کشور آلمان

معرفی کشور آلمان

فهرست مطالب

معرفی کشور آلمان  

آلمان (به فرانسوی: Allemagne) (به آلمانی: Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland)، نام بین‌المللی روی نقشه “Germany” کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع است و جمعیت آن ۸۳/۷ میلیون نفر است.

نخستین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین امروزی آلمان به حدود ۱۳۰٬۰۰۰ تا ۲۳۰٬۰۰۰ سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها نخستین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های زیر فرمان او سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی انجامید. نخستین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره حکومت به امپراتوری مقدس روم رسید، این دوره که بیش‌تر سده‌های میانه را در بر می‌گیرد، با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراتوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و آلمان شرقی متحد شده و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.
آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است و ۱۶ ایالت دارد، که می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و جزو ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولی یورو به‌شمار می‌رود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت اند.
آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش برجسته‌ای داشت و در پی این دو جنگ آسیب‌های فراوانی را متحمّل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج به علاوه یک بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

نام کشور آلمان

واژه دویچ (به آلمانی: Deutsch) دارای معنای اولیه متعلق به مردم بوده‌است. در سدهٔ پانزدهم میلادی، نام رسمی حکومت این سرزمین، تویتونیکوم رگنوم (به لاتین: Teutonicum Regnum) یعنی حکومت کشورهای آلمانی به وجود آمد. واژهٔ Deutschland از همین نام گرفته شد.
نام آلمان در فارسی و زبان هایی همچون فرانسوی، اسپانیایی، عربی و ترکی از قبیلهٔ آلامان، که قبیله‌ای از ژرمن‌های سوئبی بود گرفته شده‌است. مردم این قبیله در گذشته در آلزاس امروزی و بخش‌هایی از بادن-وورتمبرگ و سوئیس زندگی می‌کردند.

تاریخ کشور آلمان   

تاریخ آلمان را می‌توان به چندین بخش عمده براساس رویدادهای واقع شده، تقسیم کرد.
ژرمن‌ها در دوران باستان آمیزه ناهمگونی از قبایل بودند که اروپا را در محدوده میان رودخانه‌های راین و ویستولا و میان رود دانوب و دریای شمال و دریای بالتیک اشغال می‌کردند. رومیان برای شناسایی این اقوام صفت گرمانوس را به کار می‌بردند. با تصرف سرزمین گل (۵۱ قبل از میلاد) در غرب اروپا توسط ژولیوس سزار امپراتور وقت روم، جنگ‌های میان ژرمن‌ها و رومیان در کرانه‌های رود راین برای اولین بار به وقوع پیوست. این جنگ‌ها در آغاز با پیروزی نیروهای رومی همراه بود ولی نیروهای رومی هرگز درصدد اشغال دایمی مناطق آنسوی رود راین برنیامدند و این رودخانه همواره از سوی رومیان به عنوان مرز ایدئال امپراتوری روم و ژرمن‌ها شناخته می‌شد.
گسترهٔ امپراتوری روم مقدس در سال ۱۳۶۰. هلند به رنگ روشن‌تر نشان داده شده زیرا در آن سال تنها اسماً بخشی از این امپراتوری بود.
فرانک‌ها دیگر ژرمن‌هایی بودند که از گرمانیا به سوی غرب روانه شدند. فرانک‌ها با شکاندن رومیان، در سرزمین گل، حکومت اشان را پایه نهادند، به مسیحیت گرویدند و این سرزمین را پایگاه تاخت و تازهای پسین شان به سرزمین‌های خاوری و دل امپراتوری روم کردند. در شمال نیز فرانک‌ها، دیگر قبایل ژرمن را فرمانبردار خود کردند و رفته رفته امپراتوری برزگی را به هم آوردند که مهار همهٔ اروپای باختری مگر شبه جزیره ایبری را در دست داشت. اوج اقتدار امپراتوری فرانک در روزگار شارلمانی بود. او توانست شمال ایتالیا، از جمله رم را به قلمرو اش بیفزاید. پس از ورود اش به رم، پاپ او را امپراتور روم لقب داد. پس از شارلمان بنا بر سنت ژرمنان، قلمرو اش میان پسران اش بخش شد. سرانجام با تجزیه شدن امپراتوری شارلمانی، در نواحی شرقی قلمرو آن، امپراتوری قرون وسطایی آلمان شکل گرفت.
پس از آن دروان پادشاهی مقدس روم بود که در زمان پادشاهی اوتوی اول معروف به اوتوی کبیر، که از سال ۹۳۶ میلادی آغاز شد؛ با تأسیس امپراتوری جدیدی، بر وحدت آلمان‌ها افزوده گشت؛ و آلمان به صورت یکی از مطرح‌ترین قدرت‌های اروپایی درآمد.[۱۶] اختلافات امپراتوری آلمان با مقام پاپ که از زمان هنری سوم و هنری چهارم بروز کرده بود، منجر به قطع روابط با پاپ در زمان پادشاهی شارل چهارم شد. هم‌زمان اصلاحات مذهبی مارتین لوتر، مذهب پروتستان را به وجود آورد و اتحادیه پروتستان‌ها به سال ۱۶۰۸ تشکیل شد.[۱۶] جنگ‌های ۳۰ ساله که سراسر اروپا را فراگرفت(۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸) موجب شد در داخل سرزمین آلمان دو دولت نیرومند اتریش و پروس به وجود آمد.[۱۶]

اتحاد دوباره آلمان 

در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ (میلادی) با پیوستن نواحی جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) به جمهوری فدرال آلمان (آلمان غربی) و پیدایش کشور آلمان کنونی رخ داد.
با فروریختن دیوار برلین در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ (میلادی) و همگرایی دو آلمان شرقی و غربی، در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ جمهوری فدرال آلمان پایه‌گذاری شد. از آن پس هر ساله در ۳ اکتبر را به عنوان روز اتحاد آلمان جشن می‌گیرند که به چهار دهه جدایی پس از جنگ جهانی دوم و آغاز جنگ سرد، پایان داد.
بزرگترین مانع در همگرایی دو آلمان، نگرانی روسیه از پیوستن آلمان شرقی به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود. اما موافقت میخائیل گورباچف با عضویت آلمان متحد در ناتو عملاً آخرین مانع را از سر راه اتحاد آلمان برداشت.

جغرافیای کشور آلمان

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. عرض این کشور بین مدار ۴۷ درجه شمالی و مدار ۵۵ درجه شمالی و طول آن بین نصف‌النهار ۵ درجه شرقی و نصف‌النهار ۱۶ درجه شرقی واقع شده‌است. آلمان همچنین از جنوب با دریاچه کنستانس که سومین دریاچهٔ بزرگ در اروپای مرکزی است، هم‌مرز است. قلمرو آلمان ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع (۱۳۷٬۹۸۸ مایل مربع) را پوشش می‌دهد که شامل ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومتر مربع (۱۳۴٬۸۳۶ مایل مربع) خشکی و ۷٬۷۹۸ کیلومتر مربع (۳٬۰۱۱ مایل مربع) آب است. آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲مین کشور بزرگ جهان است.

جغرافیای طبیعی

این کشور دارای ۱۶ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین ایالت برمن در شمال غربی است.
آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.
در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.

بررسی آلمان از نظر مختصات و موقعیت جغرافیایی 

جمهوری فدرال آلمان مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد. آن ۳۵۷،۳۸۶ کیلومتر مربع است. مرزهای زمینی این کشور در حدود ۳٬۷۵۷ کیلومتر است. همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند. سواحل آبی این کشور با این دو دریا حدود ۲٬۳۸۹ کیلومتر است. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با ۸۵۶ کیلومتر، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند. آب‌وهوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره‌ای است. بادهای غالب بر آلمان از سمت غرب می‌وزند.
از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و دریای بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند، سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ، کوه‌های آلپ در باواریا. آلمان به‌طور سنتی پس از جنگ به دو بخش آلمان شرقی و آلمان غربی تقسیم می‌شود. البته پس از برچیده شدن دیوار برلین به قسمت شرقی به‌طور رسمی ایالت‌های تازه و به قسمت‌های غربی ایالت‌های قدیمی می‌گویند.

جغرافیای انسانی
به نقل از ادارهٔ فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰/۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٬۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٬۲ میلیون (۷٬۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت نوردراین-وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت بایرن و ایالت بادن-وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. ایالت برمن و ایالت زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند.
تقسیم جمعیت آلمان براساس ایالت
این کشور از جنوب غرب با فرانسه مرز دارد

اتباع خارجی و خارجی‌تبارها
بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیّت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷٬۹٪ از ترک‌های آلمان، ۱۳٬۱٪ لهستانی‌ها، ۸٬۷٪ روس‌ها، ۸٬۲ قزاق‌ها و ۵٬۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.

شهرهای بزرگ
شهر جمعیت
برلین ۳٬۶۴۵٬۰۰۰
هامبورگ ۱٬۸۴۱٬۰۰۰
مونیخ ۱٬۴۷۱٬۰۰۰
کلن ۱٬۰۸۵٬۰۰۰
فرانکفورت ۷۵۳٬۰۰۰
اشتوتگارت ۶۳۵٬۰۰۰
دوسلدورف ۶۱۹٬۰۰۰
لایپزیگ ۵۸۸٬۰۰۰
دورتموند ۵۸۷٬۰۰۰
اسن ۵۸۳٬۰۰۰
برمن ۵۶۹٬۰۰۰
درسدن ۵۵۴٬۰۰۰
هانوفر ۵۳۸٬۰۰۰
نورنبرگ ۵۱۸٬۰۰۰
دویسبورگ ۴۹۸٬۰۰۰

اشتغال
حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٬۲ درصد مرد و ۴۶٬۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. تقریباً ۲٬۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵–۶۴ ساله) ۵٬۱٪ تا ٪ ۶٬۴ می‌باشد.

هرم جمعیتی
۴۱ میلیون از جمعیت آلمان را زنان و ۳۹ میلیون باقی‌مانده را مردان تشکیل می‌دهند. حدود ۱۸ میلیون ازدواج در آلمان ثبت شده‌است. جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵٬۷٪ کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. ۱۴٬۱٪ جامعهٔ آلمان ۱۸–۲۹ سال سن دارند. ۲۸٬۲٪ جمعیت ۳۰–۴۹ ساله هستند. ۵۰–۶۴ ساله‌های این کشور ۲۰٬۸٪ جامعه را تشکیل می‌دهند و ۲۱٬۲٪ درصد جمعیت نیز بالای ۶۵ سال سن دارند.
میانگین سنی ۴۵/۷ سال است. امید به زندگی برای مردان ۷۹/۶ و برای زنان ۸۴/۱ سال میباشد.

زبان
زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار و زبان آلمانی پایین است. زبان تلویزیون‌های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، زبان آلمانی بالا است. بیش‌تر گویش‌وران آلمانی بالا در جنوب و آلمانی پایین در شمال آلمان زندگی می‌کنند. در عین حال زبان‌های اقلیت، دانمارکی ۰٬۰۶٪، فریسی ۰٬۰۱٪، رومی ۰٬۰۸٪ و سوربی توسط ۰٬۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌شوند. بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می‌شود، زبان ترکی است.

نظام سیاسی
سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت صدراعظم است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.
اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند. قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند.

قانونگذاری، نظام دومجلسی
به غیر از مجلس فدرال ـ بوندس تاگ (Bundestag) ـ شورای فدرال ـ بوندس رات (Bundesrat) ـ که از نمایندگان دولت‌های ایالات تشکیل شده، از منافع ایالات در قانونگذاری دفاع می‌کند

صدر اعظم و وزیران
پارلمان مرکزی فدرال آلمان به نام بوندس‌تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند. وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با «رأی عدم اعتماد سازنده» برانداخت. منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند، نمی‌توان او را برکنار کرد. حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده‌است از صدر اعظم و وزیران. صدراعظم لزوماً عضو مجلس است، وزیران معمولاً از دل مجلس در می‌آیند، اما حتماً لازم نیست چنین باشد. صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس‌جمهور و رئیس بوندس‌تاگ قرار دارد.

رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهور توسط همایش اتحادیه (Bundesversammlung)، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند، انتخاب می‌شود. همایش اتّحادیه تشکیل شده‌است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی. این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند، ممکن است مثلاً از چهره‌های فرهنگی و هنری باشند.

قوهٔ قضاییه
دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است. بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد. قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی. شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار، دادگاه امور اداری، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند. قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه‌است. در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند. آن قانونی بررسی می‌شود که شکایت شود که با قانون اساسی تضاد دارد. شکایت پس از طی سلسله مراتبی به دادگاه کارلسروهه می‌رسد. از آنجایی که دادگاه قانون اساسی فقط از طریق شکایت فعال می‌شود، به اصطلاح گفته می‌شود که از خود ابتکار ندارد، یعنی حق ندارد خود رأساًّ تصمیم بگیرد امری را برای بررسی از نظر سازگاری با قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد. دادگاه فدرال قانون اساسی دارای دو مجلس سناست. مجلس اول به قانونهای پایه و مجلس دوم به قانونهای مربوط به امور دولتی می‌پردازد. هر سنا هشت عضو دارد. نیمی از قاضیان دادگاه قانون اساسی از سوی یک کمیتهٔ ویژهٔ بوندستاگ و نیمی دیگر از سوی بوندس‌رات انتخاب می‌شوند. مدت قضاوت آنان در این دادگاه عالی ۱۲ سال است.

ایالت‌ها
Coat of arms of Lower Saxony.svg نیدرزاکسنBremen Wappen.svgبرمنDEU Hamburg COA.svg هامبورگCoat of arms of Mecklenburg-Western Pomerania (great).svg مکلنبورگ-
فورپومرنWappen Sachsen-Anhalt.svg زاکسن-
آنهالتCoat of arms of Saxony.svg زاکسنBrandenburg Wappen.svg براندنبورگCountry symbol of Berlin color.svg برلینCoat of arms of Thuringia.svg تورینگنCoat of arms of Hesse.svg هسنCoat of arms of North Rhine-Westfalia.svg نوردراین-وستفالنCoat of arms of Rhineland-Palatinate.svg راینلاند-
فالتزLandessymbol Freistaat Bayern.svg ‌بایرنCoat of arms of Baden-Württemberg (lesser).svg بادن-
وورتمبرگWappen des Saarlands.svg سارلاندCoat of arms of Schleswig-Holstein.svg اشلسویگ-هولشتاین
آلمان دارای شانزده ایالت می‌باشد. هر ایالت دارای یک دولت و قانون اساسی و تا حد زیادی خود مختار و بر اساس سازمان داخلی خود مدیریت می‌شود. مساحت و جمعیت بخش‌های ایالت‌ها متفاوت است، مخصوصاً بین شهرها و سرزمین‌های بزرگ هر ایالت. برای مناطق اداری پنج دولت محلی وجود دارد، یعنی بادن-وورتمبرگ، بایرن، هسن، نوردراین-وستفالن و ساکسونی شامل ۲۲ عدد دولت محلی می‌باشند. از سال ۲۰۰۹ آلمان ۴۰۳ منطقه می‌باشد، این مناطق شامل ۳۰۱ منطقه روستایی و ۱۰۲ منطقه شهری می‌باشد. ایالت‌های آلمان به صورت زیر می‌باشد:

ایالت پایتخت مساحت (کیلومتر مربع) جمعیت
نوردراین-وستفالن دوسلدورف ۳۴٬۰۴۳ ۱۷٬۸۴۵٬۱۵۴
بایرن مونیخ ۷۰٬۵۴۹ ۱۲٬۵۳۸٬۶۹۶
بادن-وورتمبرگ اشتوتگارت ۳۵٬۷۵۲ ۱۰٬۷۵۳٬۸۸۰
نیدرزاکسن هانوفر ۴۷٬۶۱۸ ۷٬۹۱۸٬۲۹۳
هسن ویسبادن ۲۱٬۱۱۵ ۶٬۰۶۷٬۰۲۱
زاکسن درسدن ۱۸٬۴۱۶ ۴٬۱۴۹٬۴۷۷
راینلاند-فالتس ماینز ۱۹٬۸۴۷ ۴٬۰۰۳٬۷۴۵
برلین برلین ۸۹۲ ۳٬۴۶۰٬۷۲۵
اشلسویگ-هولشتاین کیل ۱۵٬۷۶۳ ۲٬۸۳۴٬۲۵۹
براندنبورگ پوتسدام ۲۹٬۴۷۷ ۲٬۵۰۳٬۲۷۳
زاکسن-آنهالت ماگدبورگ ۲۰٬۴۴۵ ۲٬۳۳۵٬۰۰۶
تورینگن ارفورت ۱۶٬۱۷۲ ۲٬۲۳۵٬۰۲۵
هامبورگ هامبورگ ۷۵۵ ۱٬۷۸۶٬۴۴۸
مکلنبورگ-فورپومرن شورین ۲۳٬۱۷۴ ۱٬۶۴۲٬۳۲۷
زارلاند زاربروکن ۲٬۵۶۹ ۱٬۰۱۷٬۵۶۷
برمن برمن ۴۰۴ ۶۶۰٬۹۹۹

احزاب سیاسی
امر سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند. علاوه بر احزاب، مردم می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را از طریق انواع و اقسام تشکلهای پایدار یا موقتی پیش برند. مردم آلمان اهل تشکل هستند. به ندرت خواسته‌ای وجود دارد که برای پیشبرد آن تشکلی تشکیل نشود.

احزاب
رایشستاگ، محل پارلمان مرکزی آلمان فدرال.
امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند.

احزاب نیرومند آلمان در سال‌های اخیر ۲۰۲۰ عبارت اند از:
حزب دموکرات مسیحی (CDU)
حزب سوسیال مسیحی (CSU)
حزب سوسیال دموکرات (SPD)
حزب لیبرال (دموکرات‌های آزاد FDP)
حزب اتحاد ۹۰/سبزها (Bündnis 90/Die Grünen)
حزب چپ (Die Linke)
حزب آلترناتیو برای آلمان (AFD)
تعداد کثیری هم حزب‌های کوچک وجود دارند که به ندرت می‌توانند به مجلس راه یابند، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد.

سیاست خارجی
آلمان در سیاست خارجی بازیگر تنها نیست. سیاست آن تقویت بلوکی است که «غرب» خوانده می‌شود. آلمان در این بلوک سیاست خود را پیش می‌برد. یک وجه اصلی سیاست خارجی آلمان فعّالیّت آن در صحنهٔ اروپا و جهان در چارچوب اتحادیهٔ اروپاست. آلمان نزدیکی ویژه‌ای با فرانسه دارد. همکاری و همراهی با ایالات متحده آمریکا رکن دیگری از سیاست خارجی آلمان فدرال است. آلمان با اسراییل روابط دوستانهٔ ویژه‌ای دارد و تقویت مناسبات با کشورهای عربی را نیز همواره جزو اولویتهای سیاسی خود قرار داده‌است. در سرتاسر جهان مبنای اعلام‌شده سیاست خارجی آلمان تحکیم صلح، گسترش روابط مودت‌آمیز و کمک به رشد اقتصادی خاصه در جهان سوم است. در سالهای اخیر حقوق بشر به یک مفهوم راهنمای عمدهٔ در سیاست خارجی آلمان بدل شده‌است.

آلمان و ایران
در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است: «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال ۱۸۸۵ اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد. این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده. به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل ۱۹۹۷ بحرانی طولانی را به دنبال داشت. با سفر موفقیت‌آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن ۲۰۰۰ زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد. اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران درکانون روابط قرار گرفته‌است.»

در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین روابط ایران و آلمان چنین توصیف شده‌است: «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند. روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای پانصد ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملتهای آنهاست که در دورانهای مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آن‌ها بوده‌است. از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی، اقتصادی ـ بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌است. تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دورانهای مختلف تحت تأثیر قرار داده‌است.»

نیروی نظامی
نیروی نظامی آلمان شامل نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی و خدمات پزشکی و پشتیبانی مشترک می‌شود؛ در شرایط مطلق، هزینه‌های نظامی ارتش آلمان، نهمین در جهان است.
کارل تئودور تسو گوتنبرگ وزیر دفاع وقت آلمان در ژانویه سال ۲۰۱۱، لغو خدمت وظیفه عمومی در آلمان را اعلام کرد. خدمت وظیفه عمومی در آلمان از سال ۱۹۵۶ میلادی اجباری بود و هر مرد جوان آلمانی که ۱۸ ساله می‌شد، مکلف بود این دوره را پشت سر بگذارد یا به جای آن خدمات اجتماعی مانند کار در بیمارستان یا نگهداری سالمندان انجام دهد.

اقتصاد
آلمان بخشی از اتّحاد پولی منطقه یورو (کبود) است، و کشورهای کبود رنگ تنها بازارهای مالی منطقه یورو هستند.
آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرّب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولیدکننده بزرگ در سال ۲۰۰۹ است. بخش خدمات ۷۱٪ از کل تولید ناخالص داخلی، صنعت ۲۸٪ و کشاورزی ۱٪ است. به‌طور متوسط نرخ بیکاری در ماه مه در آلمان ۶٬۷٪ بوده‌است. عرضه نیروی کار نیز با کمبود روبرو بوده‌است و تعداد زیادی «کارگر مهمان» (گاست آربایتر “Gastarbeiter”) به ویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌اند. از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق، نیز مواجه شده‌است. با این حال نرخ متوسط بیکاری در این کشور با افراد نیمه کار به دنبال کار تمام وقت گرفته شده‌است. نرخ بیکاری غیررسمی در این کشور در سال ۲۰۱۱ ۵٬۷٪ بوده‌است.
صنعت خودروسازی در آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله برندهای معروف آلمانی در صنعت اتومبیل سازی می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، پورشه، آئودی، فولکس واگن اشاره کرد.
کشور آلمان در اتحادیه اروپا قانون تعیین می‌کند و آلمان مدافع سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا است. آلمان سیاست‌های تجاری خود را به‌طور فزاینده‌ای در موافقت نامه اتحادیه اروپا تأیید می‌کند. آلمان واحد پولی مشترک اروپا، یورو را از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۲ معرفی کرده‌است. سیاست‌های پولی آلمان را اعضای بانک مرکزی اروپا تعیین می‌کنند. دو دهه پس از اتحاد دو آلمان، استانداردهای زندگی و درآمد سرانه به‌طور قابل ملاحظه بالا رفته‌است. نوسازی و یکپارچه‌سازی اقتصاد شرق آلمان یک فرایند طولانی مدت است که تا سال ۲۰۱۹ به طول می‌انجامد، با انتقال سالانه از غرب به شرق بالغ به حدود ۸۰ میلیارد دلار برنامه‌ریزی شده‌است. در ژانویه ۲۰۰۹ دولت آلمان تصویب طرح محرک اقتصاد ۵۰ میلیارد یورو برای محافظت بخش‌های مختلف از رکود و متعاقب آن افزایش بیکاری است. آلمان صادرکننده پیشرو کالا در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ بود.
از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا «از لحاظ سرمایه» ۳۷تای آن‌ها در آلمان می‌باشد. ده شرکت برتر به ترتیب: دایملر، فولکس واگن، آلیانتس «سودده‌ترین»، زیمنس، دویچه بانک «دوم در سودده»، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و ب آ اس اف است. در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است. از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد. آلمان برای شرکت‌های کوچک و متوسط تخصصی خود را به رسمیّت شناخته شده‌است. حدود ۱۰۰۰ عدد از این نوع شرکت‌ها، رهبران بازار جهانی در بخش خود هستند و دارای برچسب قهرمان پنهان (واضح نیست برای عموم) هستند.

این فهرست شامل بزرگترین گردش مالی در سال ۲۰۰۹ است:

رتبه نام مرکز اداری درآمد
(میلیون یورو) سود
(میلیون یورو) کارمندان
(جهان)
۱ فولکس واگن وولفسبورگ ۱۰۸٬۸۹۷ ۴٬۱۲۰ ۳۲۹٬۳۰۵
۲ دایملر اشتوتگارت ۹۹٬۳۹۹ ۳٬۹۸۵ ۲۷۲٬۳۸۲
۳ زیمنس مونیخ/برلین ۷۲٬۴۸۸ ۳٬۸۰۶ ۳۹۸٬۲۰۰
۴ ا.آن دوسلدورف ۶۸٬۷۳۱ ۷٬۲۰۴ ۸۷٬۸۱۵
۵ مترو دوسلدورف ۶۴٬۳۳۷ ۸۲۵ ۲۴۲٬۳۷۸
۶ دویچه پست بن ۶۳٬۵۱۲ ۱٬۳۸۹ ۴۷۵٬۱۰۰
۷ دویچه تلکوم بن ۶۲٬۵۱۶ ۵۶۹ ۲۴۱٬۴۲۶
۸ ب آ اس اف لودویگسهافن ۵۷٬۹۵۱ ۴٬۰۶۵ ۹۵٬۱۷۵
۹ ب ام و مونیخ ۵۶٬۰۱۸ ۳٬۱۲۶ ۱۰۷٬۵۳۹
۱۰ تیسن‌کروپ اسن/دویسبورگ ۵۱٬۷۲۳ ۲٬۱۰۲ ۱۹۱٬۳۵۰

زیرساخت
آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادرکننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال ۲۰۰۶میلادی ۱۳۳/۱ تریلیون دلار بود.
آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است. در آلمان صنایع زیادی فعالند، صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. از آغاز دهه ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. کارخانه‌های اتومبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهم‌ترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.
تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است. بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان و مقر بانک مرکزی اروپاست.
اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ چالش بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد. در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفّقترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای تعاون اقتصادی کمکان بود، ولی بر حسب میزان و کیفیت تولید محصولات، و سطح زندگی مردم کمتر از آلمان غربی سابق توسعه یافته بود. کیفیت زندگی در نیمه غربی آلمان همچنان بالاتر از نیمه شرقی آن است. در سال ۲۰۰۸ آلمان ششمین کشور مصرف‌کننده انرژی بود، که حدود ۶۰ درصد از انرژی اوّلیه آن از خارج وارد می‌شد. سیاست دولت آلمان ترویج حفاظت از انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است. دولت آلمان قصد دارد تا کشور از منابع تجدید شونده تا سال ۲۰۵۰ استفاده کنند. در سال ۲۰۱۰ درصد استفاده انرژی‌ها در کشور آلمان به صورت زیر بوده‌است: زغال سنگ (۲۲٬۹٪)، گاز طبیعی (۲۱٬۸٪)، انرژی هسته‌ای (۱۰٬۸). ، برق آبی و باد(۱٬۵٪)، و دیگر منابع تجدید پذیر(۷٬۹٪). در سال ۲۰۰۰، دولت و صنعت برق هسته‌ای، توافق کردند برای فازی از نیروگاه‌های هسته‌ای سال ۲۰۲۱. آلمان متعهد است به پروتکل کیوتو و چند معاهدات دیگر ترویج تنوع زیستی، استانداردهای گسیل کم، بازیافت و استفاده از انرژی تجدید پذیر و پشتیبانی از توسعه پایدار در سطح جهانی است. دولت آلمان کاهش گسترده فعّالیّت‌های انتشار و تولید گازهای گلخانه‌ای را آغاز کرده‌است. با این وجود این کشور بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۰ را دارا بوده‌است. مطابق گزارش ACEEE، آلمان در سال ۲۰۱۴ از نظر بهره‌وری انرژی در جایگاه نخست جهان قرار داشته‌است.

ترابری کشور آلمان

آلمان با توجه به موقعیّت خوب و قرارگیری در مرکز اروپا، یک مرکز حمل و نقل برای این قاره است. شبکه جاده‌ای آلمان، استاندارد و دارای کیفیت بسیار بالایی‌است. آلمان دارای حمل و نقل متراکم و شبکه‌ای مدرن است و در شبکه بزرگراهی و اتوبانی از نظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان را داراست. همچنین شبکه راه‌های این کشور به‌خاطر نبود محدودیت سرعت در بین مردم جهان شناخته شده‌است. همچنین جاده‌های این کشور به‌طور پیوسته تعمیر و نگهداری می‌شوند.
این کشور دارای خط راه‌آهن پرسرعت است؛ آلمان یک شبکه چند منظوره قطارهای سرعت بالا ایجاد کرده‌است. شبکه InterCityExpress یا ICE Deutsche Bahn در شهرهای بزرگ آلمان و همچنین در کشورهای همسایه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر / ساعت (۱۹۰ مایل در ساعت) در خدمت عموم مردم می‌باشد. راه‌آهن آلمان از دولت یارانه دریافت می‌کند و در سال ۲۰۱۴ ۱۷٬۰ میلیارد یورو دریافت کرد.
بزرگترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا و مرکز اصلی فعالیت لوفت‌هانزا می‌باشد. عمده فرودگاه‌های دیگر عبارتند از فرودگاه هامبورگ، فرودگاه کلن/بن، و فرودگاه اشتوتگارت.

علم و تکنولوژی در آلمان

دستاوردهای آلمان در زمینه علم بسیار مهم و چشمگیر بوده‌است به‌طوری‌که اساس اقتصاد کشور را بنا کرده‌است. جایزه نوبل تا سال ۲۰۱۰ به ۱۰۳ آلمانی رسیده‌است که پس از آمریکا و بریتانیا در رده سوم برندگان قرار دارد. دانشمندان آلمانی موفق به دریافت جوایز متعددی شده‌اند که این جوایز بیشتر در زمینهٔ پزشکی، فیزیک و شیمی هستند.
در نجوم یوهانس کپلر با کشف قوانین سه‌گانه کپلر علم نجوم را متحول کرد. آلبرت انیشتین و ماکس پلانک پایه‌گذاران فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم هستند که این دو زمینه بعدها توسط دو آلمانی دیگر به نام‌های ورنر هایزنبرگ و ماکس بورن پیشرفت کرد. ویلهلم رونتگن موفق به کشف اشعه ایکس شد و نخستین کسی بود که جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد. اتو هان به عنوان پیشگام در پرتوزایی در سال ۱۹۳۸ موفق به کشف شکاف هسته‌ای شد. در زیست‌شناسی، رابرت کخ و فردیناند کوهن میکروبیولوژی را توسعه دادند. تعداد بیشماری از درخشان‌ترین ریاضی‌دانان تاریخ مانند کارل فردریش گاوس، داوید هیلبرت، برنهارت ریمان ،گوتفرید لایبنیتس و فلیکس کلاین در آلمان متولد شده‌اند.
مخترعان و مهندسانی مانند هانس گایگر، رودولف دیزل و کارل بنز خدمات مهمی به صنعت خودروسازی داشته‌اند یا کنراد تسوزه که مخترع نخستین رایانه دیجیتال الکترومکانیکی است. ورنر فون براون موفق به ساخت اولین وی-۲ موشک بالستیک فضاپیما شد که بعدها نظریات او در ناسا برای پروژه سفر به ماه استفاده شد.
کارهای ارزشمند هاینریش هرتز کاشف تابش الکترومغناطیسی نیز از خدمات بی‌مانند دانشمندان آلمانی در زمینه مهندسی برق بوده‌است که به اختراع رادیو انجامید.
در حال حاضر انجمن فیزیک آلمان بزرگترین انجمن فیزیک در دنیاست و مرکز پژوهش دسی که بزرگترین و پیچیده‌ترین شتاب‌دهنده دنیا در زمان تأسیس خود بود در هامبورگ، آلمان قرار دارند.

سلامت
تاریخچه سیستم مراقبت‌های بهداشتی آلمان، که به نام محلی «مراقبت‌های بهداشتی» مشهور است، به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد و امروزه آلمان دارای قدیمی‌ترین سیستم مراقبت بهداشتی جهان است. این سیستم طبق قانون بیشترین تلاش را برای سلامت شهروندان و افراد آلمانی انجام خواهد داد. در سال ۲۰۱۴، آلمان ۱۱٬۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود را در راه مراقبت‌های بهداشتی صرف کرد؛ آلمان در جهان با امید به زندگی ۷۹ ساله برای مردان و ۸۴ سال برای زنان رتبه ۲۷ دارد و میزان مرگ و میر نوزادان بسیار پایین است (۴ در هزار تولد زنده). همچنین هر شهروند آلمانی موظف به داشتن نوعی بیمه است.

گردشگری
آلمان نهمین کشور پربازدید جهان است که در طول سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۷/۴ میلیون نفر بازدیدکننده داشته‌است. برلین سومین شهر پرجمعیت اروپا است. علاوه بر این، بیش از ۳۰ درصد از آلمانی‌ها تعطیلات خود را در کشور خود می‌گذرانند. گردشگری در آلمان برای این کشور عامل نخست پیشرفت اقتصادی نیست اما با این حال کمک زیادی به اقتصاد محلی و ملّی کشور کرده‌است. همچنین آلمان به خاطر مسیرهای گوناگون توریستی آن، مانند مسیر جاده رمانتیک، مسیر شراب و جاده دژها شناخته شده‌است.

ورزش
تیم ملی فوتبال آلمان پس از چهارمین قهرمانی در جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴. فوتبال محبوب‌ترین ورزش در آلمان است.
تیم ملی فوتبال این کشور ۴ بار قهرمان جام جهانی شده و چهار بار در این مسابقات به مقام دوم دست یافته‌است. آلمان همچنین ۳ بار قهرمان اروپا شده و تنها دروازه‌بان تاریخ که توپ طلای بهترین بازیکن رقابت‌های جام جهانی (۲۰۰۲) را گرفته الیور کان از آلمان بوده‌است. لقب از اسارت تا قهرمان مربوط به فریتز والتر، فوتبالیست افسانه‌ای این کشور بود.
بایرن مونیخ و بروسیا دورتموند از دو تیم مشهور این کشور در سطح جهانی هستند که طی سالیانی است که در رقابت‌های معتبر بوندس لیگا، جام حذفی آلمان، سوپر جام فوتبال آلمان و نیز در آخرین بار در قالب رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفته‌اند. از دیدار این دو تیم به نام کلاسیک آلمان یا دِر کلاسیکر یاد می‌شود. همچنین آلمان یکی از موفق‌ترین کشورها در اتومبیل رانی است. موفق‌ترین تیم مرسدس بنز آ ام گ پتروناس با ۶ قهرمانی در فرمول یک. موفق‌ترین راننده در مسابقات فرمول یک، میشائیل شوماخر با ۷ قهرمانی. سباستین فتل با ۴ قهرمانی و نیکو روزبرگ با ۱ قهرمانی.

مد و طراحی

آلمان کشوری پیشرفته در صنعت مد است. صنعت نساجی آلمان شامل حدود ۱۳۰۰ شرکت با بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ کارمند در سال ۲۰۱۰ دارا بود که درآمد ۲۸ میلیارد یورویی را به‌دست‌آورد. تقریباً ۴۴ درصد از محصولات این بخش صنعتی آلمان صادر می‌شود. در این کشور رویدادهای مد و طراحی پوشاک به‌صورت سالانه برگزار می‌شوند.
طراحان مشهور آلمانی عبارتند از: کارل لاگرفلد، جیل ساندر، ولفگانگ جوپ، فیلیپ پلین و مایکل میالسکی. شرکت‌هایی نظیر آدیداس و پوما نیز نشان‌گر موفقیت آلمان در این زمینه دارد. همچنین سوپرمدل‌های آلمانی کلودیا شیفر، هایدی کلوم، تاتیانا پاتیتس، نادیا آورمان، شرمینه شهریور، تونی گارن و بسیاری دیگر به شهرت جهانی رسیده‌اند.

تحصیل در کشور آلمان

نظام آموزشی کشور آلمان

مسئولیت نظام آموزشی در کشور آلمان (به آلمانی: Bildungssystem in Deutschland) عموما بر عهده ایالات می‌باشد و دولت مرکزی در آن نقش جزئی بر عهده دارد. دوره اختیاری کودکستان در آلمان برای کودکان یک تا شش سال فراهم شده‌است که پس از آن ورود به مدرسه اجباری می‌باشد . سیستم آموزشی در هر نقطه از این کشور متفاوت است زیرا هر ایالت به تنهایی در رابطه با سیاست آموزشی خود تصمیم می‌گیرد. بیشتر کودکان در آلمان از سن شش سالگی تا یازده سالگی جذب مدارس ابتدایی می‌شوند.
آموزش دوره دوم در آلمان شامل پنج نوع مدرسه می‌شود. دبیرستان یا ژیمناسیوم (Gymnasium) به گونه ای طراحی شده تا کودکان را برای ورود به دوره‌های بالاتر آموزش آماده کند که در انتهای آن پس از پایهٔ دوازده یا سیزده آزمون نهایی یا آبیتور (Abitur) برگزار می‌شود. رئال شول (Realschule) یا مدارس راهنمایی تأکید بیشتری بر جذب دانش آموزان در گسترهٔ سنی میانی دارند چهار مرحله است:
۱- پیش دبستانی / ۲- دبستان / ۳- دبیرستان و دوره‌های کارآموزی / ۴- تحصیلات تکمیلی
ادامه تحصیل تا کلاس نهم برای کودکان اجباری است.

یش دبستانی
این دوره یک سال است که در آلمان Kindergarten یا Vourschule خوانده می‌شود.

دبستان
این دوره 4 یا 6 سال است که در آلمان Grundschule خوانده می‌شود.

دبیرستان و کارآموزی
پس از دبستان گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. که عبارتند از:

die Hauptschule
این دوره تا کلاس نهم یا دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می‌توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگذرانند. قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام نمی‌شود جز اینکه سن فرد به 18 سال رسیده باشد.

(die Realschule (Mittelschule
این دوره تا کلاس دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می‌توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگزرانند.
قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام می‌شود و می‌توانند فارغ التحصیل بشوند. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای مقدور است.

تحصیلات تکمیلی در کشور آلمان


مراکز تحصیلی آلمان
کشور آلمان دارای بیش از ۴۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی است که شامل دانشگاه‌ها و مدارس آموزش عالی مختلف و متنوع شامل مدارس فنی، هنری ، مدیریتی و … می‌باشند. نظام آموزش عالی آلمان به‌طورکلی شامل دو نوع مرکز تحصیلی دانشگاهی است. نوع اول که همانند سایر دانشگاه‌های کشورهای مختلف بیشتر جنبه‌های علمی و تحقیقاتی را در برنامه آموزشی خود دارند و در زبان آلمانی Universität نامیده می‌شوند و نوع دوم که مؤسسات آموزش عالی فنی آلمان می‌باشند که تأکید بیشتری بر فعالیت‌های فنی و علمی مرتبط زمینه‌های مهندسی دارند و در زبان آلمانی Fachhochschule نامیده می‌شوند. امروزه بیش از دو میلیون دانشجو در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. مراکز آموزش عالی شامل ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز آموزش عالی جهت تحصیل برای دانشجویان است.

فهرست دانشگاه‌ها در آلمان
کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ، از مشهورترین دانشگاه‌های اروپا و دنیا در رشته‌های علوم انسانی و پزشکی
فهرست دانشگاه‌ها در آلمان شامل تمام مراکز آموزش عالی می‌شود که توسط دولت این کشور به رسمیت شناخته شده‌اند. این مراکز می‌توانند دولتی، غیردولتی یا متعلق به ارگان‌های مذهبی باشند.

در نظام آموزش عالی آلمان، به‌طور کلی دو نوع مرکز آموزش عالی وجود دارد. نوع اول که بیشتر با نام دانشگاه شناخته می‌شوند، ساختاری شبیه به ساختار سایر دانشگاه‌های دنیا دارند و روش تحصیلی آن‌ها بیشتر بر مفاهیم تئوری استوار هستند. نوع دوم که با نام مدرسه عالی (به آلمانی: Fachhochschule) شناخته می‌شوند، بیشتر روش‌های عملی را در چارچوب برنامه آموزشی خود گنجانده‌اند و برای رشته‌هایی مانند هنر، موسیقی و بسیاری رشته‌های فنی که جنبه عملی آن‌ها مهم است به کار می‌روند. مدارس عالی آلمان حق اعطای مدرک دکترا را ندارند.
در حال حاضر بیش از ۴۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد که شامل دانشگاه‌ها و مدارس عالی مختلف (مانند مدارس فنی، هنری، مذهبی، مدیریتی و…) می‌شوند. نام این مراکز در جدول زیر آمده‌است.
برای ادامه تحصیل در آلمان شما باید ابتدا آخرین مدرک تحصیلی خود را توسط سازمان زاب (به آلمانی: Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen) مورد ارزیابی قرار دهید تا مدرک تحصیلی شما در آلمان نیز معتبر باشد.

لیست دانشگاه‌های المان
نام نام (آلمانی) ایالت نوع اعطای دکترا سال تأسیس دانشجویان به‌روزرسانی
مدرسه عالی آخن FH Aachen NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۱٬۱۳۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی راینیش-وستفلیشه آخن RWTH Aachen NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۸۷۰ ۴۰٬۳۷۵ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آلن Hochschule Aalen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۶۲ ۴٬۹۷۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه آلبشتات-زیگمارینگ در آلبشتاد Hochschule Albstadt-Sigmaringen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۲٬۹۲۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هنر و جامعه آلانوس Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft (Alfter) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی بله ۲۰۰۲ ۹۱۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی خدمات و مدیریت اداری آلتن هولس Fachhochschule für Verwaltung und Dienstleistung (Altenholz, Reinfeld) SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۹۷۵ ۸۰۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی بایرن شرقی آمبرگ-وایدن Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۳٬۳۰۹ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آنزباخ Hochschule Ansbach BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۶ ۲٬۵۹۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آشافنبورگ Hochschule Aschaffenburg BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۵ ۲٬۸۶۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پلیسی زاکسن-آنهالت Fachhochschule Polizei Sachsen-Anhalt (Aschersleben) SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۹۹۷ ۳۱۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آوگسبورگ Hochschule Augsburg BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۵٬۳۲۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه آوگسبورگ Universität Augsburg BY بایرن دولتی بله ۱۹۷۰ ۱۷٬۷۱۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بیمه حوادث Hochschule für Gesetzliche Unfallversicherung (Bad Hersfeld) HE هسن خصوصی خیر ۱۹۹۶ ۱۵۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی باد هومبورگ accadis Hochschule Bad Homburg HE هسن خصوصی خیر ۱۹۹۰ ۵۵۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بین‌المللی باد هونف Internationale Hochschule Bad Honnef • Bonn NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۹۸ ۱٬۸۴۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی عدالت نوردراین-وستفالن Fachhochschule für Rechtspflege Nordrhein-Westfalen (Bad Münstereifel) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۶ ۶۸۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آلندورف Diploma Hochschule (Bad Sooden-Allendorf) HE هسن خصوصی خیر ۱۹۹۴ ۳٬۴۹۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اوتو فریدریش بامبرگ Otto-Friedrich-Universität Bamberg BY بایرن دولتی بله ۱۶۴۷/۱۹۷۲ ۱۲٬۰۲۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه موسیقی کلیسای پروتستان Hochschule für evangelische Kirchenmusik Bayreuth BY بایرن مذهبی خیر ۲۰۰۰ ۲۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه بایرویت Universität Bayreuth BY بایرن دولتی بله ۱۹۷۵ ۱۱٬۳۴۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم انسانی برلین Akkon-Hochschule für Humanwissenschaften (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۱۱ ۱۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مددکاری و آموزش اجتماعی آلیس-سالومون Alice Salomon Hochschule Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۹۰۸ ۳٬۰۵۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی و اقتصاد برلین bbw Hochschule (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۱٬۰۴۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه طراحی برلین BTK – Hochschule für Gestaltung BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۶ ۳۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بست-زابل BEST-Sabel-Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۱۰۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت برلین BSP Business School Berlin Potsdam BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۳۴۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فناوری بویت Beuth Hochschule für Technik Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۸۲۳ ۱۱٬۱۸۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی دکرا Dekra Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۱۹۹۷ ۳۳۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی طراحی و ارتباطات design akademie berlin, Hochschule für Kommunikation und Design (FH) (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۲۹۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی فیلم و تلویزیون آلمان Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin BE برلین دولتی[۲] خیر ۱۹۶۶ ۳۴ ۲۰۱۱ (ترم تابستانی)
دانشگاه آموزشی برلین Deutsche Universität für Weiterbildung BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۸ ۲۱۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اروپایی اقتصاد ESCP Europe Campus Berlin BE برلین خصوصی بله ۱۹۷۳ ۱۷۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بین‌المللی طراحی و مد ESMOD Internationale Kunsthochschule für Mode (Berlin) BE برلین خصوصی بله ۲۰۱۱ ۱۵۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه مدیریت و فناوری اروپاییان ESMT European School of Management and Technology (Berlin) BE برلین خصوصی بله[۳] ۲۰۰۲ ۲۳۳ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان برلین Evangelische Hochschule Berlin BE برلین مذهبی خیر ۱۹۰۳ ۱٬۳۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر Hochschule der populären Künste FH BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۲۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی رسانه، ارتباطات و اقتصاد Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۸ ۳۳۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی و اقتصادی برلین Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۹۹۴ ۱۳٬۰۱۱ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اقتصاد، علوم مهندسی و فرهنگی برلین Hochschule für Wirtschaft, Technik und Kultur Berlin (HWTK) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۱۱ ۱۰۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اقتصاد و حقوق برلین Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۹۷۱ ۹٬۷۱۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فرای برلین Freie Universität Berlin BE برلین دولتی بله ۱۹۴۸ ۳۳٬۳۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی تجارت برلین German open Business School (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۱۱ ۴۴۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه آموزش حکومتمداری هرتی Hertie School of Governance (Berlin) BE برلین خصوصی بله ۲۰۰۳ ۲۹۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی سلامتی و ورزش H:G Hochschule für Gesundheit und Sport (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۸۸۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی هانس آیزلر Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۹۵۰ ۴۸۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنرهای نمایشی ارنست بوش Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch“ Berlin BE برلین دولتی خیر ۱۹۵۱ ۲۲۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هومبولت برلین Humboldt-Universität zu Berlin BE برلین دولتی بله ۱۸۱۰ ۳۳٬۵۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی ای. بی IB-Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۵۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه بین‌المللی روانشناسی برلین International Psychoanalytic University Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۳۹۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی کاتولیک علوم اجتماعی برلین Katholische Hochschule für Sozialwesen Berlin BE برلین مذهبی خیر ۱۹۹۱ ۱٬۴۱۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر Kunsthochschule Berlin-Weißensee BE برلین دولتی خیر ۱۹۴۶ ۸۰۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی طراحی رسانه‌ای Mediadesign Hochschule (Berlin) BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۱٬۲۷۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی روانشناسی برلین Psychologische Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۵۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اس.ار.ها برلین SRH Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۲ ۵۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اشتاین‌بایس برلین Steinbeis-Hochschule Berlin BE برلین خصوصی بله ۱۹۹۸ ۵٬۶۶۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی برلین Technische Universität Berlin BE برلین دولتی بله ۱۷۷۰ ۳۱٬۴۲۷ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
کالج تورو برلین Touro College Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۳ ۱۲۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هنر برلین Universität der Künste Berlin BE برلین دولتی بله ۱۶۹۶ ۳٬۴۴۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی کوادریگا برلین Quadriga Hochschule Berlin BE برلین خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۷۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آنهالت Hochschule Anhalt (Bernburg, Dessau und Köthen) SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۹۹۱ ۴٬۷۶۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بیبراخ Hochschule Biberach BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۶۴ ۲٬۳۷۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بیفلد Fachhochschule Bielefeld NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۸٬۶۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بیفلد Fachhochschule der Diakonie (Bielefeld) NRW نوردراین-وستفالن مذهبی خیر ۲۰۰۶ ۵۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی طبقه متوسط Fachhochschule des Mittelstands (Bielefeld) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۰ ۱٬۵۸۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه بیفلد Universität Bielefeld NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۶۹ ۱۹٬۷۸۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بینگن Fachhochschule Bingen RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۸۹۷ ۲٬۵۹۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی تجارت بوخوم EBZ Business School (Bochum) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۸ ۵۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان راین‌لند-وستفالن بوخوم Evangelische Fachhochschule Rheinland-Westfalen-Lippe (Bochum) NRW نوردراین-وستفالن مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۲٬۰۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بوخوم Hochschule Bochum NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۲ ۶٬۰۴۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی سلامت بوخوم Hochschule für Gesundheit (Bochum) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۴۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه رور بوخوم Ruhr-Universität Bochum NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۶۲ ۴۱٬۴۵۶ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی جورج آگریکولا Technische Fachhochschule Georg Agricola (Bochum) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۸۱۶ ۲٬۱۷۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی گروه مالی بانک اشپارکاسه Hochschule der Sparkassen-Finanzgruppe (Bonn) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۳ ۹۱۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه بن Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۸۱۸ ۳۰٬۳۷۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بن Hochschule Bonn-Rhein-Sieg NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۹۵ ۷٬۰۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی براندنبورگ Fachhochschule Brandenburg BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۲ ۲٬۹۲۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر براونشوایگ Hochschule für Bildende Künste Braunschweig NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۶۳ ۱٬۰۶۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی براونشوایگ Technische Universität Braunschweig NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۷۴۵ ۱۷٬۱۲۹ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی برمن Hochschule Bremen HB برمن دولتی خیر ۱۹۸۲ ۸٬۹۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اقتصاد سلامت Apollon Hochschule der Gesundheitswirtschaft (Bremen) HB برمن خصوصی خیر ۲۰۰۵ ۱٬۲۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اقتصاد و لجستیک بین‌المللی Hochschule für internationale Wirtschaft und Logistik (Bremen) HB برمن خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر برمن Hochschule für Künste Bremen HB برمن دولتی خیر ۱۸۷۳ ۹۰۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت عمومی برمن Hochschule für Öffentliche Verwaltung Bremen HB برمن دولتی خیر ۱۹۷۹ ۳۷۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه جاکوبس برمن jacobs University Bremen HB برمن خصوصی بله ۱۹۹۹ ۱٬۳۱۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه برمن Universität Bremen HB برمن دولتی بله ۱۹۷۱ ۱۹٬۲۳۴ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی برمرهاون Hochschule Bremerhaven HB برمن دولتی خیر ۱۹۷۵ ۳٬۰۹۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه‌عالی اروپایی Europäische Fachhochschule (Brühl) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۱ ۱٬۵۹۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فدرالی مدیریت عمومی Fachhochschule des Bundes für öffentliche Verwaltung (Brühl) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۸ ۱٬۰۸۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی ۲۱ Hochschule 21 (Buxtehude) NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۷۱ ۷۱۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اقتصاد و رسانه SRH Hochschule für Wirtschaft und Medien Calw BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۷۲ ۲۹۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه تکنولوژی کمنیتس (آلمان) Technische Universität Chemnitz SN زاکسن دولتی بله ۱۸۳۶ ۱۱٬۲۳۱ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی کلاوستال Technische Universität Clausthal NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۷۷۵ ۴٬۵۵۱ ۲۰۱۴ (ترم تابستانی)
مدرسه عالی علوم کاربردی Hochschule für angewandte Wissenschaften Coburg BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۴٬۴۴۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی براندنبورگ کتبوس-زنفتنبرگ Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg BB براندنبورگ دولتی بله ۲۰۱۳ ۱۰٬۳۱۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان دارمشتات Evangelische Hochschule Darmstadt HE هسن مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۱٬۶۰۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی دارمشتات Hochschule Darmstadt HE هسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۵٬۰۵۸ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی دارمشتات Technische Universität Darmstadt HE هسن دولتی بله ۱۸۷۷ ۲۵٬۱۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی دگندورف Technische Hochschule Deggendorf BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۴٬۷۷۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی دتموند Hochschule für Musik Detmold NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۴۶ ۶۴۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی دورتموند Fachhochschule Dortmund NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۱٬۱۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه بین‌المللی مدیریت دورتموند International School of Management (Dortmund) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۹۰ ۱٬۵۶۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه دورتموند Technische Universität Dortmund NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۶۸ ۳۱٬۵۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه بین‌المللی درسدن Dresden International University SN زاکسن خصوصی خیر ۲۰۰۳ ۱٬۳۷۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان موسیقی کلیسا در درسدن Evangelische Hochschule für Kirchenmusik Dresden SN زاکسن مذهبی خیر ۱۹۴۹ ۳۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان کار اجتماعی در درسدن Evangelische Hochschule für Soziale Arbeit Dresden SN زاکسن مذهبی خیر ۱۹۹۱ ۶۲۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی درسدن Fachhochschule Dresden SN زاکسن خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۱۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر درسدن Hochschule für Bildende Künste Dresden SN زاکسن دولتی بله ۱۷۶۴ ۵۹۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی کارل ماریا ون وبر Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden SN زاکسن دولتی بله ۱۸۵۶ ۵۵۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم مهندسی و اقتصادی Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۵٬۲۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی رقص درسدن Palucca Hochschule für Tanz Dresden SN زاکسن دولتی بله ۱۹۲۵ ۱۶۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی درسدن Technische Universität Dresden SN زاکسن دولتی بله ۱۸۲۸/۱۹۶۱ ۳۶٬۷۳۷ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه دویسبورگ-اسن Universität Duisburg-Essen NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۲۰۰۳ ۳۹٬۰۸۶ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی دوسلدورف Fachhochschule Düsseldorf NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۸٬۵۳۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فلیدنر دوسلدورف Fliedner Fachhochschule Düsseldorf NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۱۱ ۲۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۶۵ ۲۷٬۶۴۹ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت دوسلدورف IST-Hochschule für Management (Düsseldorf) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۱۳ ۵۶ ۲۰۱۳ (ترم تابستانی)
آکادمی هنر دوسلدورف Kunstakademie Düsseldorf NI نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۷۷۳ ۶۰۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی روبرت شاومن Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf NI نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۲ ۸۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی توسعه پایدار Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۲ ۲٬۰۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی امور مالی Fachhochschule für Finanzen (Edenkoben) RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۸۱ ۴۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه کاتولیک اینگلوشتات Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt BY بایرن مذهبی بله ۱۹۸۰ ۴٬۹۱۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی شمالی المسهورن Nordakademie (Elmshorn) SH شلسویگ-هولشتاین خصوصی خیر ۱۹۹۲ ۱٬۳۲۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی سمینار فقهی Theologisches Seminar Elstal (Fachhochschule) BB براندنبورگ مذهبی خیر ۱۸۸۰ ۶۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی امدن-لر Hochschule Emden/Leer NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۴٬۳۲۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت کاربردی Hochschule für angewandtes Management (Erding) BY بایرن خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۲٬۲۰۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آدام-ریس Adam-Ries-Fachhochschule (Erfurt) TH تورینگن خصوصی خیر ۲۰۰۸ ۴۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی ارفورت Fachhochschule Erfurt TH تورینگن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۴٬۵۸۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ارفورت Universität Erfurt TH تورینگن دولتی بله ۱۳۸۹/۱۹۹۴ ۵٬۵۹۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فریدریش-الکساندر نورنبرگ Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg BY بایرن دولتی بله ۱۷۴۲ ۳۹٬۰۸۵ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر اسن Folkwang Universität der Künste (Essen) NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۲۷ ۱٬۵۰۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اف.او. ام اسن FOM Hochschule in Essen NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۹۳ ۲۱٬۲۶۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اسلینگن Hochschule Esslingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۶٬۰۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فقهی اورسباخ Theologische Hochschule Ewersbach HE هسن مذهبی خیر ۱۹۱۲; FH seit ۲۰۱۱ ۴۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فلنسبورگ Fachhochschule Flensburg SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۸۸۶ ۴٬۰۴۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اروپایی فلنسبورگ Europa-Universität Flensburg SH شلسویگ-هولشتاین دولتی بله ۱۹۹۴ ۴٬۶۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فرانکفورت Fachhochschule Frankfurt am Main HE هسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۰٬۶۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرس عالی امور مالی و مدیریتی فرانکفورت Frankfurt School of Finance & Management (Frankfurt am Main) HE هسن خصوصی بله ۱۹۵۷ ۱٬۲۷۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی و هنرهای نمایشی فرانکفورت Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main HE هسن دولتی بله ۱۹۳۸ ۸۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه گوته فرانکفورت Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main HE هسن دولتی بله ۱۹۱۴ ۴۵٬۳۵۷ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فلسفی و فقهی زانگت گورگن Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen (Frankfurt am Main) HE هسن مذهبی بله ۱۹۲۶ ۳۳۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت و مهندسی بین‌المللی Provadis School of International Management and Technology (Frankfurt am Main) HE هسن خصوصی خیر ۲۰۰۲ ۸۹۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule (Frankfurt am Main) HE هسن دولتی خیر ۱۸۲۹ ۱۹۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اروپایی ویادرینا Europa-Universität Viadrina (Frankfurt (Oder)) BB براندنبورگ دولتی بله ۱۵۰۶/۱۹۹۲ ۶٬۷۱۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی معدن فرایبرگ Technische Universität Bergakademie Freiberg SN زاکسن دولتی بله ۱۷۶۵ ۵٬۴۵۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فرایبورگ Albert-Ludwigs-Universität Freiburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۴۵۷ ۲۴٬۷۴۱ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پروتستان فرایبورگ Evangelische Hochschule Freiburg BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۱۹۱۸ ۸۹۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی فرایبورگ Hochschule für Musik Freiburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۴۶ ۵۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر و طراحی و موسیقی مردمی Hochschule für Kunst, Design und Populäre Musik Freiburg BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۱۱۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی کاتولیک فرایبورگ Katholische Hochschule Freiburg BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۱٬۷۱۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم تربیتی فرایبورگ Pädagogische Hochschule Freiburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۲ ۵٬۰۶۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فقهی فریدنساو Theologische Hochschule Friedensau SA زاکسن-آنهالت مذهبی خیر ۱۸۹۹ ۱۸۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فریدریشسهافن Zeppelin Universität (Friedrichshafen) BW بادن-وورتمبرگ خصوصی بله ۲۰۰۳ ۸۰۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فولدا Hochschule Fulda HE هسن دولتی خیر ۱۹۷۴ ۶٬۵۱۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشکده فقهی فولدا Theologische Fakultät Fulda HE هسن مذهبی بله ۱۷۳۴ ۴۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم کاربردی Wilhelm Löhe Hochschule für angewandte Wissenschaften (Fürth) BY بایرن خصوصی خیر ۲۰۱۲ ۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فورتوانگن Hochschule Furtwangen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۸۵۰ ۵٬۸۴۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی گایسنهایم Hochschule Geisenheim HE هسن دولتی بله ۲۰۱۳ ۱٬۱۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت عمومی نوردراین-وستفالن Fachhochschule für öffentliche Verwaltung Nordrhein-Westfalen (Gelsenkirchen) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۶ ۶٬۸۸۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی گلسن‌کیرشن Westfälische Hochschule Gelsenkirchen Bocholt Recklinghausen NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۸٬۳۵۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی سلامتی SRH Fachhochschule für Gesundheit Gera TH تورینگن خصوصی خیر ۲۰۰۶ ۴۸۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آزاد فقهی گیسن Freie Theologische Hochschule Gießen HE هسن مذهبی خیر ۱۹۷۴/۲۰۰۸ ۲۰۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه گیسن Justus-Liebig-Universität Gießen HE هسن دولتی بله ۱۶۰۷ ۲۶٬۵۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی هسن مرکزی Technische Hochschule Mittelhessen (Gießen, Friedberg, Wetzlar) HE هسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۳٬۷۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت عمومی تورینگن Thüringer Fachhochschule für öffentliche Verwaltung (Gotha) TH تورینگن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۳۹۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه گوتینگن Georg-August-Universität Göttingen NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۷۳۴ ۲۷٬۵۵۶ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی خصوصی گوتینگن private Fachhochschule Göttingen NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۹۴ ۲٬۰۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه گرایفسوالد Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی بله ۱۴۵۶ ۱۱٬۷۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مدیریت عمومی؛ پلیسی و حقوق Fachhochschule für öffentliche Verwaltung, Polizei und Rechtspflege (Güstrow) MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۴۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بانک فدرال آلمان Hochschule der Deutschen Bundesbank (Hachenburg) RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۷۶ ۳۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هاگن Fernuniversität in Hagen NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۴ ۸۸٬۱۶۸ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هنر Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۸۷۹ ۱٬۰۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی کلیسای پروتستان Evangelische Hochschule für Kirchenmusik Halle SA زاکسن-آنهالت مذهبی خیر ۱۹۹۳ ۴۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هاله-ویتنبرگ Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg SA زاکسن-آنهالت دولتی بله ۱۵۰۲/۱۶۹۴/ ۱۸۱۷ ۲۰٬۳۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی طراحی و مد هامبورگ AMD Akademie Mode & Design (Hamburg) HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۵ ۱٬۰۵۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Bucerius Law School (Hamburg) HH هامبورگ خصوصی بله ۲۰۰۰ ۹۵۸ ۲۰۱۲/۲۰۱۳ (ترم زمستانی)
Brand Academy – Hochschule für Design und Kommunikation (Hamburg) HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
EBC Hochschule Hamburg HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۸ ۸۷۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Europنische Fernhochschule Hamburg HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۳ ۵٬۶۲۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Evangelische Hochschule für Soziale Arbeit & Diakonie (Hamburg) HH هامبورگ مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۴۵۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
HafenCity Universitنt Hamburg HH هامبورگ دولتی بله ۲۰۰۶ ۲٬۳۰۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
HFH Hamburger Fern-Hochschule HH هامبورگ خصوصی خیر ۱۹۹۷ ۹٬۳۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
HSBA Hamburg School of Business Administration HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۷۳۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Helmut-Schmidt-Universitنt (Hamburg) HH هامبورگ دولتی بله ۱۹۷۳ ۲٬۶۳۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg HH هامبورگ دولتی خیر ۱۹۷۰ ۱۴٬۹۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für bildende Künste Hamburg HH هامبورگ دولتی بله ۱۷۶۷ ۸۸۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Theater Hamburg HH هامبورگ دولتی بله ۱۹۵۰ ۱٬۲۵۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Norddeutsche Akademie für Finanzen und Steuerrecht (Hamburg) HH هامبورگ دولتی خیر ۲۰۰۷ ۳۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
International Business School of Service Management (Hamburg) HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۶ ۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Kühne Logistics University (Hamburg) HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۱۰۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
MSH Medical School Hamburg HH هامبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۷۲۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Technische Universitنt Hamburg-Harburg HH هامبورگ دولتی بله ۱۹۷۸ ۶٬۳۷۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هامبورگ Universitنt Hamburg HH هامبورگ دولتی بله ۱۹۱۹ ۴۰٬۴۷۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Weserbergland (Hameln) NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۳۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Hamm-Lippstadt NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۲٬۳۰۰ ۲۰۱۴ (ترم تابستانی)
SRH Hochschule für Logistik und Wirtschaft هام NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۴۹۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für die Wirtschaft (Hannover) NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۹۶ ۴۷۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هانوفر Gottfried Wilhelm Leibniz Universitنt Hannover NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۸۳۱ ۲۵٬۷۰۰ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۸۹۷ ۱٬۲۸۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Hannover NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۸٬۳۹۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Kommunale Hochschule für Verwaltung in Niedersachsen (Hannover) NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۲۰۰۷ ۸۰۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Leibniz-Akademie Hannover (Hannover) NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۲۰ ۳۱۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Medizinische Hochschule Hannover NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۶۱ ۳٬۲۵۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Tierنrztliche Hochschule Hannover NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۷۷۸ ۲٬۴۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Westküste (Heide) SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۹۹۳ ۱٬۳۲۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Jüdische Studien (Heidelberg) BW بادن-وورتمبرگ مذهبی بله ۱۹۷۹ ۱۲۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Pنdagogische Hochschule Heidelberg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۰۴ ۴٬۴۷۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هایدلبرگ Ruprecht-Karls-Universitنt Heidelberg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۳۸۶ ۳۰٬۸۸۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
SRH Hochschule Heidelberg BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۷۲ ۲٬۷۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Heilbronn BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۶۱ ۷٬۹۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
German Graduate School of Management and Law (Heilbronn) BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۰۵ ۱۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Kirche von Westfalen (Herford) NRW نوردراین-وستفالن مذهبی خیر ۱۹۴۸ ۳۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für Interkulturelle Theologie (Hermannsburg) NI نیدرزاکسن مذهبی خیر ۲۰۱۲ ۱۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Norddeutsche Hochschule für Rechtspflege (Hildesheim) NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۲۰۰۷ ۲۶۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه هیلدس‌هایم Universitنt Hildesheim NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۴۶ ۶٬۰۴۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
HAWK Hochschule Hildesheim/Holzminden/Gِttingen NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۵٬۱۹۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Hof BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۳٬۰۴۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Fresenius (Idstein) HE هسن خصوصی خیر ۱۸۴۸ ۵٬۷۰۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی ایلمناو Technische Universitنt Ilmenau TH تورینگن دولتی بله ۱۸۹۴ ۶٬۹۰۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Technische Hochschule Ingolstadt BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۴٬۴۰۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Business and Information Technology School (Iserlohn, Hamburg, Berlin) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۰ ۱٬۶۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Südwestfalen (Iserlohn) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۲ ۱۱٬۷۱۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Naturwissenschaftlich-Technische Akademie Isny BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۴۵ ۱۹۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Ernst-Abbe-Fachhochschule Jena TH تورینگن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۴٬۷۰۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ینا Friedrich-Schiller-Universitنt Jena TH تورینگن دولتی بله ۱۵۵۸ ۱۹٬۷۰۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Kaiserslautern RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۷۱ ۵٬۶۲۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Technische Universitنt Kaiserslautern RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۹۷۰ ۱۳٬۵۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik Karlsruhe BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۱۲ ۶۴۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۷٬۶۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Karlshochschule International University (Karlsruhe) BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۶۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مؤسسه فناوری کارلسروهه Karlsruher Institut für Technologie BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۲۵ ۲۴٬۵۲۸ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Pنdagogische Hochschule Karlsruhe BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۲ ۳٬۶۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۸۵۴ ۳۰۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۹۲ ۴۴۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
CVJM-Hochschule (Kassel) HE هسن خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۲۹۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Kunsthochschule Kassel HE هسن دولتی خیر ۱۷۷۷ ۷۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Universitنt Kassel HE هسن دولتی بله ۱۶۳۳/۱۹۷۰ ۲۳٬۸۵۲ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
Hochschule für ِffentliche Verwaltung Kehl BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۹۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für angewandte Wissenschaften Kempten BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۷ ۴٬۷۸۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه کیل Christian-Albrechts-Universitنt zu Kiel SH شلسویگ-هولشتاین دولتی بله ۱۶۶۵ ۲۴٬۲۲۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Kiel SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۹۶۹ ۶٬۴۷۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Muthesius Kunsthochschule (Kiel) SH شلسویگ-هولشتاین دولتی بله ۲۰۰۵ ۵۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Rhein-Waal (Kleve, Kamp-Lintfort) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۲٬۶۱۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Koblenz RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۹۶ ۸٬۱۱۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Universitنt Koblenz-Landau RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۹۹۰ ۱۴٬۱۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Konstanz Technik, Wirtschaft und Gestaltung BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۰۶ ۴٬۵۳۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه کنستانتس Universitنt Konstanz BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۶ ۱۰٬۹۷۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Cologne Business School (Kِln) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۹۳ ۱٬۱۲۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ورزش آلمان NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۴۷ ۴٬۶۷۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Kِln NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۲۱٬۰۲۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Tanz Kِln NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۸۵۰ ۱٬۵۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Katholische Hochschule Nordrhein-Westfalen (Kِln, Münster, Paderborn, Aachen) NRW نوردراین-وستفالن مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۴٬۰۳۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Kunsthochschule für Medien Kِln NI نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۹۰ ۳۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه کلن Universitنt zu Kِln NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۳۸۸/۱۹۱۹ ۴۸٬۷۰۸ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Rheinische Fachhochschule Kِln NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۷۱ (۱۹۵۸) ۴٬۷۴۲ ۲۰۱۲/۲۰۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für Finanzen (Brandenburg) (Kِnigs Wusterhausen) BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۱ ۵۸۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Wissenschaftliche Hochschule Lahr BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۹۶ ۴۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Landshut BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۸ ۴٬۲۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Handelshochschule Leipzig SN زاکسن خصوصی بله ۱۸۹۸ ۴۳۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig SN زاکسن دولتی بله ۱۷۶۴ ۵۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ Leipzig SN زاکسن دولتی بله ۱۸۴۳ ۱٬۰۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۶٬۲۷۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Telekommunikation Leipzig SN زاکسن خصوصی خیر ۱۹۹۱ ۱٬۰۰۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه لایپزیگ Universitنt Leipzig SN زاکسن دولتی بله ۱۴۰۹ ۲۶٬۷۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Ostwestfalen-Lippe (Lemgo) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۶٬۳۶۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Internationale Hochschule Liebenzell BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۲۰۱۱ ۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg (Ludwigsburg) BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۲۰۰۷ ۵۵ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Evangelische Hochschule Ludwigsburg BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۱٬۰۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für ِffentliche Verwaltung und Finanzen Ludwigsburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۹۹ ۱٬۹۰۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Pنdagogische Hochschule Ludwigsburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۲ ۵٬۶۲۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Ludwigshafen am Rhein RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۶۵ ۴٬۲۸۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Lübeck SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۹۶۹ ۴٬۳۳۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Leuphana Universitنt Lüneburg NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۴۶ ۷٬۷۴۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Musikhochschule Lübeck SH شلسویگ-هولشتاین دولتی خیر ۱۹۷۳ ۳۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Universitنt zu Lübeck SH شلسویگ-هولشتاین دولتی بله ۱۹۶۴ ۳٬۳۴۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ SA زاکسن-آنهالت دولتی بله ۱۹۹۳ ۱۳٬۸۲۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Magdeburg-Stendal SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۹۹۱ ۶٬۶۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Mainz RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۷۱ ۴٬۷۷۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Katholische Hochschule Mainz RP راینلاند-فالتس مذهبی خیر ۱۹۷۲ ۱٬۰۸۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه یوهانس گوتنبرگ Johannes Gutenberg-Universitنt Mainz RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۴۷۷/۱۹۴۶ ۳۷٬۰۳۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule der Bundesagentur für Arbeit (Mannheim, Schwerin) BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۲۰۰۶ ۸۴۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule der Wirtschaft für Management Mannheim BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۱۰ ۲۳۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۷۱ ۶۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Mannheim BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۸۹۸ ۵٬۱۰۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Popakademie Baden-Württemberg (Mannheim) BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۰۳ ۲۵۰ ۲۰۱۱(ترم تابستانی)
Universitنt Mannheim BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۷ ۱۱٬۸۸۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Archivschule Marburg HE هسن دولتی خیر ۱۹۴۹ ۴۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Evangelische Hochschule Tabor (Marburg) HE هسن مذهبی خیر ۱۹۰۹; FH seit ۲۰۰۹ ۸۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ماربورگ Philipps-Universitنt Marburg HE هسن دولتی بله ۱۵۲۷ ۲۵٬۷۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für ِffentliche Verwaltung Rheinland-Pfalz (Mayen, Lautzenhausen) RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۹۸۱ ۱٬۶۹۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule der Sنchsischen Verwaltung Meiكen SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۶۴۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Merseburg SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۹۹۲ ۲٬۷۲۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Mittweida SN زاکسن دولتی خیر ۱۸۶۷ ۶٬۰۰۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Evangelische Hochschule Moritzburg SN زاکسن مذهبی خیر ۱۸۷۲ ۹۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Ruhr West (Mülheim, Bottrop) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۱٬۷۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی هنرهای زیبا مونیخ BY بایرن دولتی خیر ۱۸۰۸ ۶۷۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Angewandte Sprachen München BY بایرن خصوصی خیر ۲۰۰۶ ۳۷۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für angewandte Wissenschaften München BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۷٬۱۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Fernsehen und Film München BY بایرن دولتی خیر ۱۹۶۶ ۳۸۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Theater München BY بایرن دولتی بله ۱۸۴۶ ۱٬۰۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Philosophie München BY بایرن مذهبی بله ۱۹۲۵ ۳۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Politik München BY بایرن دولتی بله ۱۹۵۰ ۵۲۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für ِffentliche Verwaltung und Rechtspflege in Bayern (München) BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۴ ۳٬۸۲۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Katholische Stiftungsfachhochschule München BY بایرن مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۲٬۱۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ Ludwig-Maximilians-Universitنt München BY بایرن دولتی بله ۱۴۷۲ ۵۰٬۵۴۲ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Macromedia Hochschule für Medien und Kommunikation (München) BY بایرن خصوصی خیر ۲۰۰۷ ۲٬۰۰۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Munich Business School (München) BY بایرن خصوصی خیر ۱۹۹۱ ۵۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فنی مونیخ Technische Universitنt München BY بایرن دولتی بله ۱۸۶۸ ۳۵٬۹۷۹ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Ukrainische Freie Universitنt München BY بایرن خصوصی بله ۱۹۲۱ ۱۴۹ ۲۰۰۷ (ترم تابستانی)
Universitنt der Bundeswehr München BY بایرن دولتی بله ۱۹۷۳ ۲٬۹۴۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Deutsche Hochschule der Polizei (Münster) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۲۰۰۶ ۲۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Münster NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۱٬۶۸۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Kunstakademie Münster NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۱ ۳۳۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Philosophisch-Theologische Hochschule Münster NRW نوردراین-وستفالن مذهبی خیر ۱۹۷۱ ۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه وستفالی ویلهلم، مونستر Westfنlische Wilhelms-Universitنt in Münster NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۷۸۰ ۴۲٬۵۹۲ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Hochschule für angewandte Wissenschaften Neu-Ulm BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۳٬۱۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Neubrandenburg MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۲٬۰۸۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Augustana-Hochschule Neuendettelsau BY بایرن مذهبی بله ۱۹۴۷ ۱۴۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Neuss für Internationale Wirtschaft NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۱۷۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Niederrhein (Krefeld/Mِnchengladbach) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۲٬۶۲۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Nordhausen TH تورینگن دولتی خیر ۱۹۹۷ ۲٬۴۶۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für Finanzen Nordrhein-Westfalen (Nordkirchen) NRW نوردراین-وستفالن دولتی خیر ۱۹۷۶ ۱٬۴۶۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Akademie der Bildenden Künste Nürnberg BY بایرن دولتی خیر ۱۶۶۲ ۳۱۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Evangelische Hochschule Nürnberg BY بایرن مذهبی خیر ۱۹۹۵ ۱٬۱۹۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik Nürnberg BY بایرن دولتی خیر ۱۹۹۸ ۳۸۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm BY بایرن دولتی خیر ۱۸۲۳ ۱۰٬۸۷۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Kunsttherapie Nürtingen BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۸۷ ۲۸۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۴۹ ۴٬۵۷۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Lutherische Theologische Hochschule Oberursel HE هسن مذهبی خیر ۱۹۴۸ ۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main HE هسن دولتی خیر ۱۸۳۲ ۶۴۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Offenburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۶۴ ۴٬۰۹۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه کارل فون اوسیتزکی اولدنبورگ Carl von Ossietzky Universitنt Oldenburg NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۷۳ ۱۱٬۴۰۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule der Polizei (Brandenburg) (Oranienburg) BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۸ ۲۶۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
کالج اوزنابروک Hochschule Osnabrück NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۱٬۴۳۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اوزنابروک Universitنt Osnabrück NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۷۴ ۱۱٬۲۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Künste im Sozialen Ottersberg NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۶۷ ۴۳۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule der Wirtschaft (Paderborn) NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۱۹۹۲ ۱٬۸۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Theologische Fakultنt Paderborn NRW نوردراین-وستفالن مذهبی بله ۱۶۱۴ ۹۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Universitنt Paderborn NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۲ ۱۹٬۴۱۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Universitنt Passau BY بایرن دولتی بله ۱۹۷۸ ۱۰٬۰۰۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Pforzheim BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۸۷۷ ۵٬۴۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für Sport & Management Potsdam BB براندنبورگ خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۱۱۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule Potsdam BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۱ ۳٬۲۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Filmuniversitنt Babelsberg (Potsdam) BB براندنبورگ دولتی بله ۱۹۵۴ ۵۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه پوتسدام Universitنt Potsdam BB براندنبورگ دولتی بله ۱۹۹۱ ۱۹٬۹۷۲ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Hochschule Ravensburg-Weingarten BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۶۴ ۳٬۲۸۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpنdagogik Regensburg BY بایرن مذهبی خیر ۲۰۰۱ ۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Universitنt Regensburg BY بایرن دولتی بله ۱۹۶۲ ۲۱٬۱۶۲ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
Hochschule Reutlingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۸۵۵ ۵٬۰۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۰٬۵۰۰ ۲۰۱۴/۱۵ (ترم زمستانی)
Theologische Hochschule Reutlingen BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۱۸۷۷ ۵۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Mathias Hochschule Rheine NRW نوردراین-وستفالن خصوصی خیر ۲۰۰۹ ۲۵۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
SRH Fernhochschule Riedlingen BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۹۶ ۱٬۹۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule Rosenheim BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۴٬۰۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Musik und Theater Rostock MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی بله ۱۹۹۴ ۵۵۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه روستوک دانشگاه روستوک MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی بله ۱۴۱۹ ۱۵٬۰۶۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hessische Hochschule für Finanzen und Rechtspflege (Rotenburg an der Fulda) HE هسن دولتی خیر ۱۹۸۰ ۸۷۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule der Sنchsischen Polizei (FH) (Rothenburg/Oberlausitz) SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۴ ۳۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule für Forstwirtschaft Rottenburg BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۵۴; FH seit ۱۹۷۹ ۸۶۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Katholische Hochschule für Kirchenmusik Rottenburg BW بادن-وورتمبرگ مذهبی خیر ۱۹۹۷ ۴۰ ۲۰۱۰/۱۱ (ترم زمستانی)
Deutsche Hochschule für Prنvention und Gesundheitsmanagement (Saarbrücken) SL زارلند خصوصی خیر ۲۰۰۲ ۳٬۴۲۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Fachhochschule für Verwaltung des Saarlandes in Saarbrücken SL زارلند دولتی خیر ۱۹۸۰ ۴۵۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
Hochschule der Bildenden Künste Saar (Saarbrücken) SL زارلند دولتی خیر ۱۹۸۹ ۳۹۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی زار Hochschule für Musik Saar in Saarbrücken SL زارلند دولتی بله ۱۹۴۷ ۴۴۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مهندسی و اقتصاد زارلند در زاربروکن Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes in Saarbrücken SL زارلند دولتی خیر ۱۸۰۷ ۵٬۵۷۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه زارلاند Universitنt des Saarlandes in Saarbrücken, Homburg SL زارلند دولتی بله ۱۹۴۸ ۱۷٬۹۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی اشمالکالدن Fachhochschule Schmalkalden TH تورینگن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۲٬۸۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی طراحی شوبیش گموند Hochschule für Gestaltung Schwنbisch Gmünd BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۷۷۶ ۶۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی شوتسینگن Fachhochschule Schwetzingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۵۳ ۴۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم تربیتی شوبیش گموند Pنdagogische Hochschule Schwنbisch Gmünd BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۲۵ ۲٬۶۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی بالتیک Baltic College in Schwerin MV مکلنبورگ-فورپومرن خصوصی خیر ۲۰۰۴ ۱۶۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه زیگن Universitنt Siegen NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۲ ۱۸٬۶۰۴ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه آلمانی علوم مدیریتی اشپیر Deutsche Universitنt für Verwaltungswissenschaften Speyer RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۹۴۷ ۳۳۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فقه و فلسفه اس.فا. د آوگوستین Philosophisch-Theologische Hochschule SVD St. Augustin NRW نوردراین-وستفالن مذهبی بله ۱۹۲۵ ۱۰۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی اشترالزوند Fachhochschule Stralsund MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی خیر ۱۹۹۱ ۲٬۴۵۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
جامعه تحصیلی آکاد در اشتوتگارت AKAD Bildungsgesellschaft in Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۵۹ ۵٬۲۰۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی دوگانه بادن-ووتمبرگ در اشتوتگارت Duale Hochschule Baden-Württemberg in Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۴/۲۰۰۹ ۳۴٬۰۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی آزاد اشتوتگارت Freie Hochschule Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۲۸ ۳۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی رسانه‌ای در اشتوتگارت Hochschule der Medien in Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۲۰۰۱ ۴٬۰۸۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی و هنرهای نمایشی اشتوتگارت Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۵۷ ۷۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی مهندسی اشتوتگارت Hochschule für Technik Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۳٬۷۳۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی مرتس در اشتوتگارت Merz Akademie in Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۱۸ ۲۵۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی دولتی هنر اشتوتگارت Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۷۶۱ ۷۶۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فا.و. آ (مخصوص تحصیل همراه با کار) VWA Hochschule für berufsbegleitendes Studium Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۲۰۱۳ ۱۶۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
دانشگاه هوهنیایم Universitنt Hohenheim in Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۱۸ ۹٬۲۸۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اشتوتگارت Universitنt Stuttgart BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۸۲۹ ۲۶٬۴۵۷ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی تری‌یر Hochschule Trier RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۹۶ ۷٬۳۲۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشکده فقهی تری‌یر Theologische Fakultنt Trier RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۹۵۰ ۳۹۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه تری‌یر Universitنt Trier RP راینلاند-فالتس دولتی بله ۱۴۷۳/۱۹۷۰ ۱۵٬۰۷۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی تروسینگن Hochschule für Musik Trossingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۴۴ ۴۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه توبینگن Eberhard Karls Universitنt Tübingen BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۴۷۷ ۲۸٬۷۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی اولم Hochschule Ulm BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۱ ۴٬۰۱۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اولم Universitنt Ulm BW بادن-وورتمبرگ دولتی بله ۱۹۶۷ ۹٬۵۸۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فقه و فلسفه Philosophisch-Theologische Hochschule Vallendar RP راینلاند-فالتس مذهبی بله ۱۸۹۶ ۲۲۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه مدیریتی و.ها. او – اوتو WHU – Otto Beisheim School of Management in Vallendar RP راینلاند-فالتس خصوصی بله ۱۹۸۴ ۹۳۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی اقتصاد و مهندسی Fachhochschule für Wirtschaft und Technik Vechta/Diepholz/Oldenburg NI نیدرزاکسن خصوصی خیر ۱۹۹۸ ۷۰۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه فشتا Universitنt Vechta NI نیدرزاکسن دولتی بله ۱۹۹۵ ۳٬۵۹۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پلیسی بادن-ووتمبرگ Hochschule für Polizei Baden-Württemberg BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۷۹ ۱٬۲۵۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی ودل Fachhochschule Wedel SH شلسویگ-هولشتاین خصوصی خیر ۱۹۶۹ ۹۵۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی وایهن اشتفان تریسدورف Hochschule Weihenstephan-Triesdorf BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۵٬۶۶۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
آکادمی گوستاو زیورت Gustav-Siewerth-Akademie in Weilheim BW بادن-وورتمبرگ خصوصی خیر ۱۹۷۰ ۱۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه باوهاوس وایمار Bauhaus-Universitنt Weimar TH تورینگن دولتی بله ۱۸۶۰ ۴٬۱۷۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی فرانتس لیست وایمار Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar TH تورینگن دولتی بله ۱۸۷۲ ۸۲۸ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم تربیتی واینگارتن Pنdagogische Hochschule Weingarten BW بادن-وورتمبرگ دولتی خیر ۱۹۴۹ ۳٬۲۶۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی هارتس Hochschule Harz in Wernigerode und Halberstadt SA زاکسن-آنهالت دولتی خیر ۱۹۹۱ ۳٬۱۸۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه اقتصاد و حقوق ا.ب. اس EBS Universitنt für Wirtschaft und Recht in Wiesbaden, Oestrich-Winkel HE هسن خصوصی بله ۱۹۷۱ ۱٬۷۹۱ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی پلیسی و مدیریتی در ویزبادن Hessische Hochschule für Polizei und Verwaltung in Wiesbaden HE هسن دولتی خیر ۱۹۸۰ ۲٬۶۹۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی راین‌ماین Hochschule RheinMain in Wiesbaden und Rüsselsheim HE هسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۰٬۳۲۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی ویلهلم بوشنر Wilhelm Büchner Hochschule in Pfungstadt HE هسن خصوصی خیر ۱۹۹۷ ۵٬۸۰۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی ویلداو Technische Hochschule Wildau (FH) BB براندنبورگ دولتی خیر ۱۹۹۱ ۴٬۱۵۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی یاده در ویلهمسهافن، اولدنبورگ و الزفلس jade Hochschule in Wilhelmshaven, Oldenburg, Elsfleth NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۲۰۰۹ ۶٬۴۳۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی ویسمار Hochschule Wismar MV مکلنبورگ-فورپومرن دولتی خیر ۱۹۰۸ ۷٬۳۷۹ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ویتن/هردکه Universitنt Witten/Herdecke NRW نوردراین-وستفالن خصوصی بله ۱۹۸۲ ۱٬۴۴۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم کاربردی Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften in Wolfenbüttel, Salzgitter, Wolfsburg, Suderberg NI نیدرزاکسن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۱۱٬۰۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی فنی ورمز Fachhochschule Worms RP راینلاند-فالتس دولتی خیر ۱۹۷۸ ۳٬۱۲۶ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه ووپرتال Bergische Universitنt Wuppertal NRW نوردراین-وستفالن دولتی بله ۱۹۷۲ ۱۹٬۰۰۰ ۲۰۱۳/۱۴ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی کلیسایی ووپرتال/بتل Kirchliche Hochschule Wuppertal/Bethel NRW نوردراین-وستفالن مذهبی بله ۱۹۰۵ ۱۳۴ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی علوم کاربردی وورتسبورگ-شواینفورت Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurt BY بایرن دولتی خیر ۱۹۷۱ ۸٬۸۳۳ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی موسیقی وورتسبورگ Hochschule für Musik Würzburg BY بایرن دولتی بله ۱۷۹۷ ۶۳۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
دانشگاه یولیوس ماکسیمیلیانس وورتسبورگ Julius-Maximilians-Universitنt Würzburg BY بایرن دولتی بله ۱۵۸۲ ۲۴٬۴۶۵ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی تسیتا/گرلیتز Hochschule Zittau/Gِrlitz SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۳٬۳۴۲ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی د.پ.اف. آ زاکسن در تسویکاو DPFA Hochschule Sachsen in Zwickau SN زاکسن خصوصی خیر ۲۰۱۲ ۲۷ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)
مدرسه عالی تسویکاو در غرب زاکسن Westsنchsische Hochschule Zwickau SN زاکسن دولتی خیر ۱۹۹۲ ۴٬۸۸۰ ۲۰۱۲/۱۳ (ترم زمستانی)

کار در کشور آلمان

کار در کشور آلمان 

آلمان کشوری از اتحادیه اروپا و عضو شنگن می باشد. اتحادیه اروپا ۲۸ کشور اروپایی را شامل می شود و اقتصاد اروپا از زمان تشکیل این اتحادیه به صورت یکپارچه درآمده و قوانین کار در کشورهای این اتحادیه هم تقریبأ مشابه شده است. این کشورها همچنین در اعطای اجازه اقامت و تابعیت اکثرأ مشابه عمل می کنند. همسایگان آلمان از قسمت شمالی دانمارک، از غرب بلژیک و هلند و در جنوب لوکزامبورگ، سوییس، اتریش و فرانسه می باشد و در شرق لهستان و جمهوری چک قرار دارد. دریای شمال و دریای بالتیک راه های ارتباطی آلمان با آب های آزادند. جمعیت آلمان حدود ۸۲ میلیون نفر می باشد و پر جمعیت ترین کشور اروپا است. آلمان بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت بزرگ صنعتی جهان است.
آلمان به شدت در نیروی کار با کمبود و پیری روبرو است، از این رو اقدام به جذب نیروی کار ماهر خارجی می نماید و شرایط کار مناسبی را فراهم آورده است. حقوق بالا، مزایای مناسب و امنیت شغلی بالا از جمله دلایل بسیاری از افراد برای مهاجرت کاری به این کشور می باشد. در برخی از صنایع میزان ساعات کاری 35 ساعت در هفته است. در حال حاضر آلمان بازار کار بسیار خوبی به خصوص برای مهندسان دارد و خدماتی که برای کار ارایه می دهد از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است. ویزای کار تنها روش اخذ اقامت آلمان نمی باشد، از دیگر راه های مهاجرت به این کشور، سرمایه گذاری یا تحصیل در آلمان می باشد که در این نوشتار به آن ها نخواهیم پرداخت.
کار در کشور آلمان برای ایرانیان و سایر افراد یک مزیت خیلی مهم داشته و آن این است که می تواند راهی برای اخذ اقامت دائم و در نهایت اخذ شهروندی آلمان باشد. کار در آلمان برای ایرانیان و سایر ملیت ها دارای شرایط خاصی می باشد و انواعی از ویزاهای کار را دارد که هرکدام ملزومات خود را دارند. در قوانین ویزای کار 2020، شرایط اعطای ویزای کار آسان تر شده است با ادامه این مطلب همراه شوید و از این شرایط اطلاع یابید.

گام به گام تا کار در خارج از کشور2 کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان از طریق پیشنهاد کار (Job Offer)
در این روش ابتدا شما نیاز به پیدا کردن کارفرما در کشور آلمان دارید. پیش از سال 2020 کارفرما ملزم بود که شغل مورد نظر را ۳ ماه در کشور آلمان و سپس ۳ ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند اگر فردی از داخل کشور آلمان و یا داخل اتحادیه اروپا تمایل به تصاحب این موقعیت شغلی نداشت آنگاه کارفرما می توانست شما را از ایران به کار دعوت نماید. اما در قوانین ویزای کار آلمان در سال 2020، این الزام وجود ندارد و نیروی کار اروپایی نسبت به افراد خارج از اروپا اولویت ندارد. بنابراین شما با داشتن پیشنهاد کار، مدرک زبان آلمانی B1 و تخصص کافی می توانید ویزای کار این کشور را کسب کنید. شرایط سنی برای ویزای کار آلمان مهم است و در صورتی بیش از 45 سال سن دارید، شغل اکتسابی باید در ماه بالای 3،685 یورو در آمد داشته باشد. ممکن از کاریابی از خارج از آلمان برای ایرانیان آسان نباشد، اما مزیت اصلی این روش این است که با توجه به اینکه وضعیت اشتغال شما در آلمان مشخص است، شانس بسیار بالایی برای کسب ویزای کار دارید.
کار در آلمان و کارت آبی یا Blue Card
BLUE CARD کشور آلمان یک نوع ویزای کار می باشد که قابل تمدید در کشور آلمان است و این امکان را دارد که اقامت موقت کشور آلمان را به اقامت دائم تبدیل نماید. در ۱ اوت سال ۲۰۱۲ سیستم کارت آبی اتحادیه اروپا در کشور آلمان آغاز شد. اگر فردی که ویزای جستجوی کار ۶ ماهه کشور آلمان را دریافت می کند بتواند در کشور آلمان کاری مناسب بیابد، ویزای فرد به مدت ۶ ماه دیگر هم تمدید می شود و پس از آن فرد می تواند Blue Card کشور آلمان را هم دریافت نماید. کارت آبی اتحادیه اروپا برای حداکثر ۴ سال صادر خواهد شد و یا برای یک دوره کوتاه برای قرارداد کار کوتاه صادر می شود. برای دریافت کارت آبی شرایط خاصی باید برآورده شود که در زیر عنوان شده است.
فرد متقاضی باید فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر باشد که مدرک این دانشگاه مورد تایید کشور آلمان واقع شود.
فرد متقاضی باید یک قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود در کشور آلمان را داشته باشد.
فرد بدون پیشنهاد کار نمی تواند BLUE CARD کشور آلمان را دریافت نماید.
حقوق دریافتی فرد متقاضی که با یک شرکت آلمانی قرارداد کار دارد باید در سال حداقل ۴۵،۰۰۰ یورو باشد.
اگر فرد فارغ التحصیل یکی از رشته هایی باشد که کشور آلمان به آن نیازمند است مثل ریاضیات، علوم پایه، IT، مهندسی، پزشکی و… حقوق دریافتی چنین اشخاصی می تواند سالی ۳۵،۰۰۰ یورو باشد.
شخصی که بلوکارت آلمان را دریافت می کند می تواند خانواده خود را همراه ببرد و آنها هم اجازه کار و زندگی را در آلمان خواهند داشت اما مدت اقامت و کار در کشور آلمان بستگی به اعتبار BLUE CARD دارد.
شخصی که BLUE CARD کشور آلمان را دارا می باشد می تواند پس از 33 ماه کار در این کشور، اقامت دائم آلمان را به دست آورد. اگر مدرک زبان آلمانی حداقل تا سطح B1 را هم دارا است خیلی راحت تر و سریع تر می تواند اقامت دایم کشور آلمان را دریافت نماید و پس از گذشت 21 ماه، اقامت دایم کشور آلمان را دریافت نماید. پس از گذشت ۳ سال از اقامت دایم فرد می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت کشور آلمان اقدام نماید. نکته مهمی که وجود دارد این است که افرادی که اقامت دایم کشور آلمان را دریافت کرده اند نباید بیشتر از ۶ ماه در خارج از کشور آلمان زندگی کنند در غیر این صورت اقامت دایم خود را از دست خواهند داد.

کار در آلمان از طریق ویزای جست و جوی کار یا Job Seeker

در تعداد کمی از کشورها از جمله آلمان این امکان وجود دارد که اشخاص تحت ویزای (جست و جوی کار) آربایت زوخه وارد خاک آلمان شده و طی مدت ۶ ماه به کاریابی بپردازند. واضح است که از مستلزمات برقراری ارتباط و رفع حداقل حوائج آشنایی به زبان مشترک می باشد. برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان باید حداقل مدرک زبان آلمانی B1 داشت. نیاز به تکلم و برقراری ارتباط امری اجتناب ناپذیر است و در هر نوع اقدامی جهت مهاجرت ارائه مدرکی دال بر دانستن زبان کشور مورد نظر یا حداقل قدرت تکلم حتی به زبان مورد وثوق دولت ها مورد نیاز است. همچنین برای اخذ این ویزا حداقل باید مدرک فوق دیپلم یا لیسانس داشته باشید. مدرک دو ساله فنی حرفه ای نیز در برخی از موارد قابل قبول است. البته توجه داشته باشید که مدرک تحصیلی شما باید در آلمان نیز مورد تایید باشد.
دقت کنید ویزای جستجوی کار در آلمان یک ویزای شش ماهه است و شخص می بایست در مدت شش ماه قرارداد کاری خود را منعقد نماید. شخص می بایست در ابتدا به صورت انفرادی وارد کشور آلمان شده و به جستجوی کار بپردازد. چنانچه شخص بتواند در این مدت قرارداد کاری منعقد نماید می تواند همسر و فرزندان خود را نیز به کشور آلمان بیاورد. منظور از قرارداد کاری قراردادی با حداقل یک سال اعتبار است. گفتنی است که این شغل می بایست مرتبط با تحصیلات و سابقه کاری فرد متقاضی باشد.
پس از 4 سال کار در این کشور، شخص می تواند درخواست اقامت دائم آلمان نماید.
کار در آلمان و مدارک مورد نیاز ویزای کار آلمان
معمولاً شانس یافتن کار در آلمان از طریق ویزای جستجوی کار بیشتر می باشد و کارفرمایان تمایل دارند که افرادی را استخدام کنند که ویزای جستجوی کار آلمان را دارند. علت این امر این است که کارفرما اطمینان پیدا می کند که شخص می تواند مجوز کار در آلمان را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کند. بنابراین در این قسمت به مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای جستجوی کار آلمان پرداخته شده است. برای اخذ ویزای کار آلمان مدارکی را باید در زمان درخواست ارائه دهید، مهم ترین این مدارک در لیست زیر عنوان شده است.
پرنمودن فرم تقاضا
3 قطعه عکس ۶*۴
کپی صفحات پاسپورت
شناسنامه متقاضی به همراه کپی
بیمه نامه
ارائه مدرک تحصیلی
ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و یا آلمانی
سوابق کار
بهترین سابقه کار 5 سال می باشد اما 3 سال سابقه کار هم پذیرفته می باشد. نیازی به ارائه سابقه کار با بیمه نمی باشد.
پرینت موجودی حساب
برای اثبات توانایی پرداخت هزینه زندگی باید ارائه شود.
مدرک زبان B1 آلمانی
ارائه نامه ای که هدف شما از سفر به آلمان را توضیح دهد.
توصیه می کنیم مکاتبات کاریابی خود را نیز ضمیمه کنید.
اثبات دارا بودن محل زندگی در آلمان
اخذ ویزای کار کانادا 4 کار در آلمان برای ایرانیان
مدارک ارائه شده باید مهر دادگستری و امور خارجه داشته باشد و مورد تایید سفارت قرار گیرد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که نظر افسر پرونده می تواند در نتیجه درخواست شما تاثیر بگذارد، بنابراین زمان مراجعه به سفارت علاوه بر ارائه کامل مدارک، برخورد شما با افسر پرونده نیز دارای اهمیت می باشد.
لازم به ذکر است که در صورتی که به هر دلیلی درخواست شما جهت اخذ ویزای جستجوی کار آلمان رد شود، می توانید درخواست تجدید نظر کنید.

کار در آلمان و نرخ بیکاری در آلمان

زمانی که کشوری را برای مهاجرت کاری انتخاب می کنید، مسلماً توجه به نرخ بیکاری در آن دارای اهمیت می باشد. نرخ بیکاری در آلمان در سال 2019 به میزان 3.2 درصد گزارش شده است که بیان گر این حقیقت است که افراد بیکار در این کشور بسیار کمند و فرصت های شغلی فراوانی برای افراد وجود دارد. پیش بینی شده است که نرخ بیکاری در آلمان در سال های آینده نیز روندی رو به کاهش داشته باشد و در سال 2024 به میزان 3.1 درصد برسد.

کار در آلمان و مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020

آلمان جزء صنعتی ترین کشور های جهان می باشد و از نظر اقتصاد و تکنولوژی جزء برترین کشور ها در جهان می باشد، همچنین روابط تجاری گسترده ای با کشورهای مختلف در سراسر جهان دارد. همه این عوامل سبب شده است که فرصت های شغلی در این کشور فراوان باشد و توجه افراد زیادی را جهت مهاجرت کاری جلب نماید. با توجه به اینکه آلمان کشوری صنعتی است، برخی از رشته ها و تخصص ها در این کشور دارای فرصت های شغلی بیشتری هستند و افراد متخصص در این حوزه ها شانس بالاتری برای کاریابی در آلمان خواهند داشت. در زیر بخشی از لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020 درج شده است.

حرفه مهندسی مکانیک و خودرو (مهندس)

 • مکاترونیک، انرژی و الکترونیک (مهندس)
 • مهندسی فلز و جوشکاری
 • تحقیق و توسعه فنی
 • طراحی فنی (طراح طراحی نشده)، ساخت و ساز و ساخت مدل
 • عرضه و دفع
 • علوم کامپیوتری
 • مشاوره فناوری اطلاعات
 • توسعه نرم افزار و برنامه نویسی
 • این مطلب را از دست ندهید!
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

کار در آلمان و میزان حقوق در آلمان
میزان حقوق پرداختی از عواملی است که افراد در زمان مهاجرت کاری به آن اهمیت می دهند. مشاغل در آلمان از حقوق بالایی برخوردار هستند و افراد می توانند با حقوق دریافتی خود زندگی نسبتاً مرفهی در آلمان داشته باشد. در جدول زیر به بررسی میزان حقوق برخی از مشاغل در کشور آلمان پرداخته ایم که می تواند تصویری خوبی از سیستم پرداخت حقوق در کشور آلمان به شما ارائه دهد.

حرفه میانگین حقوق و دستمزد ناخالص به یورو به دلار آمریکا

 • توسعه دهنده نرم افزار 55،410 67،450
 • معمار 33،125 40،799
 • مدیر منابع انسانی 56،098 70،037
 • مدیر پروژه 53،100 67،658
 • مدیر 80،000 91،430
 • مدیر بازاریابی 62،050 77،010
 • مهندس برق 44812 54،148
 • مدیر فناوری اطلاعات 89،046 102،496
 • مدیر پروژه IT 57،333 70،596
 • مدیر توسعه کسب و کار 56،610 71،117

زندگی در آلمان

نحوه کاریابی در آلمان برای ایرانیان
چگونگی کاریابی در آلمان بسته به روشی که برای اخذ اقامت کاری آلمان انتخاب می کنید متفاوت است. اگر شما قصد دارید از ایران کاریابی کنید و مستقیما ویزای کار آلمان را دریافت کنید، برای یافتن کارفرما باید از روش های آنلاین کاریابی استفاده نمایید. وبسایت های کاریابی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اگر ویزای جستجوی کار آلمان دریافت می کنید، به شما 6 ماه فرصت داده می شود که در آلمان حضور داشته باشید و به صورت حضوری به کاریابی بپردازید. در این حالت نیز به شما توصیه می کنیم پیش از سفر خود به آلمان به صورت آنلاین کاریابی کنید و مصاحبه های کاری انجام دهید؛ ارائه مدارک و مکاتبات کاریابی می تواند شانس دریافت ویزای جستجوی کار را افزایش دهد.
برای استفاده از وبسایت های کاریابی باید یک رزومه مناسب تهیه کنید. حرفه ای و حقیقی بودن رزومه اهمیت فراوانی دارد. بهتر است رزومه خود را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی آماده کنید. با قرار دادن رزومه خود در وبسایت موسسات کاریابی می توانید مشاغل مناسب با مهارت های خود بیابید.

کار در آلمان و مؤسسات کاریابی در آلمان
همان طور که گفته شد، موسسات و وبسایت های کاریابی می توانند برای یافتن کار در آلمان به شما کمک کنند. در زیر برخی از شناخته شده ترین موسسات کاریابی در آلمان برای ایرانیان معرفی شده است.
lp.experteer.de

www.jobvector.de

www.stepstone.de

www.monster.de/en

hemmersbach.com

البته شما می توانید مستقیماً در وبسایت شرکت های آلمانی نیز درخواست کار دهید و اگر بخشی برای استخدام در نظر گرفته اند رزومه خود را ارسال کنید. برخی از بزرگ ترین شرکت های آلمانی که نیروی کار خارجی بزرگی را به استخدام گرفته است، در زیر نام برده شده است.

Adidas

Aldi

BASF

Bayer

BMW

Bosch

کار در آلمان و بررسی ویزای همراه
کشور آلمان برای مهاجرین که تمایل به کار کردن در این کشور دارند، قانونی با نام الحاق خانواده دارد. بر اساس این قانون اتباع خارجی که در کشور آلمان مشغول به کار می باشند و دارای مجوز کار هستند می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز مجوز اقامت در آلمان را اخذ نمایند. البته باید به این نکته اشاره کرد که ویزای جستجوی کار آلمان در واقع مجوز کار در این کشور نمی باشد. بنابراین افرادی که ویزای جستجوی کار آلمان را اخذ نموده اند، در فرصت 6 ماهه ای که برای کاریابی دارند، نمی توانند اعضای خانواده را در کنار خود داشته باشند. در صورتی که فرد بتواند با موفقیت شغلی در آلمان بیابد و استخدام شود، می تواند جهت دریافت مجوز کار درخواست دهد و در این صورت برای خانواده خود نیز می تواند درخواست دهد.

انواع راه های مهاجرت به آلمان

کار در آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در آلمان
بسیاری از افراد هدف نهایی خود از مهاجرت را کسب اقامت دائم و تابعیت کشور مقصد می دانند. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به آلمان نیز تمایل دارند که در نهایت اقامت دائم و تابعیت آلمان را به دست آورند. پاسپورت آلمان یکی از قدرتمند ترین پاسپورت های دنیاست و پس از امارات رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است. شهروندان آلمانی می توانند با پاسپورت این کشور به 172 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. ویزای کار آلمان یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین راه ها برای اخذ تابعیت و پاسپورت آلمان می باشد. برای اخذ شهروندی آلمان باید ابتدا اقامت دائم این کشور را به دست آورید. در صورتی که بلوکارت آلمان را داشته باشید، پس از 33 ماه می توانید اقامت دائم به دست آورید، که البته اگر مدرک زبان آلمانی در سطح B1 نیز ارائه دهید، این زمان به 21 ماه کاهش می یابد. اگر بلوکارت ندارید و از طریق ویزای کار آلمان وارد شده اید باید حداقل به مدت 4 سال در آلمان اقامت داشته و به کار و زندگی بپردازید، در این صورت می توانید اقامت دائم آلمان را به دست آورید. تا پیش از کسب تابعیت، متقاضیان باید در سال حداقل 6 ماه در کشور آلمان اقامت داشته باشند، در غیر این صورت مجوز اقامت آن ها باطل می شود.
پس از کسب اقامت دائم، باید 3 سال دیگر در آلمان زندگی کنید تا بتوانید تابعیت و پاسپورت این کشور را به دست آورید و از تمامی مزایای شهروندی برخوردار شوید. البته در صورتی که اقامت دائم داشته باشید نیز از بسیاری از مزایای شهروندی برخوردارید و تنها در مواردی مثل انتخابات و تصدی پست های شغلی سیاسی اجازه مشارکت ندارید. با داشتن اقامت دائم اجازه زندگی و سفر در کل اتحادیه اروپا را دارید اما نمی توانید به تمامی 172 کشوری که شهروندان آلمانی اجازه سفر بدون ویزا دارند، بدون داشتن ویزا سفر کنید.

پناهندگی

 

پناهندگان ایرانی در آلمان

پناهندگان ایرانی در آلمان پدیده‌ای است که با آغاز حکومت جمهوری اسلامی ایران ابعاد گسترده‌ای یافت. سرنوشت جمعیت بزرگی از ایرانیان مهاجر و پناهنده با روی کار آمدن جمهوری اسلامی پیوند خورده‌است. امواج مهاجرت و فرار از ایران حاصل فقدان آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همراه با تشدید سرکوب دگراندیشان است.
آلمان از جمله کشورهایی می‌باشد که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ جمعیت بزرگی از ایرانیان را به‌طور خاص به عنوان پناهنده پذیرفته‌است.
آلمان به دلیل سابقه مبارزات سیاسی ایرانیان در این کشور، تسهیلات و امکاناتی را برای حمایت از پناهجویان ایرانی و ادامه مبارزه آنان در خارج از کشور خودشان ارائه می‌کرده و به همین خاطر همیشه مقصد مناسبی برای بخش بزرگی از ایرانیان پناهنده، به خصوص پناهجویان سیاسی ایرانی بوده‌است.

 

حقوق پناهندگی در کشور آلمان 

پناهنده
طبق کنوانسیون پناهندگی ۱۹۵۱ ژنو پناهنده به کسی اطلاق می‌شود که در کشور خود به دلایل نژادی، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی، تعلق به یک گروه اجتماعی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

حقوق پناهندگی در آلمان

تا زمان قبول پناهندگی پناهندگان باید در کمپ‌های پناهجویی زندگی نمایند. پناهندگان در آلمان تا وقتی وضعیت حقوقی متقاضی پناهندگی مشخص نشده‌است برخوردار از هیچ نوع حقوق حتی اجازه کار در آلمان نیز برخوردار نخواهد بود.
بر اساس کنوانسیون پناهندگی، پناهندگان از امتیاز داشتن جای خواب، حق داشتن خوراک مکفی و پاس سفید برخوردار می‌باشند. پاس سفید به مدرکی گفته می‌شود که بر اساس آن شخص پناهنده اجازه سفر به سایر کشورها را خواهد داشت اما حق ندارد به کشور خود مسافرت کند.
آلمان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر پناهنده پذیر است. عمده پناهندگان از کشورهای ایران، سوریه، عراق، ترکیه و افغانستان می‌باشند.

علل و انگیزه‌های پناهندگی ایرانیان به آلمان

ایرانیان به دلایل مختلفی راه مهاجرت به خارج از وطن خودشان را برگزیده‌اند. تغییرات در پهنه‌های سیاسی و اجتماعی در ایران گروه‌های مختلفی را به پناهندگی یا مهاجرت وادار کرده‌است. با مستقر شدن دولت جمهوری اسلامی در ایران و بلافاصله بعد از آن، اولین گروه که نزدیکان و حامیان سلطنتی پهلوی بودند از ایران به قصد مهاجرت خارج شدند. آنان اساساً روانه کشورهای آمریکا و کانادا شدند.
اما اولین موج گسترده پناهندگی و مهاجرت ایرانیان به دهه ۱۳۶۰ بر می‌گردد که سرکوب شدید و سیستماتیک فعالان سیاسی در ایران آغاز شد. در این مقطع جمعیتی از پناهجویان با قبول خطرات زیاد از راه‌های گوناگون خود را به کشورهای اروپایی رساندند.
در آن زمان گروهی که عمدتاً از هواداران گروه‌های چپ بودند ابتدا به کشورهای بلوک شرق و بعد از چند سال ماندن در آن کشورها، به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند. اما بزرگترین گروهی که ناچار به مهاجرت از ایران گردید متعلق به سازمان مجاهدین خلق بودند.
در آغاز پناهجویانی که مستقیماً به اروپا آمدند، فکر نمی‌کردند که مدت مهاجرت آنان ممکن است این همه سال طول بکشد. این افراد هیچ آشنایی از شرایط پناهندگی و زندگی در کشورهای اروپایی نداشتند به همین خاطر عده نسبتاً زیادی از آن‌ها چندین ماه بعد از ورود به آلمان برای پناهندگی اقدام می‌کردند. عدم تهدید جانی در کشورهای مقصد باعث می‌شد که دشواری‌های پناهندگی برای این افراد قابل تحمل شود. در این دوران گرفتن پناهندگی و اجازه اقامت ساده‌تر و راحت‌تر بود.
از نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ علت مهاجرت ایرانیان به اروپا کمتر به دلایل سیاسی بود. این گروه به رغم اینکه از شرایط سیاسی – اجتماعی در ایران رضایت نداشتند اما کمتر به خاطر فعالیت سیاسی مجبور به ترک کشورشان شده بودند.
از سال ۱۹۹۳ که قوانین پناهندگی در آلمان تشدید شد، اجازه اقامت به صورت پناهندگی از شانس کمتری برخوردار گردید.

بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸

پناهندگانی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به قصد پناهندگی به آلمان آمدند اکثراً جوان و فعالان این دوره بودند. این افراد راحت‌تر از دوره‌های قبلی موفق به اخذ اقامت شدند. این پناهندگان اگرچه ممکن بود درگیر موضوعات سیاسی نبوده باشند ولی از شرایط به وجود آمده برای گرفتن پناهندگی توانستند استفاده نمایند.

جوانان و نوجوانان آلمان


طی چهار دهه گذشته در میان پناهندگان ایرانی جوانان و نوجوانانی بودند که به تنهایی به آلمان فرستاده شده بودند. تعدادی از خانواده‌ها در سال‌های اول بعد از انقلاب یا سال‌های جنگ برای دور نگه داشتن بچه‌هایشان از جبهه یا ترس از دستگیری و زندان، آن‌ها را تنها به خارج فرستادند. در سال‌های بعد جوانان ایرانی به تنهایی به امید دست یابی به زندگی بهتر یا امکان تحصیل به خارج از کشور آمدند. جوانان دیگری را می‌توان به این گروه اضافه کرد که متعلق به سازمان مجاهدین خلق بودند و برای دور نگه داشتن آن‌ها از جنگ در عراق، از آنجا به آلمان وارد شدند. این گروه را به خاطر آنکه از حمایت سازمان مجاهدین برخوردار بودند نمی‌توان در ردیف بقیه جوانان پناهنده رده‌بندی کرد.
روند مهاجرت ایرانیان به آلمان توأم با وضعیت شرایط سیاسی درایران کم یا زیاد شده‌است. اما در همه سه دهه گذشته ایران را می‌توان در رتبه‌های بالای متقاضیان پناهندگی در آلمان قرار داد و این روند کماکان ادامه دارد.

آمار مهاجرت ایرانیان به آلمان
سازمان فدرال برای مهاجرت و پناهندگی آلمان در دیماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که آمار مهاجرت ایرانی‌ها به آلمان در سال ۲۰۱۵تعداد ۵٫۳۹۴ ایرانی (۷۰٪ بیش از سال گذشته) و ۳۰٫۸۶۲ افغانستانی (نزدیک به ۳۰۰٪ بیش از سال گذشته) جدید در سال ۲۰۱۵ در این کشور تقاضای پناهندگی دادند. این آمار علاوه بر ۳۳۰ ایرانی و ۵۲۰ افغانستانی است که طی همین مدت مجدداً تقاضای پناهندگی کردند.
طبق آمار اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان در سال ۲۰۱۳ تعداد ۴۴۲۴ ایرانی از این کشور درخواست پناهندگی کردند که طی ده سال اخیر این بالاترین تعداد پناهجویان ایرانی در آلمان است. به ۲۶۳ ایرانی پناهندگی داده شد. براساس این گزارش ایران در بین ده کشور با بالاترین شمار متقاضیان پناهندگی در آلمان در سال ۲۰۱۳، در ردیف ششم قرار گرفت. تعداد پناهندگان ایرانی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ شش درصد از کل جمعیت پناهجویان در آلمان را تشکیل می‌دادند. در سال ۲۰۱۳ تعداد پناهجویان ایرانی ۴ درصد کل پناهجویان آلمان می‌باشد. در این سال یکهزار و ۱۲ درخواست پناهندگی ایرانیان نیز رد شده‌است.
بر طبق آمارهای اداره آمار فدرال آلمان در پایان ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ بیانگر این است که تعداد ۷۰ هزار ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند. این افراد یا پاسپورت ایرانی یا پاسپورت پناهندگی دارند که در آن کشور خود را ایران اعلام کرده‌اند. این علاوه بر ۸۰ تا ۹۰ هزار نفر ایرانی می‌باشد که تاکنون تابعیت آلمان را پذیرفته‌اند.
پناهجویان ایرانی از نظر تعداد در ماه مه سال ۲۰۱۳ در رتبه پنجم در کشور آلمان قرار داشتند. در جدول اداره فدرال آلمان در امر مهاجرت و پناهندگی تعداد پناهجویان روسیه، سوریه، افغانستان و صربستان بیش از ایران بود.
در سال ۲۰۰۹ تعداد پناهندگان ایرانی در آلمان ۱۱۷۰ نفر بودند و در سال ۲۰۱۰ تعداد پناهجویان ایرانی به ۲۴۷۵ نفر رسید. در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ این تعداد رشد فزاینده‌ای داشت به‌طوری‌که حدود ۳۰ درصد بر تعداد پناهندگان ایرانی در آلمان اضافه گردید.
آمار پناهندگان در آلمان از سال ۱۹۸۴ منتشر شد. در فاصله این تاریخ تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۲۶ هزار پناهجوی ایرانیان درخواست خود را به مقامات دولتی آلمان تحویل دادند. جمعیت ایرانیان موجود در آلمان را بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود.
تعداد ایرانیان پناهندگان ساکن آلمان بر اساس ادارهٔ مرکزی ثبت احوال خارجی‌ها تا پایان سال ۲۰۱۲ از مرز ۴۰ هزار تن گذشت. بالاترین تعداد پناهندگان از کشورهای ترکیه، ایران و افغانستان بودند. بر اساس این آمار ایران با حدود ۶هزار پناهنده بعد از ترکیه قرار داشت. تعداد پناهندگان ترکیه در آلمان تا تاریخ این گزارش بالغ بر بر ۱۵ هزار و ۲۰۲ تن بود، افغانستان نیز با ۲ هزار و ۵۸۵ تن، در ردیف سومین کشور قرار داشت. بر اساس گزارش ادارهٔ مرکزی ثبت احوال خارجی‌ها، تا پایان سال ۲۰۱۲، ۷۴ هزار و ۵۷۰ تن به ادارات اقامت خارجیان در سراسر آلمان تقاضای پناهندگی داده بودند. در این میان عراق با ۳۳ هزار و ۱۰۷ تن، ایران با ۷ هزار و ۸۷۱ نفر و ترکیه با ۶ هزار و ۷۷۳ متقاضی پناهندگی، به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را داشتند.

جایگاه تحصیلی و اجتماعی پناهندگان ایرانی

بنا به گزارش تحقیقی اداره مهاجرت و پناهجویی آلمان در اردیبهشت ۱۳۹۵، پناهندگان ایرانی و سوری بیشتر از حد میانگین از تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی برخوردار هستند. به عبارت دیگر حدود ۷۸ درصد پناهجویان بالغ ایرانی دارای دیپلم دبیرستان یا تحصیلات دانشگاهی می‌باشند. از میان پناهجویان ایرانی ۵/ ۴۲ درصد دیپلم دبیرستان دارند و ۲۲/ ۳۵ درصد پناهجویان دیگر ایرانی نیز تحصیلات دانشگاهی دارند.
پناهندگان ایرانی اقشاری با درآمد متوسط یا بالا در این کشور می‌باشند. ایرانیان در واقع نخبگان ایرانی هستند که وادار به مهاجرت شده‌اند. آن‌ها به دلیل تمایل به زندگی مدرن که با قوانین و اصول حاکم در جمهوری اسلامی ایران مغایرت دارد ایران را ترک کرده‌اند.

Photos

فهرست