کشور نروژ

معرفی کشور نروژ

فهرست مطالب

معرفی کشور نروژ  

نروژ (به نروژی: Noreg) با نام رسمی پادشاهی نروژ، (به نروژی: Kongeriket Noreg) کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. پس از امضای معاهده اسپیتسبرگن (که با نام پیمان سوالبارد نیز شناخته می‌شود) در ۹ فوریهٔ ۱۹۲۰ (۱۹ بهمن ۱۲۹۸) تسلط مطلق و کامل نروژ بر مجمع‌الجزایر اسپیتسبرگن (که اکنون سوالبارد نامیده می‌شود) به رسمیت شناخته شد. جزیرهٔ پتر یکم در قطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می‌باشند و به‌عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی‌شوند. نروژ مدعی حاکمیت بر بخشی از قطب جنوب به نام سرزمین شهبانو ماود نیز می‌باشد. تا سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) جزایر فارو، گرینلند و ایسلند بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می‌شدند.
نروژ ۳۸۵٬۲۰۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر ۵٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر می‌باشد. این کشور از شرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد بوده و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگهٔ اسکاژراک هم‌مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.
هارالد پنجم از دودمان شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ پادشاه نروژ است. ارنا سلبرگ با جانشینی ینس استولتنبرگ از سال ۲۰۱۳ نخست‌وزیر نروژ می‌باشد. بنا بر قانون اساسی مشروطه تدوین شده در سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) قدرت در این کشور بین پارلمان، پادشاه و شورای پادشاهی و دادگاه عالی تقسیم شده‌است. بین سال‌های ۱۶۶۱ تا ۱۸۱۴ (۱۰۳۹ تا ۱۱۹۳) پادشاهی مطلقه بر نروژ حاکم بود و پیش از سال ۱۶۶۱ (۱۰۳۹) قدرت بین پادشاه و نخبگان تقسیم شده بود. پادشاهی نروژ که در سال ۸۷۲ (۲۵۱) از یکی پادشاهی‌های محلی پیتی (جوامع قبیله‌ای قدیمی در نروژ) نشأت گرفت یکی از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های اروپا و جهان است که همچنان پا بر جاست. این پادشاهی به مدت ۱۱۰۰ سال به صورت متوالی وجود داشته و بیش از شصت پادشاه و کنت بر آن حکم رانده‌اند.
تقسیمات اداری در نروژ در دو سطح شهرستان و شهرداری می‌باشد. مردمان سامی به وسیله پارلمان سامی و قانون فینمارک دارای مقدار معین خودمختاری در قلمروهای سنتی‌شان هستند. این کشور دارای روابط نزدیک با اتحادیه اروپا (با وجود شکست دو همه‌پرسی پیوستن نروژ به اتحادیه اروپا) و ایالات متحده آمریکا می‌باشد. نروژ یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان‌نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن به‌شمار می‌آید.
این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین است. صنایع پتروشیمی یک چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می‌دهد. بر پایه فهرست بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نروژ چهارمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه می‌باشد نروژ به نسبت جمعیت بزرگترین تولیدکننده غیر خاورمیانه‌ای نفت و گاز طبیعی جهان است. بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ نروژ در صدر فهرست شاخص توسعه انسانی و همچنین در پنج سال گذشته در صدر فهرست شاخص رفاه لگتوم قرار داشته‌است. حکومت نروژ از نوع پادشاهی مشروطه بوده و هم‌اینک شاه هارالد پنجم پادشاه نروژ است. نروژ جزو اتحادیه اروپا نیست و مردم این کشور در همه‌پرسی‌های انجام شده عضویت در این اتحادیه را رد کرده‌اند.
براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ میلادی، دانشگاه کلمبیا در نیویورک انجام داد، نروژ از جمله کشورهایی است که راضی‌ترین شهروندان را دارد.
وایکینگ‌ها مهم‌ترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند.
طبق دفتر آمار نروژ در سال ۲۰۱۸, حدود ۲۱٫۰۰۰ ایرانی در کشور نروژ ساکن هستند که بیشترشان در شرق این کشور تمرکز دارند. حدود یک سوم ایرانیان نروژ ریشه در استان تهران دارند. اصلیت یک سوم دیگر ایرانیان مقیم نروژ به استانهای غربی کشور از جمله کرمانشاه، لُرستان، کُردستان، خوزستان و آذربایجان غربی برمیگردد. حدود یک پنجم شهروندان ایرانی که در نروژ زندگی می‌کنند، از استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند.
به لحاظ پیوستگی سیاسی٫ اغلبیت ایرانیان مقیم نروژ٫ از اعضا و هواداران سازمان‌های حزب کمونیست کارگری ایران، سازمان کومله ایران، حزب دموکرات کردستان ایران و سازمان مجاهدین خلق هستند.

تاریخ کشور نروژ

 

از پیدایش تا قرن هجدهم

۱۸ هزار سال پیش، نروژ پوشیده از یخ بود. به تدریج هوا گرمتر شد، یخ‌ها ذوب شدند و نخستین گروه از انسان‌ها حدود ۱۱ هزار سال پیش در دوران نوسنگی از آلمان راهی این سرزمین شدند و پس از پیمودن نواحی پوشیده از یخ به اینجا رسیدند. با گذشت زمان، هوا گرم‌تر شد و جنگل‌ها رویش کردند. مردم به تدریج به کشاورزی و نگهداری از حیوانات اهلی پرداختند. در سال ۷۹۳، نروژی‌ها به صومعه‌ای که در جزیره لیندیس‌فارنه در شرق سواحل شمالی انگلستان واقع شده بود حمله کردند. برای نخستین بار، مردم منطقه شمال اروپا نقش مهمی در تاریخ اروپا ایفا کردند. سوئدی‌ها، دانمارکی‌ها و نروژی‌ها کشتی‌های خوبی داشتند و راهی سفرهای دریایی طولانی می‌شدند. آن‌ها را وایکینگ می‌نامیدند. آن‌ها تجارت می‌کردند، به چپاول می‌پرداختند، می‌جنگیدند و افرادی را برای بردگی به اسارت می‌گرفتند. وایکینگ‌ها آیین خاص خود و خدایان زیادی داشتند. بسیاری از وایکینگ‌ها نروژ را ترک کردند و در جاهای دیگر مستقر شدند.
نروژ از قدیمی‌ترین حکومت‌های پادشاهی اروپا به‌شمار می‌آید که هنوز هم به قوت خود باقی است. نخستین حکومت پادشاهی به سال ۹۹۴ میلادی و ورود وایکینگ‌ها به منطقهٔ فعلی نروژ برمی‌گردد که یک وایکینگ به نام اولاف تریکوانسون با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید.
در سال ۱۳۴۹ شیوع طاعون زندگی مردم نروژ را به‌شدت دگرگون کرد و بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از مردم این کشور را کشت. طاعون انحطاط اجتماعی و اقتصادی نروژ را سبب شد و بازماندگان این بیماری با فقر و تهیدستی مواجه شدند.
در سال ۱۳۹۷ میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند.

قرن نوزدهم
در سال ۱۸۱۴ در پایان جنگ‌های ناپلئونی نروژ کوشید تا مجدداً خودمختار گردد ولی این کشور به زیر حکمرانی پادشاهان سوئدی درآمد. در همین زمان سوئد پیشنهاد ادغام نروژ در خاک خود را کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد. سپس سوئد با یک حملهٔ برق‌آسا نروژ را اشغال نمود اما پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند. هرچند به پارلمان مجزای نروژ استقلال زیادی داده شد. رشد ملی‌گرایی در نروژ فشار بسیاری را بر اتحاد با سوئد وارد کرد. در ۱۹۰۵ – به‌دنبال رأی نروژیان مبنی بر لغو این اتحاد – اسکار دوم سوئد ادعای خود را بر تاج نروژ رها کرد تا جدایی صلح‌آمیز این کشور میسر شود. به دنبال رد پذیرش تخت سلطنت نروژ از سوی یک شاهزاده سوئدی با مراجعه به آراء عمومی پرنس کارل دانمارکی، با لقب هاکون هفتم، پادشاه نروژ شد.

جنگ جهانی اول
نروژ در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود اما این جنگ خسارت‌های سنگینی به صنعت کشتیرانی آن وارد کرد.

جنگ جهانی دوم
در جنگ جهانی دوم نیز اعلام بی‌طرفی کرد ولی در سال ۱۹۴۰ به دست نیروهای آلمانی اشغال شد. آلمانها دولت دست نشانده‌ای به رهبری ویدکون کویسلینگ برپا کردند. نروژ طی سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ در اشغال آلمان بود و قسمت‌های زیادی از کشور طی جنگ ویران شد. ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و بخش عمده شهرها بمباران و با خاک یکسان شد. بیشتر اجناس کمیاب شدند و بسیاری از مردم دوران سختی را تجربه کردند.
در این دوره شاه و دولتمردان نروژی به شهر لندن در بریتانیا گریختند و مبارزه و مقاومت خود را در آنجا ادامه دادند. نروژ قبل از جنگ ناوگان بزرگی از کشتی‌های تجاری در اختیار داشت. در طول سال‌های جنگ، ۱۹۴۵–۱۹۴۰، بسیاری از این کشتی‌ها به حمل و نقل کالا به کشورهایی که علیه آلمان می‌جنگیدند پرداختند. دولت نروژ در لندن این حمل و نقل را سازماندهی می‌کرد. حدود نیمی از این کشتی‌ها هدف بمب یا اژدرهای دشمن قرار گرفتند. حدود ۴٫۰۰۰ ملوان نروژی در طول جنگ کشته شدند. مجموعاً ۱۰ هزار زن و مرد نروژی در جریان جنگ کشته شدند. تقریباً ۷۰۰ نفر از این افراد را یهودیانی تشکیل می‌دادند که به اردوگاه‌های کار اجباری در آلمان و لهستان فرستاده شدند.
در تاریخ هشتم ماه مه سال ۱۹۴۵، آلمان تسلیم و نروژ یک بار دیگر به کشوری آزاد تبدیل شد. حدود ۵۰٫۰۰۰ نروژی بعد از جنگ خائن به کشور شناخته شدند. آن‌ها اعضای حزب سوسیالیست ملی نروژ، ناشیونال ساملینگ بودند که از نازی‌ها جانبداری و با آن‌ها همکاری کردند. بعد از جنگ، ۲۵ نفر به خاطر خیانت به کشور اعدام شدند.
بعد از سال ۱۹۴۵، بازسازی کشور شروع شد. این دوران بسیار پرمشغله بود. تولید و صادرات افزایش یافت و ناوگان تجاری کشور مجدداً ساخته شد و اقتصاد نروژ به تدریج بهبود یافت، گرچه تا اواخر دهه ۱۹۵۰ نیز هنوز برخی از کالاها سهمیه‌بندی بودند.

پس از جنگ جهانی دوم تا کنون
در سال ۱۹۴۹ نروژ بی‌طرفی خود را ترک گفت و به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) پیوست. کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دههٔ ۶۰ میلادی اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد. نروژ در سال ۱۹۷۲ با ورود به جامعهٔ اروپا موافقت نمود، ولی همه‌پرسی پیوستن نروژ به اتحادیه اروپا (۱۹۷۲) عضویت در آن را رد کرد (با رأی ۵۳٫۵٪ به ۴۶٫۵٪). در ۱۹۹۲ درخواست مجدد برای عضویت در اتحادیه اروپا به صورت انتخابات جدی درآمد. اما در همه‌پرسی ۲۸ نوامبر سال ۱۹۹۴ مردم نروژ پیوستن به اتحادیهٔ اروپا را رد کردند (۵۲٫۲٪ مخالف ۴۷٫۸٪ موافق).

نروژ از لحاظ سیاست و حکومت


ارنا سلبرگ از ۲۰۱۳ نخست‌وزیر نروژ است.
نروژ یکی از توسعه‌یافته‌ترین حکومت‌های دموکراتیک و مبتنی بر قانون در جهان را داراست. از ۱۸۱۴ تقریباً ۴۵٪ مردان (۲۵ سال یا بالاتر) حق رأی داشته‌اند. این در حالی است که در بریتانیا این رقم معادل ۲۰٪ (۱۸۳۲)، سوئد ۵٪ (۱۸۶۶) و بلژیک ۱٫۱۵٪ (۱۸۴۰) بوده‌است. نروژ بر اساس شاخص مردم‌سالاری از سال ۲۰۱۰ دموکرات‌ترین حکومت جهان به‌شمار رفته‌است. دموکراسی اجتماعی و خط مشی‌های مربوط به تساوی حقوق افراد باعث شده‌است که نروژ جامعه‌ای همگن با سطح عظیمی از اعتماد عمومی بین قشرها جامعه و بین مردم و دولت داشته باشد. سطح بالای اعتماد باعث آسان و روان‌تر شدن رشد اقتصادی می‌شود.
قانون اساسی نروژ در ۱۷ مه ۱۸۱۴ با الهام از اعلامیه استقلال ایالات متحده (۱۷۷۶) و انقلاب فرانسه (۱۷۹۸) به‌تصویب رسیده‌است. نروژ بر اساس این قانون دارای حکومت متمرکزِ پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی است که در آن شاه نروژ رئیس کشور و نخست‌وزیر رئیس حکومت تلقی می‌شود. بر اساس همین قانون اساسی که عالی‌ترین سند قانونی در این کشور است قدرت بین قوای مقننه، مجریه و قضائیه تقسیم شده‌است.
پادشاه این کشور رسماً قدرت اجرایی را در دست دارد. با این حال پس از ایجاد نظام پارلمانی در این کشور وظایف پادشاه به‌شدت نمایشی و تشریفاتی شدند. برای مثال شاه باید به شکل رسمی نخست‌وزیر و دیگر وزرای قوهٔ مجریه را پس از تأیید پارلمان نصب یا عزل کند. شاه نروژ به همین ترتیب، فرمانده کل نیروهای مسلح نیز می‌باشد و در خارج از کشور به عنوان نماد اتحاد با لقب عالی‌ترین مقام دیپلماتیک شناخته می‌شود. هارالد پنجم از دودمان شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ در ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۹۱، پس از مرگ پدرش به عنوان شاه نروژ تاجگذاری کرد. از سده ۱۴ میلادی تا کنون او نخستین شاه نروژی است که در خاک این کشور به دنیا آمده‌است. هوکون (زادهٔ ۲۰ ژوئیهٔ ۱۹۷۳) پسر پادشاه، وارث قانونی تاج و تخت نروژ است.
نخست‌وزیر نروژ در عمل قدرت اجرایی را در دست دارد. قانون اساسی قدرت تقنینی را به دولت و پارلمان نروژ اعطا کرده اما پارلمان نهاد قانون‌گذاری عالی و ارگانی تک‌مجلسی است. نروژ اساساً به عنوان حکومتی مبتنی بر دموکراسی نیابتی بنا شده‌است. پارلمان می‌تواند هر قانونی را با اکثریت سادهٔ ۱۶۹ نماینده به صورت تناسبی از میان ۱۹ حوزهٔ انتخابیه که به مدت چهار سال انتخاب شده‌اند به تصویب برساند.
۱۵۰ تن از اعضای پارلمان از ۱۹ حوزه و مابقی از یک حوزهٔ انتخابیه سراسری انتخاب می‌شوند که اصطلاحاً به آن‌ها کرسی‌های تعدیل‌کننده می‌گویند. هدف از این وضع، ایجاد تعادل بین نمایندگی پارلمانی با آرای عمومی به احزاب سیاسی است. احزاب باید حد نصاب ۴٪ را بدست آورند تا بتوانند از کرسی‌های تعدیل‌کننده استفاده کنند.
پارلمان نروژ که استورتینگت یا استورتینگ (به‌معنای مجلس بزرگ) خوانده می‌شود، پیمان‌های ملی که توسط قوهٔ مجریه امضا شده باشند را تصویب می‌کند. همچنین این مجلس می‌تواند اعضای دولت را در صورتی که اعمال آن‌ها را خلاف قانون اساسی تشخیص دهد، استیضاح کند. در این صورت پارلمان می‌تواند فرد نامبرده را از مقام خود برکنار کند.
به‌طور سنتی نخست‌وزیر اعضای کابینه را از میان هم‌حزبی‌های خود از داخل یا خارج از پارلمان تعیین می‌کند. حکومت نروژ با توجه به سابقهٔ پادشاهی در آن، تحت کلیسای لوتری تشکیل شده و تا سال ۲۰۱۲ نیز به همین شکل اداره می‌شد. نخست‌وزیر نروژ پیش از این باید بیش از نیمی از اعضای کابینهٔ خود را از میان باورمندان به این کلیسا انتخاب می‌کرد. در واقع ۱۰ تن از ۱۹ وزیر کابینه باید معتقد به این کلیسا می‌بودند. با این حال این قاعده از ۲۰۱۲ به این سو برداشته شد. در نروژ مسئلهٔ جدایی دین از سیاست یکی از مسائل بحث‌برانگیز بوده و بسیاری از مردم به این باور رسیده‌اند که زمان تغییر فرا رسیده تا تنوع رو به گسترش جمعیت این کشور در نظام حکومت‌داری آن بازتاب یابد. بخشی از این دعوا درس مسیحیت در مدارس عمومی بوده که از سال ۱۷۳۹ رواح داشته‌است. شکست حکومت در دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ در سال ۲۰۰۷ نیز نتوانست این مسئله را پایان دهد.
در نروژ شورایی مشورتی از طریق پارلمان با ریاست شاه و عضویت نخست‌ویر و کابینه در کاخ شاهی ملاقات می‌کنند و به شکل رسمی به شاه مشاوره می‌دهند. همهٔ لوایح دولت باید پیش و پس از ارسال به پارلمان توسط شاه رسماً مورد تأیید قرار گیرند. این شورا همهٔ اعمال شاه به عنوان رئیس کشور را بررسی کرده و به تصویب می‌رساند. هر چند تمام طرح‌ها و لایحه‌های پارلمان و دولت پیش از آن مورد تأیید قرار گرفته‌اند اما تشکیل شورای مشورتی مثالی است از قدرت نمادین شاه در این کشور.
احزاب سیاسی متعددی در نروژ وجود دارد و این کشور یک نظام حکومتی چندحزبی دارد. احزاب، قبل از هر دوره از انتخابات، اعلامیه‌هایی را منتشر می‌کنند. آن‌ها در این بیانیه‌ها برنامه‌های خود طی دورهٔ پارلمانی آینده، یا به تعبیری چهار سال آینده، را بیان می‌کنند.

در یک طبقه‌بندی کلی، بزرگ‌ترین احزاب نروژ را می‌توان به شرح زیر دسته‌بندی کرد:
احزاب سوسیالیست: اتحاد انتخاباتی سرخ (RV)، حزب چپ سوسیالیست (SV) و حزب کارگر (DNA)
احزاب محافظه‌کار: حزب مرکزی (SP)، حزب دموکرات مسیحی (KrF)، حزب لیبرال (V)، حزب محافظه‌کار (H) و حزب ترقی (FrP)
احزاب کارگر و محافظه‌کار از گذشته نقش مهمی در سیاست نروژ داشته‌اند. در سدهٔ ۲۱ میلادی حزب کارگر در ۲۰۰۵ در ائتلافی به نام سرخ و سبز همراه با حزب چپ سوسیالیست و حزب مرکز به قدرت رسید.
از سال ۲۰۰۵ حزب محافظه‌کار و حزب ترقی توانستند کرسی‌های زیادی در پارلمان ببرند اما این کرسی‌ها در انتخابات سراسری ۲۰۰۹ به اندازه‌ای نبودند که ائتلاف مقابل را شکست دهند. تحلیل‌گران دلیل این مسئله را همکاری ضعیف بین احزاب اپوزیسیون شامل لیبرال‌ها و دموکرات مسیحی‌ها می‌دانند.

نروژی‌ها در انتخابات ۲۰۱۳ حاکمیت هشت‌سالهٔ حزب کارگر را پایان دادند. دو حزب ترقی و محافظه‌کار توانستند با وعده‌هایی نظیر کاهش مالیات، سرمایه‌گذاری در زیربناها و آموزش، خدمات بهتر و قوانین مهاجرت سخت‌تر به پیروزی رسیده و دولت تشکیل دهند. ظهور راست‌گرایان در رأس قدرت در حالی بود که اوضاع اقتصادی نروژ خوب بود و نرخ بی‌کاری پایین قلمداد می‌شد لذا به نظر می‌رسید دلایل دیگری برای شکست دولت قبل وجود داشته باشد. پس از آن ارنا سلبرگ نخست‌وزیر شد. او دومین نخست‌وزیر زن پس از گرو هارلم بروندلاند و نخستین نخست‌وزیر محافظه‌کار از زمان یان پی. سیسه است.
در همه‌پرسی‌هایی که در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۹۴ میلادی برگزار شد، نروژ به اتحادیهٔ اروپایی نپیوست.

جغرافیای کشور نروژ

جغرافیای کشور نروژ

نروژ ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر. پایتخت نروژ، شهر اسلو با ۷۹۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت نروژ ۳۸۵٬۲۰۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر است. از مهم‌ترین شهرهای نروژ می‌توان به برگن ۲۷۲ هزار نفر، تروندهیم ۱۵۳ هزار نفر، استاوانگر ۱۱۱ هزار نفر و باروم ۱۰۳ هزار نفر اشاره کرد. تقریباً ۷۰ ٪ خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیرقابل سکنی می‌باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از سرمای هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می‌شود.
نروژ کشوری کوهستانی است ودارای هوای بسیار سردی است. قسمت عمده‌ای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است. چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به‌شمار می‌آید. مدار شمالگان از نواحی شمالی این کشور عبور می‌کند. قسمتی از مرزهای نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکیل داده‌است.
هیچ کشوری به اندازه نروژ در سواحل خود، بریدگی‌های کوچک و بزرگ ندارد، این بریدگی‌ها متعلق به دوران یخچالی است. مشخصه خط ساحلی نروژ وجود آبدره‌ها (فیوردها fjords) و یک رشته خلیجک‌های طولانی، عمیق و باریک که از جریان یخچال‌ها شکل یافته‌است. بخش اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. زمین‌های پست اصلی در امتداد ساحل اسکاژراک و در اطراف اسلوفیورد و تروندهیم‌فیورد است. سوالبارد (اسپیتس‌برگن) مجمع‌الجزایر سردی در اقیانوس منجمد شمالی است. یان‌ماین جزیره‌ای آتشفشانی بین نروژ و گروئنلند است. رودهای مهم نروژ، گلوما (گلاما)، لوگان، تانا هستند. بلندترین نقطهٔ نروژ، قلهٔ گالدهوپی گین است که ۲٬۴۶۹ متر ارتفاع دارد. آب و هوای نروژ به دلیل گرمای جریان خلیج (گلف استریم) معتدل است. تابستان‌ها با توجه به عرض جغرافیایی بسیار معتدل و زمستان‌ها طولانی و بسیار سرد است. ریزش برف و باران به بیش از ۲۰۰۰ میلی‌متر در غرب می‌رسد. بعضی نواحی دور از دریا به واسطه کوه‌ها، در حد محسوسی، باران کمتری دارند. ۹۴/۲ درصد خاک این کشور زمین قابل کشت است.
در شمال نروژ جزایر متعددی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: لوپهاوت، رینگ واسوی و سنیا. در شمال غربی نیز مجمع‌الجزایر لوفتون (لوفون) شامل ۱۲ جزیره بزرگ و ۳۵ جزیره کوچک، جزیره ویکنا، جزیره هیترا و فوریا واقع شده‌اند. کشور نروژ خلیج‌های فراوانی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تانا، لاکسه، پورسانگر، وستافیورد در نواحی شمال و شمال غربی، فیوردین، بوکن، اوسلو و هاردانگر در نواحی غربی و جنوبی اشاره نمود.
قسمت اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. در شمال اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد در مناطق شمالی و نسبتاً سرد در مناطق مرکزی و آب و هوای معتدل در مناطق جنوبی. میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولاً شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولاً ۹ ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارد.

تقسیمات کشوری
از لحاظ تقسیمات کشوری نروژ از ۱۹ استان تشکیل گردیده‌است که زیر نظر استانداران و شورای منتخب اداره می‌شود. هر استان شامل تعدادی بخشداری (به نروژی: کمون (kommune) است. بیشتر امور جاری محل زیست افراد، توسط این بخشداری‌ها سروسامان می‌گیرد.
آکرشوس (Akershus)
آست آگدر (Aust-Agder)
بوسکرود (Buskerud)
فینمارک (Finnmark)
هدمارک (Hedmark)
هوردالاند (Hordaland)
موره او رومسدال (More og Romsdal)
نوردلاند (Nordland)
نورد تروندلاگ (Nord-Trondelag)
اوپلاند (Oppland)
اسلو (Oslo)
اوستفولد (Ostfold)
روگالاند (Rogaland)
سون او فیوردانه (Sogn og Fjordane)
سور تروندلاگ (Sor-Trondelag)
تلمارک (Telemark)
ترومس (Troms)
وست آگدر (Vest-Agder)
وستفولد (Vestfold)

 

مردم کشور نروژ 

از جمعیت نروژ ۱۹/۹ درصد زیر ۱۴ سال، ۶۵/۲ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال، و بقیه (۱۴/۹ درصد) بالای ۶۵ سال سن دارند. میانگین سنی نروژی‌ها ۳۷/۷ سال است. متوسط طول عمر برای مردان ۷۶/۱۵ سال و برای زنان ۸۲/۲۲ سال می‌باشد. میزان تولد ۱۲/۱۷ در هزار، و میزان مرگ ۷۲/۹ در هزار است. میزان باروری زنان ۱/۸ کودک برای هر زن است.
زبان نروژی در دو گویش خود، زبان رسمی این کشور است. نروژی یک زبان هندواروپایی از شاخهٔ زبان‌های ژرمنی است. وجود دو زبان در نروژ، باعث پیچیدگی مسائل زبانی این کشور شده‌است. این زبان‌ها، بوکمال (زبان کتابی) که نزدیک به زبان دانمارکی است و نینورسک (نروژی جدید) که نزدیک به لهجهٔ شمال سوئد است نام دارند و هردوی این زبان‌ها از سال ۱۸۸۵ به‌عنوان زبان‌های رسمی نروژ شناخته شده‌اند.
بیشینهٔ مردم نروژ از نژاد اسکاندیناوی از تبار وایکینگ‌ها و از شاخهٔ ژرمن‌ها هستند. اقلیت نژادی این کشور، قوم سامی (اسکاندیناوی) است. سامی‌ها بومیانی هستند که مدتی طولانی ساکن قسمت‌های شمالی نروژ، سوئد، فنلاند و روسیه بوده‌اند. جمعیت سامی‌ها ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که از این تعداد تقریباً ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در نروژ زندگی می‌کنند. سامی‌ها زبان خاص خود را دارند که زبان سامی شمالی نامیده می‌شود و از خانوادهٔ زبان‌های فین‌واوگری از دستهٔ اورالی است و با زبان فنلاندی هم‌خانواده است. اکثر سامی‌ها هنوز هم در شمال نروژ زندگی می‌کنند؛ گرچه اسلو نیز یکی از شهرهایی است که در آن بیشترین تعداد سامی‌ها زندگی می‌کنند. امروزه فقط ۱۰٪ از سامی‌ها از طریق نگهداری گوزن شمالی گذرانِ زندگی می‌کنند. بیشتر آن‌ها در مشاغل دیگر کار می‌کنند. در سال ۱۹۸۹ نخستین مجلس شورای ویژهٔ سامی‌ها در نروژ گشایش یافت که اعضای آن به‌صورت دموکراتیک انتخاب می‌شوند.
در دهه‌های اخیر، مهاجرت از کشورهای مختلف، به‌ویژه کشورهای اسلامی به نروژ، روندی فزاینده داشته‌است. در تاریخ ۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ یک افراطیِ دست راستی به نام آندرس بریویک، اقدام به بمب‌گذاری و حملهٔ مسلحانه به اردوی جوانان طرفدار حزب حاکم کارگر در جزیرهٔ اتوئیا، نزدیک به اسلو، کرد و اقدام خود را هشداری برای جلوگیری از «خطر اسلام» نامید. این اقدام او، که ۷۷ کشته برجای گذاشت، باعث تنش‌هایی در جامعهٔ نروژ شد.[۴۷]

گرایش‌های مذهبی کشور نروژ

از مردم نروژ ۸۳/۶ درصد به عنوان مسیحی ثبت شده‌اند که ۷۹/۴ درصد آن مربوط به پیروان آیین لوتری می‌شود. در نظرسنجی‌ها و سرشماری‌ها، تنها ۲۰ درصد از مردم نروژ گفته‌اند که دین در زندگی آن‌ها دارای نقش یا اهمیت است. امروزه تنها ۲ درصد از مردم نروژ در آیین‌های کلیسا حضور پیدا می‌کنند که پایین‌ترین درصد در میان کشورهای اروپا است.
طبق نظرسنجی ۲۰۱۰ یوروبارومتر، ۲۲ درصد از شهروندان نروژی پاسخ دادند که «آن‌ها باور دارند که خدا وجود دارد»، ۴۴ درصد پاسخ دادند که «آن‌ها باور دارند که نوعی روح یا قدرت حیات وجود دارد» و ۲۹ درصد پاسخ دادند که «آن‌ها به وجود هر گونه روح، خدا یا نیروی زندگی باور ندارند»، ۵ درصد هم پاسخی ندادند.

اقتصاد

اقتصاد کشور نروژ

واحد پول نروژ، کرون با واحد جزء (اوره)(به نروژی: øre) نام دارد. سیو ینسن، وزیر اقتصاد نروژ می‌گوید: “اقتصاد کشور در وضعیت بسیار مناسبی است.
نروژ دارای ذخایر زیادی از نفت خام، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌آبی است. صنعت نفت حدود یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد و این کشور چهارمین درآمد سرانه در جهان را دارا است. نروژ از الگوی کشورهای رفاه‌محور شمال اروپا پیروی می‌کند و در ازای دریافت مالیات‌های سنگین از شهروندان، دولت به آن‌ها بیمه درمانی همگانی اعطا می‌کند به آموزش عالی یارانه می‌دهد. در این کشور نظام فراگیر تأمین اجتماعی وجود دارد. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و سپس دوباره از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نروژ بالاترین شاخص توسعه انسانی در جهان را داشته‌است.
صادرات عمدهٔ نروژ را نفت تشکیل می‌دهد به طوری که نروژ روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند ولی عضو سازمان جهانی اوپک نیست. از دیگر صادرات نروژ می‌توان به گوشت گاو، شیر و سایر فراورده‌های دامی اشاره کرد. بیش از نیمی از مساحت نروژ پوشیده از درخت است و چوب از صادرات عمده این کشور می‌باشد.
به‌دلیل داشتن خط ساحلیِ بسیار طولانی، آبزیان دریایی، یکی از چرخه‌های اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند. نروژ ۳ نوع ماهی دارد که در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شود. دیگر منابع مهم درآمد ارزیِ این کشور، صنعت ماهیگیری است و پرورش ماهی ـ که دولت با برنامه‌های توسعه تشویق کرده‌است ـ جای صید نهنگ و ماهی‌های اعماق دریا را می‌گیرد.
تنها قسمت کوچکی از این سرزمین قابل کشت است و در بخش کشاورزی و دامداری ـ که یارانهٔ زیادی به آن داده می‌شود ـ بیشتر به تولید لبنیات و علوفه می‌پردازند.
در چند سال گذشته، رشد تولید کند بوده‌است و در شرایط کنونی، دولت باید به‌دنبال شیوه‌ای رقابتی برای دریافت مالیات و نیز راه‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاری باشد.
هزینهٔ زندگی در این کشور بالاست. هزینه‌ها در نروژ می‌تواند برای کسانی که برای اولین بار به آنجا می‌روند، حیرت‌انگیز باشد. اما دستمزد مناسب نیروی انسانی، این هزینه‌ها تقریباً با سطح درآمد افراد هماهنگی دارد.

اقتصاد نفت نروژ

 

درحالی‌که اغلب کشورهای نفت‌خیز دنیا درآمدهای حاصل از فروش نفت خام خود را صرف هزینه‌های جاری می‌کنند، نروژ مشغول پس‌انداز کردن پول حاصل از فروش نفت خام و گاز در یک صندوق مستقل است. ارزش منابع مالی این صندوق حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برآورد شده‌است و خود صندوق، معادل یک درصد مجموع سهام جهانی را در اختیار دارد. منابع این صندوق به اندازه‌ای است که اگر سهم هر شهروند نروژی با کرون، واحد پول آن کشور، محاسبه و پرداخت شود، همه آن‌ها میلیونر می‌شوند. در عمل، این صندوق یک حساب سرمایه‌گذاری عظیم است و به نظر می‌رسد که اغلب مردم نروژ از این وضعیت راضی هستند.

 

ویژگی ها

ویژگی‌های کشور نروژ

در زیر ۳۰ ویژگی منحصر به فرد کشور نروژ طبق گفته‌های دکتر محمود سریع‌القلم، استاد دانشگاه بیان شده، اشاره می‌کنیم:
۱–۹۷ درصد مردم با اینترنت کار می‌کنند.
۲- بالاترین صندوق ذخیره دولت در جهان را دارد: ۸۸۴ میلیارد دلار.
۳- مردم نروژ چهارمین مردم خوشحال جهان بعد از دانمارک، سوئیس و ایسلند.
۴- هر ۹ دانش‌آموز یک معلم دارند.
۵- طی ۲۳ سال گذشته، نرخ تورم حدود ۲ درصد بوده‌است.
۶- طی ۳۵ سال گذشته، نرخ بیکاری حدود ۴ درصد بوده‌است.
۷- با پنج میلیون جمعیت، ۳۴۵ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد.
۸- طولانی‌ترین تونل جاده‌ای جهان را دارد: ۲۴٫۵ کیلومتر.
۹- کشور بر اساس قانون اساسی ۱۸۱۴ مدیریت می‌شود: ۲۰۳ سال پیش.
۱۰–۳۳ درصد کشور جنگل است.
۱۱- ششمین کشور در راحتی کسب و کار در میان ۱۸۹ کشور.
۱۲- کشور ۱۱۴۵ سال پیش تأسیس شده‌است.
۱۳–۶۸ درصد جامعه شاغل است.
در دموکراسی، بهداشت، آزادی بیان و کیفیت زندگی، رتبه اول جهانی را دارد.
کشور با مجموعه‌ای از دولت رفاه، نظام سرمایه‌داری و سوسیال دموکراسی مدیریت می‌شود.
۱۶–۳۰ درصد نیروی کار توسط دولت به کار گرفته شده‌است.
۱۷- صنایع نفت، مخابرات، آلومینیوم، توربین‌های آبی و بزرگترین بانک، دولتی است.
۱۸–۷۴٫۳ درصد مردم عضو کلیسای نروژ هستند.
۱۹–۱۶٫۳ درصد جمعیت کشور مهاجر از خاورمیانه یا آفریقا است.
۲۰- روز ۱۷ ماه مه که روز ملی است مردم بهترین لباس خود را می‌پوشند به تئاتر، کنسرت و جشن می‌روند.
۲۱- با ۱۴۱۲ کشتی، ششمین ناوگان تجاری جهان را دارد.
۲۲- اکثریت با نام کوچک یکدیگر را خطاب می‌کنند، بعضاً با اسم فامیل. افراد القاب ندارند.
۲۳- تا سال ۲۰۲۵، مصرف بنزین برای خودروها به پایان می‌رسد.
۲۴- چهارمین کشور در دنیا در تسلط مردم به زبان انگلیسی در خارج از کشورهای انگلیسی زبان.
۲۵–۸٫۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی.
۲۶- امید به زندگی: مردان ۸۱، زنان ۸۴ سال.
۲۷- دولت از بخش کشاورزی به شدت حمایت می‌کند.
۲۸- نرخ مالیات افراد ۴۷ درصد. نرخ مالیات شرکت‌ها: ۲۷ درصد.
۲۹- کارآمدترین و با ثبات‌ترین کشور جهان با بالاترین نرخ عدالت اجتماعی.
۳۰- در شاخص‌های توسعه انسانی طی ۱۵ سال گذشته: رتبه اول یا دوم.

 

تحصیل

کشور نروژ در شمال اروپا قرار گرفته است و از لحاظ امکانات رفاهی جز کشورهای مطرح جهان محسوب می شود و در نتیجه جز اولین گزینه های انتخابی برای مهاجرت می باشند . سالیانه دانشجویان بین المللی بسیاری با هدف تحصیل در نروژ وارد این کشور می شوند زیرا در این کشور دانشگاه های بسیار خوبی وجود دارد که چهار دانشگاه آن در رتبه بندی دانشگاهی QS سال 2019 قرار می گیرند . این دانشگاه ها امکان تحصیل در رشته های مختلف مانند علوم انسانی ، علوم طبیعی ، مهندسی ، هنری و پزشکی را در سطح بین المللی برای دانشجویان بومی و خارجی فراهم می سازنند . پس از مطالعه این مقاله جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در نروژ 2019 با مشاورین تماس حاصل فرمایید و از شرایط اعزام دانشجو به نروژ و ویزای تحصیلی نروژ اطلاعات کسب کنید.

تحصیل در کشور نروژ


کشور نروژ از نظر آب و هوا، کشوری سردسیر محسوب می شود اما با این وجود چنان مناظر زیبای توریستی و گردشگری و همچنین امکانات رفاهی دارد که اکثر افراد این کشور را ترجیح می دهند. تحصیل در کشور نروژ و اخذ اقامت نروژ از مواردی می باشد که در کنار سایر روش های مهاجرت به این کشور مثل سرمایه گذاری در نروژ یا ویزای کار در نروژ مورد توجه قرار گرفته است. افراد پس از مهاجرت به نروژ از یکی از راه های موجود، می توانید اقامت نروژ را کسب کنند و در صورت حصول شرایط لازم نسبت به اخذ تابعیت نروژ اقدام نمایند.

تحصیل در نروژ – تحصیل در مدارس نروژ 2020

از آنجا که حدود 90 درصد از جمعیت کشور نروژ زبان انگلیسی صحبت می کنند، نروژ را تبدیل به محلی مناسب برای دانش آموزانی کرده است که قصد تحصیل در مقطع دبیرستان در خارج از کشور را دارند . همچنین والدین دانش آموزان از این بابت که نروژ کشوری کاملا امن می باشد رضایت خاطر دارند. اما لازم است بدانید که تحصیل در نروژ ، مقرون به صرفه نیست . در کشور نروژ 2 گزینه پیش روی دانش آموزان قرار دارد :

طرح های تبادل دانش آموزی در کشور نروژ

تحصیل کوتاه مدت

طرح های تبادل دانش آموز این امکان را فراهم می آورد تا دانش آموزان دبیرستانی از طریق تحصیل در دبیرستان های نروژ و زندگی با خانواده های نروژی، خودشان را در فرهنگ این کشور ادغام کنند . البته اگر قصد زندگی به صورت جداگانه و در خوابگاه هم داشته باشند برخی از این طرح ها شرایطی را فراهم کرده اند که دانش آموزان کشورهای مختلف می توانند با یکدیگر و در محیط خوابگاهی زندگی کنند . در این طرح ها دانش آموزان می توانند از نروژ و دیگر کشورهای حوزه اسکاندیناوی دیدن کرده و در مورد تاریخ و فرهنگ این کشورها بیاموزند ولی برای مدت زمان های اقامت بیش از 90 روز دانش آموزان نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند که درخواست این چنین ویزاهایی می تواند به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود.

شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های نروژ


برای پذیرش در دانشگاه های نروژ باید شرایط اولیه ای را داشته باشید مانند: سن شما باید بیش از ۲۳ سال باشد و دوره تحصیلی را تکمیل نموده باشید. علاوه بر این باید از امتحان چند گزینه ‌ای با سرفصل ‌های مختلف مانند زبان نروژی، ریاضیات، علوم طبیعی، انگلیسی و مطالعات اجتماعی قبول شده باشید از دانشگاه‌ های نروژ درخواست پذیرش نمایید . با توجه به رشته‌ مورد نظر در برخی از مقاطع تحصیلی باید دارای توانایی ‌های استاندارد دیگر مانند ریاضیات و فیزیک برای رشته ‌های مهندسی باشید . در نظر داشته باشید که هر رشته‌ تحصیلی دانشگاهی، توانایی ‌ها و موارد خاص خود را دارد . برای درخواست پذیرش در رشته ‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می گردند ، باید به صورت مستقیم و جداگانه به هر موسسه‌ای که مایل هستید در آن ادامه تحصیل بدهید، درخواست خود را ارسال کنید . معمولاً باید فرم درخواست پذیرش را پر کنید که این فرم عموماً در وب سایت موسسه موجود هستند یا می‌ توانید این فرم را از دانشگاه یا موسسه‌ آموزشی مربوطه بخواهید . دوره ‌های کارشناسی ارائه شده به زبان نروژی از طریق سرویس پذیرش دانشگاه ‌ها و کالج‌ های نروژی انجام می‌ گیرد . لازم به ذکر است تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور رایگان است و یا هزینه های بسیار کمی دارد .دانشجویان نیز می توانند از امکانات گوناگون رفاهی مانند درمان و مشاوره و ورزش و حمل و نقل با تخفیفات ویژه استفاده کنند . در بسیاری از دانشگاه ها نیز حتی معدل شرط اصلی نمی باشد توجه به این نکات می تواند به شما کمک نماید .


تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی


تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد و جهت تحصیل در نروژ به انگلیسی الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل 90 داشته باشد هر دانشگاه با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی ممکن است هر کدام را مورد قبول داشته باشد . لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های معتبر نروژ الزامی می باشد و تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان عملاً زیاد مورد تایید نیست . برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در مقطع کارشناسی ، فرد باید مدرک دیپلم 12 ساله همراه و یا مدرک دیپلم 11 ساله با حداقل 2 سال تحصیل در دانشگاه (فوق دیپلم در رشته مربوطه) داشته باشد. زمان تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی 3 سال می باشد و در این دوره دانشجو می تواند 10 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد. ممکن است دانشگاه از فرد دانشجو بخواهد که یک دوره زبان نروژی را به مدت 1 سال بگذراند که البته هزینه این دوره رایگان می باشد.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد و جهت تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی در این مقطع الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 6.5 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان انگلیسی تافل 90 به صورت اینترنتی نیز مورد قبول است و هر دانشگاه با توجه به نوع رشته ممکن است هر کدام را بخواهد و اگر نیاز باشد که فرد دوره زبان نروژی را بگذراند، به مدت یک سال و به صورت رایگان می باشد. برای اخذ پذیرش در این مقطع فرد باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ 2 سال می باشد و در این دروه فرد دانشجو، اجازه 20 ساعت کار در هفته دارد.

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا 2020

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر می باشد و مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 سال است و با توجه به اینکه دوره دکترا در هر کشوری نوعی کار به حساب می آید، به فرد دانشجو کمک هزینه تحصیلی تعلق می گیرد. برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی فرد باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 را داشته باشد. . در مقطع دکترا نیز دانشجو می تواند 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت در کشور نروژ کار کند.

تحصیل در رشته های پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ توسط 4 دانشگاه اصلی یعنی دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ (NTNU)، دانشگاه برگن (Bergen)، دانشگاه اسلو (Oslo) و دانشگاه ترومسو (Tromsø) به دانشجویان علاقه مند تحصیل در نروژ ارائه می شود. تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ 6 سال به طول می انجامد و در نهایت فارع التحصیلان مدرکی معادل مدرک پزشکی عمومی را دریافت می کنند.

خوابگاه های دانشجویی در کشور نروژ

وضعیت خوابگاهی در کشور نروژ به دو صورت خودگردان و دولتی دیده می شود. سیستم خوابگاهی در کشور نروژ به نسبت فنلاند ضعیف تر است و دولت با کمبود زمین برای ساخت خوابگاه مواجه است. حدود ۶۳ درصد از خوابگاه های دولتی برای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است و ۲۵ درصد برای مقطع کارشناسی ارشد و الباقی برای دوره کارشناسی در نظر گرفته شده است. عملاً افرادی که ورود به مقطع کارشناسی در نروژ دارند باید فکری به حال فضای سکونت خود داشته باشند و یا از خوابگاه های خودگردان استفاده کنند. برخی از افراد منازل خود را در قالب خوابگاه در وضعیت رزرو قرار می دهند و دانشجویان بین المللی می توانند از این خوابگاه ها استفاده کنند. به طور کلی خوابگاه های شهری در کشور نروژ هر یک دارای مشخصه های درستی بوده و سیستم خوابگاهی در این کشور بر اساس رویکردهای مشخصی دنبال شده است. هر یک از خوابگاه های کشور نروژ بر اساس متراژ، محل قرار گیری و همچنین امکانات داخلی دسته بندی شده اند. هزینه خوابگاه های خصوصی در کشور نروژ بین 3000 الی ۴۰۰۰ کرون تخمین زده شده است که البته در چند سال اخیر وضعیت خوابگاهی تغییرات زیادی داشته است. لازم به ذکر است که اجاره برای آپارتمان های خصوصی در این کشور نیز در رده بندی های هزینه ای مختلفی فراهم شده است.

هزینه تحصیل در نروژ 2020

در کشور نروژ، برخی از دانشگاه‌ های دولتی هزینه‌ های تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند و این موضوع برای دانشجویان دوره ‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین برای دانشجویان تمام کشورها، صرف نظر از این که عضو اتحادیه اروپا هستند یا نه، معتبر می باشند. با این وجود، یک هزینه کم تحصیلی برای هر نیمسال وجود دارد که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند و حدود 300 تا 600 کرون است ولی ممکن است در چند مدرسه و دانشگاه خاص برای برخی از دوره‌ ها مانند دوره ‌های مربوط به کسب و کار و مدیریت هزینه ‌ای را به عنوان شهریه دریافت کنند. اکثر دانشگاه‌ ها و موسسه‌‌ های خصوصی در نروژ هزینه‌ های تحصیلی مشابهی برای دانشجویان نروژی و بین المللی در نظر گرفته‌ اند. متوسط هزینه تحصیل در نروژ در دانشگاه های خصوصی بساه بهمقطع و رشته متفاوت می باشد.

تحصیل رایگان در نروژ

تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می باشد . تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به صورت رایگان است و زبان تدریس در این مقطع در دانشگاهها، زبان نروژی است که فراگرفتن همین زبان نروژی نیز به صورت کاملا رایگان در دانشگاه مقصد در نروژ به مدت یک سال برگزار خواهد شد و پس از آن دوره لیسانس شروع می شود.
در مقطع فوق لیسانس کمی اوضاع فرق می کند ضمن اینکه تحصیل در این مقطع رایگان می باشد اما زبان تدریس در اکثر رشته های تحصیلی در دانشگاههای نروژ، انگلیسی می باشد و دیگر به فراگیری زبان نروژی به مدت یک سال نیازی نیست و می توان به محض ورود به خاک نروژ تحصیل در مقطع فوق لیسانس را شروع کرد.

بورسیه تحصیلی در نروژ

از آنجایی که هزینه زندگی در کشور نروژ کم نیست، نقش بورسیه تحصیلی در نروژ برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل در نروژ بیش از قبل پر رنگ تر می شود. به همین دلیل، تقاضا برای دریافت کمک هزینه تحصیلی در نروژ بالا می باشد و حتی تا قبل از اتمام مهلت قانونی، تقاضا چند برابر ظرفیت خود خواهد شد. بورسیه تحصیلی در نروژ در انواع مختلف، با حمایت مالی دولت نروژ به دانشجوی خارجی در حال تحصیل در دانشگاه های این کشور ارائه می شود . اما به دلیل بالا بودن هزینه های جاری می توان برای دریافت بورسیه این کشور اقدام نمود . از بورسیه های این کشور ، Norwegian quoto scholarship scheme است که به تمام دانشجویان بین المللی از آفریقا، آسیای مرکزی و شرق اروپا این بورسیه پرداخت می شود که ۴۰ درصد آن به صورت نقد و ۶۰ درصد آن به صورت وام پرداخت خواهد شد . بورسیه دیگر high north fellowship program است که به دانشجویان بین المللی از کانادا، ژاپن، روسیه و آمریکا داده می شود و به صورت ماهیانه مبلغی پرداخت می گردد. یک بورسیه دیگر Norwegian state educational loan fund است که بیشتر به دانشجویانی که تابعیت نروژ را دارند جهت هزینه زندگی اعطا می گردد و به صورت وام است.

اقامت پس از تحصیل تحصیل در نروژ

اقامت پس از تحصیل در نروژ به عنوان دغدغه اصلی دانشجویانی که از طریق تحصیل وارد این کشور شده و پس از اتمام تحصیلات خود خواهان اقامت در نروژ هستند مطرح می­شود. دانشجویان پس از تحصیل در نروژ می توانند از طریق ویزا و مجوز تحصیلی خود به 2 روش اقامت بگیرند:
اگر دانشجو قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشد باید ویزا و مجوز اقامت در نروژ برای تحصیل را تمدید نماید.
اگر دانشجو پس از تحصیل قصد کار در نروژ را دارد، می تواند برای ویزای جست و جوی شغلی درخواست دهد.

مزایای تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ دارای مزایایی می باشد که از جمله مزایای تحصیل در نروژ می توان به موارد زیر اشاره کرد :
کشور نروژ از نظر سطح آموزش جز ده کشور برتر می باشد .
نروژ از نظر رفاه اجتماعی در 5 سال گذشته رتبه ی اول را کسب کرده است
امکان تحصیل رایگان در نروژ در تمامی مقاطع حتی برای دانشجویان بین المللی
امکان تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ در تمامی مقاطع
امکان تحصیل در نروژ در مقطع دکترا
امکان اجازه کار دانشجویی
پس از کسب مدرک دانشگاهی از نظر پیدا کردن شغل، کشور نروژ جایگاه خوبی دارد .

امکان تحصیل رایگان در نروژ برای فرزندان

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ
جهت تحصیل در نروژ ، یکسری مدارکی لازم است که مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ به شرح زیر می باشد :
پر کردن فرمی که در دانشگاه و کالج مورد نظر در نروژ
ارائه تمام مدارک و اسناد بیمه ی درمانی فرد متقاضی تحصیل در نروژ
ارائه کپی از تمام مدارک شناسایی و پاسپورت فرد متقاضی تحصیل در نروژ
ارائه مدارکی که نشان دهنده پذیرش فرد در موسسه و دانشگاه مقصد است
ارائه مدارک بانکی مبنی بر تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه های خصوصی نروژ
ارائه انگیزه نامه جهت تحصیل در نروژ (مانند همان بند انگیزه نامه که در فرم پذیرش برای دانشگاهها وجود دارد)
برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید مدارکی را که نشان دهنده اقامت فرد در خوابگاه و یا آپارتمانی که در نروژ اجاره می کرد، ارائه داد ( ارائه اجاره نامه و یا مدارک و اسناد خوابگاه دانشجویی)

در پایان اسامی تعدادی از دانشگاه های معتبر نروژ در سطح جهانی را نام میبریم
1 دانشگاه علوم پزشکی نروژ Norwegian University of Life Sciences
2 دانشگاه علم و صنعت نروژی The Norwegian University of Science & Technology
3 دانشگاه آگار The University of Agder
4 دانشگاه برگن The University of Bergen
5 دانشگاه اسلو The University of Oslo
6 دانشگاه استاوانگر The University of Stavanger
7 دانشگاه ترومسو – دانشگاه قطب شمال نروژ The University of Tromsø – The Arctic University of Norway

کار

کار در کشور نروژ  

کشور نروژ که در شمال اروپا قرار دارد، دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز و آب شیرین است. این کشور ثروتمند اروپایی با نام رسمی پادشاهی نروژ شناخته می شود. فنلاند، سوئد و روسیه همسایگان کشور نروژ هستند. جمعیت این کشور در حدود ۵ میلیون نفر است که در مساحت ۳۸۵٫۲۰۷ کیلومتر مربع جای گرفته اند. زبان رسمی کشور نروژ، نروژی و سامی بوده و نظام پادشاهی مشروطه پارلمانی بر آن حاکم است. پایتخت نروژ شهر اسلو است و عمده جمعیت این کشور در اطراف آن ساکن هستند. بیشتر نواحی این کشور را کوهستان ها و سواحل تشکیل می دهند و حدود ۷۰ درصد از بخش های این کشور به خاطر اقلیم سرد غیر قابل سکونت است. طبیعت زیبا و بکر این کشور سالیانه میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کند. این کشور ذخایر طبیعی فراوانی دارد که از جمله آن ها می توان به مواد معدنی، نفت خام و گاز طبیعی، چوب، نیروی برق آبی، آب شیرین اشاره کرد. صنایع پتروشیمی یک چهارم درآمد ناخالص این کشور را شامل می شوند و بر اساس آمار بانک جهانی کشور نروژ، جایگاه چهارم را در سرانه درآمد به خود اختصاص داده است. کشور نروژ قوانین جامعی در رابطه با اشتغال در نروژ وضع کرده و اجرای آن در مورد تمامی افراد، فارغ از ملیت آن ها بدون محدودیت است. آنچه که این کشور را به مقصدمناسبی برای کار تبدیل می کند بالا بودن سطح کیفیت زندگی و نرخ بیکاری مناسب این کشور می باشد. گفتنی است که برابری و رفاه اجتماعی یکی از شاخصه های مهم زندگی در نروژ می باشد.
قانون اشتغال نروژی در اصل با قانون محیط کار (WEA) اداره می شود. WEA بعنوان یک اصل اساسی کاری ، حداقل حقوقی را برای نیروی کار در نروژ فراهم می کند که مانع از اعمال کارهای اجباری و ناخواسته برای نیروی کار می شود. در مورد اتحادیه های کارگری نیز باید گفت که اتحادیه های کارگری در نروژ کاملاً نیرومند هستند. کنفدراسیون اصلی اتحادیه های کارگری نروژ (LO) قطعاً بزرگترین و تأثیرگذارترین سازمان کارگری در نروژ است. همچنین ، NHO اصلی ترین نماینده برای کارفرمایان نروژی است با شرکت هایی از مشاغل خانوادگی کوچک گرفته تا شرکت های چند ملیتی. کارفرما در نروژ موظف است با همه کارمندان قرارداد کتبی بنویسد. این امر بدون در نظر گرفتن این که یک موقعیت دائمی یا اشتغال موقت و مستقل از مدت اشتغال است ، صدق می کند. هیچ استثنایی برای این قانون وجود ندارد. این وظیفه کارفرمایان است که یک قرارداد کتبی تهیه کنند. قرارداد کار باید حداکثر یک ماه پس از شروع کار امضا شود.
شایان ذکر است که اگر یک قرارداد کار شامل شرایطی باشد که خلاف مفاد قانون یا مقررات باشد ، توافق نامه در این زمینه ها معتبر نخواهد بود ، حتی اگر هم کارفرما و هم کارمند آن را امضا کنند.

شرایط قرارداد برای کارمندان عادی در نروژ به شرح ذیل است :

اگرچه کارفرما اطمینان حاصل کند که در هر شغلی یک قرارداد کتبی وجود دارد ، اما هنوز هم برخی از کارمندان هستند که قرارداد ندارند. توافق کلامی به همان اندازه کتبی معتبر است.
قرارداد کار در مورد موضوعاتی که از اهمیت قابل توجهی در اشتغال در نروژ برخوردار هستند را بیان می کند و حداقل اطلاعات زیر را حداقل ارائه می دهد:
نام و هویت کارمندان
محل کار. اگر محل کار ثابت یا اصلی وجود نداشته باشد ، در قرارداد کار آمده است که اگر کارمند در نقاط مختلف کار می کند،کارفرما موظف است آدرس کسب و کار را به وی اعلام می کند.
توضیحات مربوط به کار یا عنوان ، موقعیت یا دسته کار
زمان شروع اشتغال
مدت زمان پیش بینی شده در صورت موقت اشتغال.
مقررات مشروط.
حق تعطیلات و حقوق و دستمزد کارمندان و ضوابط تعیین زمان تعطیلات.
دوره های اعلامیه کارمند و کارفرما.
حقوق یا مزایای دیگر
طول و مکان ساعات کاری روزانه یا هفتگی توافق شده. ساعات های کاری قابل انعطاف
طول استراحت.
جزئیات هرگونه توافق جمعی که بر اشتغال تأثیر می گذارد.

کار در نروژ و شرایط اخذ ویزای کاری نروژ

کشور نروژ در راستای جذب نیروی کار ماهر، مجوز هایی را در نظر گرفته است. اگر شما یک تحصیلات دانشگاهی و یا آموزش حرفه ای در نروژ داشته باشید می توانید برای اجازه اقامت در کشور نروژ به عنوان نیروی کار ماهر اقدام نمایید. در حالت کلی برای اخذ ویزای کاری نروژ و مهاجرت کاری به نروژ می بایست پیشنهاد کاری تمام وقت متناسب با مهارت های خود از یک کارفرمای نروژی داشته باشید و میزان حقوق و شرایط کاری نباید از حد نرمال این کشور پایین تر باشد ( این نیز باید در قرارداد کاری تان قید شده باشد ) . اگر پس از مدتی شما بخواهید کارفرمای خود را تغییر دهید، چنانچه عنوان شغلی شما تغییر نکند نیازی به مجوز جدید ندارید، اما در صورتی که قصد تغییر نوع فعالیت خود حتی در همان شرکت را داشته باشید می بایست برای اخذ مجوز جدید اقدام نمایید. در صورتی که شما شغل خود را از دست بدهید باید پلیس محل زندگی خود را در طی ۷ روز از موضوع آگاه کنید و به مدت ۶ ماه فرصت دارید که به دنبال کار جدید باشید و باز چنانچه شغل جدید شما مشابه با نوع شغل قبلی نباشد، می بایست برای مجوز جدید درخواست دهید.

علاوه بر این، کشور نروژ مجوزی برای اقامت به منظور جستجوی کار در نروژ را نیز برای نیروی کار ماهر تعریف کرده است. این مجوز حداکثر به مدت ۱ سال اعتبار دارد و در طول مدتی که به دنبال کار مربوط به تخصص خود هستید می توانید به صورت پاره وقت و یا حتی تمام وقت به اشتغال در نروژ بپردازید. برای این نوع مجوز شما باید هزینه زندگی خود در نروژ، به میزان حداقل ۲۰٫۵۲۱ کرون در ماه را در یک حساب بانکی نشان دهید. شایان ذکر است که به طور کلی بعد ۳ سال کار در این کشور می توانید برای اخذ اقامت دائم نروژ اقدام نمایید؛ فقط در نظر داشته باشید، این یکسال اقامت شما برای جستجوی کار، در شمار آن سه سال نخواهد بود. به منظور اقدام برای مجوز جستجوی کار نروژ، داشتن یکی از شرایط زیر مورد نیاز است:
یک آموزش حرفه ای بعد از مقطع دبیرستان به مدت حداقل سه سال گذرانده باشید. به طور مثال نجاری و یا بهیاری و برنامه آموزشی مشابه با آن در کشور نروژ موجود باشد.
یک مدرک آموزشی از دانشگاه و یا کالج داشته باشید. به طور مثال مدرک کارشناسی پرستاری و یا مهندسی.
تخصص های ویژه ای را دارا باشید، که بر اساس سابقه کاری به دست آورده اید. البته این مورد تحت شرایط خاص امکان پذیر است.

شرایط ویزای کار کشور نروژ برای کادر درمان در یک نگاه

کشور نروژ به جهت تکمیل کادر درمان خود ویزایی ۲ ساله جهت ورود و گذراندن مراحل معادل سازی برای مشاغل کادر درمان نظیر پزشکان ، دندان پزشکان ، پرستاران ، ماماها و … صادر میکند.
این ویزای دو ساله جهت یادگیری زبان نروژی در سطح ب ۲ ، گذراندن دوره های معادل سازی زیر نظر وزارت بهداشت این کشور می باشد و پس از آن شخص می تواند به صورت رسمی در کشور نروژ در رشته خود مشغول به کار شود و اقامت دریافت کند. برخی از نکات کلیدی کار در نروژ :
نحصیل زبان نروژی با هزینه های بسیار پایین
امکان کار پاره وقت برای شخص اصلی
امکان دریافت ویزای همراه به صورت همزمان
امکان تحصیل رایگان فرزندان
امکان دریافت اقامت دائم بعد از ۵ سال
یکی از تفاوت های اصلی ویزای کار نروژ با کشورهایی مثل دانمارک و یا سوئد اجازه کار متقاضی همزمان با معادل سازی می باشد.

کار در نروژ و مدارک مورد نیاز ویزای کار نروژ

بمنظور اخذ ویزای کاری نروز هنگام مراجعه به سفارت این کشور می بایست کپی و اصل مدارک خود را به همراه داشته باشید. دقت بفرمایید که چنانچه مدارک شما به زبان انگلیسی یا نروژی نباشد، آن ها را به یکی از این دو زبان ترجمه نمایید. شما وظیفه دارید که تمامی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار نروژ و کار در نروژ را به همراه داشته باشید و چنانچه که این مدارک کامل نباشند پروسه بررسی ویزای شما طولانی تر و در بعضی موارد رد خواهد شد. یک سری از مدارک برای اخذ هر دو نوع ویزای یاد شده، یکسان است که در زیر به آن ها می پردازیم اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. به طور مثال در مورد ویزای جستجوی کار نروژ شما باید پرینت ۶ ماهه حساب بانکی خود را که نشان دهنده تمکن مالی شما به میزان ۲۰٫۵۲۱ کرون در ماه است، ارائه دهید و در مورد ویزای نیروی کار ماهر نروژ نشان دادن فرم تکمیل شده پیشنهاد کاری ( Job Offer ) و مدارکی که تطابق حقوق پیشنهاد شده با شرایط نرمال اثبات می کند، الزامی خواهد بود. لیست مدارک مورد نیاز در هر دو نوع مجوز کار در نروژ به شرح زیر است:

 • پاسپورت و کپی تمامی صفحات آن
 • فرم درخواست امضاء شده
 • دو قطعه عکس گذرنامه ای جدید با پس زمینه سفید
 • مدارکی که نشان دهنده داشتن محل سکونت در کشور نروژ است.
 • مدارک تحصیلی و آموزشی
 • مدارک مربوط به سابقه کاری
 • چک لیست تکمیل شده و امضا شده مدارک مورد نیاز

کار در نروژ و نرخ بیکاری در نروژ

یکی از شاخص های مهمی که برای متقاضیان اخذ ویزای کاری نروژ و کار در نروژ حائز اهمیت است، نرخ بیکاری در این کشور می باشد. این نرخ می تواند دید مناسبی از وضعیت اشتغال در نروژ، در اختیار متقاضیان قرار دهد. نرخ بیکاری در کشور نروژ از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۹ میانگینی برابر با ۶۶/۳ درصد داشته است. بر اساس نمودار زیر، در آپریل سال ۲۰۱۹ این نرخ به ۲/۳ درصد رسیده که نسبت به اول سال، ۶/۰ درصد کاهش داشته و ۱۴ هزار نفر به جمعیت شاغل این کشور اضافه شده است

کار در نروژ و لیست مشاغل مورد نیاز نروژ ۲۰۲۰-۲۰۲۱

 

از اولین گام هایی که قبل از اقدام برای اخذ مجوز کار در نروژ و اخذ ویزای کاری نروژ باید بدان توجه شود، این است که مشاغل مورد نیاز در کشور را بررسی کنیم تا بتوانیم از موقعیت مشاغل مرتبط با تخصص خود اطمینان حاصل کنیم. انگلیسی زبان بودن معمولاً از جمله نکات مثبت متقاضیان محسوب می شود اما در کشور نروژ با توجه تسلط کامل شهروندان این کشور بر زبان انگلیسی، این امر برتری به حساب نخواهد آمد. شغل های تخصصی در کشور نروژ شامل بسیاری از رشته های حوزه مهندسی و ساخت و ساز و همچنین زمینه های تحقیقاتی است. مشاغل پاره وقت و فصلی نیز در این کشور رایج هستند. از دیگر مشاغل مورد نیاز در این کشور می توان به تدریس، رانندگی، مشاغل مربوط به حوزه توریست، حقوق، صنایع نفت و گاز، غذاهای دریایی و غیره اشاره کرد.

لیست مشاغل مورد نیاز نروژ ۲۰۲۰-۲۰۲۱

مشاغل مهندسی در حوزه ساخت و ساز
مشاغل مهندسی در حوزه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
توسعه دهندگان و برنامه نویسان اپلیکیشن های تحت وب
توسعه دهندگان و برنامه نویسان برنامه های تحت ویندوز و دیگر پلتفرم ها
تدریس و آموزش
مشاغل مربوط به رانندگی ( تاکسی ، تراک ، کامیون ، اتوبوس و … )
مشاغل مربوط به صنعت توریسم
مشاغل مربوط به غذاهای دریایی
مشاغل استارتاپی
تحقیق و توسعه R & D
پرستاری
شایان ذکر است که کارفرمایان نروژی در اغلب موارد از استخدام نیروی کار خارجی اجتناب می کنند و ترجیح می دهند فرصت های شغلی را برای شهروندان کشور خود امکان پذیر سازند.با این حال، تا زمانی که شما بدانید شغل های کمبود در این کشور در چه بخش هایی می باشد همچنان شانس فرصت کار در نروژ برای نیروی کار ماهر بین المللی در دسترس می باشد .اگر نیروی کار خارجی برای مشاغل زیر درخواست کنند شانس دریافت شغل برای آن ها بالاتر می باشد .

کار در نروژ و میزان حقوق در نروژ

 

به منظور اقدام برای کار در نروژ ، اول از همه جالب است بدانیم که به طور کلی، میزان حقوق و درآمد در نروژ از بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر است و این موضوع همچنین در مورد مشاغل سطح پایین نیز صادق می باشد. بر خلاف قاعده رایج در کشور نروژ، هیچ حداقل دستمزدی در قانون این کشور تعیین نشده است ولی با این وجود تقریباً تمامی افراد درآمد منصفانه ای دارند. می توان گفت که در کشور نروژ حداقل حقوق ۹۰٫۴۳۴ کرون و حداکثر میزان درآمد ۲٫۹۵۸٫۵۸۴ کرون در سال است. بنابراین میانگین درآمد در کشور نروژ چیزی در حدود ۶۶۸٫۱۳۱ کرون نروژی در سال می باشد.

نحوه درخواست اشتغال در نروژ

آنچه که برای جستجوی شغل و نحوه شغل در این سایت بسیار حائز اهمیت می باشد موارد زیر می باشد :
در مورد مدارک و توانایی های خود اطمینان حاصل کنید
هنگام درخواست شغل باید خلاق باشید
بازار کار و فرصت های شغلی را تجزیه و تحلیل کنید
موقعیت های خالی کاری را پیدا کنید
یک CV کامل و جامع تنظیم کنید
یک برنامه شغلی مناسب بنویسید و در آن دلایل خود را برای دریافت این شغل بنویسید
پس از بررسی کلیه مدارک ارائه شده در سایت از طرف کارفرما مصاحبه کاری آنلاین یا حضوری دعوت می شوید
پس از مصاحبه اگر موفق به متقاعد کردن کارفرما شدید برای شما جاب آفر تنظیم میگردد و از شما دعوت رسمی به عمل خواهد آمد .

به منظور اخذ ویزای کاری نروژ و پیدا نمودن کار در نروژ ، یکی از مهترین نکاتی که باید مد نظر داشته باشید، این است که یک رزومه قوی و صحیح بنویسید. رزومه، برگه برنده شما به منظور گرفتن یک شغل است. بیشتر موقعیت های شغلی در سایت های اینترنتی آگهی می شوند، بزرگترین پایگاه این موقعیت ها سازمان رفاه و کار نروژ یا NAV است. موقعیت های شغلی موجود در نروژ در سایت هایی اروپایی نیز یافت می شوند. هر یک از شرکت ها، خود نیز وبسایتی دارند که می توانید از طریق آن، درخواست خود را مبنی بر تصدی شغل مربوطه ارسال کنید. در نظر داشته باشید که بهتر است درخواست خود را از طریق تماس تلفنی نیز پیگیری نمایید. بدین منظور شما همچنین می توانید با مرکز سرویس NAV تماس بگیرید، فقط قبل از آن راجع به شغلی که می خواهید و جایی که قصد دارید زندگی کنید، فکر کرده باشید.

کار در نروژ و مؤسسات کاریابی در نروژ

 

موسسات خصوصی کاریابی یکی دیگر از روش های پیدا نمودن کار در نروژ است. این موسسات معمولاً با شرکت و کمپانی های مختلف در ارتباط نزدیک هستند و می توانند شرایط کاری آن ها را به درستی ارزیابی نمایند. همچنان با جلسات مشاوره ای که برای متقاضی تنظیم می کنند، می توانند وی را برای بخش های مختلف فرآیند کاریابی از جمله نوشتن CV و رزومه و انجام مصاحبه نیز آماده نمایند. برخی از موسسات کاریابی در زمینه تخصص ها و گرایش های مشخصی فعالیت می کنند.

کار در نروژ و بررسی ویزای همراه

 

در کشور نروژ ویزایی تحت عنوان ویزای الحاق به خانواده وجود دارد که بر اساس آن اشخاص می توانند برای پیوستن به کسی که در نروژ زندگی می کند یا قصد زندگی و جستجوی کار را دارد، اقدام نمایند. شاید مهم ترین سوال این باشد که کدام یک از اعضای خانواده و یا بستگان می توانند برای اخذ این ویزا درخواست دهند؟ جواب این پرسش جذابیت این کشور را برای متقاضیان کار در نروژ بیشتر می کند، زیرا که علاوه بر همسر و فرزند، پدر و مادر شخص نیز می توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. همچنین برای خواهر و برادر و فرزندان شیری این امکان فراهم است. الزامات مربوط به درخواست ویزای الحاق به خانواده، در مورد هر یک از اعضا نسبت به نوع رابطه ای که با شخص ساکن در نروژ دارند، متفاوت است. اما برای همه آن ها اثبات تمکن مالی این شخص، به منظور حمایت مالی از خود و متقاضی ضروری می باشد و میزان آن حداقل ۲۶۴٫۲۶۴ کرون نروژی در سال است. لذا متقاضیان کار در نروژ و اخذ ویزای کاری نروژ به راحتی می توانند در زمینه بردن همراهان و عزیزان خود با کمترین دغدغه اقدام نمایند.

از مزایای کار در نروژ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پایین بودن نرخ بیکاری
 • بالا بودن سطح رفاه اجتماعی
 • رتبه دوم شادترین کشورهای جهان
 • بشر دوستانه بودن قوانین کاری
 • ۲۵ روز تعطیلی با حقوق در طول کار
 • اگر در هفته بالای ۴۰ ساعت کار کنید برای شما اضافه کاری محاسبه می شود
 • به مادرانی که فرزندشان متولد می شود ۱۰ ماه فراغت از کار در طول یکسال کاری تعلق می گیرد و حقوق این مدت را نیز دریافت میکنند .

از معایب کار در نروژ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم استقبال از استخدام نیروی کار خارجی
 • داشتن جاب آفر از نروژ که دریافت آن برای افراد خارج از اروپا کمی دشوار می باشد
 • آب و هوای خاص و منحصر به فرد این کشور که در بعضی از فصول کاملا شب و کاملا روز می باشد .

کار در نروژ و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در نروژ

عموماً بعد از سه سال اقامت پیوسته و کار در نروژ می توانید برای اخذ اقامت دائم آن اقدام کنید. شما باید نشان دهید که توانایی تأمین هزینه های زندگی خود را داشته و سوء سابقه کیفری ندارید. همچنین در حالت نرمال چنانچه بین ۱۶ تا ۶۷ سال سن دارید، باید آموزش های اجباری مربوط به زبان نروژی و مطالعات اجتماعی این کشور را گذرانده و امتحانات آن را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و یا اسنادی را ارائه دهید که نشان دهنده معافیت شما از این موضوع است. در نظر داشته باشید که باید حداقل سه ماه قبل از تمام شدن اعتبار اقامت فعلی نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام نمایید. با داشتن اقامت دائم در حالی که در طول ده سال گذشته به مدت ۷ سال در این کشور بوده اید و همچنین می خواهید به زندگی در این کشور ادامه دهید، شرایط برای درخواست شهروندی و تابعیت نروژ و همچنین پاسپورت نروژ فراهم می شود.
گفتنی است پاسپورت نروژ در رنکینگ بین المللی پاسپورت های جهان در کنار کشورهایی چون سنگاپور ، سوئد ، فرانسه ، بلژیک ، ایتالیا ، مالتا ، ژاپن و یونان در جایگاه چهارم قرار دارد. شما با دستیابی به پاسپورت نروژ قادر خواهید بود به ۱۲۴ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا آزادانه مسافرت نمایید.
شایان ذکر است که تا قبل از سال ۲۰۲۰ قانون مدنی کشور نروژ تابعیت مضاعف را قبول نداشت اما از سال ۲۰۲۰ ، به متقاضیان اخذ شهروندی نروژ اجازه تابعیت دوگانه داده خواهد شد.
مطابق اصلاحاتی که در قانون نروژ صورت گرفته است ، از تاریخ دوشنبه ، ۳ فوریه ۲۰۲۰ ، می توانید درخواست خود را برای حفظ تابعیت نروژی ، برنامه برای بازیابی تابعیت نروژی و اعلان والدین خود از طریق پورتال آنلاین برنامه مدیریت مهاجرت نروژی (SpN) ثبت کنید.

سرمایه گذاری

شرایط سرمایه گذاری در کشور نروژ

در نقشه جغرافیا در قاره اروپا، منطقه ای به نام حوزه اسکاندیناوی وجود دارد که در بخش غربی این منطقه کشور به نام نروژ وجود دارد که نام بسیار آشنایی برای ساکنین جهان است. شهرت این کشور از جهت امکانات رفاهی شهری و سطح بالای زندگی می باشد. نروژ با کشورهایی همچون فنلاند و سوئد به ترتیب از شمال و شرق هم مرز می باشد. همچنین این کشور از جنوب مرز آبی طویلی با اقیانوس اطلس را دارا می باشد. نروژ بسیار از مناظر طبیعی برخوردار است. این کشور جمعیتی بالغ بر 5.300.000 نفر را در درون خود جای داده است. پایتخت نروژ شهر زیبای اسلو می باشد. زبان رسمی آن نروژی است اما دانش مردم از زبان انگلیسی بسیار بالا می باشد. کشور نروژ اقتصادی به ذخایر عظیم نفت و گاز خود وابستگی دارد. صرف نظر از کشور های خاورمیانه می توان گفت این کشور بزرگترین ذخایر نفت و گاز را در جهان دارا می باشد.
همچنین صنایع مختلف از جمله پتروشیمی توانسته است حدود 25 درصد از تولید ناخالص نروژ را به خود اختصاص بدهد. یکای واحد پول نروژ کرون می باشد. نروژ اگر چه عضو اتحادیه اروپا نمی باشد، اما یکی از کشور های عضو شنگن محسوب می شود.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

شرایط سرمایه گذاری در نروژ می تواند برای سرمایه گذارانی که قصد دارند دارایی های خود را به روش های مختلف در کشور نروژ سرمایه گذاری کنند، آثار اقامتی این کشور را در پی دارد. چنانچه افراد سرمایه گذار واجد شرایط سرمایه گذاری در نروژ باشند می توانند در ابتدای امر یک اقامت موقت یک ساله از دولت این کشور اخذ بنمایند. در مرحله دوم و پس از گذشت یک سال می توانند درخواست تمدید اقامت خود را بدهند و سه سال دیگر اقامت خود را داخل خاک نروژ تمدید بنمایند. در نهایت بعد از پنج سال اقامت در خاک کشور نروژ می توانند درخواست اقامت دائم خود را به این کشور بدهند. شرایط سرمایه گذاری در نروژ چنین بیان می دارد که علاوه بر شخص سرمایه گذار، خانواده او نیز شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می تواند همراه فرد اصلی اقامت در کشور نروژ را داشته باشند.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ و استاندارد های سرمایه گذاری

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از فاکتور های بسیار مهم تشکیل شده است. یکی از فاکتور اساسی توجه به استاندارد های کشور نروژ و میزان فساد در دستگاه های قضایی و اداری می باشد. همچنین بسیار مهم است دولت کشور مقصد میان سرمایه گذار خارجی و سرمایه گذار بین المللی تفاوت چندانی را از لحاظ اعمال قدرت حاکمیت و اصل رفتار با سرمایه گذار قائل نسازد. خوشبختانه کشور نروژ امکانات و بستر های مناسبی را برای سرمایه گذاران فراهم آورده است و با دید مساوات به همه ی سرمایه گذاران نگاه می کند. مهم ترین اصل استاندارد سرمایه گذاری، نرخ ریسک مصادره اموال می باشد، به این معنا که سرمایه شما حفظ شود و دولت اموال شما را به تاراج نبرد. نرخ خطر مصادره اموال با اعداد 1 ( کمترین نرخ ریسک مصادره اموال ) تا عدد 7 ( بالاترین نرخ ریسک مصادره اموال ) بیان می شود.
در این میان کشور نروژ با نرخ ریسک مصادره اموال بسیار پایین در طی سالیان اخیر فضای بسیار امنی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم نموده است. همچنین ریسک مصادره اموال که یکی از شرایط اساسی سرمایه گذاری می باشد، به صورت جدول در قسمت پایین آمده است.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ و شاخص های اقتصادی تاثیر گذار

شرایط سرمایه گذاری در نروژ تحت عواملی خاص مانند نرخ تولید ناخالص داخلی و نرخ مالیات بر درآمد شکل می گیرد، به این معنا می باشد که افراد سرمایه گذار که قصد وارد کردن دارایی خود به داخل کشور نروژ را می باشند، بایستی شرایط اقتصادی کشور و میزان درآمد سرانه این کشور را در سال در نظر بگیرند. میانگین تولید ناخالصی داخلی در کشور نروژ در چند سال اخیر بالغ بر 282 میلیارد دلار بوده است و این در حالی است که تولید ناخالصی سرانه این کشور 55 هزار دلار می باشد.
یکی دیگر از شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر شرایط سرمایه گذاری در نروژ، میزان سرمایه گذاری خارجی است که در سال های 2016 و 2018 به صورت منفی بوده است که می تواند عاملی قابل توجه برای سایر سرمایه گذاران خارجی باشد.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید ملک

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید ملک برای اشخاص خارجی منعی ندارد و اجازه خرید ملک در نروژ را دارا می باشند. طبق اعلامیه صندوق بین المللی پول، نروژ دومین حباب مسکن در جهان را دارد. اجاره خانه در نروژ حتی می تواند گران تر باشد. با وجود افزایش هزینه های ملک، نروژ یکی از بالاترین سطح مالکیت، مخصوصاً در زمینه مالکیت خانه در اروپا را دارد. متوسط قیمت هر متر مربع خانه در نروژ 2.800 دلار آمریکا در نظر گرفته می شود. گاهی این عدد در بعضی از مناطق بالاتر می رود و به 3.660 دلار آمریکا می رسد. شرایط خرید ملک به منظور سرمایه گذاری در نروژ عنوان می دارد که افراد در ابتدا نیاز دارند که پیشنهادی برای قیمت ملک ارائه بدهند و در مناقصه شرکت کنند و در صورت شکست در مناقصه، سرمایه گذاران می توانند مجدد وارد فرآیند دیگری از خرید زمین بشوند.
در حالت کلی، محدودیت برای خرید املاکی مانند زمین، جنگل و رودخانه وجود دارد. بعضی از کمپانی ها با استفاده از یک سری مجوز ها و امتیازات فقط حق استفاده و یا اجاره را دارا می باشند. در کشور نروژ میانگین ثبت ملک خریداری شده، مدت 3 روز طول خواهد کشید. لازم به ذکر است، افرادی که قصد اقامت دائم نروژ از طریق خرید ملک را دارا می باشند بایستی مالکیت سند املاک خود را تا پنج سال حفظ نمایند. همچنین هویدا است که املاک با افزایش قیمت همراه می باشد و می تواند سرمایه گذاری مناسبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شود.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت به چند طریق امکان پذیر می باشد.
شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت خصوصی ( AS)
ثبت شرکت برای مشاغل و بیزینس های نه چندان بزرگ مناسب است. ثبت شرکت در این روش نیازمند حداقل یک سهام دار و مدیر عامل می باشد. هزینه مورد نیاز در این روش حدود عدد بین 3.900 تا 4.400 یورو می باشد.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت عمومی ( ASA)

برای مشاغل وسیع تر و بزرگ تر می باشد. هزینه ثبت این نوع شرکت بین 125.000 یورو تا 130.000 یورو می باشد. اعضای این شرکت حداقل باید از یک سهام دار و مدیر عامل تشکیل شده باشد. هر دو روش برای اتباع نروژی امکان پذیر می باشد و نیاز است که نیمی از اعضای شرکت تابعیت نروژی را داشته باشند.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت شعبه های خارجی

ثبت شرکت برای شرکت های خارجی در صورتی امکان پذیر است که سرمایه گذاران، شرکتی در خاک کشور خود ثبت کرده باشند، آن شرکت در حال فعالیت باشد. در این صورت امکان ایجاد شعبه ای از شرکت خود در خاک نروژ امکان پذیر می باشد.
افراد سرمایه گذار برای ثبت شرکت خود در گام اول نیازمند ارائه بیزینس پلن ( طرح تجاری ) می باشند. پس تایید بیزینس پلن توسط اداره تجارت این کشور می توانند وارد نروژ شوند و فعالیت خود را شروع کنند. در ابتدا به افراد سرمایه گذار اقامت موقت به صورت یک ساله داده می شود و اگر بعد از گذشت یک سال، فعالیت اقتصادی شخص سرمایه گذار در نروژ مسمر ثمر واقع شده باشد، می تواند اقامت خود را دوساله تمدید کند. بعد از گذشت 5 سال افراد واجد شرایط اقامت دائم خواهند شد.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق کارآفرینی نروژ

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق کارآفرینی در زمینه های محدودی امکان پذیر می باشد. همان گونه که بیان شد، اقتصاد نروژ بسیار وابسته به ذخایر نفت و گاز می باشد و بنابراین کارآفرینی در زمینه های صنعت نفت، پتروشیمی و با توجه به بنادر این کشور، کشتیرانی نیز بسیار مناسب می باشد. برای کارآفرینی نیاز است که افراد در ابتدا با ارائه بیزینس پلن ( طرح تجاری ) مرتبط با فعالیت خود و تایید آن توسط اداره تجارت این کشور، شرکت خود را ثبت نموده و جهت کارآفرینی و شروع فعالیت خود، حداقل مبلغ 100.000 یورو به عنوان سرمایه اولیه، سرمایه گذاری کنند. شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق کارآفرینی برای سرمایه گذاران عنوان می دارد که اگر شخص به مدت 3 سال به صورت پیوسته در خاک نروژ اقامت گزیند واجد شرایط برای اقامت دائم این کشور می باشد.

کارآفرینی در نروژ

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در نروژ
شرایط سرمایه گذاری در نروژ از طریق اوراق قرضه دولتی به دو روش امکان پذیر می باشد اما در ابتدای کار نیاز به این است که افراد سرمایه گذار چنانچه قصد خرید اوراق قرضه را دارند، یک اجازه نامه از دولت نروژ جهت اجازه خرید اوراق قرضه دولتی را به همراه داشته باشند. اگر افراد مایل به خرید اوراق قرضه با سرمایه قابل برگشت باشند بایستی به میزان ارزش اوراق سرمایه های خود تا 5 سال به دست دولت نروژ بسپارند و بعد از گذشت این مدت علاوه بر بازگشت پول، واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم نروژ خواهند شد. بسیار از افراد نیز مایل به حذف این مدت 5 سال می باشند که بایستی به صورت سرمایه های غیر قابل بازگشت، مبلغی به ارزش اوراق مورد نظر به دولت کشور بدهند و در ابتدا واجد شرایط برای اقامت دائم نروژ خواهند بود. طی پروسه این روند بسیار پیچیده و مشکل می باشد. .

شرایط سرمایه گذاری در نروژ و مزایای آن

شرایط سرمایه گذاری در نروژ از حیث مزایای آن اگر برای سرمایه گذاران بخواهد بررسی شود، باید گفت که این کشور بزرگترین ذخایر نفتی و گازی در اروپا را به خود اختصاص داده است. از طرفی دیگر بنادر و سواحل این کشور موقعیت کشتیرانی و کشتی سازی را به خود در چنگ خود دارد. بنابراین با وجود این منابع طبیعی و صنایع پتروشیمی در کنار این موقعیت ها بسیار مهم، اقتصاد نروژ بسیار شکوفا و قدرتمند می باشد. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در نروژ ثبات اقتصادی و نرخ مصادره اموال بسیار پایین می باشد که می تواند آرامش خاطری به سرمایه های افراد باشد. همچنین افراد سرمایه گذار ضمن اقامت در این کشور می توانند از سطح رفاه بالای زندگی در نروژ بهره ببرند. اگر چه نروژ عضو اتحادیه اروپا نمی باشد، اما در پیمان شنگن عضویت دارد و افرادی که اقامت در این کشور را دارا می باشند می توانند بدون ویزا به کشور های عضو شنگن سفر داشته باشند.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ و معایب آن

شرایط سرمایه گذاری در نروژ ضمن مزایای بزرگی که دارد، می تواند معایبی را هم برای سرمایه گذاران داشته باشد. با توجه به محدودیت زمینه های فعالیت اقتصادی نروژ، افراد سرمایه گذار بسیار در نوع راه اندازی بیزینس خود محدود می باشند. از دیگر معایب شرایط سرمایه گذاری در نروژ این می باشد که اصلی ترین شریک تجاری نروژ، کشور انگلستان می باشد. در صورت هر گونه عدم فعالیت این کشور با نروژ، می توان انتظار شرایط بحرانی در این کشور را انتظار داشت. در کشور نروژ طبق قانون اداره کار، میزان دستمزد ماهانه کارگران و کارمندان بسیار بالا می باشد و به مدیران هزینه های بسیاری در ماه بابت دستمزد کارکنان متحمل می شود. در آخر نیز باید گفت که کشور نروژ در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی قرار دارد و این امر باعث می شود دور تر از سایر کشورها باشد. بنابراین سرمایه گذاران برای حمل و نقل کالاهای تجاری خود، متحمل کرایه های باربری زیادی خواهند شد.

Photos

فهرست