کشور پرتغال

معرفی کشور پرتغال

فهرست مطالب

معرفی کشور پرتغال

پرتغال (به پرتغالی: Portuguesa) با نام رسمی جمهوری پرتغال (به پرتغالی: República Portuguesa) کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان‌های رومی‌تبار است.
جمعیت این کشور ۱۰/۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه‌یافته به‌شمار می‌آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.
پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.
کشور پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لیسبون در جنوب و دیگری کلان‌شهر پورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده‌است که به معنی بندر کال‌ها (نام قومی سلتی) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.
در دوران باستان ساکنان سرزمین کنونی پرتغال را اقوام سلتی گالاسی و لوسیتانی تشکیل می‌دادند و این منطقه بعداً بخشی از امپراتوری روم شد و سپس قبایل گوناگون ژرمن نیز به این سرزمین آمدند. ناحیه پرتغال در سده هشتم میلادی به تصرف مسلمانان موری (مراکشی) درآمد ولی شهسواران مسیحی بعداً مسلمانان را از این منطقه راندند. زبان پرتغالی امروزه به زبان لاتین بیش از سایر زبان‌های اروپایی شباهت دارد.
پرتغال در سال ۱۱۳۹ میلادی اعلام پادشاهی مستقل کرد. گرچه امپراتوری بزرگی که با کوشش دریانوردان پرتغالی به وجود آمده بود بعداً روی به افول نهاد، آنچه هنوز برجای مانده به حدی است که امروزه دولت پرتغال سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان به‌شمار می‌رود.
روزگاری حکومت استعماری پرتغال شامل برزیل، گینه بیسائو، موزامبیک در آفریقا، تیمور شرقی و بخش‌هایی از قلمرو هند بود. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، به دنبال استقلال بسیاری از کشورهای آفریقایی که پیش از آن مستعمرهٔ سایر قدرت‌های استعماری بودند، پرتغال با نگرانی، بخش‌های استعماری را بخش‌های جدایی‌ناپذیر خود دانست به این ترتیب، بسیاری از این مناطق در حدود پانزده سال برای کسب آزادی و استقلال مبارزه کردند و سرانجام، در سال ۱۹۷۴ این امر به سقوط نظام دیکتاتوری و فاشیستی پرتغال منجر شد. یک سال بعد، کشورهای تحت سلطه و استعمار پرتغال، البته به جز ماکائو، صاحب استقلال شدند.
سیب زمینی، گوجه سبز، زیتون، انگور، و لبنیات از فراورده‌های کشاورزی پرتغال و پارچه و کفش، کاغذ، پالایش نفت، پلاستیک، سفالگری، و مشروبات از تولیدات آن است.

 

تاریخ کشور پرتغال

نام نخست پرتغال، پروتوکال بود و آن نام شهر کوچکی بود واقع در کنار رودخانه دورو که در زمان‌های قدیم شکوه و رونقی خاص داشت و ناحیه اطراف این شهر (اوپورتوی کنونی) سرزمین پرتغالی (Terra portucalense) نامیده می‌شد.
رومیان در این سرزمین آیین مسیحیت را جایگزین پرستش خدایان قدیم ساختند. این دین حتی در دوره خلفای اسلامی بر پرتغال نیز همواره باقی و برجا بود.
ویریاتوس رهبر قوم جنگاور لوسیتانی با افراد خود به پاسگاه‌های رومیان حمله کرده و با این عمل خود نظر و توجه دنیای متمدن آن روز را به خویش معطوف داشت. نجبا و اشراف مسیحی در بحبوحه قدرت دولت اسلامی، یعنی در آن زمان که سپاهیان اسلام تا سواحل رود دوئرو پیش رفته بودند، با آنها دست و پنجه نرم می‌کردند. آلفونسو هانریکوس، نبردهای ملی را متمرکز ساخت و دولت پرتغال را بنیان نهاد و خود اولین سلطان آن شد (۱۱۴۰م). پادشاهانی که پس از وی به سلطنت رسیدند در راه تحقق وحدت کشور کوشش بسیار به‌عمل آوردند و سرزمین پرتغال را مستحکم ساختند. از جمله این سلاطین سانچوی مستعمره‌گیر، آلفونسوی دوم، معروف به چاق، دینیژ کشتکار و پدروی ستمگر هستند.

روزگار دریانوردی
بیش از چهارصد سال قبل، دریانوردان پرتغالی راه‌های دریایی گوناگونی را کشف و بر روی نقشه ثبت کردند. همین راه‌ها بود که سنگ اول بنای امپراتوری مستعمراتی عظیم پرتغال را بنیان نهاد.
در بین مردانی که در سده‌های میانه برای تبدیل پرتغال به یک ملت بزرگ دریانورد کمک کرده‌اند باید شاهزاده هانری دریانورد (۱۳۹۵–۱۴۶۰ م) را نام برد. وی، به جای آنکه به زندگی اشرافی و درباری بپردازد، گروهی از بهترین اخترشناسان، ریاضیدان و دریانوردان روزگار را گرد خود جمع کرد تا به پژوهش و بررسی جهان‌های نادیده‌ای که در ورای تمدن غرب قرار داشت، بپردازند. کوشش‌های او منجر به این شد که دریانوردان پرتغالی از دماغه بوژادور در سواحل آفریقا بگذرند و پرتغال چنان ثروت و قدرتی پیدا کند که مدت‌ها پس از مرگ او باقی بماند.
در دوره‌ای که در تاریخ پرتغال به‌عصر زرین شهرت دارد، اکتشافات جغرافیایی مهمی به‌عمل آمد. بارتولومئو دیاز تا دماغه امید نیک. یعنی جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا پیش راند (۱۴۸۷م). پس از وی واسکو دو گاما بزرگترین کاوشگر پرتغالی، راه‌های دریایی هند و شرق را پیدا کرد. شبکه عظیم راه‌های دریایی پرتغال موجب آن شد که این دولت پایگاه‌هایی در ایران، سیلان، چین، ژاپن، و سایر قسمتهای جهان به‌دست‌آورد. جنگ شاه عباس با پرتغالی‌ها جنگی بود که دست آنها را از تنگهٔ هرمز کوتاه کرد. این عصر زرین تا زمانی که یکی از پادشاهان اسپانیا پرتغال را تسخیر کرد، ادامه یافت.
تسلط اسپانیا بر پرتغال ۶۰ سال به طول انجامید. سرانجام پرتغالی‌ها در ۱۶۴۰م استقلال خود را بازیافتند و دگربار اقدامات سریعی به‌منظور تحکیم پایه‌های سیادت دریایی، که در مدت تسلط اسپانیایی‌ها تا حدی به دست انگلیسی‌ها و هلندی‌ها افتاده بود، به‌عمل آوردند. در همین دوره‌است که پرتغالی‌ها سرزمین گسترده و پر ثروت برزیل را کشف کردند و آن را مستعمره خویش ساخته قهوه و شکر و برنج و الماس آن را به کشور خود بردند.

روزگار معاصر
در آغاز سده نوزدهم آتش جنگ سراسر اروپا را فراگرفت. در ۱۸۰۷ م نیروهای فرانسه از مرزهای پرتغال عبور کرده مقاومت مردم این سرزمین را در هم شکستند و به لیسبون هجوم آوردند. در مدت اشغال پرتغال به دست فرانسوی‌ها پایتخت به برزیل انتقال یافت. پس از شکست ناپلئون، خاندان سلطنتی و دولت به لیسبون بازگشت. برزیل هم استقلال یافت. پرتغال در سده نوزدهم غالباً دچار بی‌ثباتی سیاسی بود. امپراتوری پرتغال در آفریقا تثبیت شد، هر چند این کشور در رقابت برای استعمار آفریقا توان دستیابی به سرزمین‌های بیشتر را نداشت. رژیم پرتغال پس از انقلاب خونین ۱۹۱۰ م که منجر به سرنگون کردن رژیم استبدادی آن کشور شد، به یک حکومت جمهوری مبدل شد، ولی جمهوری پرتغال نیز بی‌ثبات بود و در ۱۹۲۶ نظامیان قدرت را در دست گرفتند.
در ۱۹۳۲ ژنرال «آنتونیو اولیویرا سالازار» یک حکومت دیکتاتوری را که از فاشیسم ایتالیایی الهام می‌گرفت در پرتغال برپا داشت. دیکتاتوری سالازار مانند دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا متکی به ارتش و اقتدار اخلاقی کلیسای پرتغال بود. سالازار هرگونه تحول و پیشرفت اجتماعی در درون کشور را سد کرد و از سوی دیگر جنبش‌های ملی در مستعمرات پرتغال را سرکوب کرد. او پس از سقوط فاشیسم در آلمان نیز توانست بر مسند قدرت باقی بماند و آمریکا و حتی اروپای زخم دیده از فاشیسم، از بیم نفوذ کمونیست‌ها در پرتغال و اسپانیا، این دو ژنرال متحد هیتلر را حمایت کردند تا بر قدرت باقی بمانند و با موج سقوط فاشیسم از صحنه حذف نشوند. آنها بتدریج به دیکتاتورهای مصلح پرتغال و اسپانیا مشهور شدند. البته روی امواج خونی که در هر دو کشور از انقلابیون و نیروهای مترقی براه انداخته بودند. سالازار، دیکتاتور پرتغال، به همراه ژنرال فرانکو در اسپانیا، آخرین بازمانده‌های دوران سلطه فاشیسم بر بخش مهمی از اروپا بودند.
در ۱۹۷۴ کودتای نظامی چپگرای روی داد[۲] که رهبران آن به مستعمرات آفریقایی استقلال دادند (۱۹۷۴ تا ۱۹۷۵) و در آغاز کوشیدند تا نظامی مارکسیستی بر کشور تحمیل کنند؛ ولی انتخابات در ۱۹۷۶ چپ افراطی را قاطعانه کنار زد. پرتغال انتقال از دیکتاتوری به دموکراسی را به اجرا گذاشت و دولت غیرنظامی بار دیگر استقرار یافت و این کشور در عین حال با از دست رفتن مستعمرات و عضویت در جامعه اروپا (از ۱۹۸۶) اتحاد نزدیکتری با دیگر ملل اروپا یافت.

 

سیاست کشور پرتغال

این کشور تا ۵ اکتبر ۱۹۱۰ رژیم پادشاهی داشت ولی با گریز پادشاه به برزیل این کشور دارای جمهوری شد.
در ژوئن ۲۰۱۱ سوسیال دموکرات‌ها توانستند در انتخابات، سوسیالیست‌های تحت رهبری ژوزه سوکراتس نخست‌وزیر وقت پرتغال را که از سال ۲۰۰۵ زمام قدرت را در این کشور در دست داشتند شکست دهند. نخست‌وزیر پرتغال پس از شکست حزب حاکم سوسیالیست در انتخابات با پذیرش مسئولیت این شکست از رهبری حزب استعفا داد.
نخست‌وزیر کنونی پرتغال آنتونیو کوشتا می‌باشد که در سال ۲۰۱۵ با ائتلاف احزاب چپگرا موفق به تشکیل دولت گردید.
شیوه حکومتی پرتغال، دموکراسی پارلمانی است و این کشور جمهوری نیز هست که رئیس‌جمهور آن برای دوره‌های پنج‌ساله از سوی مردم انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهوری کنونی پرتغال مارسلو ربلو ده سوزا است که او را در سال ۲۰۱۶ برگزیدند.
مجلس جمهوری، قوهٔ مقننهٔ پرتغال است که از ۲۳۰ نماینده تشکیل شده‌است.
در خردادماه ۹۶ در پی آتش‌سوزی در جنگل‌های مرکز این کشور دست‌کم ۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ده‌ها نفر دیگر نیز مصدوم شدند. در آن ماه در چندین منطقه پرتغال دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسید که نزدیک به ۶۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های این کشور در پی داشت. اما این آتش‌سوزی یک قربانی سیاسی نیز داشت. کونستانکا اوربانو دسوزا، وزیر کشور پرتغال ناگزیر به استعفا شد. خشم پایتخت نشینان پرتغالی موجب شد که مردم به خیابان‌های لیسبون بریزند و خواستار استعفای تمامی وزرای کابینه شوند.

کشور پرتغال از لحاظ قانون و عدالت کیفری

مجازات اعدام در پرتغال در سال ۱۸۶۷ لغو شده‌است. حکم اعدام تا سال ۱۹۷۶ و تنها در زمان جنگ و در موارد معدود در پرتغال صادر می‌شد. مجازات اعدام در دوران آنتونیو ده الیویرا سالازار (۱۹۲۶ ۱۹۷۴) یک بار هم اجرا نشده‌است. قانون اساسی، که در دوره حکومت نظامیان چپ‌گرا در پرتغال تدوین شد، مجازات حبس ابد را هم منع کرده‌است. طولانی‌ترین مجازات زندان در این کشور ۲۵ سال است.
پرتغال همین‌طور به‌خاطر جرم‌زدایی از مواد مخدر در سال ۲۰۰۱ نیز شناخته می‌شود و اولین کشوری است که دست به چنین اقدامی زده‌است. در پرتغال، از در اختیار داشتن تمام ماده‌های مخدری که مصرف آنها در دیگر کشورهای توسعه‌یافته ممنوع است مانند حشیش، کوکائین، هروئین و ال‌اس‌دی، جرم‌زدایی شده‌است. در حالی که داشتن مواد جرم نیست، قاچاق (حمل و نقل) آن و در اختیار داشتن بیش از مقدار مورد نیاز برای «مصرف شخصی در ۱۰ روز» جرم بوده و می‌تواند با مجازات‌هایی همچون زندان و جریمه مواجه شود. مصرف این نوع از مواد (به جز ماری‌جوآنا) برای رده سنی ۱۶ تا ۱۸ سال ممنوع است. پس از جرم‌زدایی در پرتغال، آمار ابتلای به اچ‌آی‌وی در سال ۲۰۰۹ تا ۵۰ درصد، کاهش یافته‌است.
در ۳۱ مه ۲۰۱۰، پرتغال ششمین کشور اروپایی و هشتمین کشور در جهان شد که ازدواج همجنس‌گرایان را در سراسر کشور مجاز شمرد. این قانون از ۵ ژوئن ۲۰۱۰ به اجرا گذاشته شد.

.

نمایی از یکی از مکان های شهر لیسبون کشور پرتغال

جغرافیای کشور پرتغال


پرتغال کشوری است کوچک که در حاشیه غربی شبه جزیرهٔ ایبری یعنی پایین‌ترین بخش جنوب غربی اروپا قرار دارد. این سرزمین را می‌توان دنباله فلات مرتفع مرکزی اسپانیا دانست که هرچه به طرف دریا پیش می‌رود، ارتفاعش کم و کمتر می‌شود. سواحل غربی و جنوبی آن را اقیانوس اطلس فرا گرفته و در شرق آن کشور اسپانیا قرار دارد.
پرتغال از مشرق و شمال به اسپانیا محدود است. هیچ‌گونه مرز طبیعی عمده‌ای بین دو کشور وجود ندارد. مساحت پرتغال ۹۲٬۲۱۲ کیلومتر مربع است. طول این کشور، از شمال به جنوب، ۶۳۰ کیلومتر و حداکثر عرضش ۲۱۷ کیلومتر است. طول خطوط ساحلی آن، در مغرب از رود مرزی مینیو در شمال تا تخته‌سنگ‌های ساحلی و پرتگاه‌های مرتفع دماغه سنن وینسنت ۶۴۰ کیلومتر است، و در جبهه جنوبی، از این دماغه تا دهانه رود گوادیانا ۱۶۰ کیلومتراست. کلیه بندرگاه‌های عمده در مغرب کشور قرار دارند.
جزایر مادیرا و آزور در اقیانوس اطلس به ترتیب حدود ۱۰۰۰ کیلومتر و ۱۲۰۰ کیلومتر در سمت جنوب غربی با سرزمین اصلی فاصله دارد. رودهای مهم پرتغال، تاگوس (ریو تژو)، دورو، و گوادیانا و بلندترین نقطه سرزمین اصلی قله استرلا با ۱۹۹۳ متر ارتفاع است. پرتغال آب و هوایی معتدل دارد که در شمال مرطوب‌تر و در جنوب و نواحی دور از دریا خشک‌تر و گرم‌تر است.
در پس جلگه‌ای ساحلی در شمال رود تاگوس ناحیه مرتفعی قرار دارد که در مرکز آن رشته‌کوه اصلی کشور یعنی سرا دا استرالا قرار دارد و فلاتی عریض در شمال شرق ادامه گسل مسستای اسپانیا است. در جنوب رود تاگوس زمین پست پرفرازونشیبی وجود دارد.
بیشتر رشته‌کوه‌های پرتغال در شمال رود تاگوس ممتد است. این رشته‌کوه‌ها را می‌توان امتداد کوه‌های پیرنه دانست که از اسپانیا بدانجا کشیده شده‌اند. بر ارتفاعات همین رشته‌ها است که روزگاری قبایل سلتی ایبری ـ لوسیتانی‌ها ـ دژها و استحکاماتی بنا نهادند و گله‌های بز و گوسفند خود را در آن می‌چرانیدند و در عین حال با هم دست و پنجه نرم می‌کردند. در نواحی مرکزی تپه‌هایی وجود دارد پوشیده از جنگل‌های کاج، که در سده‌های گذشته برای متوقف ساختن توده‌های ریگ روان کاشته شده‌است. از این جنگل‌ها استفاده‌های دیگری هم می‌شود، و آن تهیه الوار برای ساختن کشتی‌هایی است که در کارخانجات کشتی‌سازی اوپورتو و لیسبون ساخته می‌شود.
عمده‌ترین رودهای پرتغال رود تاگوس و رود دوئرو می‌باشند که هر دو از خاک اسپانیا سرچشمه می‌گیرند. تاگوس در دشت حاصلخیزی جاری است که محل پرورش دام است (بیشتر گاوهایی که برای مسابقات گاوبازی آماده می‌شوند، از این دشت است). لیسبون بزرگترین شهر پرتغال و پایتخت آن، نزدیک دهانه این رود قرار دارد.
دوئرو رودی است پرجوش و خروش که در دره‌های عمیق جریان یافته و تاکستان‌های نواحی کوهستانی اوپورتو را که دومین شهر بزرگ پرتغال است مشروب می‌سازد. قایق‌های موسوم به رابلوس با بادبان‌های سیاه یا قهوه‌ای، در تمام ساعات روز در شاخه‌های این رود رفت‌وآمد می‌کنند.
شهر لیسبون، پایتخت، بیش‌ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا به‌شمار می‌آید؛ به‌طوری که ۴۵ درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌است.

تقسیمات کشوری
Lisbon (Lisboa in Portuguese)
Leiria
Santarém
Setúbal
بژا Beja
Faro
Évora
Portalegre
Castelo Branco
Guarda
Coimbra
Aveiro
Viseu
Bragança
Vila Real
Porto
Braga
Viana do Castelo
کشور پرتغال به هفت ناحیه و دو منطقه خودمختار (عبارت از مجمع‌الجزایرها) بخش شده‌است

کشور پرتغال

اقتصاد

اقتصاد کشور پرتغال

صنایع عمده پرتغال عبارت است از ماهیگیری، شراب‌سازی و مصنوعات چوب‌پنبه‌ای و آمادن غذا و ساردین. کشتیهای ماهیگیری آنان برای صید ماهی تا سواحل نیوفاوندلند (یکی از ایالت‌های کانادا) و ایسلند پیش می‌روند و حداکثر بهره‌برداری را از دریا به عمل می‌آورند. شراب را در سرداب‌های کارخانجات شراب‌سازی در اوپورتو نگهداری می‌کنند تا کهنه شود. امروز قسمت عمده چوب‌پنبه‌ای که در جهان مصرف می‌شود از درختان چوب‌پنبه‌ای که در جنوب رود تاگوس می‌روید، به دست می‌آید.
در سال ۲۰۱۱ دولت پرتغال مقاومت زیادی در برابر وام خارجی کرد، اما سرانجام اذعان کرد که نتوانسته به اهداف سال ۲۰۱۰ برای کاهش کسری بودجه دست یابد. ماه مارس ۲۰۱۱ دولت اقلیت سوسیالیست بدنبال شکست طرح ریاضتی اقتصادی‌اش در پارلمان استعفا داد.
در حالی که اعتصاب‌های عمومی در اعتراض به طرح ریاضت اقتصادی دولت پرتغال رایج‌اند اما پرتغال برای دریافت کمک‌های بین‌المللی برای پرداخت بدهی‌های خود ناچار است کسری بودجه خود را شدیداً کاهش دهد. در سال ۲۰۱۴، پرتغال رسماً اعلام کرد که از بحران اقتصادی خارج شده‌است. همچنین دولت میانه‌گرا که در نوامبر سال ۲۰۱۵ به قدرت رسید، اعلام نمود که بودجه سال ۲۰۱۶ را بدون در نظر گرفتن ریاضت اقتصادی تدوین می‌نماید.

مردم و فرهنگ

مردم کشور پرتغال

بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ جمعیت این کشور بالغ بر ۱۰٫۳۵۵٫۸۲۴ نفر بود که ۵۲٪ آن زن و ۴۸٪ آن مرد بود. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این جمعیت به ۱۰٬۵۶۲٬۰۰۰ رسید که ۳۳۲٫۱۳۷ نفر آنها مهاجرین قانونی بودند.
پرتغال از نظر قومی کشوری یک‌دست است و نزدیک به ۹۷ درصد از مردم آن را پرتغالیان تشکیل می‌دهند. در تمامی کشور زبان پرتغالی رایج است و تنها در روستاهای پیرامون «میراندا دو دورو» گویشی از زبان آستوری به نام می‌راندی صحبت می‌شود که آن هم از گویش‌های رومی‌تبار است. گویش می‌راندی در پرتغال به عنوان یک زبان اقلیتی رسمیت دارد. بیشتر جمعیت پرتغال کاتولیک رومی هستند.
امید به زندگی در پرتغال برای مردان۷۴/۶سال و برای زنان ۸۱/۳۶سال است. در حدود ۰/۴درصد از مردم این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا بودند که جمعیتی در حدود ۲۲ هزار نفر را شامل می‌شد. هرچند در این کشور دین رسمی تعیین نشده‌است، ۸۴٫۵ درصد از مردم آن کاتولیک و پیرو کلیسای رم هستند. زبان رسمی آن پرتغالی است.
پرتغالی‌ها عموماً مردمانی هستند کوتاه قد دارای پوستی زردرنگ، چشمانی سیاه و موهایی تیره. در قسمت‌های شمالی که تأثیر قبایل ژرمنی زیادتر بوده‌است، افرادی با چشمان آبی و موهای روشن دیده می‌شوند. بیشتر عقیده براین است که نیاکان پرتغالی‌ها همان لوسیانی‌ها یعنی نژاد سلتی ایبری بوده‌اند که روزگاری در برابر حملات رومیان مقاومت کرده‌اند. اقوام فینیقی، رومی، ژرمن، و مور هر یک اثری از خود در چهره این مردمان باقی گذارده‌است. از آمیزش همین اقوام و نژادهاست که پرتغالی‌های امروزی به وجود آمده‌اند.
بخش اعظم جمعیت پرتغال در کشتزارها، تاکستان‌ها، و جنگل‌ها کار می‌کنند و کار روزانه در مزارع پایه و اساس تفریحات و سرگرمی‌ها و حتی جشنها و اعیاد آنان است.
پایتخت پرتغال شهر لیسبون است که ۵۴۵٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد. پورتو با ۲۳۸٬۰۰۰ نفر و براگا با ۱۸۹٬۰۰۰ نفر جمعیت بزرگترین شهرهای پرتغال هستند

فرهنگ کشور پرتغال

دست‌نوشته‌هایی که در بعضی صومعه‌های پرتغال وجود دارد متضمن ماجراها و افسانه‌های کهن و دیرینی است. این افسانه‌ها که مدرک و مبنای چکامه‌های حماسی پرتغال به‌شمار می‌رود، اکنون کلاً وارد تاریخ گذشته این کشور شده‌است.
ادبیات پرتغال
فرهنگ کاتولیک

تحصیل

تحصیل در پرتغال  

پرتغال کشوری واقع در جنوب غربی اروپاست و پایتخت آن شهر بزرگ لیسبون می باشد . زبان رسمی مردمان کشور پرتغال ، پرتغالی و دین رسمی آنها مسیحیت است . کشور پرتغال دارای آب و هوایی معتدل است ، در شمال آن مرطوب تر و درجنوب آن خشک تر و گرم تر است . کشور پرتغال عضو کشور های اتحادیه اروپاست و واحد پول آن مانند سایر کشور ها یورو است . کشور پرتغال به دلیل جاذبه های طبیعی ای که دارد ، هرساله تعداد زیادی گردشگر به سمت خود جذب می کند . این کشور برنامه های مهاجرتی ای را از سال 2015 آغاز کرده و این امر سبب گشته تا رونق اقتصادی بیشتری داشته باشد . پیش بینی شده این کشور در طی چند سال دیگر جزو کشور های پرطرفدار اروپایی شود . دانشگاه هایی در این کشور وجود دارد که مورد تائید وزارت علوم است ، اما در رتبه های خیلی بالای رنکینگ جهانی نیستند . خواندن درس در این دانشگاه ها خالی از لطف نیست . تحصیل در پرتغال برای کسانی که قصد اقامت در کشوری اروپایی را دارند مناسب است . در ادامه به بررسی مزایا ، شرایط ، هزینه زندگی و هزینه تحصیل در پرتغال می پردازیم .

مزایای تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال دارای مزایای زیر می باشد :
1. امکان اخذ اقامت پرتغال بعد از اتمام تحصیل
2. عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل در پرتغال
3. عدم وجود شرایط سنی برای تحصیل در پرتغال در هر مقطعی
4. امکان اخذ بورسیه برای تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری
5. سفر به کشور های منطقه شینگن بدون نیاز به ویزا
6. امکان اخذ ویزا برای اقوام درجه یک در حین تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

کشور پرتغال دارای دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم است . در سال 2016 و در جدیدترین دسته بندی وزارت علوم ، 3 دانشگاه از دانشگاه های پرتغال در گروه ممتاز ، 4 دانشگاه در گروه خوب ، 3 دانشگاه در گروه متوسط و 3 دانشگاه در گروه ضعیف قرار گرفته است .
زبان تدریس دروس در پرتغال ، انگلیسی و پرتغالی است . افرادی که قصد تحصیل به زبان پرتغالی را دارند ، می توانند با شرکت کردن در دوره های زبان پرتغالی در خاک کشور پرتغال که به دو صورت فشرده و نیمه فشرده برگزار می شود شرکت کنند . البته هزینه این دوره ها به صورت جداگانه از شخص متقاضی دریافت می شود .
افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند ، بهتر است دارای مدرک زبان آیلتس که نمره آن با توجه به مقطع متفاوت است ، باشند در غیر این صورت می توانند با شرکت کردن در دوره های زبان انگلیسی در پرتغال شرکت کنند . البته هزینه این دوره ها نیز به صورت جداگانه از شخص متقاضی دریافت می شود .
تحصیل در پرتغال در هیچ مقطعی محدودیت سنی ندارد و هر شخصی متناسب با علایقش می تواند در این کشور تحصیل کند .
فرد متقاضی تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ، با داشتن مدرک پیش دانشگاهی در ایران می تواند برای اخذ پذیرش تحصیل در پرتغال اقدام کند . البته این موقعیت برای افرادی که دیپلم دارند و مدرک پیش دانشگاهی ندارند راهم شده است تا با مدرک دیپلم هم بتوانند پذیرش بگیرند ، البته باید دوره یک ساله پیش دانشگاهی را در خود کشور پرتغال بگذرانند . طول این دوره 3 تا 4 سال است . اگر زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کردید ، بهتر است مدرک آیلتس 6 داشته باشید . در این مقطع اجازه 10 ساعت کار دانشجویی در هفته به فرد داده خواهد شد تا بتواند قسمتی از هزینه های زندگی اش را تامین کند .
فرد متقاضی تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد ، با داشتن مدرک کارشناسی مرتبط و معتبر در ایران یا سایر کشور ها ، می تواند برای اخذ پذیرش تحصیل در پرتغال اقدام کند . طول این دوره 2 سال است . اگر زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کردید ، بهتر است مدرک آیلتس 7 داشته باشید . در این مقطع اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته به فرد داده خواهد شد تا بتواند قسمتی از هزینه های زندگی اش را تامین کند . افرادی که در دانشگاه های اروپایی مانند پرتغال مقطع کارشناسی ارشد می خوانند راحت تر از سایرین می توانند بورسیه دکتری دریافت کنند .
فرد متقاضی تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری ، با داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط و معتبر در ایران یا سایر کشور ها ، می تواند برای اخذ پذیرش تحصیل در پرتغال اقدام کند . طول این دوره 3 تا 5 سال است . اگر زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کردید ، بهتر است مدرک آیلتس 7 داشته باشید . در این مقطع اجازه 30 ساعت کار دانشجویی به فرد داده خواهد شد تا بتواند قسمتی از هزینه های زندگی اش را تامین کند . 3 دسته از افراد در کشور پرتغال در این مقطع پذیرش می شوند که این 3 دسته عبارتند از :
1. افرادی که رزومه قوی و سابقه تحصیلی پرباری دارند . داشتن معدل بالای 17 ، داشتن مقالات معتبر ( ISI) ، نمرات آیلتس یا تافل خوب و .. جزو رزومه فرد محسوب می شود .
2. افرادی که رزومه عالی ای ندارند اما فاصله زمانی آخرین مدرک اخذ شده در مقطع گذرانده شده آنها با زمان اخذ ویزای تحصیل در مقطع بعدی در پرتغال کمتر از 2 سال باشد .
3. افرادی که بیشتر از 2 سال از اخذ مدرک تحصیلی آنها گذشته است .
طبیعی است که دسته اول توانایی اخذ بورسیه را راحت تر از بقیه دسته ها دارند . این بورسیه ها حدودا 4 تا 6 هزار یورو می باشند .

هزینه تحصیل در پرتغال

اگر تمایل به گذراندن دوره های زبان پرتغالی در خاک این کشور هستید ، باید هزینه آن را به صورت جداگانه بپردازید . هزینه این دوره ها 250 تا 400 یورو است . اگر تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کردید ولی مدرک آیلتس یا تافل ندارید و دوست دارید در دوره های زبان انگلیسی کشور پرتغال شرکت کنید ، باید مبلغ 1200 یورو بپردازید .
هزینه تحصیل در پرتغال در مقاطع مختلف و در رشته های مختلف با توجه به دانشگاه متفاوت است . اما به طور تقریبی می توان گفت که هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی حدودا 1000 یورو در سال است . البته می توان گفت که این مقدار هزینه نسبت به سایر کشور های اروپایی تقریبا رایگان است . تقریبا می توان گفت هزینه تحصیل در پرتغال از هزینه تحصیل در اتریش ، هزینه تحصیل در آلمان و هزینه تحصیل در ایتالیا ارزان تر است . تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری حدود 3000 یورو در سال است . البته اگر در مقطع دکتری بتوانید بورسیه دریافت کنید علاوه بر رایگان شدن هزینه تحصیل ، قسمتی از هزینه های زندگی نیز تامین می شود .

هزینه زندگی در پرتغال

 

هزینه زندگی در پرتغال حدودا 29 درصد از ایران بالاتر است . معمولا بیشترین هزینه های زندگی در هر جامعه ای ، هزینه اجاره خانه یا اجاره خوابگاه است . خوابگاه ها در پرتغال کمتر به چشم می خورند و بیشتر دانشجو ها باید خانه های دانشجویی اجاره کنند که یا اتاق خوابی ندارند و به صورت سوئیت هستند تا 12 اتاق خوابه که خانه هایی قدیمی و مخصوص اجاره به دانشجویان هستند . برای اجاره یک خانه با چند دانشجوی دیگر ، حداقل باید 250 تا 350 یورو در ماه بپردازید . تحصیل در پرتغال از لحاظ هزینه نسبت به سایر کشور ها مقرون به صرفه تر است .

در ادامه تعدادی از بهترین دانشگاه های پرتغال را نام میبریم

دانشگاه پورتو | University of Porto

دانشگاه دولتی شهر پورتو با رتبه ی ۳۰۱ جهانی در سال ۲۰۱۸٫ این دانشگاه در سال ۱۹۱۱ تاسیس شده و بیش از ۳۱ هزار دانشجو دارد که حدود ۳۲۰۰ تا از آن ها دانشجوهای بین المللی هستند. این دانشگاه به تازگی فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام می دهد و مقاله های تحقیقاتی جالب توجهی را در زمینه های مختلف علمی ارائه داده است. دانشگاه پورتو بعد از دانشگاه لیسبون دومین دانشگاه بزرگ پرتغال است و بیشتر وقت ها در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر اروپا قرار دارد.

دانشگاه لیسبون | University of Lisbon

بزرگ ترین دانشگاه پرتغال که با ۴۷ هزار دانشجو و ۱۸ دانشکده در سال ۲۰۱۸ به رتبه ی جهانی ۳۰۵ رسیده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ با ادغام دانشگاه فنی لیسبون و دانشگاه لیسبون (که در سال ۱۹۱۱ تاسیس شده بود) شکل گرفت و در رشته های زیادی مثل طراحی، مهندسی معدن و جغرافیا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه ۱۸ مدرسه و بیش از ۱۰۰ واحد تحقیقاتی دارد و مرکز مهم آموزش، نوآوری، ورزش، تحقیق، فرهنگ و هنر است. با توجه به سیستم آموزشی معتبر، فرهنگ، آب و هوا و مهمانوازی لیسبون هر سال بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی خارجی به دانشگاه لیسبون وارد می شوند.

دانشگاه نوین لیسبون | New University of Lisbon

سومین دانشگاه برتر پرتغال با رتبه ی ۳۶۱ جهانی در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده و حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه با تاکید بر رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضیات، علوم مالی، حسابداری، مدیریت و اقتصاد امکانات خاص زیادی دارد که خیلی ها را تشویق ادامه ی تحصیل در آن می کند.

دانشگاه کویمبرا | University of Coimbra

شاید باورتان نشود ولی این دانشگاه تاریخی در سال ۱۲۹۰ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه پرتغال است. دانشگاه کویمبرا در شهر کویمبرا (پایتخت سابق پرتغال) قرار دارد و و با حدود ۲۵ هزار دانشجو در رتبه ی ۴۰۱-۴۱۰ جهانی جای دارد. تعداد زیادی دانشجوی خارجی و همینطور دانشجوی داخلی در ۸ دانشکده ی این دانشگاه در رشته های هنر، علوم انسانی، علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه مینهو | University of Minho

دانشگاهی در شمال پرتغال که در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده و حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد. با اینکه این دانشگاه از دانشگاه های تازه تاسیس به شمار می ورد اما در این مدت رشد و پیشرفت زیادی کرده و حتی از تعدادی از دانشگاه های قدیمی تر هم پیشی گرفته است. در ۱۰ دانشکده ی این دانشگاه رشته های متنوع و پرطرفدار زیادی تدریس می شود.

دانشگاه ایوورا | University of Évora

دانشگاه ایوورا در شهر ایوورا در حدود ۱۵۰ کیلومتری لیسبون قرار دارد و سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به سراغ آن می روند. دومین دانشگاه قدیمی پرتغال در سال ۱۵۵۹ افتتاح شده و حدود ۹ هزار دانشجو دارد که در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در حال تحصیل هستند. دانشگاه ایوورا بیشتر بر روی رشته های علوم و تکنولوژی، پرستاری، علوم اجتماعی و هنر تاکید دارد.

دانشگاه الگارو | University of Algarve

از بهترین دانشگاه های دولتی دنیا که در جنوبی ترین منطقه پرتغال یعنی الگارو قرار دارد و با چشم اندازهای خیره کننده از سواحل اقیانوس اطلس از مقاصد رویایی برای تحصیل است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۹ تاسیس شده و شامل دو موسسه ی علمی و تحقیقاتی است. حدود ۱۰ هزار دانشجو در این مرکز عالی و منحصربفرد در حال تحصیل هستند که در بین آن ها دانشجویانی از ۶۰ کشور مختلف هم دیده می شود. این دانشگاه در مجموع ۳ دانشکده و ۵ دپارتمان و مدرسه دارد که در بین آن ها دانشکده اقتصاد، زیست فناوری، علوم و تکنولوژی طرفداران زیادی دارند

کار

شرایط اخذ ویزای کار در پرتغال برای افراد متقاضی به عوامل متعددی بستگی دارد یکی از مهم ترین شرایط کار در پرتغال به مانند دیگر کشورهای اروپایی داشتن دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از سوی شرکت یا کارفرما در این کشور می باشد. افراد متقاضی باید توجه داشته باشند داشتن رزومه کاری و تحصیلی چشمگیر برای ورود به بازار کار این کشور نقش تعیین کننده ای دارد.
پرتغال یک کشور زیبای اروپایی است که به کشور خورشید، دریا و شن و ماسه شناخته شده است. پرتغال با نرخ بیکاری تنها 6.8 درصد می تواند گزینه نسبتاً مناسبی برای افراد متقاضی کار در اروپا باشد. البته این نرخ بیکاری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارد.

وضعیت کار در کشور پرتغال

اتباع اتحادیه اروپا برای ورود به بازار کار پرتغال نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی در این کشور ندارند و می توانند به راحتی بدون نیاز به اخذ ویزا وارد این کشور شده و در صورت داشتن شرایط کاری و تخصص وارد بازار کار پرتغال شوند. این شرایط برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا به این صورت نیست و این افراد باید پیشنهاد شغلی داشته باشند و در صورت داشتن پیشنهاد شغلی و انجام پروسه آگهی 6ماهه از سوی کارفرما و نبودن فرد متقاضی در کشور مقصد و اتحادیه اروپا، متقاضی خارج از اتحادیه اروپا می تواند وارد بازار کار در این کشور شود. شرایط و ضوابط دعوت نامه معتبر و رسمی از دید سفارت کشور پرتغال به شرح ذیل است:
داشتن دعوت نامه کاری از سوی کارفرما و شرکت برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا الزامی می باشد و این دعوت نامه باید کامل باشد
افراد باید اطلاعات فردی و هویتی خود را در غالب فرم های خاص تکمیل نموده و به سفارت ارائه دهند
اطلاعات شخصی دعوت شده باید در دعوت نامه به صورت دقیق ذکر شده باشد. از جمله اطلاعات هویتی، تحصیلی و آدرس محل زندگی وی
مدت زمان اقامت کاری فرد در کشور پرتغال باید مشخص و ذکر شود و یا حتی اگر نیاز به سفر مجدد باشد باید ذکر شود
دعوت نامه ارائه شده از سوی کارفرما باید امضا شده و به همراه تاریخ و تایید رسمی از سوی اداره کار باشد.
وضعیت کار در پرتغال در یک نگاه به صورت خلاصه در جدول زیر نمایش داده شده است.

کار درپرتغال سال 2018 سال 2017 بالاترین نرخ کمترین نرخ
نرخ بیکاری 6.70% 6.70 % 17.50% 3.70%
افراد شاغل 480790 نفر 482130 نفر 500740 نفر 421520 نفر
افراد بیکار 35420 هزار نفر 34700 هزار نفر 92770 هزار نفر 17460 هزار نفر
نرخ مشارکت نیروی کار 59.10% 59.40% 62.50 % 58.10 %
نرخ بیکاری در بلند مدت 2.90 درصد 3.10 درصد 9.40 % 1.40 %
نرخ بیکاری جوانان 17.60% 19.40% 41.30 % 11.10 %
سن بازنشستگی زنان 66 سال 66 سال 66 سال 65 سال
سن بازنشستگی مردان 66 سال 66 سال 66سال 65 سال
هزینه زندگی خانواده در ماه 1000 یورو 960 یورو 1000یورو 800 یورو
هزینه زندگی فرد در ماه 670 یورو 650یورو 670 یورو 505 یورو

مدارک مورد نیاز ویزای کار پرتغال

برای اخذ ویزای کار پرتغال افراد متقاضی باید مدارکی را جهت سهولت در پروسه صدور ویزا ارائه دهند که سفارت پرتغال پس از بررسی مدارک افراد متقاضی در صورت تایید ویزای کاری افراد ویزا را برای متقاضی صادر می کنند این مدارک شامل موارد ذیل است:

 • تکمیل فرم ویزا و ارائه آن به سفارت
 • ارائه گذرنامه و نسخه ای از ویزاهای قبلی فرد. البته پاسپورت باید معتبر باشد و حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • ارائه یک نسخه از بلیط برگشت و رزرو پرواز
 • ارائه دعوت نامه کار از سوی شرکت یا کارفرما
 • ارائه نامه تمکن مالی با گردش مالی 6 ماهه
 • ارائه مدارک هویتی به همراه ترجمه
 • ارائه گواهی ازدواج در صورت تاهل فرد متقاضی
 • بیمه نامه پزشکی با پوشش هزینه های سفر به میزان 30،000 یورو
 • مشخص نمودن محل اسکان فرد در پرتغال به همراه آدرس محل مذکور

کار در پرتغال و بررسی ویزای همراه

در بسیاری از کشور ها براساس قانون افرادی که به واسطه ویزای کار در یک کشور پیشنهاد شغلی مناسبی دریافت می کنند می توانند درخواست دهند خانواده آن ها نیز هم زمان وارد خاک کشور مقصد شوند. قانون الحاق خانواده و ویزای همراه به واسطه ویزای کار در کشور پرتغال نیز حکم فرماست. در این خصوص افراد باید فرم درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز همراهان که برای پروسه صدور ویزا الزامی می باشد به سفارت ارائه دهند. همراهان افراد متقاضی شامل افراد ذیل می باشند:

 • همسر قانونی متقاضی
 • شریک زندگی شخص
 • فرزندان وابسته شخص، از جمله فرزندان ناخوانده و فرزندان همسر شخص
 • والدین وابسته شخص و والدین همسران آن ها
 • همچنین در صورتی که متقاضی برادر یا خواهری داشته باشد که تحت حمایت وی می باشد می تواند به عنوان همراه محسوب شود
 • فرزندان زیر سن 18 سال
 • پروسه بررسی و تصمیم گیری در مورد الحاق خانواده به واسطه ویزای کار پرتغال می تواند تا 90 روز به طول بیانجامد. هزینه ویزای همراهان به ازای هر فرد 90 یورو می باشد و فرزندان صغیر نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

کار در پرتغال و نرخ بیکاری در پرتغال

کار در پرتغال و نرخ بیکاری در این کشور بر اساس آمار ارائه شده در سه ماهه چهارم سال 2018 به میزان 6.70 درصد می باشد که این آمار نسبت به سال پیش تغییری نداشته است. براساس آمار ارائه شده از سال 1983 تا 2018، نرخ 17.50 درصد بالاترین نرخ اعلام شده بوده است. البته کمترین نرخ بیکاری اعلام شده در پرتغال مربوط به سال 2013 است که در حدود 3.70 درصد به ثبت رسید. در نمودار زیر نیز روند تغییرات نرخ بیکاری در پرتغال نمایش داده شده است.

کار در پرتغال و میزان حقوق در پرتغال

حداقل دستمزد فعلی برای کارگران در پرتغال به احتساب کسر مالیات مبلغ 1600 یورو در ماه تعیین شده است. شاخص نرخ درآمد و دستمزد در کشور پرتغال براساس قوانین کار در این کشور بر اساس رشته تحصیلی و کاری و سطح تحصیلات و سابقه کاری افراد تعریف می شود که میانگین درآمد ماهیانه و حقوق دراین کشور براساس آخرین آمار ارائه شده در فوریه 2019 در حدود 3600 یورو می باشد. نرخ مالیات در نظر گرفته شده بر روی درآمد فرد 20 درصد از حقوق افراد می باشد. میزان حقوق و دستمزد ماهیانه در پرتغال در جداول زیر نمایش داده شده است.

ماه سال کمترین حقوق بیشترین حقوق

 • سه ماهه اول سال 2018 1600 یورو 3600 یورو
 • رشته کاری براساس یورو براساس دلار
 • مهندس نرم افزار 1،936 یورو 2،388 دلار
 • معمار 1،352 یورو 1،737 دلار
 • مهندس IT 3،632 یورو 4،493 دلار
 • مهندس مکانیک 2،000 یورو 2،425 دلار

میانگین سطح درآمد و دستمزد در شهرهای مختلف پرتغال شامل موارد ذیل می باشد:

LISBON 2،982 یورو 3،748 دلار
PORTO 2،746 یورو 3،435 دلار
COIMBRA 2،715 یورو 3،264 دلار

مشاغل مورد نیاز در پرتغال

برای کار در پرتغال در درجه اول مستلزم داشتن پیشنهاد کاری است که با توجه به رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بالا برای افراد متقاضی ورود به بازار کار این کشور شرایط به نسبت دیگر کشورهای اروپایی سخت تر می باشد. یکی از مشاغل پردرآمد و محبوب در کشور پرتغال صنعت توریسم و گردشگری می باشد. این فیلد کاری به ویژه در فصل تابستان از رونق بیشتری برخوردار است. افرادی که دارای تخصص در زمینه تحصیلی و شغلی مناسبی هستند به نسبت دیگران شرایط و موقعیت کاری مناسبی در این کشور خواهند داشت. براساس شرایط کار در پرتغال و نیاز بازار کار این کشور مشاغل مورد نیاز این کشور شامل موارد ذیل خواهد بود این مشاغل به نسبت دیگر مشاغل شرایط کاری بهتری در این کشور خواهند داشت.

کار در پرتغال و نحوه کاریابی در پرتغال

یکی از عوامل تاثیر گذار در ورود و جذب افراد مهاجر به بازار کار کشور مقصد تسلط به زبان رسمی آن کشور است، که این موضوع در کشور پرتغال نیز صدق می کند. داشتن مهارت کافی در ارتباط برقرار کردن و تسلط کامل بر زبان پرتغالی به افراد متقاضی کار در شرکت ها و موسسات پرتغالی می تواند کمک کند تا راحت تر جذب بازار کار شوند. بیشتر کارفرماها و شرکت های پرتغالی نیز بیشتر تمایل دارند افراد متخصصی را جذب کنند که علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند.
شرایط کار در پایتخت پرتغال لیسبون و شهر پورتو به نسبت به دیگر شهرهای این کشور بهتر است و احتمال بیشتری برای ورود به بازار کار برای افراد وجود دارد.
اقتصاد پرتغال به شدت به صنعت گردشگری وابسته است و این صنعت می تواند فرصت مناسبی را برای افرادی که مسلط به زبان انگلیسی هستند و در کنار زبان انگلیسی به زبان پرتغالی نیز تسلط دارند ایجاد کرده است تا با موفقیت مشغول به کار شوند.

کار در پرتغال و مؤسسات کاریابی در پرتغال

برای ورود به بازار کار در کشور پرتغال باید در نظر داشت که افراد باید پیشنهاد شغلی دشته باشند. در این راستا افراد متقاضی می توانند از طریق موسسات و شرکت های کاریابی اقدام به جستجوی کار و جذب در بازار کار این کشور نمایند. رزومه و سوابق کاری افراد برای یافتن شغل نقش تعیین کننده ای دارد و افراد برای رسیدن به هدف کاری خود می توانند با مراجعه به وب سایت های کاریابی کشور پرتغال فرصت های شغلی را بررسی کند. برای سهولت در امر کاریابی عزیزان در ذیل چند شرکت کاریابی را خدمت شما ارائه می دهیم تا با برخی از این شرکت ها آشنا شوید.

Randstad Professionals
Ondaplanetária
Oneppc – Low Cost Recruitment Agency
Labour Services – Empresa de Trabalho Temporário
National Recruitment Portugal
Be. Great Consulting
AICEP

کار در پرتغال و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در پرتغال

شرایط اخذ اقامت و تابعیت پرتغال از طریق کار در پرتغال مشابه دیگر کشورهایی اروپایی می باشد. بدین ترتیب که افراد پس از ورود به بازار کار تمام وقت این کشور و دریافت حداقل حقوق مثلا 1600 یورو در صورتی که شرایط پرداخت مالیات را رعایت نمایند و همچنین قرارداد کاری آن ها با کافرما به صورت مرتب تمدید شود، بعد از گذشت 4 الی 5 سال این افراد واجد شرایط اخذ اقامت دائم پرتغال خواهند بود. پروسه اخذ تابعیت پرتغال پس از اقامت دائم اتفاق می افتد. در صورتی که فرد شرایط زیر را فراهم آورد می تواند برای اخذ پاسپورت پرتغال درخواست نماید و پاسپورت این کشور را طبق ضوابط خاص دریافت کند.
در یک بازه زمانی به صورت مستمر در این کشور حضور داشته باشد.
تخلف کیفری و جزایی مرتکب نشده باشد.
در جامعه این کشور ادغام شود.
به قوانین پایبند باشد.
زبان پرتغالی را به صورت کامل تسلط داشته باشد.

فهرست