کشور ایسلند

معرفی کشور ایسلند

فهرست مطالب

 

معرفی کشور ایسلند

ایسلند (به ایسلندی: Ísland) با نام رسمی جمهوری ایسلند (به ایسلندی: Lýðveldið Ísland) شمالی‌ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیت این کشور ۳۵۰۷۱۰ (مارس ۲۰۱۸) نفر است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. ۹۳٫۳۶ درصد مردم آن را ایسلندی‌ها تشکیل می‌دهند که از تبار ژرمن هستند و مابقی عمدتاً از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود ۸۸ درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند.
کشور ایسلند در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۱۸ از دانمارک مستقل شده‌است.
ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دههٔ ۱۹۹۰ تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود و حتی از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبهٔ اول را در میان کشورهای جهان به‌دست‌آورد. ایسلند دارای بازاری آزاد است و میزان مالیات در این کشور نسبت به دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبتاً پایین است.
در سال ۲۰۰۸ نظام بانکداری کشور با دشواری عظیمی روبه‌رو شد و این امر به ناآرامی سیاسی انجامید و آثار این بحران هنوز به‌طور کامل رفع نشده‌است. با این وجود بنا به اعلام سازمان ملل، ایسلند در سال ۲۰۱۱ چهاردهمین کشور توسعه‌یافته در جهان بود.
ایسلند با مساحت ۱۰۳٬۰۷۰ کیلومتر مربع کمی بزرگتر از کرهٔ جنوبی است و کناره‌های حاشیه‌ای جزیره در جنوب غرب جزیره ایسلند، دوسوم جمعیت این کشور را در خود جای داده‌است. زمین این کشور از نظر آتشفشانی و زمین‌شناختی فعال است و در آن آبفشان‌های بسیار یافت می‌شود و انرژی زمین‌گرمایی نیز در بسیاری از نقاط آن در دسترس است.
منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته‌است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند.
اسکان دائمی انسان در ایسلند از سال ۸۷۴ آغاز شد یعنی زمانی که اینگولفور آرنارسون، یک رئیس قبیله از نروژ با افراد خود به این جزیره آمده و به‌طور دائمی در آن مستقر شد. پیش از او افراد دیگری به‌طور فصلی و موقت به جزیره ایسلند می‌آمدند.
ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ جزئی از پادشاهی نروژ و پس از آن بخشی از پادشاهی دانمارک بود و در سال ۱۹۱۸ به استقلال رسید. هم‌اینک ایسلند کم‌جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو است و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد. سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور روادید ایسلند را انجام می‌دهد. کشور ایسلند عضو اتحاد شنگن می‌باشد.
تاریخ
نخستین کسانی که در ایسلند سکنی گزیدند گروهی از کشیش‌های ایرلندی بودند که در سده‌های هفتم و هشتم میلادی به این جزیره آمدند. این کشیش‌ها اما در سده نهم به‌دست وایکینگ‌ها از ایسلند رانده شدند. وایکینگ‌های نورس (نروژی) در دهه ۸۶۹ میلادی ایسلند را کشف کردند. بر پایه روایات قدیمی، نخستین وایکینگی که ایسلند را کشف کرد مردی بود به نام «نادودور» که در راه رسیدن به جزایر فارو راه خود را گم کرده و پس از مدت زیادی سفر دریایی به ایسلند رسید. نخستین تلاش وایکینگ‌ها برای سکونت دائمی در ایسلند توسط شخصی به نام «فلوکی ویلگروآسون» صورت گرفت. او در شمال غرب جزیره به خشکی آمد اما زمستان سخت آن سال حیوانات اهلی همراه او را کشت و او به نروژ بازگشت. «فلوکی ویلگروآسون» کسی بود که نام ایسلند، به معنای «سرزمین یخ» را به این جزیره داد.
مهاجران بعدی با هدف سکونت دائمی از حدود سال ۸۷۱ از نروژ و کوچ‌نشین‌های وایکینگ در جزایر بریتانیا به سوی ایسلند آمدند و فردی نروژی به نام «اینگولفور آرنارسون» آن‌ها را رهبری می‌کرد. آرنارسون با خانواده و برده‌ها و حیوانات خود در ریکیاویک مستقر شد.
در سال ۹۳۰ میلادی جمعیت ایسلند به حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر رسید. در این سال نخستین جرگه ریش‌سفیدان این کشور تحت عنوان آلدینگ در محلی به نام دینگوتلیر تشکیل شد و از آن زمان تاکنون پارلمان ایسلند آلدینگ نام دارد.
ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ جزئی از پادشاهی نروژ و پس از آن بخشی از پادشاهی دانمارک بود. ملی‌گرایی ایسلندی در قرن نوزدهم رشد کرد، و در ۱۹۱۸ این کشور از دانمارک مستقل شد. با این حال، دو کشور به واسطهٔ پادشاهی مشترکشان به هم پیوسته بودند. در جنگ جهانی دوم پیوند دانمارک گسسته شد و در ۱۹۴۴ جمهوری اعلام شد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰، اختلاف دربارهٔ حق ماهیگیری در آب‌های ساحلی ایسلند منجر به درگیری با نیروی دریایی بریتانیا گشت. این درگیری‌ها که به جنگ‌های روغن‌ماهی معروف شد سه جنگ را در بر می‌گرفت:
جنگ اول ۱۹۵۸
جنگ دوم ۱۹۷۳–۱۹۷۲
جنگ سوم ۱۹۷۶–۱۹۷۵

کشور ایسلند از نظر جغرافیایی

کشور ایسلند با مساحت ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع هیجدهمین جزیرهٔ بزرگ جهان و دومین جزیرهٔ بزرگ اروپا، پس از بریتانیای کبیر است. این کشور شامل یک جزیرهٔ بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته‌اند. فاصله ایسلند به قاره اروپا نزدیک‌تر است تا به آمریکای شمالی و به همین خاطر عموماً از نظر تاریخی، سیاسی، و فرهنگی به عنوان جزیره‌ای اروپایی در نظر گرفته شده‌است. فاصلهٔ ایسلند تا نروژ ۹۷۰ کیلومتر، تا اسکاتلند ۷۹۸ کیلومتر و تا گرینلند ۲۸۷ کیلومتر می‌باشد. ایسلند منطقه‌ای آتشفشانی است، که چشمه‌های آب گرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را دربر گرفته‌است. ایسلند ۴٬۹۷۰ کیلومتر ساحل دارد که شامل شمار زیادی آبدره است و بیشتر سکونتگاه‌های ایسلند نیز در همین آب‌دره‌ها تشکیل شده‌اند.
ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد. جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود. بیش از نیمی از پهناوری جزیرهٔ اصلی ایسلند، فلاتی است که ۴۰۰ متر از سطح دریا بلندی دارد و فاقد پوشش گیاهی چشمگیر است. دوازده درصد پهنهٔ ایسلند پوشیده از یخکوه است، که انباشته‌ای از بارش‌های زمستانی برف در ایسلند هستند. یک دهم رویهٔ ایسلند پوشیده از بقایای فوران‌های آتشفشانی است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده‌اند. ۲۵ آتشفشان فعال در ایسلند وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: اورائِفا یوکُل (Oraefa Jokull) با بلندی ۲۱۱۹ متر، هِلکا (Helka) با ۱۵۲۰ بلندی متر، و سنائِفِلس یوکُل (Snaefells Jokull) با بلندی ۱۱۴۶ متر. در حدود ۳۰۰ چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع بالقوهٔ زمین‌گرمایی به‌شمار می‌آیند و از آن‌ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می‌شود.
ایسلند دارای نزدیک به ۱۸۰۰ دریاچه است که دریاچهٔ پینگوالاواتن (Pingvallavaten) با پهناوری ۸۴ کیلومتر مربع و ژرفای ۱۱۴ متر بزرگترین آن‌هاست. هم‌چنین بیش از ۲۵۰ رودخانه در سطح جزیره جریان دارد که طولانی‌ترین آن‌ها رودخانهٔ پیورسا (Pjorsa) با ۲۳۷ کیلومتر طول است.

سیاست کشور ایسلند

حکومت ایسلند جمهوری پارلمانی ِ با پارلمان تک‌مجلسی است، که نمایندگان آن با رأی مردم برای یک دورهٔ چهارساله انتخاب می‌شوند. این مجلس که به زبان ایسلندی آلثینگی نامیده می‌شود، نخستین بار در سال ۱۸۴۵ میلادی به عنوان یک نهاد مشورتی به پادشاه دانمارک گشایش یافت. پیش از آن بین سال‌های ۹۳۰ تا ۱۷۹۹ میلادی یک مجمع ملی در ایسلند فعالیت می‌کرد و تأسیس السینگ را معمولاً بازگشایی آن مجمع تعبیر می‌کنند. به همین دلیل برخی ایسلند را صاحب «قدیمی‌ترین دمکراسی پارلمانی» دنیا دانسته‌اند.
رئیس کشور ایسلند رئیس‌جمهور است که با رأی مردم برای یک دوره چهارساله انتخاب می‌شود و محدودیتی برای دوره‌های ریاست‌جمهوری او وجود ندارد. البته رئیس‌جمهور بیشتر نقش تشریفاتی دارد و از اختیارات چندانی برخوردار نیست. با این حال قادر است مصوبات مجلس را وتو کرده و آن‌ها را به همه‌پرسی بگذارد. همچنین اگر رهبران احزاب پیروز در انتخابات مجلس نتوانند در یک بازهٔ زمانی مشخص نخست‌وزیر و دیگر اعضای کابینه را تعیین کنند، رئیس‌جمهور خودش کابینه را معرفی می‌کند که این اتفاق از زمان تأسیس جمهوری ایسلند در سال ۱۹۴۴ روی نداده‌است. حکومت ایسلند همیشه ائتلافی بوده و در طول دوران جمهوری در این کشور هیچگاه حزبی نتوانسته بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و همواره دو یا چند حزب دولتی ائتلافی را تشکیل داده‌اند.
ایسلند نخستین کشوری است که یک حزب کاملاً تشکیل یافته از زنان در آن تأسیس شده‌است. این حزب «ائتلاف زنان» نام داشت که در سال ۱۹۸۳ با هدف پیشبرد نیازهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان پایه‌گذاری شد و هرچند در سال ۱۹۹۹ به فعالیت خود پایان دارد و در ائتلاف سوسیال دمکراتیک ادغام شد اما تأثیر بادوامی بر سپهر سیاسی ایسلند گذارد و باعث افزایش حضور زنان در مجلس این کشور شد. ایسلند همچنین نخستین کشوری است که در سال ۱۹۸۰ یک زن در انتخابات مردمی به عنوان رئیس‌جمهور آن انتخاب شد. ویگدیس فینبوگادوتیر که در این سال رئیس‌جمهور ایسلند شد تا سال ۱۹۹۶ در این مقام باقی ماند.
ایسلند عضو سازمان ملل متحد و ناتو است و دارای روابط دیپلماتیک با تقریباً تمامی کشورهای دنیاست اما به‌طور خاص با کشورهای نوردیک (فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک)، آلمان، ایالات متحده، کانادا و اعضای دیگر ناتو روابط نزدیک دارد. ایسلند عضو اتحادیه اروپا نیست اما در سال ۲۰۰۹ درخواست عضویت در این اتحادیه را ارائه کرد. اما در سال ۲۰۱۳ دو حزب حاکم کشور (حزب مرکزگرای ترقی‌خواه و حزب راست‌گرای استقلال) اعلام کردند که با برگزاری یک همه‌پرسی نظر مردم کشور در مورد عضویت در اتحادیه اروپا را جویا خواهند شد. در ماه مارس ۲۰۱۵ دولت ایسلند بدون ارائه هیچ دلیلی اعلام کرد که دیگر تمایلی برای عضویت در اتحادیه اروپا ندارد.
ایسلند ارتش دائمی ندارد. تا سال ۲۰۰۶ نیروی هوایی آمریکا پایگاهی در این کشور داشت و چهار تا شش هواپیمای رهگیر را در آن مستقر کرده بود. پس از تعطیلی این پایگاه جنگنده‌های ناتو به صورت دوره‌ای مأموریت‌های گشت و مراقبت را در حریم هوایی این کشور انجام می‌دهند. ایسلند در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ مشارکت داشت و یک واحد خنثی‌سازی بمب از گارد ساحلی خود را به عراق اعزام کرد. این کشور در جنگ افغانستان (۲۰۰۱–۲۰۱۴) و بمباران سال ۱۹۹۹ یوگسلاوی نیز مشارکت داشت.
ایسلندی‌ها در سال ۱۹۸۶ میزبان نشست تاریخی ریگان و گورباچف بودند که اهمیت زیادی در پایان دادن به جنگ سرد داشت. بیشتر اختلافات بین‌المللی ایسلند در تاریخ این کشور به مسئله حق ماهیگیری مربوط بوده‌است.

بررسی اقتصادی کشور ایسلند


اقتصاد ایسلند برپایهٔ ماهیگیری و صنایع شیلات، کشاورزی، گردشگری و منابع انرژی تجدیدپذیر برق‌آبی و زمین‌گرمایی استوار است. سیب‌زمینی، مهمترین فراوردهٔ کشاورزی ایسلند است. تولید ناخالص داخلی ایسلند، در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۱۱٫۸۹ میلیارد دلار می‌باشد که در مقایسه با سال گذشته ۱٫۸ درصد رشد داشته‌است. صادرات ایسلند، بیشتر شامل ماهی، فلز آلومینیم، فراورده‌های حیوانی و کانی سیلیس است که بیشتر این فراورده‌ها را به کشورهای هلند، بریتانیا، اسپانیا، ایالات متحده و آلمان صادر می‌کند. نیز از کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین، دانمارک، سوئد، ژاپن و هلند، ماشین‌آلات، فراورده‌های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک وارد می‌کند.
ایسلند بالاترین تولید سرانه برق را در بین تمامی کشورهای دنیا دارد و نزدیک به ۱۰۰ درصد برق و ۸۵ درصد کل انرژی مصرفی خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر به دست می‌آورد. تقریباً تمام برق کشور در نیروگاه‌های برق‌آبی و زمین‌گرمایی تولید می‌شوند، و ایسلند تنها کشور دنیا در این زمینه است. این کشور مقداری فراورده‌های نفتی را نیز برای حمل و نقل و ناوگان ماهیگیری خود وارد می‌کند. ایسلند یکی از معدود کشورهای دنیاست که توانایی تولید هیدروژن کافی به قیمت قابل قبول را دارد و در آن ایستگاه‌های فروش انرژی هیدروژن برای خودروهایی که از سوخت هیدروژن استفاده می‌کنند، ساخته شده‌است. از سال ۲۰۱۲ گفتگوهایی بین این کشور و بریتانیا برای برقراری یک خط انتقال برق به منظور صادرات برق این کشور انجام شده‌است.

مردم کشور ایسلند


بر اساس آمار ۲۰۱۲ کشور ایسلند ۳۱۳٬۳۷۶ نفر جمعیت داشته که میانگین سنی ایشان ۳۴٬۵ سال بوده‌است. امید به زندگی برای زنان در این کشور ۸۲٫۶۲ سال و برای مردان ۷۸٫۳۳ سال بوده‌است. هم‌اکنون جمعیت این کشور ۳۵۰۷۱۰ (مارس ۲۰۱۸) نفر است.
ایسلندی‌ها طبق قانون اساسی ایسلند از آزادی دینی برخوردارند گرچه کلیسای ایسلند، که لوتری است، کلیسای رسمی است.
ایسلند کشوری بسیار سکولار است: همچون دیگر کشورهای نوردیک میزان فعالیت مذهبی مردم نسبتاً پایین است.

دین در ایسلند

دین درصد
کلیسای پروتستان ایسلند

۷۶٫۸۱%
پروتستانهای دیگر

۵٫۶۹%
کاتولیک

۳٫۲۷%
شاخه‌های دیگر مسیحیت

۲٫۲۸%
غیرمسیحی

۰٫۹%
نامشخص

۶٫۱%
بی‌دین

۴٫۹۴%

فرهنگ کشور ایسلند


فرهنگ ایسلند از مهاجران وایکینگ سده نهم این ناحیه سرچشمه می‌گیرد. ایسلندی‌ها به میراث نیاکان وایکینگ خود افتخار می‌کنند و شجره‌نامه بسیاری از آنان به نخستین مهاجران بازمی‌گردد. زبان ایسلندی به زبان وایکینگ‌ها یعنی زبان نورس قدیم نزدیک است و از این‌رو ایسلندی‌ها به راحتی می‌توانند ساگاها – تاریخ و فولکلور مهاجران اولیه ایسلند- که به قرون وسطی تعلق دارند را بخوانند.
دورافتادگی و سده‌ها انزوا باعث شده تا فرهنگ نوردیک این کشور به‌نسبت دست‌نخورده بماند و زبان ایسلندی نیز (به‌جز زبان فاروئی) از دیگر زبان‌های اسکاندیناوی به زبان نورس قدیم نزدیک‌تر باقی مانده‌است.
ایسلندی‌ها هم‌چنین نسبت به دیگر کشورهای اسکاندیناوی و اروپا اهمیت بیشتری برای استقلال و خودکفایی قائلند؛ در یک نظرسنجی که از سوی کمیسیون اروپایی انجام شد، ۸۵ درصد از ایسلندی‌ها استقلال را «بسیار مهم» توصیف کردند در حالی‌که این درصد برای نروژی‌ها ۴۷ درصد، برای دانمارکی‌ها ۴۹ درصد و میانگین آن در میان کشورهای اتحادیه اروپا ۵۳ درصد بود. ایسلندی‌ها هم‌چنین از تعهد کاری قوی برخوردارند و ساعات کاری روزانه آن‌ها از طولانی‌ترین ساعات کاری در میان کشورهای صنعتی است.
برابری‌خواهی در ایسلند از اهمیت بالایی برخوردار است و اختلاف درآمد در میان مردم آن از پایین‌ترین‌ها در جهان است. برابری میان زنان و مردان نیز در این کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و ایسلند در میان سه کشور برتر در این زمینه است.
بر اساس آمار سال ۲۰۱۳ شاخص صلح جهانی ایسلند با توجه به نداشتن ارتش، آمار ناچیز جرم و جنایت و ثبات قابل توجه سیاسی-اقتصادی مسالمت‌آمیزترین فضا را در بین تمامی کشورهای دنیا داشته‌است. ایسلند یکی از کشورهاییست که کمترین آمار جرم و جنایت را دارد به‌طوری‌که حتی نیروهای پلیس معمولاً غیر مسلح هستند. در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در تاریخ این کشور شخصی در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شد

تحصیل در کشور ایسلند

 

تحصیل در کشور ایسلند 

جمهوری ایسلند شمالی‌ ترین کشور اروپا و جزیره‌ ای در شمال اقیانوس اطلس است. پایتخت و بزرگ ‌ترین شهر ایسلند ریکیاویک و جمعیت کشور ایسلند ۳۲۰ هزار نفر است. ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود. در سال‌ های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهی گیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دهه ۱۹۹۰ میلادی تبدیل به یکی از مرفه‌ ترین کشورهای جهان تبدیل شود و حتی از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبه اول را در میان کشورهای جهان به‌دست‌ آورد. ریکیاویک پایتخت کشور ایسلند و بزرگ‌ ترین شهر ایسلند می باشد. همانطور که گفته شد شهر ریکیاویک شمالی‌ ترین پایتخت جهان است و در مدار شمالی قرار گرفته که با مدار قطبی فاصله چندانی ندارد. این شهر در زمستان تنها چهار ساعت در روز نور خورشید دارد و شب‌های تابستانی آن به روشنی روز هستند. بسیاری افراد جهت مهاجرت به ایسلند از طریق تحصیل در ایسلند اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت تحصیلی ایسلند و اخذ پذیرش تحصیلی در کشور ایسلند نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی ایسلند اقدام نمایند.در حالت کلی چندین روش متفاوت برای اخذ تابعیت این کشور وجود دارد که در مقاله تحصیل در ایسلند سعی بر این داریم که شرایط تحصیل کشور ایسلند را برای شما توضیح بدهیم.

 

تحصیل در مدارس ایسلند

اصل نظام تحصیلی در کشور ایسلند این است که همه افراد صرف نظر از وضعیت اقتصادی، جنس، محل سکونت، مذهب، فرهنگ، معلولیت و غیره باید فرصت ادامه تحصیل را داشته باشند. هم اکنون ۱۹۲ موسسه برای آموزش اجباری و ۴۲ مدرسه برای آموزش و پرورش متوسطه و همچنین ۹ موسسه آموزش عالی در کشور ایسلند جهت ادامه تحصیل وجود دارد. هر فردی که تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان به طور کامل تمام کند می تواند جهت تحصیل در دانشگاه های ایسلند اقدام نماید. البته به جز افرادی که در رشته های خاص مثل پزشکی و دندانپزشکی قصد ادامه تحصیل دارند که باید شرایط خاصی را داشته باشند.
اولین قانون آموزش و پرورش در کشور ایسلند از سال ۱۹۰۷ آغاز شد و اولین برنامه درسی در این کشور در سال ۱۹۲۶ منتشر شد البته از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی در این سیستم ایجاد شده است.سیستم تحصیلی در کشور ایسلند به ۴ قسمت تقسیم می شود . سیستم تحصیلی اجباری از سن ۶ تا ۱۶ سال می باشد که این سیستم توسط دولت تامین می شود و مدارس کشور ایسلند بیشتر به صورت دولتی فعالیت می کنند . اکثر کودکان کشور ایسلند در دوران پیش دبستانی حضور دارند و هزینه های آن به دلیل شوراهای محلی به میزان قابل توجهی تامین می شود و لازم به ذکر است که طبق سیستم آموزشی ایسلند هیچ هزینه ای برای تحصیلات اجباری وجود ندارد .مدارس خصوصی زیادی در ایسلند وجود ندارد. تحصیلات دوره متوسطه اجباری نیست ولی هر فردی که تحصیلات اجباری را تکمیل کرده است ، حق تحصیل در یک دبیرستان را دارد . معمولا دانش آموزان در این مقطع ۱۶ – ۲۰ سال سن دارند . به جز مدارس خصوصی ، هیچ هزینه ای برای تحصیلات عالی وجود ندارد .

تحصیل در دانشگاه های ایسلند
دانشگاه های ایسلند دارای نظام خصوصی و دولتی هستند. تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ایسلند رایگان است. دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به ایسلند می توانند در صورت داشتن رزومه تحصیلی مناسب برای دانشگاه های دولتی این کشور درخواست پذیرش ارسال نمایند. افرادی که می خواهند از تحصیلات رایگان در این کشور بهرمند گردند، نیاز است تا به زبان ایسلندی تحصیل کنند. دانشگاه های انگلیسی زبان در ایسلند همانند کشورهایی که نظام آموزشی رایگان دارند خصوصی بوده و نیاز به مدرک زبان آیلتس 6.5 دارد. در اکثر دانشگاه های ایسلند تحصیل به زبان بومی این کشور زبان ایسلندی می باشد، اما در سال های اخیر و با رشد دانشجویان بین المللی در این کشور، تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایسلند رایج تر شده است. تحصیل رایگان در ایسلند سبب شده تا بسیاری از این متقاضیان اتباع کشورهای اروپایی برای تحصیل در کشور ایسلند به این کشور مهاجرت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایسلند به شرح زیر می باشد :

تکمیل فرم درخواست اقامت تحصیلی ایسلند و ارائه آن به سفارت و یا کنسولگری ایسلند
یک قطعه عکس
گذرنامه معتبر
کپی گذرنامه
گواهی عدم سوء پیشینه
ارائه بیمه نامه معتبر که مورد تایید کشور ایسلند باشد.
ارائه مدارک محل سکونت در ایسلند
داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایسلند
ارائه نامه تمکن بانکی در حدود ۱۱۵ هزار کرون ایسلند برای یک فرد و این مبلغ برای خانواده دو نفره ۱۸۴ هزار کرون می باشد.

تحصیل در ایسلند – مقطع لیسانس در ایسلند

تحصیل در ایسلند در مقطع کارشناسی مستلزم گذراندن 180 واحد درسی ( واحد های تحصیلی معتبر در اروپا) است. دوره لیسانس بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد.

مقطع فوق لیسانس در ایسلند

شامل 120 واحد درسی است. دوره ارشد در این کشور 2 سال به طول می انجامد.

مقطع دکتری در ایسلند

در این مقطع 180 واحد تحصیلی باید گذرانده شود ، همچنین در مقطع دکترا ظرف مدت یکسال پس از ورود به دانشگاه، باید پروپوزال ارائه شود. تحصیل در ایسلند در مقطع دکتری 3 الی 5 سال زمان می برد.

هزینه تحصیل در کشور ایسلند

اگر تحصیلات خود را به زبان ایسلندی بگذرانید، تحصیل شما رایگان است و فقط هزینه ای در حدود 100 الی 200 پوند برای ثبت نام باید بپردازید.اما اگر متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستید، هزینه ثبت نام با توجه به دوره ها و موسسه انتخابی شما متفاوت خواهد بود، که این هزینه ها در حدود ۴۵۰۰ الی ۸۰۰۰ پوند است. شایان ذکر است دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایسلند مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد.

هزینه زندگی در ایسلند

با توجه به اقتصاد کشور ایسلند که بر پایه تجارت بین الملل و صادرات و اخذ مالیات است، هزینه زندگی در این کشور به نسبت برخی دیگر از کشورهای اروپایی بالاتر است.هزینه مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل ماهانه، در حدود 1000 دلار است.

 

کار در کشور ایسلند

کار در کشور ایسلند

پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۴، ایسلند توانست اقتصاد خود را تغییر دهد و فرصت های شغلی بیشتری برای مهاجران فراهم آورد. علی رغم بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ که به ویژه در ایسلند شدت یافت، به نظر می رسد که کشورایسلند در مسیر رونق اقتصادی قرار دارد، نرخ تورم در این کشور ۳٫۳٪ است. اقتصاد ایسلند به دنبال مدل اسکاندیناوی است که شامل اقتصاد بازار آزاد است. بخش اصلی آن در صنعت ماهیگیری است که ۴۰ درصد کل درآمد صادرات و بیش از ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود و همچنین حدود ۵ درصد از نیروی کار را استخدام می کند. گردشگری نیز نقش حیاتی دارد، تعداد گردشگران ایسلند در سال ۲۰۱۶ تقریبا ۴٫۵ برابر جمعیتشان بود. آنها سرمایه گذاری خارجی را جذب کرده اند که رشد اقتصادی را افزایش داده است.
مهمترین شرط برای کار در ایسلند، درخواست مجوز کار براساس مدارک حرفه ای است. برای دریافت ویزای کار در ایسلند، شما باید مهارت های تخصصی و قرارداد کاری بلند مدت ارائه دهید. هنگامی که این مجوز تایید شد، می توانید در صورت لزوم درخواست ویزای کار در ایسند کنید.

 

کار در ایسلند و نرخ بیکاری در ایسلند

این نکته حائز اهمیت است که هنگام اقدام برای اخذ ویزای کار در یک کشور باید آگاهی از میزان نرخ بیکاری در آن کشور داشت، به این دلیل که بدانیم آیا آن کشور نیاز به نیروی کار خارجی دارد یا خیر؟ نرخ بیکاری در ایسلند، درماه مارس ۲۰۱۹ بر اساس داده های اداره آمار ایسلند ۳٫۷۴ درصد اعلام شده است.
نرخ بیکاری فصلی در ایسلند در ماه مارس ۲۰۱۹ از ۳/۳ درصد در ماه فوریه به ۲٫۹ درصد کاهش یافت. تعداد بیکاران از ۶۰۰ به ۶،۲۰۰ کاهش یافت. میزان فعالیت در ماه فوریه به میزان ۸۲٫۷ درصد از ۸/۸۰ درصد افزایش یافت و میزان اشتغال به ۷۸/۲ درصد نیز رسید. یک سال پیش نرخ بیکاری به ۲٫۴ درصد کاهش یافت. نرخ بیکاری در ایسلند در سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۹ به طور متوسط ۲٫۴۵ درصد بوده است و در آوریل سال ۲۰۱۱ به بالاترین سطح خود یعنی ۹٫۱۰ درصد رسیده است و در اوت ۱۹۷۲، پایین ترین نرخ ثبت شده است.

 

ویزای کاری ایسلند

 

جهت کار در ایسلند و دریافت ویزای کاری ایسلند می بایست یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در ایسلند دریافت کنید. اکثریت کارفرمایان بزرگ با استفاده از فرم های درخواست آنلاین کارمندان و کارگران خود را استخدام می کنند. با توجه به نرخ پایین بیکاری خوشبختانه شانس یافتن کار در ایسلند بالاست. نکته مهم این است که شرکت های ایسلندی زمانی مجاز به استخدام خارجی ها می باشند که بتوانند ثابت کنند کسی از شهروندان ایسلندی و یا شهروندان اتحادیه اروپا قادر یا مایل به انجام این کار نیست. به این ترتیب دریافت ویزای کار ایسلند مشروط بر داشتن پیشنهاد شغلی یا Job Offer می باشد. به این صورت که اگر یک کارفرما در ایسلند شما را بعنوان نیروی کار قبول کند و قصد استخدام شما را داشته باشد، باید یک قرارداد کاری برای شما ارسال کند و شما از طریق آن و تهیه دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزای کار ایسلند از طریق سفارت اقدام کنید. اجازه اقامت ممکن است برای یک یا دوسال داده شود که این زمان قابل تمدید می باشد.

 

بررسی ویزای همراه

 

یکی از دغدغه های کسانی که تمایل به اخذ ویزای کار در ایسلند یا مهاجرت کاری به ایسلند را دارند، به همراه داشتن اعضای خانواده می باشد. در صورتی که شخص متقاضی موفق به دریافت ویزای کار ایسلند شود، می تواند خانواده، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، والدین ۶۷ ساله و یا بالاتر خود را به همراه آورد. اگر دارنده مجوز کار در ایسلند دارای وابستگانی به سن کار باشد، آنها نیز باید مجوز کار خود را دریافت کنند. مجوز کار براساس مبانی پیوند خانوادگی ممکن است. مبنای مجوز کار بدون محدودیت است در صورتی که شخص خارجی حقوق خود را از یک قرارداد کار که قبلا به یک خارجی با مجوز کار بدون محدودیت اعطا شده است، یا از یک شهروند ایسلندی دریافت کند.

 

مدارک مورد نیاز ویزای کار ایسلند

کپی اصلی از درخواست اجازه کار در ایسلند که نیاز به دانش کارشناسی دارد
قرارداد اشتغال بین یک مهاجر خارجی و یک کارفرما که باید شامل موارد زیر باشد
کپی گواهی نامه دیپلم ملی فرد خارجی به زبان ایسلندی یا انگلیسی
اگر دانش متخصصین خارجی مبتنی بر تجربه کار طولانی باشد، درخواست باید با اطلاعات مربوط به سابقه های کاری قبلی و دوره خدمات همراه باشد
یک نسخه اصلی از درخواست برای اجازه کار موقت برای ورزشکار که هر دو کشور خارجی و نماینده باشگاه ورزشی باید این پرونده را امضا کنند
قرارداد استخدام بین ملی خارجی و باشگاه ورزشی
شرایط کاری کارکنان خارجی باید مطابق با موافقت نامه های مربوط به دستمزد باشد

 

میزان حقوق در ایسلند

 

حقوق بازنشستگی در ایسلند به ۶۵۲۰۰۰ کرونا ماهیانه در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت از ۶۱۳۰۰۰ کرونا ماهیانه در سال ۲۰۱۶٫ حقوق بازنشستگی در ایسلند به طور متوسط ۴۸۶۸۰۰ کرونا ماهیانه از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ به حداکثر می رسد ۶۵۲۰۰۰ کرونا در سال ۲۰۱۷ و حداقل ۳۸۰۰۰۰ کرونا درماه در سال ۲۰۰۸٫

 

اقامت از طریق ویزای کار ایسلند

 

ایسلند جزیره کوچکی در اقیانوس اطلس شمالی، بین نروژ و گرینلند است. بسیاری از مناطق شهری شلوغ نیستند. اما، به لطف رونق اقتصادی در گردشگری و محبوبیت کشور، مردم بیشتر و بیشتر به ایسلند می آیند، به این معنی که مشاغل در همه جا رونق دارند. موقعیت های موجود بیشتر خدمات شغلی و مهمان نوازی است. در واقع، یک سوم کارهایی که در پنج سال اخیر ایجاد شده است در گردشگری بوده است. دیگر صنعت مهم در ایسلند که نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی این کشور ایفا می کند، صنعت ماهیگیری است.

 

نحوه کاریابی در ایسلند

 

برای مهاجرانی که رویای کار در ایسلند را در سر می پرورانند، صبر و البته مدارک خاصی مورد نیاز است. بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزای کار ایسلند، جستجوی شغلی خود را آغاز کنید. آژانس های استخدام اغلب بهترین گزینه برای مهاجران است. این آژانس ها اغلب برای افرادی که در جستجوی شغلی هستند، رایگان هستند و می توانند با تخصص خاصی به مهاجران کمک کنند تا شغل رویایی خود را پیدا کنند. علاوه بر این، شما می توانید با توجه به مدرک تحصیلی و رزومه کاری با ثبت نام در مؤسسات کاریابی در ازای دریافت مبلغی، کار مرتبط با پایه حقوقی مورد نیاز برای دریافت مجوز کار را پیدا کنید. اما یکی از رایج ترین راه های کاریابی از طریق سایت Linkedin و دیگر سایت های کاریابی است. جهت جستجوی کار در ایسلند شخص با مراجعه به وب سایت های مربوطه پروفایل شخصی خود را تشکیل داده و تمام اطلاعات شخصی، تحصیلی و تجارب کاری خود را وارد می کند. سپس باید منتظر بماند تا شرکت های مربوطه برای شخص ایمیل فرستاده و او را برای انجام مصاحبه کاری دعوت نمایند.

اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کار

اجازه اقامت دائم مستلزم حق اقامت دائم در ایسلند است. قاعده اصلی این است که یک متقاضی باید در مدت ۴ سال در ایسلند اقامت داشته باشد که ممکن است بر اساس اجازه اقامت دائمی باشد. یک متقاضی ممکن است پس از اقامت کوتاه مدت بیش از چهار سال اقامت داشته باشد. با این وجود، نیازهای دیگر از نیاز به اقامت باید رعایت شود. درخواست باید همراه با هر گونه اسنادی باشد که اداره مهاجرت لازم دارد که شرایط لازم برای اقامت دائم را فراهم کند.
مدارکی که باید ارائه شوند:
درخواست برای اجازه اقامت دائم ، در فرمت اصلی، و توسط متقاضی امضا شده است
فتوکپی گذرنامه. مدت اعتبار باید حداقل ۹۰ روز پس از مدت اعتبار مجوز اقامت باشد. این باید شامل عکاسی از صفحه اطلاعات شخصی پاسپورت و صفحه حاوی امضای متقاضی باشد
اسناد و مدارک مربوط به پشتیبانی ، از جمله بازنشستگی پرداخت مالیات بر درآمد برای ۱۲ ماه گذشته، قرارداد کار یا اسناد دیگری که نشان دهنده حمایت مالی است
کپی تاییدیه فرم های بازگشت مالیاتی اخیر ، یعنی مطابق با شرایط زمانی که برای متقاضی اعمال می شود
گواهی اصلی گذراندن دوره زبان ایسلندی که بیانگر آن است که متقاضی حداقل ۱۵۰ ساعت با حضور ۸۵٪ در کلاس، همراه با یک آزمون تعیین سطح توسط یک شخص تأیید شده ، گذرانده باشد

Photos

فهرست