کشور هلند

معرفی کشور هلند

فهرست مطالب

معرفی کشور هلند

هُلند یا نِدِرلَند (به هلندی: Nederland) کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با ۱۷٫۱میلیون نفر جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden کُنینک‌رَیک دِر نِیدِرلاندِن) به‌شمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.
کشور گل لاله و سرزمین آسیاب بادی از معروف‌ترین لقب‌های هلند است.
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.
حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد. به این خاطر است که نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» (فروبوم) است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد. هلند را در آلمانی Niederlande، در انگلیسی the Netherlands، در کرواتی Nizozemska، در فرانسوی Les Pays-Bas، در ایتالیایی Paesi Bassi، در فنلاندی Alankomaat و در اسپانیایی Países Bajos می‌نامند که همگی در این زبان‌ها به معنی «سرزمین پست» است.
واژه هلند که در زبان فارسی برای این کشور به‌کار می‌رود در اصل نام منطقه‌ای از این کشور بوده (مقایسه شود: پارس/ایران) که برای اشاره همه کشور به‌کار رفته‌است. واژه هلند Holland در زبان هلندی میانه به شکل holtland بود و معنی آن «سرزمین چوب» است.

 

جغرافیا کشور هلند

مساحت بخش اروپایی پادشاهی هلند ۴۱٬۵۴۳ کیلومتر مربع است. هلند بین عرض‌های ۵۰ درجه و ۵۴ درجه شمالی و طول‌های ۳ و ۸ درجه شرقی قرار گرفته‌است.

هلند کشوری است بسیار کم‌ارتفاع و هموار، به‌طوری‌که حدود ۲۶ درصد از مساحت آن و ۲۱ درصد از جمعیت آن در زمین‌هایی زیر سطح دریاهای آزاد زندگی می‌کنند. حدود ۵۰ درصد از سرزمین هلند نیز تنها یک متر بالاتر از سطح دریا جای گرفته‌است.
بخش اعظم قسمت اروپایی کشور مسطح است، به استثنای مقداری تپه در انتهای جنوب شرقی کشور، و یک منطقه تپه‌ماهوری در مرکز کشور. بلندترین تپه‌ها که در جنوب شرق واقع شده‌اند بیش از ۳۲۱ متر ارتفاع ندارند.
اکثر نواحی زیر سطح دریا، توسط مردم هلند ایجاد شده‌اند، این کار در پی حفر زمین‌ها برای استخراج زغال‌سنگ یا خشک کردن آب دریا و سدبندی جلوی دریا انجام شده‌است. از اواخر سده شانزدهم، زمین‌های پهناور خشک‌شده از دریا که پُلدر نامیده می‌شوند توسط سامانه‌های زهکشی دقیق و حساسی که شامل خاکریزها، کانال‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ هستند، حفظ می‌شوند. تقریباً ۱۷ درصد از اراضی کشور پیش از این دریا و دریاچه بوده که در چارچوب پروژه‌های مختلف خشک و قابل استفاده شده‌است.
بخش اعظم خاک هلند ابتدائاً بر اثر رسوبات سه رودخانه بزرگ اروپایی در ریزشگاه آن‌ها به دریا تشکیل شده‌است. این سه رودخانه عبارتند از راین، رود موز (ماس) و اسخلده. بخش جنوب غربی هلند تا به امروز همچنان دلتای این سه رودخانه است و دلتای راین-موز-اسخلده نامیده می‌شود.

 

تاریخ کشور هلند  

 

هلند تا پیش از استقلال به هلند هابسبورگ شناخته می‌شد. چراکه زیر فرمان امپراتوری هابسبورگ بود. در پی جنگی خونین و هشتادساله در سال ۱۶۴۸ میلادی از زیر فرمان امپراتور اسپانیا خارج شد. پس از آن با برقراری جمهوری و در پی آن با ایجاد آرامش در کشور، فعالیت‌های بازرگانی، فرهنگی و سیاسی گسترده‌ای از سوی هلندیان آغاز شد که از آن به عنوان دوران طلایی هلند نام برده می‌شود.

 

اقتصاد کشور هلند

تولید ناخالص داخلی هلند (نه تولید ملی) در سال ۲۰۰۶ بیش از پانصد میلیارد یورو بوده‌است و نرخ رشد اقتصادی در همین سال نزدیک به ۳ درصد بوده‌است. رشد تورم در هلند از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به‌طور میانگین حدود دو درصد گزارش شده‌است. نرخ بیکاری در دورهٔ مشابه حدود دو درصد بوده‌است (۴۰۰ هزار نفر و کمتر).
هلند در پرورش و تجارتِ گُل مقام اول را در جهان داراست. دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود. هلندی‌ها علی‌رغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند. ایالات متحدهٔ آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم‌ترین شرکای تجاری آن هستند. بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دارد و مابقی را بریتانیا. این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف است در زمینهٔ استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایران فعالیت می‌کند. هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخش از آن را صادر می‌کند. کشتی‌سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند. از شرکت‌های بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک)، هاینکن (یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان آبجو در جهان) و (صنایع شیمیایی مانند آکزونوبل) اشاره کرد. واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو، فلورن یا گیلدر هلندی بود.

سیاست کشور هلند

حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین‌کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است. در ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ میلادی، ملکه بئاتریکس از سمت خود کناره‌گیری کرد و پسرش ویلم الکساندر رسماً پادشاه کشور شد. پیش از ویلم الکساندر به مدت ۱۲۰ سال ملکه‌ها بر هلند حکومت کرده‌اند.
دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست‌وزیر را برمی‌گزیند و دولت را تشکیل می‌دهد. نخست‌وزیر مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. طی چند سال اخیر و به‌خصوص در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی‌های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتِ آتی به رهبری لیبرال‌ها VVD حضور داشته باشد. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی‌تبار تشکیل می‌دهند. از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته‌است.
جریانِ راست‌گرای افراطی در هلند از جمله به خاطر رشد تعداد مهاجران در این کشور، در دههٔ حاضر قدرت گرفت که نتیجهٔ آن ورود احزابی چون ال‌پی‌اف (فهرست پیم فورتاین) به پارلمان و دولت بود. با کشته شدن پیم فُرتاین بدست یک هلندی، او و بعد حزب اش از صحنهٔ سیاست حذف شدند و خیرت ویلدرس با «حزب آزادی» طرفداران او را به سوی خود جلب کرد و وارد پارلمان شد. ویلدرس مخالفِ حضور مسلمانان در هلند است چرا که اسلام را یک تهدیدِ رو به گسترش می‌داند که باید جلوی آن را گرفت. قتل فیلمساز هلندی تئو فان خُخ (ون گوگ) توسط یک مراکشی در سال ۲۰۰۴ به حزبِ ضد اسلامیِ ویلدرس کمک کرد تا وارد پارلمان بشوند.
در فروردین ۱۳۸۷ نمایش فیلم کوتاهی از خیرت ویلدرس به نام فتنه مخالفت‌های زیادی در هلند و خارج از این کشور برانگیخت. او در این فیلم قرآن و مسلمانان را مروج خشونت می‌داند. نخست‌وزیر پیشین دولت هلند، یان پیتر بالکنِنده که از حزب دموکرات مسیحی است این فیلم را محکوم کرد. بر خلاف نگرانی‌ها، مسلمانان هلند خشونتی علیه این فیلم نشان ندادند و از روش‌های قانونی برای اعتراض به آن استفاده کردند. رسانه‌های دولتی هلند آگاهانه به مسلمانان میدان دادند تا مخالفت‌هایشان را ابراز کنند.
هلند عضو قدیمی اتحادیهٔ اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است. دولت هلند از حملهٔ آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم‌اکنون در افغانستان نیروی اندکی دارد.
هلند همراه با بلژیک و لوکزامبورگ، بنِلوکس را تشکیل می‌دهند. این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه‌است.

تقسیمات کشوری هلند

 • استان‌های هلند
 • استان مرکز
 • درنته آسن
 • فلیوولاند لیلی‌استاد
 • فریس‌لاند لیوواردن
 • خلدرلاند آرنهم
 • خرونینگن خرونینگن
 • لیمبورخ ماستریخت
 • برابانت شمالی سِرتوخِن‌بوس
 • هلند شمالی هارلم
 • افریسل زووله
 • هلند جنوبی لاهه
 • اوترخت اوترخت
 • زیلاند میدل‌بورخ

مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است (به دلیل کم ارتفاع بودن هلند)، آن‌ها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند و توانسته‌اند سیلاب را به خوبی کنترل کنند.
پیشروی دریا در ساحل و زیر آب رفتن زمین‌ها در پی آب شدن مناطق قطبی زمین از چالش‌های آینده هلند است.
شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی‌استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل‌میر واقع اند، در چنین زمین‌هایی بنا شده‌اند.

شهرها به ترتیب جمعیت
رتبه شهر استان جمعیت رتبه شهر استان جمعیت نمایشبحثویرایش

۱ آمستردام هلند شمالی ۸۶۲٬۰۰۰ ۷ آلمیره فلیوولاند ۲۰۷٬۰۰۰
۲ روتردام هلند جنوبی ۶۴۴٬۰۰۰ ۸ خرونینگن خرونینگن ۲۰۳٬۰۰۰
۳ لاهه هلند جنوبی ۵۳۷٬۰۰۰ ۹ بــِرِدا برابانت شمالی ۱۸۳٬۰۰۰
۴ اوترخت اوترخت ۳۵۲٬۰۰۰ ۱۰ نَیمـِیخن خِلدِرلاند ۱۷۶٬۰۰۰
۵ اَیندهوون برابانت شمالی ۲۳۱٬۰۰۰ ۱۱ اِنسخِده اُفریَسل ۱۵۶٫۱۰۹
۶ تیلبورخ برابانت شمالی ۲۱۷٬۰۰۰ ۱۲ اَپلدورن خلدرلاند ۱۵۵٫۴۱۵
برآورد سال ۲۰۱۸
مردم

مردم و فرهنگ

نماد فرهنگ هلندی

زبان رسمی هلند، هلندی است (به هلندی:Nederlands). این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این منطقه، در زبان هلندی جذب شده‌اند. گسترهٔ جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان‌های شمالی بلژیک را نیز دربر می‌گیرد. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شدهٔ هلندی کاربرد داشته‌است. همچنین هلندیان علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های خارجی هستند به گونه‌ای که بین ۹۱ تا ۹۳ درصد آن‌ها به انگلیسی، ۷۱ درصد به آلمانی، ۲۹ درصد به فرانسوی و ۵ درصد به اسپانیایی می‌توانند محاوره کنند.
در کشور هلند در حدود ۳۰ هزار فارسی‌زبان ایرانی سکونت دارند، ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان هستند که آن‌ها به زبان‌های فارسی دری، پشتو، اردو، ترکی ازبکی صحبت می‌کنند.
میانگین قد مردان هلندی ۱۸۴ سانتی‌متر است که کشور هلند را در رتبه اول بلند قامت‌ترین مردمان جهان قرار داده‌است، پس از هلند مردان نروژ نیز با ۱۸۳ سانتی‌متر در جایگاه دوم جای دارند.

فرهنگ کشور هنلد


هلند نقاش‌های شناخته شده‌ای داشته‌است. در سده ۱۷ میلادی، در زمانی که جمهوری هلند در اوج خود بود، استادان بزرگی همچون رامبرانت، یوهانس ورمر، جان استین، جیکوب ایساکزون و بسیاری دیگر فعالیت می‌کردند. نقاش‌های مشهور سده ۱۹ و ۲۰ هلند، ون گوگ و پیت موندریان بوده‌اند. موریس اشر هنرمند گرافیست این دوران بود. هلند خانهٔ فیلسوف‌های بزرگی چون اسپینوزا و دزیدریوس اراسموس بوده‌است. تمام کارهای اصلی دکارت در هلند انجام شده‌است.

عقیم کردن سگ‌ها


در گذشته برای مدتی طولانی، هلند آمار بیشترین تعداد سگ خیابانی در اروپا را داشت، اما امروزه هلند به عنوان اولین کشوری که حتی یک سگ بی‌خانمان در خیابان‌هایش ندارد، شناخته می‌شود. در این راستا دولت هلند تصمیم گرفت تا راه حل قطعی برای این مشکل پیدا کند و عقیم کردن سگ‌ها را با نتایج عالی اجرا کرد و اکنون هیچ سگ ولگردی در این کشور وجود ندارد.

تحصیل در کشور هلند

تحصیل در کشور هلند

فهرست دانشگاه‌ها در هلند

در هلند، آموزش عالی پس از مقطع متوسطه به دو بخش تقسیم می‌شود.
بخشی از مؤسسات، که Hogescholen نام دارند، معادل «کالج» های آمریکایی هستند و بیشتر در مقاطع کارشناسی به خدمات‌دهی مشغول‌اند.
نوع دوم مؤسسات آموزش عالی در هلند همان دانشگاه‌های فرم کلاسیک، یا Universiteit، هستند که تعداد آنها در این کشور به ۱۵ مؤسسه می‌رسد. این دانشگاه‌ها عبارند از:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه وریج آمستردام
 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه خرونینگن
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه اوپن هلند
 • دانشگاه رادبود نیمخن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه تیلبورخ
 • دانشگاه صنعتی تونته
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه واخنینگن
 • دانشگاه تجارت نینرود

تحریم دانشجویان ایرانی رشته‌های فنی در هلند

وزارت آموزش فرهنگ و علوم هلند با همراهی وزارت خارجه این کشور در ژانویه ۲۰۰۸ میلادی، در ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، آنان را از ارائه هرگونه درسی به دانشجویان ایرانی که به نوعی به دانش هسته‌ای مرتبط باشد، منع کردند.
کشور هلند کشوری کوچک در شمال غربی اروپا است و عضو شنگن می باشد. هلند کشوری توسعه یافته و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا می باشد. واحد پول کشور هلند یورو است. از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی این کشور می‌توان به آمستردام، روتردام، خرونینخن، اوترخت، لایدن و .. اشاره داشت. در کشور هلند بیش از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی فعالیت دارند و امکان تحصیل برای رشته های متنوع در کلیه مقاطع تحصیلی در برترین دانشگاه های این کشور برای دانشجویان وجود دارد. مدراک دانشگاه های هلند بدون استثنا در تمامی‌ جهان معتبرند. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.
همانطور که در مقاله های “ بورسیه های تحصیلی” به بررسی روش های مهاجرت پرداختیم و در مورد “اخذ بورسیه تحصیلی” که یکی از روش های اخذ تابعیت و اقامت و همچنین مهاجرت به اروپا می باشد توضیحات کاملی ارایه دادیم و همانطور که قول داده بودیم به بررسی روش ها و قوانین کشورهای مختلف در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف مقاله قرار دهیم یک مقاله مرجع در زمینه اخذ ویزای تحصیلی (بورسیه تحصیلی هلند و انواع بورسیه تحصیلی هلند) را برای شما دوستان عزیز فراهم کرده ایم. پس همچنین یکی از روش های مهاجرت به هلند و اخذ اقامت و تابعیت در هلند ، تحصیل در هلند می باشد.
مکان اخذ بورس تحصیلی هلند با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه برای متقاضیان به سه شکل وجود دارد: با تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان در هلند، دریافت کمک هزینه همراه با تحصیل رایگان. مهلت ثبت نام بسته به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متغیر است و از اول ماه ژانویه تا آخر ماه ژوئن می باشد. سال تحصیلی معمولا از نیمه اول ماه سپتامبر آغاز می شود.
تحصیل در هلند – تحصیل در مقطع کارشناسی هلند 2020
دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در دانشگاه های هلند بایستی حداقل دیپلم با معدل بالای 12 و مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند.
تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال می باشد و متقاضیان باید برای اخذ پذیرش کارشناسی و تحصیل به زبان آلمانی مدرکB1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشند. شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی سالانه حدود 7000 تا 11000 یورو است. دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه کار 10 ساعت در هفته را دارند.
تحصیل در هلند – تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هلند 2020
دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در هلند بایستی حداقل مدرک کارشناسی مرتبط و مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند.تحصیل در هلند – تحصیل در مدارس ابتدایی کشور هلند 2020
کودکان از ۴ یا ۵ سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در کشور هلند شروع می کنند و تا ۱۲ سالگی ادامه می دهند .در این دوره دانش آموزان ، آموزش های دوره مهد کودک ، خواندن و نوشتن زبان هلندی ، ریاضیات ، علوم طبیعی و علوم اجتماعی را فرا می گیرند . مدارس ابتدایی دارای ۸ گروه درسی هستند که کودکان گروه ۸ به منظور تعیین سطح آنها بایستی امتحان بدهند که به این امتحان سیتو توتس Citotoets می گویند که این امتحان توسط موسسه مرکزی تستهای توسعه یافتهCentraal instituut voor toetsontwikkeling تهیه شده است ، البته نظر معلم گروه ۸ در تعیین سطح متوسطه شاگرد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد . آموزش ابتدایی در کشور هلند ۸ سال طول می کشد و هنگام ترک مدرسه ابتدایی کودکان قادر به رفتن به آموزش پیش حرفه ای (VBO)، آموزش مقدماتی متوسطه عمومی (MAVO)، آموزش تکمیلی متوسطه عمومی (HAVO) وآموزش پیش دانشگاهی (VWO) هستند . دوره‌ دبیرستان‌ ۴ یا ۵ سال‌ یا ۶ سال‌ است‌ که‌ از ۱۲ سالگی شروع می شود و آموزشی که‌ در کشور هلند تا ۱۶ سالگی اجباری است.
تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال می باشد و متقاضیان باید برای اخذ پذیرش در کارشناسی ارشد و تحصیل به زبان آلمانی، مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند. شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی ارشد سالانه حدود 11000 تا 15000 یورو است. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند
تحصیل در هلند – تحصیل در مقطع دکترای هلند 2020
دانشجویان متقاضی تحصیل در هلند در مقطع دکتری بایستی حداقل مدرک کارشناسی ارشد مرتبط و مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند.
تحصیل در هلند در مقطع دکترا 4 سال می باشد و متقاضیان باید برای اخذ پذیرش دکترا و تحصیل به زبان آلمانی، مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند. هزینه تحصیل دکترا در هلند با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. در برخی از دانشگاه ها کل هزینه دکترا به عنوان بخشی از پروژه های تحقیقاتی توسط دولت هلند تأمین می شود، و در برخی دیگر بخشی از آن توسط دانشگاه پرداخت می شود.
دانشجویان متقاضی تحصیل دکترای تخصصی در هلند به عنوان کارکنان دانشگاهی در کارهای تحقیقاتی شرکت داشته و حقوق دریافت می کنند و از پرداخت شهریه معاف هستند.
دانشجویان در مقطع دکتری اجازه کار 30 ساعت در هفته را دارند. کشور هلند برای دانشجویانی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند و دارای بورسیه تحصیلی می باشند، حقوق ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را در نظر می گیرد.

 

تحصیل در هلند – تحصیل گروه پزشکی در هلند 2020

تحصیل در گروه پزشکی در هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی متفاوت می باشد و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی تا اتمام دوره غیر ممکن می باشد . مراحل تحصیل پزشکی در هلند به شرح زیر می باشد :
کارشناسی پزشکی در پزشکی هلند (۳ سال) : در این مقطع می توانید به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلند تحصیل کنید البته دقت کنید فقط دو دانشگاه از دانشگاه های معتبر هلند دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود که این دو دانشگاه شامل دانشگاه خرونینگنن و دانشگاه ماستریخت می باشد . برای تحصیل در هلند در این مقطع مدرک دیپلم خود را با معدل بالا ادائه دهید .
کارشناسی ارشد در پزشکی هلند (۳ سال ) : رشته فن آوری پزشکی در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود اما برای شخصی که تمایل به تحصیل در هلند در مقطع پزشکی به عنوان دکتر را دارد فقط زبان هلندی در دانشگاه تدریس می شود .
آموزش (یک سال) : این دوره فقط برای کار در بیمارستان های هلند می باشد و باید برای ارتباط با بیماران به زبان هلندی تسلط کافی داشته باشند .
تحصیل دندانپزشکی در هلند به طور عمده دارای ماهیت عملی زیادی می باشد، چرخه یادگیری خاص دندانپزشکی در هلند در اطراف محور مشکلات بیماری می گردد. این رویکرد عملی به آموزش دانش آموزان در هلند برای اخذ بهترین آمادگی برای حرفه دندانپزشکی می پردازد.
دوره تحصیل داروسازی در هلند به دو بخش تقسیم می گردد . دوره اول این تحصیل شامل علوم پایه و علوم دارویی می باشد که در طی این دوره مهارت های عملی آموزش داده می شود بعد از ۴ سال اول دانشجویان می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد دوره ۲ ساله را بگذرانند البته دانشجویان می توانند بعد از ۴ سال دوره آموزش را متوقف کنند و به پژوهش بپردازند. در نهایت حداکثر دوره تحصیل داروسازی در هلند ۶ سال می باشد. کارشناسی ارشد این دوره به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می گردد. این دوره شامل دوره اصلی (EC 20)، دوره تخصصی (EC14) و پروژه تحقیقاتی (Ec 56) می شوند.

 

دانشگاه های ارائه دهنده دروس پزشکی و دندانپزشکی در کشور هلند :

 • University of Groningen
 • Maastricht University
 • Radboud University
 • University of Amsterdam

هزینه دوره های پزشکی و دندانپزشکی در مقطع لیسانس حدود 30000 یورو در سال برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپاست و امکان نقل و انتقال دانشجویان در هلند با سایر کشورها به دلیل متفاوت بودن نظام آموزش پزشکی و دندانپزشکی در این کشور امکان پذیر است . یکی از شرایط پذیرش افراد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند برای ثبت نام دوره های کارشناسی پزشکی و دندانپزشکی داشتن آیلتس 6.5 آکادمیک است .

 

تحصیل در هلند – مزایای تحصیل در هلند 2020

تحصیل به زبان انگلیسی در معتبرترین دانشگاه های هلند
تحصیل در هلند بدون محدودیت سنی برای متقاضیان و فاصله تحصیل از آخرین مدرک تحصیلی
وجود دانشگاه ها در تمامی رشته های تحصیلی دارای رتبه مناسب در سطح بین المللی
وجود اقتصاد و فرهنگ اجتماعی بالا مردمان هلند
امکان تبدیل ویزای تحصیلی هلند بلافاصله بعد از اتمام تحصیل به ویزای کاری بدون فوت وقت در کشور هلند
امکان اخذ اقامت بعد از ۵ سال کار در هلند
اجازه بردن همراه در هنگام تحصیل در هلند
برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور هلند، داشتن شرایط زیر مورد نیاز است:

 

 • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‏ های ممتاز جهانی جهت تحصیل در هلند
 • مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5
 • نوشتن انگیزه نامه به دانشگاه برای موضوع رساله مورد نظر و یافتن استاد راهنما
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب وغیره …

جهت اخذ ویزای دانشجویی هلند به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت:

 • پاسپورت معتبر از متقاضی
 • فرم پذیرش دانشگاهی تکمیل شده توسط متقاضی
 • نامه­ رسمی از یک دانشگاه در هلند
 • گزارش حساب بانکی و گردش حساب آن
 • تأییدیه­ بیمه درمانی
 • تأییدیه ­ پرداخت هزینه­‌های اقامت در هلند

فرآیند اخذ ویزای دانشجویی هلند برای شهروندان غیر اروپایی :

در ابتدا دانشجو باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV را ارائه دهد. معمولاً دانشگاه میزبان هلندی این کار را انجام می دهد. دانشجو بایستی مدارک اولیه که نشان دهد برای یک دوره تحصیلی ثبت نام کرده است را ارائه دهد و شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه (500 یورو) و هزینه صدور اقامت (500 یورو) و هزینه زندگی خود به مدت 3 ماه را به حساب دانشگاه هلندی واریز نماید.
متقاضیان پس از ورود به هلند در همان 3 روز اول بایستی به پلیس محلی سازمان اتباع خارجی مراجعه داشته و با ارائه مدارکی مشخص کنند که توانایی زندگی و تحصیل در هلند را در طول دوره اقامت تحصیلی خود خواهند داشت و سپس اجازه اقامت یک ساله بگیرند که پس از پایان هر سال نیز بایستی تمدید شود.

تحصیل در هلند – مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند 2020

زبان تحصیل در کشور هلند در برخی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی می باشد و برای رزرو وقت سفارت هلند جهت درخواست ویزای تحصیلی کشور هلند باید مدرک زبان خود ارائه دهند . مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند به شرح زیر می باشد :
ارائه انگیزه نامه جهت تحصیل در زمینه رشته انتخابی خود جهت گرفتن ویزای تحصیلی هلند
سوابق و مدارک تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی هلند
تاییدیه­ پرداخت هزینه­‌ های اقامت در هلند
دو قطعه عکس
تاییدیه­ بیمه درمانی برای گرفتن ویزای تحصیل در هلند
فرم پذیرش تکمیل شده
شناسنامه
نامه­ رسمی پذیرش از دانشگاه های هلند
اثبات تمکن مالی برای کل دوره تحصیل برای اخذ ویزای تحصیل در هلند
گذرنامه معتبر

هزینه تحصیل در هلند

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور هلند در مقطع فوق لیسانس هر سال حدود 11000 تا 15000 یورو است . دانشجویان با ویزای تحصیلی خود اجازه کار 20 ساعت در هفته را خواهند داشت که حقوق دریافتی آنها در هفته 200 یورو است . تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور هلند 4 سال است که دانشجویان در این مقطع تحصیلی می توانند با بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی را در هلند سپری کرده و یا اینکه شهریه دانشگاه را بپردازند . دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می گردند ، در ماه مبلغ حقوقی در حدود 2000 دلار دریافت خواهند کرد . با توجه به بورسیه خوبی که از طرف دولت هلند ارائه می گردد رقابت برای گرفتن پذیرش با بورسیه تحصیلی از دانشگاه های در هلند بالاست.

شرایط عمومی کار در هلند

هلند کشوری کوچک در شمال غربی اروپا است که پایتخت آن آمستردام است. جمعیت این کشور ۱۶ میلیون نفر است که بیشتر آنها مسیحی و پروتستان هستند. حدود یک میلیون نفر مسلمان نیز در هلند زندگی می کنند. کشور هلند بخش اصلی پادشاهی هلند است که این پادشاهی جزایری را در آمریکای مرکزی شامل می‌شود. هلند ازغرب با بریتانیا از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک همجوار است. بندر روتردام که دومین شهر هلند است، بزرگترین بندر اروپا از حیث مساحت و تعداد اسکله‌های موجود درآن است. واحد پول هلند فلورن یا گیلدر هلندی است. هلند در تجارت گل و پرورش آن در جهان مقام اول را داراست. کشاورزی و دامداری از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود. این کشور در بانکداری و تجارت جهانی سهم بزرگی را داراست. شرکت نفتی و گازی “شل” شرکت هلندیی- بریتانیایی است که بیش از نیمی از سهام آن متعلق به هلند می باشد. این کشور دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخشی از آن صادر می‌شود. هلند در کشتی سازی و صنایع شیمیایی بسیار موفق بوده است. همچنین شرکت‌های بزرگ هلندی مانند فیلیپس که در زمینه صنایع الکترونیک و آکزو نوبل که در زمینه صنایع شیمیایی فعال می باشند، شهرتی جهانی دارند. زبان رسمی هلند، هلندی است، که شاخه ای از زبانهای ژرمنی است. هلند دارای اقتصاد نسبتاً پایداراست که مورد حمایت سرمایه گذاری خارجی است و شامل جمعیت متنوع و تحصیلکرده می‌شود که حدود ۲۱ درصد این جمعیت اقلیت های قومی و یا افراد خارجی هستند. هلند با داشتن5.6 دهم درصد نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا رتبه پنجم را داراست.افرادی که در منطقه اقتصادی اروپا که شامل اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ می‌شود، همچنین شهروندان کشور سوئیس، می توانند بدون نیاز به اجازه کار یا اقامت در هلند کار کنند. شهروندان کشور کرواسی برای سال اول نیاز به مجوز کار ندارند. در هر صورت برای افراد دیگر کشورها می‌بایست هم اجازه اقامت و هم اجازه کار گرفته شود که معمولا با هم صادر میشود. دانش آموزان و دانشجویان و کارگران فصلی و انتقال درون شرکتی تنها به مجوزکار نیازدارند. کارگران بسیارماهر و همچنین کسانی که بلوکارت اروپا را دارند فقط نیاز به اجازه اقامت دارند. افرادی که اجازه کار دریافت می‌کنند، قبل از شروع به کار می بایست شماره امنیت اجتماعی دریافت کنند. این شماره را فرد مهاجر از شهرداری اخذ می نماید. زبان ادارات درهلند انگلیسی است. برای کار در شرکت های بزرگ هلندی دانستن زبان انگلیسی کفایت می کند، هرچند دانستن زبان هلندی امتیاز محسوب می شود. برای کار در شرکت های کوچک تر که در آن جلسات کنفرانس برگزار می شود، دانستن زبان هلندی ضروری به نظر می رسد. زبان فرانسوی آلمانی و اسکاندیناوی بعد از زبان انگلیسی در اولویت است

نرخ بیکاری در هلند

بدیهی ست برای افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق ویزای کار را دارند،بررسی وضعیت کار در هلند و نرخ بیکاری از اهمیت بالائی برخوردار است. از سال 2014 نرخ بیکاری در هلند رو به کاهش است و طبق آخرین آمار در ماه آگوست 2018 نرخ بیکاری در این کشور به 7/3 درصد رسیده است.

ویزای کاری هلند

برای مهاجرت به هلند از طریق کار شما نیاز به اخذ ویزای کار دارید. این مطلب در مورد شهروندان عضو اتحادیه اروپا و کشور سوئیس استثنا است و این افراد نیاز به ویزای کار نخواهند داشت. شهروندان کرواسی نیز تنها برای یکسال اول باید مجوز کار دریافت نمایند .

ویزاها در کشور هلند از حیث مدت ویزا به دونوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود که در ادامه به این نوع ویزاها می پردازیم.

ویزای کوتاه مدت کشور هلند

ویزاهای کوتاه مدت (نوع A) ویزائی ست که برای ترانزیت در نظر گرفته شده است. با استفاده از این ویزا شما تنها می توانید در بخش بین المللی فرودگاه هلند وارد شوید. این ویزا عموما زمانی صادر می شود که شما قصد مسافرت به کشوری را دارید که ناچارا باید در فرودگاه هلند به هر دلیلی توقف داشته باشید. اگر شما قصد دارید که حتی یک روز از فرودگاه خارج شوید، می بایست ویزای نوع C که مخصوص اقامت های کوتاه مدت است را اخذ نمائید.

• ویزای نوع C

ویزای نوع C ویزائی ست که به شما اجازه می دهد که از شش ماه ،سه ماه را در کشورهای عضو شنگن بمانید. در صورتی که کارفرما برای شما مجوز کار اخذ نماید، دیگر نیاز به اخذ ویزای اقامت نیست. برای اخذ مجوز اقامت و مجوز کار بعد از سه ماه باید خاک هلند را ترک کرده و از کشور خود درخواست دهید.
ویزای نوع بازگشت
برای افرادی که به طور موقت قصد خروج از خاک هلند را دارند و در فاصله بین ترک هلند و بازگشت به این کشور مدت ویزای آنها منقضی می شود و یا برای افرادی که سند اقامت آنها مفقود شده و یا درخواست تغییر هدف ویزای آنها در حال بررسی ست. می توانند برای بازگشت به هلند از ویزای بازگشت استفاده نمایند که بسته به شرایط از سه ماه تا یکسال صادر می شود.

GVV           

این مجوز برگرفته از واژه هلندی بنام Machtiging voorlopig verblijf که برای افرادی که قصد اقامت بالای 90 روز در هلند را دارند، صادر که مجوز اقامت محسوب می شود. این مجوز برای تجار و همچنین برای کسانیکه می خواهند برای دیدن خانواده خود به هلند بیایند و برای کسانی که قصد کارکردن طولانی مدت در هلند را ندارند و یا ملزم به اخذ مجوز کار در هلند نیستند صادر می شود.

GVVA

برای افرادی که قصد کار در هلند را دارند، اداره مهاجرت کشور هلند IND ، اجازه کار و اقامت را به صورت واحد صادر می کند. این مجوز تحت عنوان GVVA شناخته می شود که برای اقامتهای کاری بیش از سه ماه است. کارفرما می بایست از IND درخواست مجوز نماید که معمولا برای مدت یک تا سه سال صادر می شود.کارگران فصلی، دانشجویان و کارکنان یک شرکت بین المللی که به هلند فرستاده می شوند نیز نیاز به اخذ اجازه اقامت ندارند و مجوز کار به طور مجزا برای آنها صادر می شود.
بررسی ویزای همراه در هلند
خانواده فردی که اقامت کاری هلند را دریافت نموده در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانند از طریق ویزای MVV به وی ملحق شوند:
می بایست در یک مکان مشترک که در شهرداری ثبت نموده اید زندگی کنید.
ازدواج می بایست در پایگاه داده اطلاعات شخصی کشور هلند ثبت شود.
شخصی که مجوز اقامت را دارد باید ثابت نماید که توانائی پداخت هزینه های مربوط به خانواده را دارد. در حال حاضر در آمد حداقل1647 یورو کافی ست.
فرزندان زیر 18 سال
همسر فرد که دارای حد اقل 21 سال سن باشد.
ازدواج مدنی باید ثبت شده باشد در غیر اینصورت می بایست ثابت نمایندکه در رابطه طولانی مدت هستند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار هلند
جهت اخذ ویزای کار در هلند و یافتن بهترین شغل در هلند، مدرک لیسانس شانس فرد را برای استخدام افزایش می دهد. البته با مدرک پائین تر هم می توان برای یافتن کار درهلند اقدام نمود. برای ارزیابی مدرک تحصیلی فرد می تواند به سایت Nuffic که یک سایت بین المللی بوده و ارزیابی مدارک ایران نیز از طریق این سایت امکان پذیر است، مراجعه نماید.
مدارک مورد نیاز بسته به نوع ویزای کار شما متفاوت است و معمولا در فرم ثبت نام مدارک ذکر میگردد.با این وجود مدارکی که عموما به آن نیازمندید به شرح ذیل می باشد:
پاسپورت و کپی آن که مدت اعتبار آن باید بالای6 ماه باشد.
دو قطعه عکی سه در چهار
گردش مالی جهت اثبات تمکن مالی
فرم کامل شده درخواست ویزا
قرارداد کار
گواهی بیمه

نحوه کاریابی در هلند

برای یافتن کار در هلند و بهترین شغل در هلند شما می توانید از طریق موسسات کاریابی اقدام کنید. در هلند موسسات زیادی وجود دارد که به طور تخصصی اقدام به کاریابی هلند می نمایند. به طور مثال کاریابی در شرکت های انگلیسی زبان و یا هلندی و یا دوزبانه توسط موسسات خاصی صورت میگیرد، یا هر موسسه ممکن است از نظر موضوع کاری اقدام به یافتن کار در هلند برای متقاضیان نمایند. علاوه بر این برخی از شرکت های بزرگ در سیستم اداری خود این امکان را فراهم نموده اند که به طور مستقیم با قسمت تامین نیروی انسانی آنها در ارتباط بوده و درخواست کار خود را ارائه نمایند.

میزان حقوق در حقوق

شرایط دستمزدها در هلند برای افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق کار را دارند بسیار مهم است. با بررسی 410پرونده حقوق شخصی آمستردام و نظر سنجی متوسط حقوق و دستمزد نا خالص 59،100 یورو در سال و میانگین حقوق خالص 39،683 یورو و رایج ترین حقوق نا خالص 33،890 یورو در سال است. رایج ترین مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد است و شایع ترین سابقه کار 4-8 سال است. جدول زیر مربوط به میزان حقوق برخی مشاغل در آمستردام می باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز هلند 2020

برای یافتن کار در هلند ابتدا می بایست نیازهای شغلی این کشور را مورد بررسی قرارداد و با توجه به آن و با در نظر گرفتن مهارت های فردی نسبت به درخواست کار اقدام نمود.
بهترین شغل در هلند و شغل های پردرآمد در هلند، رشته های مربوط به IT، مهندسان ، افرادی با مهارت های فنی، افراد متخصص در امور مالی و نیز افراد با تجربه کار در فروش،مارکتینگ و خدمات مشتری، متخصصان و فارغ التحصیلان در مراقبت های بهداشتی، مالیاتی، مدیران موقت و آموزش و پرورش می باشد. کار در بخش آی تی یکی از شغل های پر درآمد در هلند است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت از طریق کار در هلند
برای دریافت اقامت هلند از طریق کار، پس از دریافت ویزای کاری هلند و اقامت در این کشور و پرداخت مالیات به مدت 5 سال می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم هلند اقدام نمایند. پس از گذشت 5 سال دیگر می توانند در خواست تابعیت نمایند. اخذ تابعیت منوط به اثبات ادغام در جامعه هلندی ست بدین معنا که شخص باید تسلط کافی به زبان هلندی داشته و بتواند به این زبان صحبت کند، بنویسد، بخواند و با فرهنگ و تاریخ هلند انس گرفته باشد.

Photos

فهرست