله دکتری خود را در ۱۹۲۳ میلادی به پایان رساند. به زبان‌های آلمانی و ایتالیایی مسلط بود. در آغاز پیشه تاریخ‌دانی و واژه‌شناسی را دنبال می‌کرد تا آنکه نخستین مجموعه شعر خود به نام «ستارگان راهنما» را در ۱۹۰۲ منتشر کرد و در جایگاه شاعران نمادگرا قرار گرفت.[۲۶] و[۲۷] در ۱۹۰۴ مقاله ای در نشریه «راه نو» منتشر نمود به نام «کیش یونانی رنج و ایزد جاوید» که سر و صدای زیادی به پا کرد. در همان سال شعری به نام «شفافیت» سرود و در سال ۱۹۰۷ شعر «اروس»، ۱۹۱۱ «شور قلبی» و ۱۹۱۲ «راز لطیف» را منتشر کرد. انقلاب روسیه او را مجبور به مهاجرت کرد. در ایتالیا ادبیات اسلاو تدریس می‌کرد و مقالات متعددی به زبانهای آلمانی و ایتالیایی نوشت. او در سالهای پایانی عمر تحولی را در خلاقیت خود تجربه کرد و وضوح و سادگی و پیوستگی احساس را در «دفتر خاطرات رم» به مخاطب عرضه نمود. و

 

میخاییل باختین Михаи́л Миха́йлович Бахти́н؛ (۷ مارس ۱۹۷۵–۱۷ نوامبر ۱۸۹۵)از رهبران مکتب شکل گرایی روسی ست. وی پژوهشگر ادبی و نظریه‌پرداز بود که او را بنیانگذار پست فرمالیسم می‌دانند. باختین در اودسا دبیرستان را تمام کرد و در ۱۹۱۳ میلادی وارد دانشکده زبان‌شناسی تاریخی شد و خود سال بعد از آن به دانشگاه پتربورگ رفت. او از محضر استادانی چون زلینسکی؛ پژوهشگر ادبیات کلاسیک، وودنسکی، فیلسوف برجسته و تروفسکی؛ استاد زبان وادبیات اسپانیایی بهره برد و در اثر خود «تراژدی هومری» از این شاگردی استفاده کرده‌است. باختین در ۱۹۲۹ کتاب «مسائل بوطیقای داستایفسکی» را منتشر کرد و در آن منطق مکالمه را با نام چندصدایی معرفی نمود. وی سال‌های جنگ را در مسکو گذراند. وی رساله ای در باب رابله؛ نویسنده سده شانزدهم فرانسه نگاشت که به عنوان رساله دکتری وی سالها بعد در ۱۹۶۵ میلادی منتشر شد. باختین در این اثر می‌گوید هر بوطیقایی که شایسته این نام باشد باید بر تعریف تازه ای از موضوع استوار گردد، متون ادبی باید همچون فرایندی اجتماعی تلقی شود که عمیقاً در تاریخ جای دارد. و آثار عمده او که به فارسی ترجمه شده‌اند: ۱- مقاله روش‌شناسی علوم انسانی ۲- تخیل مکالمه ای.

اولگا برگولتس О́льга Фёдоровна Бергго́льц؛ (۱۳ نوامبر ۱۹۷۵–۱۶ می ۱۹۱۰) شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و عضو اتحادیه نویسندگان شوروی، متولد لنینگراد است. نخستین مجموعه شعرش در ۱۹۳۴ میلادی منتشر شد و در پی آن کتاب «ترانه‌ها» ۱۹۳۵ و «برگ ریزان» ۱۹۳۸ از این بانوی روس انتشار یافت. خاطرات وی از محاصره لنینگراد به نام‌های «لنینگراد» ۱۹۴۲ و «جاده تر» ۱۹۴۵ حکایت محاصره ۹۰۰ روزه این شهر در جریان جنگ جهانی دوم و دیدگاه او نسبت به رویدادها را بیان می‌کند. او در این یادداشت‌ها با لحنی ساده، از ایمان، شجاعت و غرور مدافعان شهر و کشورش می‌گوید. این نوشته‌ها به نوعی بازتاب تجارب نسل اوست. در ۱۹۵۱ به دلیل سرودن اشعار حماسی، جایزه دولتی لنین را دریافت کرد. فیلم مستندی از زندگی او در سال ۲۰۱۰ میلادی ساخته شد.

ایوان بونین Ива́н Алексе́евич Бу́нин؛ (۸ نوامبر ۱۹۵۳–۲۲ اکتبر ۱۸۷۰) شاعر و نویسنده روس، برنده جایزه نوبل ادبیات ۱۹۳۳ میلادی است. او از خانواده ای اشرافی، درونگرا و علاقه‌مند به سفر بود. ابندا کار خود را از روزنامه‌نگاری آغاز کرد و بعدها پا به عرصه ادبیات و نویسندگی گذارد. شعر و نثر او مضامینی از غنای طبیعت، زیبایی اندوه زا و شب را تداعی می‌کند. نثر وی ثابت می‌کند که یکی از استادان بزرگ زبان و ادبیات روسی ست. داستان‌هایش تغزلی و سرشار از توصیف‌های طولانی از طبیعت است. با انقلاب بلشویکی در روسیه تصمیم به مهاجرت گرفت و در پاریس ساکن شد. بونین را از آخرین نمایندگان ادبیات سده نوزدهم روسیه می‌دانند، اگرچه وی تا نیمه دوم سده بیستم زندگی می‌کرد اما تنها دربارهٔ روسیه ای می‌نوشت که تولستوی و چخوف ترسیم می‌کردند. وی هنگام دریافت جایزه نوبل ادبیات گفت که به هیچ سبک خاصی تعلق ندارد؛ نه سمبولیست است نه ناتورالیست، بیشتر عمرش را در روستاها گذرانده و در نهایت این شعر سعدی را می‌خواند که: در اقصای عالم بگشتم بسی.. به‌سر برده‌ام ایام با هرکسی.. تمتع به هر گوشه ای یافتم.. ز هر خرمنی خوشه ای یافتم… از آثار منتشر شده بونین به فارسی می‌توان به «گذرگاه‌های سایه سار»، «آقایی از سانفرانسیسکو» و «پولدار» اشاره کرد.

باریس پاسترناک Бори́с Леони́дович Пастерна́к؛ (۳۰ می ۱۹۶۰–۱۰ فوریه ۱۸۹۰) شاعر، نویسنده و مترجم روسی از خانواده ای فرهیخته و هنرمند متولد مسکو است. کیش خانواده یهودی بود اما پاسترناک به مسیحیت گروید. وی اولین شعر خود را در سن ۲۳ سالگی سرود. پس از آن اشعار بیشتری سرود و شعرهایش در چارچوب سمبولیسم قرار داشت اما با توع بیشتر. در دانشگاه فلسفه خواند و به فلسفه کانت علاقه‌مند شد. فعالیت وی با بروز جنگ جهانی اول درهم ریخت اما پس از انقلاب ۱۹۱۷، در کمیساریای خلق استخدام شد و در آنجا با آثر مارسل پروست آشنا گشت. در سال ۱۹۳۵ میلادی اشعارش تجدید چاپ و به ۵ زبان خارجی ترجمه شدند. در ۱۹۵۶ نوشتن رمان «دکتر ژیواگو» را تمام کرد و در ۱۹۵۸ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. آثار ترجمه شده وی به فارسی عبارتند از: دکتر ژیواگو، زندگی خواهر من است و چهار نامه.

ورا پانووا Ве́ра Фёдоровна Пано́ва؛ (۳ مارس ۱۹۷۳–۲۰ مارس ۱۹۰۵) نویسنده روس متولد شهر روستوف است. او نویسندگی را در جریان جنگ جهانی دوم آغاز کرد و رمان «همسفران» در ۱۹۴۶ از وی نویسنده ای معتبر ساخت. پانووا با این داستان جایزه استالین را دریافت نمود. این داستان تنها از جنگ و قهرمانی سربازان نمی‌گوید بلکه به زندگی خصوصی و مشکلات خانواده سربازان می‌پردازد اما همه چیز را به شکلی توصیف می‌کند که پرشور و غرورآفرین باشد. این بانوی نویسنده، رمان «کارخانه» را در ۱۹۴۷ و «گذشت سالها» را در ۱۹۵۳ نگاشت. او داستان‌نویس کودکان نیز بود و «سریوژا»، «والیا و والودیا» از دید کودکانه روایت می‌شوند. از آثار او که به فارسی ترجمه شده‌اند: «سریوژا» و «هم قطارها» را می‌توان نام برد. و

یِوگِنی زامیاتین Евге́ний Ива́нович Замя́тин؛ (۱ فوریه ۱۸۸۴–۱۰ مارس ۱۹۳۷) نویسنده، منتقد، نمایشنامه نویس و یکی از موثرترین افراد در تکوین ادبیات روسی به ویژه در دهه ۱۹۲۰ ادبیات این کشور به حساب می‌آید. پدرش کشیش ارتدوکس و معلم مدرسه ابتدایی و مادرش نوازنده چیره‌دست پیانو بودند. در ۱۹۰۲ زامیاتین دانشجوی مهندسی دریا در مؤسسه پلی تکنیک سنت پترزبورگ بود. در سال ۱۹۰۵ به حزب بلشویک پیوست. از حدود ۱۹۰۸ به عنوان نویسنده مطرح شد. از ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۱ آثاری منتشر کرد که چندان مورد استقبال نبودند. از ۱۹۱۱ نوشتن را به صورت جدی آغاز نمود. رمانی با عنوان «یک حکایت شهرستانی» در نشریه ادبی «زاویتی» منتشر کرد و با آن در سراسر روسیه مشهور شد. رمان «دخمه فراموش شده»، «آوریل»، «زهدان»، «جان‌سخت‌ها» و «آفریقا» از دیگر آثار او طی سال‌های ۱۹۱۴–۱۹۱۶ هستند. مضمون اصلی در رمان‌های قبل انقلاب زامیاتین اغلب حکایت کارکنان دولت، روحانیان، بازرگانان و طبقه متوسط جامعه بود. پس از انقلاب ۱۹۱۷، وی از نیروی انقلاب استقبال می‌کرد و نُمود آن در آثارش نیز هویداست اما به برخی عملکرد افراطی بلشویک‌ها انتقاد داشت و در سلسله مقالاتی که منتشر می‌نمود به سیاست‌های آنان می‌تاخت. رمان «صیاد انسان‌ها»، «شمال» و «غار» از دیگر آثار اوست. او در اوج فعالیت نویسندگی با ماکسیم گورکی دررفت‌وآمد بود و گورگی او را خبره زبان روسی می‌دانست و استعدادش را می‌ستود. زامیاتین با حمایت گورکی به نمایشنامه نویسی نیز روی آورد و نخستین نمایشنامه خود را به نام «شعله‌های سن دومینیک» در ۱۹۲۲ با مضمون ارتداد، اومانیسم و خطاپذیری در محیط اسپانیای قرن ۱۶ نوشت. امروزه در غرب بیشتر وی را با رمان «ما» که در سال ۱۹۲۷ نوشته شد می‌شناسند. این رمان با تصویرپردازی عالی و سبکی موجز جایگاه نویسنده را در سطح جهانی ارتقا داد. و وی در ۱۹۳۱ شوروی را ترک کرد و در پاریس تا آخر عمر ماندگار شد. چند داستان کوتاه حاصل مهاجرت اوست. از این نویسنده رمان معروف «ما» به ترجمه بهروز مشیری در تهران چاپ شد و سپس در سال ۱۳۷۹ شمسی بار دیگر ترجمه و به چاپ رسید.

الکساندر سولژنیتسین Алекса́ндр Иса́евич Солжени́цын؛ (۸ اوت ۲۰۰۸–۱۱ دسامبر ۱۹۱۸) نویسنده روس و یکی از درخشان‌ترین استعدادها در نثر روسی پس از جنگ جهانی دوم است. وی در خانواده ای فرهنگی متولد شد و چون ۱۹۱۸ به دنیا آمد به او لقب فرزند اکتبر داده بودند چرا که در رژیم شوروی این لقب به فرزندانی داده می‌شد که پس از انقلاب اکتبر به دنیا آمده بودند و انتظار می‌رفت در بنای کمونیسم و در آینده آن نقش مهمی ایفا کنند. سولژنیتسین ریاضیات خوانده بود اما دوره‌هایی در زمینه ادبیات و فلسفه نیز گذراند. در کتاب‌هایش به سبب دانشی که در حوزه ریاضیات و فیزیک و پزشکی ارائه می‌کند، خواننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان افسر به جنگ رفت و از آنجا نامه ای فرستاد که به صراحت اشتباهات استالین را برمی‌شمرد. به همین سبب در فوریه ۱۹۴۵ دستگیر و به مسکو اعزام شد. جرم او فعالیت ضد خلق و بهتان کینه ورزانه بود که نتیجه آن ۸ سال زندان و اردوگاه تأدیبی بود. وی همواره در آثار خود حکومت کمونیستی را محکوم و مورد پرسش قرار می‌داد و یکی از نیرومندترین معارضان رژیم شوروی و شخصیتی مؤثر در تاریخ روشنفکری قرن بیستم به حساب می‌آید. مدتی از زندگی خود را در تبعید گذراند و همواره توسط کا گ ب تحت نظر بود. وی در سال ۲۰۰۸ در خانه ییلاقی خود واقع در حومه مسکو درگذشت و در صومعه دانسکی به خاک سپرده شد. در مراسم تشییع او پوتین، مدودوف، بسیاری هنرمندان و نویسندگان و مردم عادی شرکت داشتند. از آثار وی که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان موارد ذیل را نام برد: خانه ماتریونا (۱۳۵۰ ش) به زمامداران شوروی (۱۳۵۵) جهانی از هم گسیخته (۱۳۶۰) بخش سرطان (۱۳۶۲) لنین در زوریخ (۱۳۶۴) مجمع الجزایر گولاگ (۱۳۶۶) شمعی در باد (۱۳۶۸) پله اول دوزخ (۱۳۷۱)

پوشش مردم روسیه

لباس مردم روسیه در مناطق مختلف این کشور از تفاوت‌های برجسته ای برخوردار است، اما به سبب بروز حوادث مشترک در گذر سالیان دراز، پوشش‌های یکسانی پدید آمده‌است، که در این مورد، می‌توان چندین مورد را نام برد.

اوشانکا: در سده ۱۴ تا ۱۷ به عنوان کلاه رسمی کشور معرفی شد. کارایی این کلاه در برابر سرما سبب شد تا مردم روس در جای جایِ کشور، رفته رفته به استفاده از اوشانکا تشویق شوند. از سویی، استفاده رقصندگان روسی از آن در مناطق سردسیر، موجب شد تا جوانان ارتباط عمیقی با اوشانکا برقرار کنند. این کلاه امروزه به عنوان شناسنامه این کشور مورد توجه جهانیان واقع شده‌است.
سارافان: یکی دیگر از نشانه‌های فرهنگ روس در سراسر جهان، پوششی به نام سارافان است. این روپوش در ابتدا توسط زنان روستایی استفاده شد و رفته رفته راهش به شهرهای بزرگ راه یافت. کارشناسان و تاریخدانان معتقدند ریشه شکل‌گیری آن در سال ۱۳۹۷ توسط زنان روستایی بوده‌است، و ایجاد مزارع اشتراکی سبب شد تا سارافان در سده ۲۰ به عنوان یک پوشش مناسب به محبوبیت بالایی رسد.

کوکوشنیک: این نوع کلاه برای نخستین بار در سده ۱۶ میلادی توسط اسلاوهای روس استفاده می‌شد. تفاوت کوکوشنیک با نمونه‌های دیگر در این است که این کلاه، همه موهای سر را می‌پوشاند. این مورد هم نمونه دیگریست که نشانگر شکوفایی فرهنگ روس با کمک اقوام دیگر است.

جایگاه موسیقی در بین مردم روسیه 

موسیقی بخش جدایی ناپذیر زندگی روس‌ها را تشکیل می‌دهد و از دیرباز موسیقی و باله جای خود را میان روس‌ها حفظ کرده‌است. پیُتر ایلیچ چایکوفسکی Пётр Ильич Чайковский موسیقی دان روس برای همگان آشناست. موسیقی فولکلور محلی روسیه همانند غذا رنگارنگی بسیاری دارد، اما پرداختن قومیت‌های مختلف به موسیقی محلی، سبب شده تا موسیقی در سراسر روسیه ریشه بدواند. آواز، آهنگ، و ترانههای محلی با اثرگذاری بر سرودهای حماسی توانستند گروهی از مردم را در سده ۱۹ و ۲۰ به انقلاب‌های گوناگون نزدیک کند. در واقع، اثرگذاری موسیقی‌های حماسی که از موسیقی محلی ریشه گرفته‌است در برهه‌های تاریخی توانست اهداف خاصی را در بین مردم پیش ببرد. از تأثیرات دیگر نواهای محلی می‌توان به شکل‌گیری گروه‌های موسیقی بنامی در این کشور اشاره کرد. به دیگر بیان، شمار زیاد اقوام در روسیه توانسته بر بار موسیقی این کشور بیفزاید.

دین مردم در کشور روسیه

در کشور روسیه ادیان متنوعی وجود دارند، قانون اساسی سال ۱۹۹۷ به ادیان مسیحیت، اسلام، یهودیت و بودایی اهمیت ویژه ای داده‌است. حدود ۵۱ درصد مردم روسیه را مسیحیان تشکیل می‌دهند که از این میان ۴۵ درصد مردم روسیه پیروان کلیسای ارتدوکس شرقی و ۶ درصد دیگر پیروان مذاهب کاتولیک و اندکی نیز پروتستان‌ها هستند.

اسلام نیز در روسیه از گستردگی ویژه ای برخوردار است و پیروان آن حدود ۴۰ گروه قومی در روسیه را شامل می‌شوند. مناطقی از روسیه با بیشترین جمعیت مسلمان عبارتند از: قفقاز شمالی، ناحیه ولگا، اورال و غرب سیبری. بیشتر مسلمانان در جمهوری‌های آدیغه، باشقیرستان، داغستان، اینگوشتیا، کاباردینو بالکاریا، کاراچای چرکسیا، اوستیای شمالی، تاتارستان و چچن زندگی می‌کنند. مسلمانان بسیاری نیز در منطقه فدرال مرکزی و در شهرهای بزرگی چون مسکو و سنت پتربورگ نیز ساکنند. مسجد جامع مسکو که در سال ۲۰۱۵ میلادی با حضور ولادیمیر پوتین افتتاح شد پذیرای بیش از ۱۰ هزار نفر است؛ و بزرگ‌ترین مسجد اروپا به‌شمار می‌رود. حدود بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند؛ گرچه آمار دقیقی در سرشماری‌ها از آنان اعلام نمی‌شود. اغلب مسلمانان روس، سنی مذهب اند. جمهوری خودمختار داغستان در جنوب روسیه در همسایگی با کشور جمهوری آذربایجان مهم‌ترین منطقه شیعه نشین روسیه و جمهوری خودمختار چچن و جمهوری خودمختار تاتارستان مهم‌ترین مراکز مسلمانان سنی مذهب در کشور روسیه هستند. آذری تبارهای مقیم روسیه نیز از دیگر شیعیان این کشور به‌شمار می‌روند.

دین یهودیت نیز در روسیه پیروان بسیاری دارد. حدود ۴ درصد از روس‌ها یهودی اند که عمدتاً در غرب روسیه سکونت دارند. روسیه چهارمین کشور جهان از نظر تعداد ساکنان یهودی است.

آیین بودایی در شرق روسیه پیروان زیادی دارد حدود ۶ درصد از مردم روسیه پیرو این آیین هستند.

سلطه کمونیسم در روسیه هفت دهه ادامه یافت و تأثیرات فراوانی از نظر فرهنگی و مذهبی بر این کشور گذاشته‌است گرچه کمونیست‌ها هرگز نتوانستند ادیان را در روسیه ریشه کن کنند و پس از فروپاشی شوروی و انحلال حاکمیت کمونیسم، دین در روسیه دوباره نقشی ویژه یافت و خصوصاً کلیسای ارتدوکس شرقی بخش گسترده‌ای از پیروانش را بازیافت اما کمونیسم باعث شد روسیه به یکی از بزرگترین کشورهای جهان با جمعیت بی‌دین تبدیل گردد در حال حاضر ۲۵ درصد از مردم این کشور خود را پیرو هیچ دینی نمی‌دانند.

جاذبه‌های گردشگری کشور روسیه

روسیه دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعت گردی فراوانی است شماری از جاذبه‌های تاریخی: روسیه از جمله کشورهایی است که از گردشگران و جهانگردان به آن اقبال فراوان دارند. از جمله جاذبه‌های گردشگری روسیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: متروی مسکو، ساختمان‌های هفت خواهر، میدان سرخ، موزه‌های تریتیاکوف و پوشکین، مقبره لنین، مجموعه کاخ و کلیساهای کرملین، پارک پیروزی و موزه جنگ و در دیگر شهرها می‌توان به مواردی چون مسجد قل شریف در کازان، کلیسای اسحاق در سنت پترزبورگ، کاخ‌های کاترین در شهرهای سن پترزبورگ و پوشکین و جاذبه‌های شهر زیبای سوچی در ساحل دریای سیاه اشاره کرد.

تعدادی از جاذبه‌ها: مناطق گردشگری به ترتیب اهمیت شامل بخشهای زیر است:

غار اوردا
ستون‌های لِنا (Lena Pillars)
وولوگدا
صخره‌مان پوپو نر
قلعه آشیانه پرستو
غذا و دسرها
در سبد غذایی روس‌ها چند ماده غذایی را زیاد می‌توان یافت: از جمله محصولات لبنی، تخم مرغ، سیب زمینی، چغندر، هویج، کلم، پیاز، خیار، گوجه فرنگی، شوید، تره، ماهی و خاویار قرمز. کشوری به وسعت روسیه با جمهوری‌ها و مناطق مختلفی که بعضاً صدها کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند، قطعاً خوراک و دسرهای متفاوتی هم دارند. اما آشپزخانه ملی روسیه برای روس‌ها اهمیت ویژه ای دارد. آنچه تقریباً در همه مناطق روسیه به عنوان صبحانه مصرف می‌شود، کاشاست. کاشا каша که به نوعی یکی از غذاهای ملی روسیه به حساب می‌آید، مخلوطی ست از گندم سیاه، جو پرک، آرد چاودار و نشاسته ذرت که با یکدیگر پخته می‌شود و مقداری شیر و کره به آن اضافه می‌کنند. بلینی Блины نیز در وعده صبحانه معمولاً وجود دارد که یا به صورت خانگی تهیه می‌شود یا از فروشگاه‌ها آماده می‌خرند. قهوه جایگاه ویژه ای بین روس‌ها دارد. کمتر کسی را در روسیه می‌توان یافت که روزانه و اغلب صبح‌ها یک فنجان قهوه ننوشد. وعده ناهار به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول را معمولاً سوپ تشکیل می‌دهد که اغلب به صورت میکس شده یا مخلوط سبزیجات است. بُرش борщ هم که جایگاه خاصی میان روس‌ها دارد. این سوپ از چغندر با سبزیجاتی چون پیاز و هویج تهیه شده و گاهی تکه ای گوشت ماهیچه هم در آن وجود دارد. هنگام سرو بُرش، کمی سمِتانا сметана که نوعی کرم ترش است روی آن می‌گذارند. سوپ مخلوط گوشت و سبزیجات که سولیانکا солянка نام دارد از انواع سبزیجات تازه تهیه می‌شود. شی Щи نوعی سوپ متداول است که معمولاً از کلم درست شده و به صورت ترش یا شیرین مصرف می‌شود. بخش دوم اغلب پوره بادمجان، پلمنی Пельмени سالاد کلم، گاه تکه‌های کالباس با گوشت سرخ شده، شاه ماهی یا خاویار است. بخش سوم نیز انواع پیراشکی، گوشت ماهی یا مرغ است که معمولاً تنها و گاهی با گرچکا гречка، برنج و سیب زمینی صرف می‌شود. نان هم تقریباً همیشه در کنار غذا هست. کاتلت، سالاد آلیویه Оливье و ماکارونی هم از جمله غذاهایی ست که در وعده‌های ناهار مصرف می‌شوند. نوشیدنی‌هایی که همراه با ناهار صرف می‌شود معمولاً کمپوت یا همان آب میوه‌های شیرین است. انواع دسرها و شیرینی‌ها هم در آشپزخانه روسی تهیه می‌شود اما روس‌ها اغلب بعد از غذا چای می‌نوشند. وعده شام در بسیاری خانواده‌های روس ساده است. کمی سالاد با مخلوط حبوبات یا با تکه‌های کالباس و گاهی پوره سیب زمینی برای وعده شام از نظر آنها کافی ست. گرچه برخی نیز شام مفصل با نوشیدنی‌های متنوع بویژه در مهمانی‌ها را ترجیح می‌دهند. روس‌ها نیز همانند ایرانی‌ها کلمه نوش جان؛ پریاتناوا آپِتیتا приятного аппетита را به اطرافیان خود هنگام صرف غذا می‌گویند که نشانه ادب و احترام است.

 

تقویم روسیه 

 

در روسیه باستان، سال شامل ۱۲ ماه بود که آنها را بر اساس پدیده‌های طبیعت نامگذاری کرده بودند. در قرن دهم میلادی با پذیرش مسیحیت در روسیه باستان، از سال شمار مورد استفاده رومیان یعنی تقویم یولیانسکی و همچنین تقسیم‌بندی ماه‌ها و روزهای هفته استفاده شد. آنها نام ماه‌ها را از رومیان گرفتند ولی اسامی روزهای هفته را خود برگزیدند. هفته به روسی نیدلیا Неделя است. روز دوشنبه به عنوان اولین روز هفته پانیدلنیک понедельник به معنی روز پس از بیکاری ست. سه شنبه فتورنیک Вторник به معنی دومین روز بعد از روز بیکاری، چهارشنبه سرِدا Среда به معنی روز وسط، پنجشنبه چِتوِرگ Четверг به معنی روز چهارم، جمعه پیاتنیتسا Пятница به معنای روز پنجم، شنبه سوبوتا Суббота به معنی روز آرامش و یکشنبه واسکرِسِنیه Воскресенье است.

تقویم کریسمس در روسیه:

در روسیه تاکنون ۳ تقویم استفاده شده‌است اما پس از گذشت تاریخی، تقویم مورد استفاده منسوخ شده‌است.

تقویم گریگوریانسکی
یا همان گاهشمار میلادی معروف که در اکثر کشورهای دنیا استفاده می‌شود و در روسیه هم گاهشمار اصلی است. این گاهشمار با روی کار آمدن حکومت شوروی پا به روسیه نهاد و تا پیش از آن (دوران حکومت تزاری) گاهشمار ژولینی رایج بود. اروپایییان حدود ۳۵۰ سال پیش از روسیه به این گاهشمار روی آورده بودند.

تقویم یولیانسکی
تقریباً فقط توسط کلیسای ارتودوکس روسیه برای مناسبت‌های مذهبی استفاده می‌شود. این گاهشمار را تزار «پتر کبیر» (قرن ۱۸ میلادی) وارد روسیه کرد. تا پیش از آن در حکومت تزاری، تقویم اسلاوی رایج بود. در اروپا هم این گاهشمار تا سده ۱۶ میلادی مورد استفاده بوده، اما به دلیل کم دقتی در محاسبات (درست مانند گاهشمار قمری) کنار گذاشته شد، و گاهشمار گریگوری جایگزین شد.

تقویم اسلاوی | گاهشمار اسلاوی
دیگر در روسیه به کار نمی‌رود. تا پیش از تزار «پتر کبیر» (قرن ۱۸ میلادی) رایج بود و مبنای آن نه زاده شدن حضرت مسیح که آغاز آفرینش بود. اگر سال ۲۰۱۸ میلادی را به گاهشمار اسلاوی برگردانیم، سال ۷۵۲۶ اسلاوی است. برای مدت‌ها، سال نو را در اول مارس (اسفند ماه) جشن می‌گرفتند. جشن ماسلنیتسا یا جشن آغاز بهار که همسانی‌هایی به نوروز ایرانی دارد، هنوز در روسیه در اسفند ماه جشن گرفته می‌شود. اما سپس تر، با تغییراتی، آغاز سال نو به اول سپتامبر (اواخر شهریور) منتقل شد.

 

تصاویر زیبایی از روسیه

موزه روسیه
Red Square
پیاده روی در کشور روسیه

تحصیل

وضعیت تحصیل در روسیه


یکی از بهترین گزینه ها جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور تحصیل در روسیه می باشد . کیفیت بالای سیستم آموزشی ، شهریه ارزان ، کیفیت استاندارد زندگی با هزینه های پایین و فاصله کم این کشور با ایران باعث افزایش طرفداران تحصیل در کشور روسیه شده است .
تحصیل در کشور روسیه در مقطع کارشناسی 4 ساله است و تمامی دروس در این مقطع به زبان روسی تدریس می شود . دانشجو می تواند در حین تحصیل نیز کار کند و تا حدودی هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند .
تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد
طول دوره تحصیل در این مقطع دو ساله است و در صورتی که فرد این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کرده و شانس خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهد . در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد ، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند به ایلتس 6 تا 6.5 نیاز است.

دوره دکترا
تحصیل در این مقطع سه ساله و به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد . منظور از تحصیل رایگان استفاده از بورسیه دولت روسیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در روسیه می باشد که شهریه دانشگاه را پوشش می دهد .

جهت اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های روسیه به مدارکی مانند مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر با معدل مناسب ، ایلتس حداقل شش ، موافقت استاد مشاور از دانشگاه مورد نظر و داشتن مقاله های بین المللی نیاز است .

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

از جمله رشته های تحصیلی که علاقه مندان به تحصیل در روسیه را به خود جذب می کنند رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است . انتخاب روسیه به عنوان کشوری جهت تحصیل پزشکی با هزینه مقرون به صرفه و ارزان منطقی به نظر می رسد .

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
Lomonosow Moscow State University
Novosibirsk State University
Pavlov First Saint Petersburg State Medical University
The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution
Sechenov First Moscow State Medical University
Moscow Medical Stomatology Institute N.A Semashko
دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آن ها مورد تایید همه کشورهای دنیا می باشد . تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6 سال و دندانپزشکی حدود 5 سال به صورت تمام وقت به طول می انجامد .

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می بایست به زبان روسی تسلط داشته باشند زیرا اغلب دروس به زبان روسی ارائه می شود . به همین جهت دانشگاه های روسیه دوره آموزش زبان روسی به نام پادفک را برگزار می کنند . دوره یادگیری پادفک معمولا یک ساله است البته برخی دانشجویان این دوره را به صورت فشرده و طی شش ماه به پایان می رسانند . هزینه ی دوره پادفک حدود 4000 تا4500 دلار می باشد .

هزینه تحصیل در روسیه
هزینه زندگی و تحصیل در کشور روسیه یکی از مهمترین سوالات علاقه مندان به تحصیل در این کشور است . شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی در روسیه نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان بسیار ارزان تر است . به طوری که یک دانشجو ماهانه حدود 400-300 دلار برای زندگی نیاز دارد . برخی از هزینه ها به ریز عبارتند از :

بیمه درمانی سالی 200-150 دلار
هزینه خوابگاه نسبت به شهر و دانشگاه متفاوت است مثلا در دانشگاه مسکو تقریبا سالی 2400 دلار است در حالی که در برخی از دانشگاه های شهرهای دیگر بین 400 تا 800 دلار می باشد .
اینترنت و تلفن ماهی 400 تا 600 روبل معادل 10 تا 20 دلار
هزینه ترانسپورت عمومی در شهرهای مختلف کمی باهم فرق دارد مثلا در مسکو حدودا ماهی 20 تا 30 دلار و در شهرهای دیگر حدود 10 دلار است .
هزینه خوراک 8000 تا 10000 روبل معادل 200-150 دلار
شهریه دانشگاه نیز بسته به دانشگاه ، رشته و زبان تدریسی متفاوت است :
رشته پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مانند دانشگاه مسکو سالی 10000 تا 11000 دلار ولی در برخی از دانشگاه های دیگر بین 4000 تا 5000 دلار هم می باشد .

رشته های مهندسی در سطح کارشناسی به زبان روسی حدود سالی 3500 دلار و به زبان انگلیسی سالی 4000 دلار .

کارشناسی ارشد به زبان روسی حدود 3000 دلار و به زبان انگلیسی 3500 تا 4000 دلار .

دکترا تقریبا سالی 3000 دلار .

تحصیل در روسیه و بورسیه دولت روسیه برای دانشجویان بین المللی
دولت روسیه سالانه به حدود 15000 دانشجو بین المللی بورسیه ای به نام state-funded spots از طریق دانشگاه های مختلفش اعطا می کند .
این بورسیه شهریه دانشگاه و خوابگاه (البته در برخی دانشگاه ها) را پوشش می دهد . ماهانه مبلغ 1500 روبل معادل 15 دلار به عنوان کمک هزینه نیز پرداخت می شود .
بورسیه مذکور هزینه زندگی و بیمه درمانی را پوشش نمی دهد و دانشجو موظف به پرداخت آن با بودجه شخصی می باشد
هر ساله دانشگاه های جهان بر اساس معیارهای مختلف رتبه بندی می شوند. رتبه بندی دانشگاه های جهان که به عنوان یک نظام رتبه بندی در سطح جهانی شناخته می شود برای شناخت بهترین دانشگاه ها استفاده می شود. در این مقاله هدف ما بیان رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه در سال 2019 است.

برای تحصیل در هر کشوری دانستن این رتبه بندی ها بسیار موثر خواهد بود. اطلاع از رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه نیز برای تحصیل در روسیه بسیار مفید و موثر است.

این رتبه بندی دانشگاه های جهان به عنوان رتبه بندی شانگهای شناخته می شود. دلیل این نام گذاری این است که ایده اولیه این رتبه بندی توسط این دانشگاه مطرح شد. هدف از این کار سنجش و مشارکت دانشگاه ها در سطح بین المللی بود.

یکی از مطرح ترین و معتبرترین موسسات QS است که گزارشی از رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان است، که هر ساله ارائه می شود. در این رتبه بندی اسم 1000 دانشگاه قرار دارد که مربوط به حدود 80 کشور مختلف می باشند. در این رتبه بندی از 6 شاخص برای امتیاز دهی و رتبه بندی استفاده می شود و بر اساس کیفیت آموزشی و اعتبار دانشگاه ها رتبه بندی انجام می شود.

رنکینگ جهانی دانشگاه ها
شاخص هایی که برای این نظام رتبه بندی در نظر گرفته شده اند به همراه درصد تاثیر هر کدام در زیر آورده شده است:

شهرت دانشگاه – 40 درصد
نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو – 20 درصد
استناد ها به ازای اعضای هیئت علمی – 20 درصد
ارزیابی کارفرمایان – 10 درصد
هیئت علمی بین المللی – 5 درصد
دانشجویان بین المللی – 5 درصد
سایت های رتبه بندی

QS.com
TimeshigherEducation.com
Usnews.com
Webometrics.com
هرکدام از این سایت ها همانطور که گفته شد معیارهای مختلفی برای رتبه بندی دارند. تعدادی از دانشگاه های روسیه در این رتبه بندی ها حضور دارند که در ادامه رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه در سال 2019 بر طبق رتبه بندی سایت های QS و TimeshigherEducation آورده شده است:

رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه براساس سایت TimeshigherEducation

دانشگاه رتبه درصد دانشجویان بین المللی
دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو 189 29%
موسسه فیزیک و فناوری مسکو 201–250 15%
دانشکده عالی اقتصاد 251–300 9%
دانشگاه ITMO 401–500 16%
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI 401–500 24%
دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک 501–600 20%
دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سنت پترزبورگ 501–600 28%
دانشگاه ایالتی تامسک 501–600 29%
دانشگاه فدرال کازان 601–800 13%
دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISiS) 601–800 26%
دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ 601–800 12%
دانشگاه پلی تکنیک Tomsk 601–800 28%
دانشگاه فنی دولتی بائومان مسکو 801–1000 8%
دانشگاه RUDN 801–1000 29%
دانشگاه معدن سن پترزبورگ 801–1000 11%
دانشگاه ایالتی بشارشک 1001+ 3%
دانشگاه تحقیقات ملی ایالتی بلگورود 1001+ 18%
دانشگاه فدرال خاور دور 1001+ 19%
دانشگاه نفت و گاز گوبکین روسیه 1001+ 7%
دانشگاه فنی و مهندسی تحقیقات ملی کازان 1001+ 11%
دانشگاه ایالتی لوباچفسکی نیژنی نوگورود 1001+ 7%
MIREA – دانشگاه فن آوری روسی 1001+ 3%
موسسه حمل و نقل هوایی مسکو 1001+ 9%
موسسه مهندسی برق مسکو 1001+ 10%
تحقیقات ملی دانشگاه دولتی ساراتوف 1001+ 7%
دانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک 1001+ 20%
دانشگاه پلی تکنیک تحقیقات ملی پرم 1001+ 7%
دانشگاه ایالتی پرم 1001+ 1%
دانشگاه ملی علوم تحقیقات پیروگوف روسیه 1001+ 6%
دانشگاه سامارا 1001+ 11%
دانشگاه Sechenov 1001+ 16%
دانشگاه فدرال سیبری 1001+ 4%
دانشگاه فدرال جنوبی 1001+ 9%
دانشگاه ایالتی اورال جنوبی 1001+ 5%
دانشگاه الکترونیک سنت پترزبورگ (LETI) 1001+ 18%
دانشگاه فنی هواپیمایی ایفا Ufa 1001+ 1%
دانشگاه فدرال اورال 1001+ 11%
دانشگاه فنی ایالتی ولگاگراد 1001+ 7%
دانشگاه ایالتی ورونژ 1001+ 10%

رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه براساس سایت QS

QS
دانشگاه رتبه
دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو 90
دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ 235
دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک 244
دانشگاه ایالتی تامسک 277
دانشگاه فنی دولتی بومان مسکو 299
موسسه فیزیک و فناوری مسکو 312
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI 329
دانشکده عالی دانشگاه علوم تحقیقات ملی (دانشگاه HSE) 343
موسسه روابط بین الملل مسکو (دانشگاه MGIMO) 355
دانشگاه پلی تکنیک Tomsk 373
دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سنت پترزبورگ 404
دانشگاه فدرال اورال 412
دانشگاه فدرال کازان 439
دانشگاه RUDN 446
دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISiS) 476
تحقیقات ملی دانشگاه دولتی ساراتوف 501-510
دانشگاه ITMO 511-520
دانشگاه فدرال جنوبی 531-540
دانشگاه فدرال خاور دور 541-550
دانشگاه ایالتی آلتای 601-650
دانشگاه لوباچفسکی 601-650
دانشگاه سامارا 701-750
دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک 801-1000
دانشگاه اقتصاد پلخانف روسیه 801-1000
دانشگاه فدرال سیبری 801-1000
دانشگاه ایالتی اورال جنوبی (دانشگاه ملی تحقیقات) 801-1000
دانشگاه ایالتی ورونژ 801-1000

کار در روسیه

کار در روسیه
کار در روسیه و مهاجرت از این طریق میتواند راهی برای پیشرفت در حرفه شما باشد. کشور روسیه از لحاظ اقتصادی در بین کشورهای جهان رتبه 9 را به خود اختصاص داده است. همچنین دارای پرشتاب ترین اقتصاد می باشد. با توجه به این مسائل فرصت های شغلی بسیار خوبی برای مردم محلی و افراد بین المللی به وجود آمده است. افراد خارجی در این کشور بیشتر برای سازمان های بین المللی، شرکت های غیر دولتی، شرکت های روسی، بخش های انرژی، امور مالی، ساخت و ساز و مدرسه های زبان انگلیسی کار می کنند. کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت در مقاله پیش رو قصد دارند اطلاعاتی در رابطه با کار در روسیه در اختیار متقاضیان قرار دهند.

بازار کار در روسیه
در نظر گرفتن سن بازنشستگی از عوامل حائز اهمیت در باب کار است. سن بازنشستگی برای خانم ها 55 و آقایان 60 سال است. اگر قصد داشته باشید از طریق کار وارد این کشور شده و در این کشور اقامت داشته باشید، در اولین قدم باید شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده و پس از آن کارفرما باید مجوز کار در روسیه را برای شما تهیه نماید. معمولا برای اتباع خارجی دریافت ویزای کار دشوار می باشد، هر چند این مسئله به شغل انتخابی، منطقه و ملیت متفاوت می باشد.

اگر شما فردی باشید که به زبان روسی تسلط دارید، همچنین اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید به راحتی مشغول به کار شوید. در شهر مسکو به عنوان پایتخت این کشور فرصت های شغلی زیادی برای متقاضیان خارجی وجود دارد و دلیل آن هم وجود شرکت های چند ملیتی می باشد. شهر مسکو به عنوان یک مرکز تجاری پیشرو در دنیا شناخته می شود. به همین دلیل متقاضیان و فارغ التحصیلان زیادی برای کار کشور روسیه را انتخاب می کنند. بازار کار در این کشور تا حدی رقابتی می باشد و رقابتی بین فارغ التحصیلان داخلی و نیروهای متخصص خارجی وجود دارد.

یافتن کار در کشور روسیه
متقاضیانی که قصد دارند در این کشور مشغول به کار شوند باید پیش از انجام هر گونه اقدامی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، بعد از آن باید موفق شوند از کارفرما دعوت نامه کاری دریافت کنند. با توجه به محدودیتی که قوانین کشور روسیه برای استخدام اتباع خارجی در نظر گرفته است، کارفرمایان باید برای استخدام نیروی خارجی به صورت رسمی درخواست خود را اعلام کنند. همچنین کارفرما باید اعلام نماید که نیاز به نیروی خارجی دارد و باید اقدامات لازم را برای اخذ اقامت از اداره مهاجرت انجام دهند. به طور کلی می توان گفت این مجوزها به این منظور می باشند که کارفرما در چه زمینه هایی می تواند از نیروی کار خارجی استفاده نماید و به چه اندازه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید.

یافتن کار در کشور روسیه
مشاغل مورد نیاز در روسیه
متقاضیانی که در مشاغل زیر مهارت و تخصص داشته باشند می توانند اقدامات لازم را جهت کار در روسیه انجام دهند. دقت نمایید برای مهاجرت از طریق کار ارائه مدرک دانشگاهی الزامی نمی باشد. اگر شخصی سوابق کاری در مشاغل زیر داشته باشد شانس بیشتری برای استخدام دارد. در ادامه به تعدادی از این مشاغل اشاره خواهیم کرد.

خدمات فنی و مهندسی
لوله کشی صنعتی و ساختمانی
آرایشگر
تاسیسات راه و ساختمان
راننده خودروهای سنگین
کارگر ساده
کارهای مربوط به کابینت سازی و وسایل MDF
طراح لباس
راننده خودرو
نقاشی ساختمان و نما
طراحان دکوراسیون داخلی
قرارداد کاری در روسیه
بعد از بررسی شرایط فرد، با پذیرش او قرار داد کاری نوشته می شود و 2 کپی از آن با امضاء متقاضی و کارفرما تهیه می شود. قرار داد باید به زبان روسی و انگلیسی نوشته شود تا در دادگاه این کشور مورد توافق واقع شود. اداره کار کشور روسیه 3 نوع قرار داد کاری در نظر گرفته است که عبارتند از:

انواع قرارداد کاری توضیحات
قرارداد کاری حاوی متن آزاد در این قرار داد شرایط کاری تعیین شده ولی زمانی برای آن تعیین نشده است
قرارداد کاری با تعیین زمان اعتبار این نوع قرار داد برای بیشتر از 5 سال در نظر گرفته شده است، قرار داد کاری با زمان مشخص تنها در زمانی صادر می شود که کارمند قرار داد کاری به صورت دائمی ارائه نماید
قرارداد کاری برای مشاغل فصلی اعتبار این قرار داد برای مدت 60 روز می باشد
هزینه های زندگی در کشور روسیه
اگر قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید، خوب است بدانید که این کشور در حال حاضر از گران ترین کشورهای اروپایی می باشد و با نظر به عقیده تحلیلگران اقتصادی می تواند طی سال های آینده گران ترین کشور اروپا نام بگیرد. شهر سن‌ پترزبورگ در رنکینگ جهانی ارزیابی هزینه های زندگی رتبه 28 گران ترین شهر جهان را به خود اختصاص داده است. در روسیه متوسط زمان ساعات کاری 40 ساعت در هفته می باشد و روزهای کاری از دوشنبه تا جمعه است اما برای مشاغل خاص می تواند متفاوت باشد اما حداکثر میزان کار در کشور روسیه 48 ساعت در هفته می باشد.

در روسیه به والدینی که فرزندان کوچکتر از 14 سال دارند شرایط و مرخصی های خاصی اختصاص داده می شود که بتوانند از فرزندان خود مراقبت کنند. به طور کلی در بحث هزینه ها و شرایط زندگی در روسیه، هزینه مسکن بزرگترین بخش هزینه های شما را در بر می‌گیرد اما مخارج دیگر مانند خوراک، پوشاک و حمل و نقل از قیمت مناسبی برخوردار اند. لازم است قبل از اخذ یک تصمیم جدی برای مهاجرت کاری به روسیه راجع به هزینه ها در این کشور تحقیقات کافی انجام دهید‌.

مدرک زبان برای مهاجرت کاری به روسیه
زبان رسمی این کشور پهناور روسی می‌باشد اما تا 27 زبان رسمی و غیررسمی دیگر در این کشور صحبت می شود. اگر شما بخواهید داخل شهر مسکو کار کنید می توانید روی دانش زبان انگلیسی خود حساب کنید اما این شرایط برای شغل هایی که خارج از مسکو هستند تفاوت دارد و مردم در خارج از مسکو فقط به روسی صحبت می کنند اما برای مزایای تحصیل در روسیه لازم است یا به زبان روسی یا به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید تا پذیرش بگیرید.

برای اشتغال در حوزه‌ های کاری حقوقی، امور مالی، گردشگری و کسب و کارهای خصوصی نیاز قطعی به دانش زبان روسی و انگلیسی دارید. اما برای موسسات و شرکت‌ های بین‌ المللی شرایط اندکی تفاوت دارد؛ در این موسسات با توجه به ملیتی که کار می‌کنند می‌توانید به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و ترکی استانبولی کار پیدا کنید.

دریافت ویزای کار در روسیه

متقاضیان خارجی برای کار در روسیه باید مجوز کار و ویزای کار دریافت نمایند، شما پس از دریافت دعوت نامه کاری از کارفرما می توانید اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای کار و مجوز کار انجام دهید. جهت اخذ ویزای کاری باید مدارکی را ارائه نمایید. این مدارک به شرح ذیل می باشند.

ارائه پاسپورت معتبر با داشتن اعتبار تعیین شده
ارائه 1 قطعه عکس پاسپورتی
ارائه دعوت نامه معتبر از GUVM
ارائه دعوت نامه کاری دریافت شده از کافرما (باید مواردی مثل وظایف شغلی، تاریخ قرارداد و محل کار در دعوت نامه ذکر شود)
ارائه گواهی پزشکی به منظور عدم وجود بیماری در شخص متقاضی
روسیه یکی از کشور های توسعه یافته جهان است که دارای یک بازار کار سخت و پر تقاضا است . این کشور دارای پتانسیل های شغلی متعددی برای نیروی کار داخلی و خارجی می باشد . نکته جالب توجه این است که در بازار کار روسیه علاوه بر تقاضا برای نیروی کار متخصص و ماهر ، فرصت های شغلی متعددی برای نیروی کار بدون مهارت و کارگران ساده وجود دارد .
قانون حداقل دستمزد در روسیه
در حالی که حقوق کارگر ساده در روسیه طبق حداقل دستمزد و توسط دولت فدرال تعیین شده ، در دو سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، اما همچنان به مراتب کمتر از حداقل دستمزد در اروپا است .

حقوق کارگران ساده که در شهرهای بزرگ این کشور کار و زندگی می کنند نسبت به میزان هزینه های زندگی در این شهر پایین است . با این حال ، دولت های محلی می توانند حداقل دستمزد خود را تعیین کنند .

به همین ترتیب ، حقوق کارگر ساده در روسیه در شهرهای بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ بسیار بالاتر از سایر شهر های دیگر این کشور است .

قانون حداقل دستمزد در روسیه

پایین ترین رده شغلی و میزان حقوق مربوط به افرادی است که به عنوان کارگران ساده در صنایع سبک ، کشاورزی ، صنایع غذایی ، آموزش ، مراقبت های بهداشتی ، خرده فروشی و بخش خدمات مشغول به کار هستند . در میان کارهای کم درآمد برخی از آنها نیاز به تحصیلات عالی یا تخصصی دارند .

حداقل دستمزد و حقوق کارگر ساده در روسیه

حقوق کارگر ساده در روسیه توسط دولت فدرال تعیین می شود . از اول مه ۲۰۱۸ ، حداقل دستمزد در روسیه از ۹٫۴۸۹ روبل در هر ماه به ۱۱،۱۶۳ روبل افزایش یافت . این افزایش ممکن است به نظر قابل توجه باشد ، به خصوص با توجه به این که حداقل دستمزد در سال ۲۰۱۷ فقط ۷،۵۰۰ روبل بود .
حداقل دستمزد در روسیه هر شش ماه بازبینی می شود و در هر یک از سه بازبینی اخیر افزایش چشمگیری داشته است ، این آماری بود که موسسه مهاجرتی به روسیه در اختیار ما قرار داده است .
در حالی که حداقل حقوق و دستمزد توسط دولت فدرال روسیه تعیین می شود ، به علت موافقتنامه های دولت محلی ، بین حقوق کارگر ساده در روسیه ، در سراسر کشور تفاوت قابل توجهی وجود دارد .
شهرهای اصلی مانند مسکو و سن پترزبورگ و مناطقی با منابع طبیعی بالا دارای بالاترین دستمزد در روسیه هستند ، در حالی که پایین ترین دستمزد به طور معمول در مناطق قفقاز شمالی و سیبری جنوبی پرداخت می شود .
از ژانویه ۲۰۱۸، حداقل دستمزد در سن پترزبورگ به ۱۷،۰۰۰ روبل ( تقریبا ۲۵۰ روبل ) افزایش یافت . حداقل حقوق و دستمزد در مسکو در حال حاضر ۱۷،۵۶۱ روبل در ماه است .

شرایط حقوق و دستمزد در روسیه
اگر چه حقوق کارگر ساده در روسیه به میزان قابل توجهی کمتر از دیگر کشور های اروپا است اما کارگران می توانند از حقوق خاصی برای تعطیلات و اضافه کاری در این کشور بهره مند شوند .
کارکنانی که در تعطیلات آخر هفته کار میکنند معمولا یک روز اضافی را می گذرانند و یا در برخی مواقع به صورت دو شیفت برای دریافت حقوق بیشتر کار می کنند .
از لحاظ حقوق اضافه کاری ، دو ساعت اول یک و نیم برابر حقوق ساعتی و ساعت های بعد دو برابر حقوق ساعتی پرداخت خواهد شد .
طبق قانون کار فدراسیون روسیه ، هفته کاری تمام وقت نباید بیش از ۴۰ ساعت در هفته باشد . برخی از گروه های کارگری ( مانند دانش آموزان ، معلولین و والدین مجرد ) مجاز به مشاغل نیمه وقت یا موقت می شوند و در بعضی موارد حقوق خود را از صندوق بیمه اجتماعی دولت دریافت می کنند .

مرخصی با حقوق در روسیه
کارکنان روسی که تمام وقت کار می کنند ، می توانند بعد از گذشت شش ماه از کار خود از ۲۸ روز مرخصی با حقوق در سال بهره مند شوند .
در حالی که کارمندان این کشور معمولا می توانند چندین روز را در صورت درخواست از پیش تعیین شده مرخصی بگیرند ، یک دوره ۱۴ روزه مرخصی در هر سال اجباری است .

متوسط حقوق در روسیه
ظاهرا حداقل دستمزد دولتی بازتاب واقعی حقوق و دستمزد در پایتخت روسیه نیست . به عنوان مثال ، متوسط حقوق و دستمزد برای یک کارگر تحصیل کرده ماهر در مسکو حدود ۱۰۰۰ دلار در ماه است . طبق آمار میانگین هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر حدود ۵۰۰ دلار است .

متوسط حقوق در روسیه

با پرداخت هزینه برق در حدود ۱۰۰ دلار و حمل و نقل به مبلغ ۲۵ دلار در ماه ، اگر فرد متوسط حقوق و دستمزد مسکو را دریافت کند ، میزان درآمد او برای تامین هزینه زندگی در این شهر کم و ناچیز است .

وضعیت شغلی کارگر ساده در روسیه
بر اساس بررسی های انجام شده در بازار کار روسیه به افراد پلیس و نیروی کار ساده به شدت نیاز است . کارگران غیر متخصص یا همان کارگران ساده ، سنگ شکن ها و سنگ تراشی ها سه جایگاه عالی در روسیه هستند .

در این منطقه به تقریبا ۷،۰۰۰ کارگر ساده با میانگین حقوق ماهیانه ۸،۵۰۰ روبل، ۲،۱۵۳ سنگ شکن با میانگین حقوق ماهانه ۱۱،۹۰۰ روبل و ۱۳۳۹ سنگ تراش با حقوق ماهیانه به ارزش ۱۵،۶۰۰ روبل نیاز است .
باربران ، رفتگران ، آشپز ها ، رانندگان ، نقاشان و نجارها دیگر موقعیت های شغلی عالی برای افراد بدون تخصص هستند .
در روسیه نیاز به ۱۰۴۹ پلیس با حقوق ماهانه ۱۹،۴۰۰ روبل ، ۸۰۰ مدیر با میانگین حقوق ماهانه ۲۸،۹۰۰ روبل و ۷۹۳ نگهبان با میانگین حقوق ماهانه ۱۴،۳۰۰ روبل وجود دارد . همچنین ، پرستاران ، نمایندگان بیمه ، پزشکان و حسابداران نیز به راحتی می توانند در حومه مسکو شغل پیدا کنند .

زبان برای کار کردن در روسیه
از آنجا که زبان رسمی کشور روسیه ، زبان روسی است ، افراد متقاضی کار در این کشور باید به زبان روسی تسلط داشته باشند .

البته باید توجه داشت که حتی افرادی که خواهان کار به زبان انگلیسی در شرکت های چند ملیتی و یا آموزش زبان انگلیسی هستند ، باید تا حدودی به زبان روسی آشنایی داشته باشند . لازم به ذکر است که یافتن کار در روسیه در صورت تسلط به زبان روسی بسیار راحت تر می باشد .

سرمایه گذاری

 

شرایط عمومی سرمایه گذاری در روسیه

روسیه به عنوان پهناورترین کشور دنیا و با جمعیتی بالغ بر ۱۴۷ میلیون نفر و رشد روز افزون جمعیت آن ،که در مرز قاره های آسیا و اروپا قرار دارد. این کشور از هنگام فروپاشی شوروی سابق به بازار آزاد روی آورد و همین امر مسبب آن شد که رتبه هشتم اقتصاد دنیا را در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص دهد. این کشور بخاطر وسعت خود علاوه بر اینکه با ۱۴ کشور دنیا هم مرز است، با دریای خزر، بالتیک، سیاه و اقیانوس های منجمد شمالی و آرام نیز مرز آبی دارد. واحد پول روسیه روبل است و زبان رسمی بین مردم نیز زبان روسی می باشد. همچنین پایتخت این کشور شهر زیبای مسکو می باشد.
سرمایه گذاری در روسیه و استاندارد های بین المللی سرمایه گذاری
زمانی که شما تصمیم می گیرید در یک کشور سرمایه گذاری کنید باید در حین انتخاب کشور مقصد سرمایه گذاری خود، حتما به پارامتر های استاندارد سرمایه گذاری نیز در آن کشور توجه نمایید. در بررسی استاندارد های سرمایه گذاری باید نرخ مصادره اموال، نرخ کنترل فساد و نرخ بیکاری در نظر گرفته شود.

نرخ مصادره اموال:
در نمودار زیر نرخ مصادره اموال در روسیه را مشاهده می نمایید که میزان آن تا سال ۲۰۱۹، عدد ۵ بوده است. از آنجایی که نرخ مصادره اموال عددی بین ۱ تا ۷ است، پس این عدد برای کشور روسیه نرخ بالایی می باشد، به این معنا که در زمان مشکلات سیاسی کشور مقصد و مبدا، ممکن است سرمایه گذاری شما در امنیت کامل نباشد و دولت روسیه شما را سلب امتیاز نماید. این نرخ می تواند در بحث کسب درآمد ارزی با سرمایه گذاری در روسیه و خرید املاک و مستغلات در روسیه نیز مهم باشد.

نرخ کنترل فساد:
شاخص کنترل فساد یا نرخ کنترل فساد به صورت کلی از منفی ۲٫۵ تا مثبت ۲٫۵ اندازه گیری می شود:

نرخ بیکاری:
نرخ بیکاری نیز یک یکی دیگر از شاخصه های استاندار سرمایه گذاری می باشد

در ادامه بررسی های استاندار های سرمایه گذاری در روسیه، شما باید ساخصه های دیگری نیز در نظر بگیرید تا سرمایه گذاری پر سود و امنی را در این کشور تجربه نمایید. نرخ مالیات ، نرخ تورم و نرخ تولید ناخالص یا رشد اقتصادی از جمله شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر انواع سرمایه گذاری در روسیه ، سرمایه گذاری روی روبل روسیه و شرایط سرمایه گذاری در روسیه می باشد.

نرخ تورم:
نرخ تورم در هر کشور می توانید بر انتخاب کشور مقصد و بررسی هزینه های مهاجرت و شرایط سرمایه نیز تاثیر گذار باشد. لذا در نمودار زیر نرخ تورم در کشور روسیه را مشاهده می کنید:

نرخ مالیات:
از آن جایی که شما برای کار یا سرمایه گذاری که در هر کشوری انجام می دهید، باید میزانی از آن را به دولت به عنوان مالیات پرداخت نمایید، لذا این نرخ نیز می تواند در پاسخ به سوال سود سرمایه گذاری در روسیه چقدر است؟ کمک کند و بررسی شرایط سرمایه گذاری در روسیه را تسهیل بخشد. در نمودار زیر میزان مالیاتی که افراد باید در این کشور بپردازند قابل مشاهده است:

نرخ تولید ناخالص:
هر چه که میزان نرخ تولید ناخالص یا میزان رشد اقتصادی یک کشور بالاتر باشد، نشان دهنده اقتصاد پویای آن می باشد. زمانی هم که شما در یک کشوری که دارای اقتصادی پویا می باشد سرمایه گذاری کنید، می توانید منتظر آینده خوب سرمایه گذاری باشید. این نرخ می تواند به افرادی که مالی به کسب درآمد ارزی با سرمایه گذاری در روسیه و سرمایه گذاری روی روبل روسیه هستند، کمک شایانی بکند تا بتوانند به راحتی تصمیم گیری کنند:

انواع سرمایه گذاری در روسیه
یکی از مهمترین مباحث در امر سرمایه گذاری در کشورهای دیگر برای افراد خارجی شناخت انواع سرمایه گذاری می باشد. این امر در خصوص افرادی که مقصد آن ها روسیه می باشد نیز صادق است لذا یکی از مهمترین عوامل قابل بررسی انواع سرمایه گذاری در روسیه می باشد. در بررسی انواع سرمایه گذاری در روسیه جدا از بررسی مسیرهای موجود مانند سرمایه گذاری در ملک ، خرید سهام ، سرمایه گذاری در بورس و … باید به آن بپردازیم که آیا زیر شاخه های هر کدام از این روش های اصلی هم قابلیت اجرایی برای افراد خارجی را دارد ؟ مانند آنکه آیا امکان تاسیس رستوران در روسیه وجود دارد ؟ آیا خرید سهام در روسیه ، باعث اخذ اقامت دایم روسیه خواهد شد ؟ در حال حاضر مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری از دو طریق عمده امکان پذیر می باشد:

  • سرمایه گذاری در حوزه های تجارت
  • سرمایه گذاری در حوزه های املاک

در خصوص سرمایه گذاری و اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در روسیه می توان از گزینه هایی استفاده کرد که در حوزه تجاری می توان به آنها پرداخت. این موارد شامل : کار آفرینی، افتتاح شرکت ، شعبه کسب و کار و خرید سهام می باشد. همانطور که گفته شد افرادی که قصد مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری را دارند می توانند از انواع روش های سرمایه گذاری در روسیه استفاده نمایند .در مهاجرت از طریق خرید سهام در روسیه افراد می توانند در نهایت موفق به اخذ اقامت دائم و پاسپورت کشور روسیه شوند. این در حالی است که اگر افراد در پی راه اندازی یک کسب و کار می باشند نیز می توانند با راه اندازی و تاسیس یک شرکت و یا تاسیس شعبه ای از کسب و کار خود در کشور روسیه موفق به اخذ اقامت این کشور شوند. در این مسیر سرمایه گذار حداقل به مبلغ ۱۰ میلیون روبل نیاز به سرمایه گذاری دارد تا بتواند از این طریق اقدام به اخذ اقامت نماید. در خصوص خرید سهام در روسیه نیز باید خاطر نشان کرد که در حال حاضر این امکان برای برخی از افراد امکان پذیر می باشد.
سوددهی سرمایه گذاری در روسیه و همچنین سرمایه گذاری بر روی روبل روسیه بستگی به نوع فعالیت انتخابی افراد و محدوده جغرافیایی آن دارد. همچنین باید خاطرنشان کرد که فعالیت های اقتصادی در زمینه های گوناگون همانند دارو ،کشاورزی، فناوری های اطلاعات و ….امکان پذیر می باشد. لذا در تمام حوزه های تجاری شرایط سرمایه گذاری در روسیه وجود دارد و افراد می توانند با فعالیت در حوزه های مختلف تجاری به کسب درآمد ارزی با سرمایه گذاری در روسیه دست یابند.
در این نوع سرمایه گذاری روی روبل روسیه افراد می توانند در طی ۵ سال مشغول به فعالیت در زمینه تخصصی خود باشند و اقامت دایم روسیه از طریق سرمایه گذاری در روسیه در این حوزه بعد از ۳ سال امکان پذیر می باشد و اخذ پاسپورت منوط به ادغام پذیری فرد با جامعه و یادگیری زبان روسی می باشد.

شایان ذکر است فعالیت در حوزه های استراتژیک مانند:
اکتشافات معادن
برداشت منابع آبزیان
فعالیت های خاص انرژی هسته ای
فعالیت های فنی نظامی و….
برای افراد غیر روس ممنوع می باشد
خرید املاک و مستغلات در روسیه
در برخی از کشور ها خرید ملک می تواند آثار اقامتی خاصی را برای فرد به ارمغان بیاورد و گاها موجب کسب پاسپورت شود. کشور های همچون قبرس، پرتغال، اسپانیا یا یونان از جمله این کشور های هستند. اما در بحث انواع سرمایه گذاری در روسیه شرایط سرمایه گذاری در روسیه باید به این نکته توجه شود که امکان خرید پاسپورت روسیه با سرمایه گذاری به صورت مستقیم وجود ندارد. بنابراین کسب اقامت این کشور با خرید املاک و مستغلات در روسیه امکان پذیر نیست و نمی تواند آثار اقامتی خاصی را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد.

مزایای سرمایه گذاری در روسیه
در ابتدای مبحث سرمایه گذاری در روسیه بهتر آن است به مزایا و شرایط سرمایه گذاری در روسیه بپردازیم. رشد چشمگیر اقتصاد روسیه بعد از فروپاشی و داشتن منابع غنی از نفت و گاز باعث گردید تا روسیه به یکی از قطب های صادر کننده نفت و گاز طبیعی در کل جهان شناخته شود. لذا با داشتن این منابع غنی و تولید نفت و فولاد این کشور تبدیل به قطب صنعتی در این زمینه گردید. اما سوال مهم در اینجا آن است که آیا افراد خارجی اجازه ورود به این زمینه ها و کسب درآمد ارزی با سرمایه گذاری در روسیه در بخش های مربوط به نفت و گاز را دارند ؟ از طرفی رشد روز افزون برخی از صنایع مانند مخابرات و فناوری اطلاعات نیز سهم بسزایی در رشد اقتصاد روسیه، اما باز هم این امر باعث آن نخواهد بود که سرمایه گذاری در بورس روسیه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی باشد. یکی دیگر از موارد و مزایای پر اهمیت در سرمایه گذاری های خارجی و همینطور سرمایه گذاری در روسیه مزایای مالیاتی آن کشور می باشد. مالیات بر مشاغل مختلف در روسیه همانند بسیاری از کشورها متفاوت می باشد. همینطور مالیات شرکت ها با مالیات اشخاص خصوصی نیز متفاوت می باشد.

پناهندگی

تعریف پناهنده در روسیه


بر اساس اعلام نهادهای قانون گذار کشور روسیه، پناهنده کسی است که شهروند روسیه نیست و یک دلیل منطقی ارائه می کند که بنا بر دلایل مذهبی، نژادی، اجتماعی، سیاسی، حقوق شهروندی و ملی مشکلاتی دارد که نمی تواند به کشور خود برگردد. پناهنده فردی است که دلایلی محکم از عدم حمایت از خود در مرزهای کشورش را دارد و ممکن است جان و یا ملیت خود را از دست دهد. بر این اساس او ترس بازگشت به کشور خود را دارد و نمی تواند بنا به هر دلیلی چنین خطری را به جان بخرد. اگر چه قوانین پناهندگی در روسیه در سال 2000 تغییر کرده است اما این تعریف دقیقا مشابه با تعریفی است که در قانون پناهندگی 1951 و 1967 عینا تکرار شده بود.

 

حقوق پناهندگان کشور روسیه

کلیه کسانی که پناهندگی کشور روسیه را بدست می آورند، بعلاوه خانواده هایشان از امکانات زیر بهرمند می شوند؛
در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در رابطه با حقوق قانونی و مسئولیت های آن ها به صورت ترجمه شده.
هزینه سفر و حمل بار به محلی که برای اقامت آن ها مشخص شده.
حفاظت کامل توسط وزارت امور داخله برای حصول اطمینان از امنیت جانی و مالی.
تامین تغذیه و امکانات اولیه زندگی در محل اسکان موقت.
دسترسی به کمک هزینه های سکونت از طریق ارگان های خیریه.
دسترسی به امکانات پزشکی.
آموزش حرفه ای و کمک به فرد به منظور یافتن یک شغل.
حمایت اجتماعی و امنیت اجتماعی.
مشارکت در فعالیت های عمومی.
استخدام و ایجاد شرایط مناسب برای ایجاد حرفه شخصی خود.
آیا دریافت پناهندگی روسیه دائمی است؟
در بسیاری از موارد به پناهجویان تنها یک پناهندگی موقت داده خواهد شد. این پناهندگی در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که صحت مدارک آن ها مورد تایید دولت روسیه نبوده و درخواست پناهندگی آن ها تایید نشده است. با این وجود در صورتی که تشخیص داده شود که خروج آن ها از روسیه برای امنیت جانی آن ها اشکال ایجاد می کند، دولت روسیه به آن ها اجازه اقامت موقت خواهد داد.

برای بدست آوردن اقامت موقت باید فرم درخواست اقامت را تکمیل کنید. برای بررسی مدارک شما نهایتا سه ماه زمان لازم خواهد بود. شما در این بازه زمانی سه ماهه اجازه اقامت موقت در روسیه را خواهید داشت. در صورتی که با پناهندگی شما موافقت شود، از شما انگشت نگاری خواهد شد. سپس باید در تست های پزشکی شرکت خواهید کرد. در صورتی که وضعیت سلامتی شما دچار اشکال باشد، پناهندگی شما توسط دولت روسیه لغو خواهد شد. مدت اجازه اقامت روسیه از طریق پناهندگی موقت یک ساله خواهد بود اما این مدت قابل تمدید است.

روند پذیرش تابعیت روسیه
برای پذیرفتن تابعیت کشور روسیه محدودیت سنی اعمال شده است. تنها افرادی می توانند تابعیت خود را تغییر دهند که 18 سال کامل داشته باشند. پس از دریافت اجازه اقامت موقت از طریق پناهندگی، فرد باید 5 سال را در کشور روسیه سپری کند. پس از گذراندن این دوره، فرد می تواند نسبت به تغییر ملیت و تابعیت خود اقدام کند. توجه داشته باشید که، چه از طریق پناهندگی و چه از طریق راه های دیگر قانونی، در صورتی که تابعیت خود را در کشور روسیه تغییر دهید، باید ملیت اولیه خود را به طور کامل لغو کنید. کشور روسیه به هیچ عنوان شهروندی را با دو تابعیت به رسمیت نخواهد شناخت.

روند نظارت بر پناهندگان چگونه است؟
روند نظارت بر پناهندگان در کشور روسیه بسیار سخت گیرانه است و بهتر است برای مهاجرت به این کشور از طریق روش های دیگه اقدام نمائید. بکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل پزشکی در روسیه است. بر اساس قوانین روسیه همه افراد در سراسر جهان تنها با مجوز قانونی می توانند از کشور روسیه خارج شده و یا به این کشور وارد شوند.

بر اساس این قانون پناهجویان نیز می توانند از این امکان بر اساس قوانین مربوط به خود استفاده کنند. پناهندگان کشور روسیه باید از کارت پناهجویی خود برای سفر استفاده کنند چرا که هویت قبلی آن ها از سوی کشور روسیه فاقد اعتبار است. گواهی و مجوز سفر پناهجویان یک کارت اعتباری با یک چیپ الکترونیکی است که برای پنج سال دارای اعتبار حقوقی است. این گواهی شامل کلیه اطلاعات شخصی فرد، یک تصویر الکترونیکی و اثر انگشت ثبت شده اوست.

نحوه اقامت پناهندگان در روسیه چگونه است؟
از آن جا که هر ایالت در کشور روسیه دارای محدودیت پذیرش پناهندگان است، محل اقامت پناهجویان از طرف دولت روسیه تعیین می شود. در موارد محدودی درخواست پناهندگان برای تعیین محل اقامتشان مورد توجه قرار می گیرد. به محض اینکه پناهندگان وارد محل تعیین شده اقامتشان شدند باید به سرعت خود را به مراجع قانونی معرفی کنند. هر گونه تغییر در نام، آدرس و یا وضعیت تاهل باید به اطلاع مراجع رسمی رسانده شود. برای اطلاع هر گونه تغییر تنها هفت روز فرصت خواهید داشت. در صورتی که قصد تغییر محل زندگی خود را دارید باید ثبت نام خود را لغو کرده و مجددا در محل جدید اقامت خود نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. در صورتی که فرد قصد انجام یک مسافرت طولانی در خاک روسیه را دارد نیازی به اطلاع رسانی به مقامات رسمی نخواهد داشت.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، کسب اقامت از طریق پناهندگی یک فرایند پر ریسک است. با توجه به وضعیت سیاسی کنونی منطقه، تعداد پناهجویان اوکراینی و سوری در روسیه بسیار بالاست. دولت روسیه در حال حاضر بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان را آغاز کرده است. با توجه به همین مسئله، پناهندگی در روسیه در حال حاضر بسیار دشوار و تا حدودی غیر ممکن به نظر می رسد.

فهرست