کشور فنلاند

معرفی کشور فنلاند

فهرست مطالب

معرفی کشور فنلاند

نلاند (به فنلاندی: Suomi) با نام رسمی جمهوری فنلاند (به فنلاندی: Suomen tasavalta) کشوری است در شمال اروپا. این کشور حدود ۵٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند.
یکای پول این کشور یورو است.
دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور فنلاندی ‌زبان هستند و سوئدی در چند منطقهٔ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقهٔ خودگردان اُلند صحبت می‌شود.
حدود ۶۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۸ درصد نیز مذهبی ندارند.
کشور فنلاند در زبان فنلاندی سوئومی (Suomi) نامیده می‌شود. واژه فنلاند که در فارسی به‌کار می‌رود از نام فرانسوی آن کشور گرفته شده‌است.
از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.
فنلاند از سدهٔ دوازدهم تا آغاز سدهٔ نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت.
فنلاند یکی از کشورهایی است که هر ساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

تاریخ کشور فنلاند  

پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند به سوی فنلاند آغاز کردند. تا آن زمان فنلاند تقریباً غیرمسکونی بود و فقط قوم لاپ در آن پراکنده بودند. پس از ورود فین‌ها، لاپ‌ها به سمت شمال رفتند.
در سده دوازدهم، فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان، به‌ویژه روس‌ها، از سوئد کمک خواستند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.
فنلاند در طی جنگ‌های پی‌درپی میان روسیه و سوئد صدمات سختی دید. سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر یکم (روسیه) تسلیم کرد.
دراوائل قرن نوزدهم نهضت استقلال‌طلبی به رهبری کسانی چون روزنبرگ نیرو گرفت. در سال ۱۸۶۳ زبان فنلاندی رسمیت یافت. از اواخر قرن نوزدهم نهضت روسی‌سازی فنلاند به وسیلهٔ تزار نیکلای دوم آغاز شد ولی منجر به مقاومت شدید فنلاندی‌ها و اعتصابات عمومی گردید. در سال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند.
با روی کار آمدن مجلس بلشویک‌ها در روسیه در ۱۹۱۷، همان مجلس، استقلال فنلاند را اعلام کرد. در ۱۹۲۰ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت.
پس از جنگ جهانی دوم به‌ویژه با آغاز نیمهٔ دوم سدهٔ بیستم، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم‌اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

جغرافیای کشور فنلاند

فنلاند بین طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه شمالی قرار دارد. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. هلسینکی در جنوبی‌ترین نقطه کشور قرار دارد اما از همه پایتخت‌های جهان به شمال نزدیکتر است. فاصله هلسینکی تا سرحد شمالی کشور در حدود ۱۱۲۰ کیلومتر است. مرز شمالی فنلاند نزدیک به انتهای جنوبی آب‌دره‌های سواحل اقیانوس منجمد شمالی است اما خود آب‌دره‌ها در باریکه‌ای از خاک نروژ قرار گرفته‌اند. فنلاند به اقیانوس منجمد شمالی راه ندارد.
فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندین دریاچه (معروف به کشور هزار دریاچه با پوشش ۱۰ درصد از مساحت کل کشور) و ۸۶ درصد کشور پوشیده از جنگل‌های توندرا و تایگا است. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. طولانی‌ترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است.
این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و طولانی است. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.
قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.
خاک خوب در این کشور کم است. در زمان‌های بسیار قدیم در عصر یخبندان، یخپهنه‌ها خاک این سرزمین را کنده و برده‌اند و در بسیاری مناطق جز سنگ خارا چیزی بر جای نمانده‌است. بخشی از زمین‌های فنلاند مردابی است. تابستان‌های این کشور کوتاه است اما در عوض روزهای تابستان آن بسیار طولانی است. به همین جهت کشاورزان فنلاند در همان مقدار زمین کشاورزی خود خوب عمل می‌کنند. محصولات کشاورزی آن‌ها عبارت است از جو دوسر، سیب‌زمینی، گندم و جو. بسیاری از روستاهای فنلاند روستاهای لبنیاتی است. اقلیم فنلاند برای روییدن علف مناسب‌تر است تا برای غلات. چند سده است که جماعتی از مردم فنلاند ماهیگیری می‌کنند ولی چوب فنلاند منبع مهم ثروت طبیعی آن کشور به‌شمار می‌آید. سه چهارم مساحت کشور را جنگل فرا گرفته‌است.

سیاست کشور فنلاند 

نظام سیاسی فنلاند جمهوری است که بر اساس مجلس اداره می‌شود. رئیس‌جمهور مسئول معرفی نخست‌وزیر است و کابینه را نخست‌وزیر اداره می‌کند. نخست‌وزیر و کابینه‌اش باید بتوانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.
مجلس این کشور ۲۰۰ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. رئیس‌جمهور که مسئولیت اصلیش هدایت سیاست‌های خارجی است، هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی برگزیده می‌شود. سن رأی در این کشور ۱۸ سالگی است و رأی دادن حق عمومی است.
در حال حاضر سائولی نینیسته رئیس‌جمهور این کشور است که در سال ۲۰۱۲ به ریاست جمهوری انتخاب شد. نخست‌وزیر فنلاند سانا مارین است که در سال ۲۰۱۹ به این سِمت برگزیده شد.
مقام‌های فنلاند با جدیت بیشتری در حال بررسی پیوستن کشورشان به ائتلاف نظامی ناتو به رغم هشدارهای روسیه هستند. فنلاند از سال ۱۹۹۴ در برنامه مشارکت برای صلح ناتو شرکت کرده و از آن زمان تاکنون به شکلی مداوم مشارکت‌هایش در این سازمان را افزایش داده‌است. فنلاند مدت زیادی است که شرط تعیین شده از سوی ناتو برای هزینه‌کرد دو درصد تولید ناخالص داخلی در بودجه دفاعی را عملی کرده‌است و در قابلیت‌های دریایی و هوایی سرمایه‌گذاری‌های هنگفت کرده‌است. اخیراً یک نظرسنجی نشان داد که ۲۱ درصد فنلاندی‌ها از پیوستن به ناتو حمایت می‌کنند در حالی که ۵۱ درصد با آن مخالف هستند و ۲۸ درصد نیز بی‌طرفی را ترجیح می‌دهند.
دولت فنلاند ساخت شبکه پناهگاه‌ها و تونل‌های زیرزمینی شهر هلسینکی به طول ۲۰۰ کیلومتر را برای استفاده مردم در شرایط جنگی و برای مقابله با تهدیدهای احتمالی روسیه تکمیل کرده‌است. مقام‌های فنلاند از آن بیم دارند که در صورت تنش روسیه با کشورهای غربی، مورد حمله ارتش روسیه قرار گیرند.

 

ساختار حکومتی و روابط سه قوّه در فنلاند

از میان کشورهای سرزمین‌های نوردیک، دو کشور ایسلند و فنلاند دارای سیستم حکومت جمهوری و دیگران سلطنتی هستند. البته فنلاند در یک مرحله از تاریخ به استقرار نظام سلطنتی نزدیک شده بود و آن هنگامی بود که در سال ۱۹۱۸ شاهزادهٔ آلمانی به عنوان پادشاه فنلاند انتخاب گردید؛ اما به علت جنگ جهانی دوم هرگز موفق نشد پا به خاک فنلاند بگذارد؛ بنابراین، اکثر مردم فنلاند طی انجام یک همه‌پرسی به نظام جمهوری رأی دادند. با وجود این، در قانونِ اساسی فنلاند همچنان رگه‌هایی از نظام سلطنتی باقی ماند و آن بدین معنی است که به رئیس‌جمهور قدرت واقعیِ بیشتری نسبت به بسیاری از جمهوری‌های دیگر اروپا داده شد. قدرت رئیس‌جمهوری فنلاند خیلی بیشتر از پادشاهان سوئد، هلند و انگلستان است و شاید قابل قیاس نیز نباشد. رئیس‌جمهور فنلاند قادر است پارلمان را منحل نموده و پیرامون انتخابات جدید تصمیم بگیرد. تصمیم‌گیری در سیاست خارجی فنلاند به عهده رئیس‌جمهور است. وی فرمانده نیروهای مسلح به هنگام صلح می‌باشد. او همچنین تمامی مقامات ارشد کشور را منصوب می‌نماید.
تعداد دوره‌های ریاست‌جمهوری فنلاند طبق متمّم قانون‌اساسی که از اکتبر ۱۹۹۱ به مورد اجراء درآمد و در ژوئیه سال ۱۹۹۱ از سوی پارلمان به تصویب رسید، مقرر گردید رئیس‌جمهور فنلاند:
۱. مستقیماً با رأی مردم انتخاب گردد. پیش از این توسط ۳۰۰ نفر از نمایندگان ویژه انتخاب رئیس‌جمهور برگزیده می‌شد. این ۳۰۰ نفر را مردم برمی‌گزیدند.رئیس‌جمهور فقط دو بار می‌تواند به این سمت انتخاب گردد.
برخی از اختیارات وی کاسته و بر اختیارات نخست‌وزیر افزوده گردید.
انحلال مجلس از سوی رئیس‌جمهور تنها به ابتکار موجه نخست‌وزیر و پس از شنیدن توضیحات رئیس مجلس و نظرات احزاب صورت خواهد گرفت.
رئیس‌جمهور پس از شنیدن اظهارات و دیدگاه‌های احزاب در پارلمان به انتخاب وزیران اقدام خواهد نمود.
دولت موظف است به هنگام تشکیل یا به هنگام وقوع از هر گونه تغییرات سیاسی قابل‌توجهی، برنامه سیاسی خود را به پارلمان تسلیم نماید و پس از گفتگو پیرامون بیانیه و برنامه سیاسی در پارلمان، دولت می‌باید رأی اعتماد حاصل نماید.

اصلاحات مزبور برای دهه‌ها است که مورد بحث و مجادله محافل سیاسی فنلاند واقع شده‌است. این گفتگوها سرانجام به نتیجه رسید و فنلاند به سوی یک سیستم با دموکراسی مستقیم گام گذاشت و مردم خود مستقیماً بالاترین مقام کشور را انتخاب خواهند کرد. 

نقش پارلمان در کشور فنلاند

 

پارلمان مهم‌ترین ارگان کشور فنلاند می‌باشد که دارای ۲۰۰ نماینده است. دولت منتصب رئیس‌جمهور باید رأی اعتماد کامل از پارلمان بدست آورد. مرجع قانون‌گذاری کشور پارلمان است که رئیس‌جمهور آن را به تصویب می‌رساند.
رئیس‌جمهور این قدرت را ندارد که از اجراء قوانینی که پارلمان وضع کرده جلوگیری نماید.
کمیته روابط خارجی فنلاند از فعالیت‌های بین‌المللی گسترده‌ای برخوردار است و معمولاً جوّ داخلی را جهت سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری مهیا می‌نماید.
به علت قدرت پارلمان، فنلاند از دیدگاه غرب یک کشور با سیستم حکومت جمهوری پارلمانی تلقی می‌گردد که عالی‌ترین نهادهای سیاسی آن رئیس‌جمهور و پارلمان می‌باشد.
پارلمان فنلاند از ۹ گروه پارلمانی برخوردار است که از نمایندگان هشت حزب تشکیل شده و گروه نهم پارلمانی از سبزها می‌باشند.

قوّه قضائیّه کشور فنلاند

قوّه قضائیّه فنلاند مستقل از قوای دیگر می‌باشد و این قوه از نهادهای وزارت دادگستری، دیوان‌عالی و دیوان‌عالی اداری برخوردار است. سیستم دادگستری فنلاند شامل دادگاه‌های عمومی جهت دادرسی شکایات و جرائم و نیز دیوان‌عالی به عنوان عالی‌ترین مرجع قضائی نظارت بر پایبندی قضات بر قانون، رفتار مجرمان قضایی و مقامات انتظامی می‌باشد.
دیوان‌عالی فنلاند مرکب از رئیس و تعدادی دادستان می‌باشد. آن دسته از موضوعات اداره قضائی که برطبق مواد خاص باید باز سوی دیوان‌عالی عمل گردد از قبل توسط وزارت دادگستری تهیه شده و جهت اجراء به دیوان‌عالی تسلیم می‌گردد.
دیوان‌عالی اداری فنلاند شامل رئیس و تعدادی دادستان ذی‌ربط می‌باشد. در صورت نیاز به تغییر قوانین قضائی یا نیاز به اصلاح و متمّم قوانین، دیوان‌عالی و دیوان‌عالی اداری مشترکاً پیشنهادهای مربوط را تسلیم رئیس‌جمهور نموده تا مقدمات قانون‌گذاری آن فراهم گردد.

بررسی کشور فنلاند از لحاظ فرهنگی

مهمترین رویدادهای مهم تاریخی یا ورزشی در فنلاند «پاوو نورمی» و «لاسه ویرن» هستند. این کشور موفقیت‌های ورزشی مهمی در زمینه اتومبیل‌رانی و قهرمانی فرمول یک داشته‌است. «یاری لیتمن» و «سامی هیپیا»، دو ستاره فوتبال این کشور هستند.
از شخصیت‌هایی فرهنگی فنلاند می‌توان به «ژان سیبلیوس» یا آهنگسازان معاصری چون «کایا ساآریاهو» و «ماگنوس لینبرگ» و رهبران ارکستری مانند «پکا سالونن»، «یوکا پا ساراسته»، «ساکاری اورامو» و «اوسو وانسکا» را نام برد.
فنلاندی‌ها به فنلاندی بودن شرکت نوکیا و «لینوس توروالدز»، سازنده لینوکس افتخار می‌کنند. فنلاندی‌ها شدیداً علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آن‌ها می‌نویسند را بخوانند و همیشه نظر بازدیدکنندگان از فنلاند را دربارهٔ این کشور می‌پرسند.

جایگاه آموزش در کشور فنلاند


فنلاند به عنوان یکی از بهترین‌ها و شاید بهترین نظام آموزشی دنیا شناخته می‌شود. نظام آموزشی فنلاند سیستمی برابرطلب بدون هیچ گونه شهریه‌ای می‌باشد. در مدرسه به دانش آموزان تمام وقت نهار رایگان داده می‌شود. برنامه‌های آموزش پیش دبستانی که عمدتاً در مهدکودک‌ها به کودکان رده‌های سنی ۰ تا ۶ سال ارائه می‌گردد. علاوه براین، مراکز مراقبتی روزانه خانوادگی نیز جهت نگهداری و مراقبت از کودکان مادران شاغل دایر می‌باشند. کودکان رده‌های سنی ۶ تا ۷ سال نیز قادر به پیگیری آموزش خود در مراکز پیش دبستانی یا مدارس جامع می‌باشند. مدارس جامع، مدارسی می‌باشند که آموزش در آن ۹ سال به طول می‌انجامد. در این مدارس هم‌چنین آموزش پیش دبستانی به کودکان رده سنی ۶ سال عرضه می‌گردد.

مقطع تکمیلی متوسطه LUKIO، که مدت زمان سه سال آموزش عمومی به طول انجامیده و سرانجام به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌گردد. آموزش مقدماتی حرفه‌ای (آموزش ۳–۲ ساله) که در مدارس فنی وحرفه‌ای تخصصی یا چند رشته‌ای ارائه می‌شود. آموزش عالی فنی و حرفه‌ای (آموزش ۵–۳ سال) که معمولاً در دانشکده‌های تخصصی عرضه می‌گردد که می‌توان یا پس از مدرسه جامع یا پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه در آن حضور یافت. مدارک کار آموزی دوره‌های مذکور به صورت روش جایگزین عرضه می‌شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت که ساختار آموزشی کشور فنلاند بر ساختار ذیل استوار می‌باشد:

آموزش پایه

نوع مدارس عرضه‌کننده این آموزش: مدارس جامع
مدت برنامه: ۹ سال
طی مقاطع سنی: ۷ تا ۱۶ سال
گواهی‌نامه یا دیپلم اعطایی: گواهی فراغت از تحصیل
آموزش تکمیلی متوسطه مدرسه عمومی است که به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌شود. در این آزمون صلاحیت ورود به کلیه اشکال آموزش عالی تعیین می‌گردد.

نوع مدارس عرضه‌کننده این آموزش: LUKIO/ GYMNASIET
مدت برنامه: ۳ سال
طی مقاطع سنی: ۱۶تا۱۹ سال
گواهینامه یا دیپلم اعطایی: گواهی قبولی در آزمون نهایی
آموزش فنی و حرفه‌ای

نوع مدارس عرضه‌کننده این آموزش: Ammatillinen Koulutus / Yrkesutbildning
مدت برنامه: ۳ سال
طی مقاطع سنی: ۱۶ تا ۱۹ سال
گواهینامه یا دیپلم اعطایی:گواهی آموزش حرفه‌ای مقدماتی، گواهی آموزش حرفه‌ای پیشرفته، گواهی آموزش حرفه‌ای تخصصی
نظام آموزشی جدید
از سال ۲۰۱۶، تمام مدارس این کشور شمال اروپا نظام آموزشی جدید را با عنوان «یادگیری پدیده محور» در پیش خواهند گرفت. برای نمونه، دانش آموزان کلاس چهارم یک مدرسه علاقه دارند تا همراه با معلم‌های خود تاریخ تکامل تلفن‌های هوشمند را بررسی کنند. برای بررسی این موضوع، وقتی صحبت از این می‌شود که چرا مردم از تلفن همراه استفاده می‌کنند، ریاضیات و آمار به کار گرفته می‌شوند و برای فهمیدن اینکه پیامک چگونه شیوه نگارش مردم را تغییر داده پای ادبیات به میان می‌آید. به این ترتیب، دانش‌آموزان بسرعت با موضوع ارتباط برقرار می‌کنند.

اقتصاد کشور فنلاند


با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته‌است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبار و درستی‌سنجی، از وضع باثبات (AAA) برخوردار است.
بدهی‌های دولت در فنلاند تقریباً نصف بدهی‌های حوزه یورو است.
بحران بدهی‌ها، دست‌کم در سال ۲۰۱۲ میلادی مهم‌ترین موضوعی بود که بر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فنلاند سایه افکند. فنلاند یکی از کشورهای حوزه پولی یورو است که بحران جهانی اقتصاد آن را بی‌نصیب نگذاشت. صادرات این کشور که ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد در سال ۲۰۰۹، ۳۲ درصد کاهش یافت.
از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچون دانمارک و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده‌است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶٫۶ درصد است. نرخ تورم فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷ درصد بود.
تولید ناخالص داخلی فنلاند ۱۸۵٫۹ میلیارد دلار است که ۲٫۵ درصد آن در بخش کشاورزی، ۳۱٫۷ درصد آن در بخش صنعت و ۶۵٫۹ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان (۱۱٫۳ درصد)، سوئد (۱۰٫۵ درصد)، روسیه (۱۰٫۱ درصد)، بریتانیا (۵٫۶ درصد)، ایالات متحده آمریکا (۶٫۵ درصد) و هلند (۵٫۱ درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت خام و فراورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان (۱۵٫۶ درصد)، روسیه (۱۴ درصد)، سوئد (۱۳٫۷ درصد)، هلند (۶٫۶ درصد)، چین (۵٫۴ درصد)، بریتانیا (۴٫۷ درصد) و دانمارک (۴٫۵ درصد) است.

مردم کشور فنلاند


جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آن‌ها ۴۱٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۲٫۳۱ سال و برای مردان ۷۵٫۱۵ سال است. کمتر از ۰٫۱ درصد از جمعیت این کشور (حدود هزار و پانصد نفر) به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۹۳٫۴ درصد از جمعیت آن فینی، ۵٫۷ درصد سوئدی و ۰٫۴ درصد روسی هستند. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند. ۸۴٫۲ درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند. ادیان اسلام و یهود نیز به ویژه میان مهاجران فنلاند رایج است. همچنین بخشی از مردم این کشور بی‌دین می‌باشند.
بیشتر مردم فنلاند به زبان فنلاندی که از زبان‌های فینو اوگریایی است صحبت می‌کنند. این زبان که تا حدودی با زبان مجاری نیز نزدیکی دارد و به همراه زبان‌های استونیایی، مجاری و مالتی، زبان‌های رسمی غیر هندواروپایی اتحادیه اروپا می‌باشند. گاهی اوقات فنلاند را به دلیل تناسبات فرهنگی زیاد با کشورهای سوئد، نروژ و دانمارک، در رده کشورهای اسکاندیناوی قرار می‌دهند که گذشته آن‌ها به وایکینگ‌ها برمی‌گردد.

ارتباطات
سیستم تلویزیون در فنلاند پیشرفته‌است. در حال حاضر تمامی شبکه‌ها و کانال‌های تلویزیونی در این کشور دیجیتال است و آخرین سیستم آنالوگ از رده خارج شده‌است.
بر طبق قانون اساسی فنلاند، هر شهروندی حق انتشار مطالب چاپی را دارد. روزنامه‌ها را بخش خصوصی اداره می‌کند و تأثیر زیادی در آرای سیاسی دارد.
در فنلاند یک میلیون و ۹۲۰ هزار خط تلفن ثابت و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار خط تلفن همراه و دو میلیون و ۳۲۳ هزار میزبان اینترنتی و دو میلیون و ۹۲۵ هزار کاربر اینترنت وجود دارد.

مشخصات آماری
حکومت: جمهوری
مساحت: ۳۳۸٬۱۴۵ کیلومترمربع (پنجمین کشور پهناور اروپایی)
جمعیت: ۵٫۲۱۴٫۵۱۲ نفر
رشد سالانه جمعیت: ۰٫۱۸ درصد
پایتخت: هلسینکی
زبان رسمی: فنلاندی (۸۹/۳۳٪) و سوئدی (۵/۳۴٪) – { ۰۳/۰٪ زبان محلی}[۱۱]خط: لاتین با الفبای مخصوص
دین: مسیحی ۸۹٪ پروتستان شاخه لوتراناوانجلیک
واحد پول:یورو
اقوام و نژادها: ۹۳ درصد فنلاندی، ۶درصد سوئدی و ۱درصد اقوام دیگر
اقلیتها: کولی‌ها، کاریالایی‌ها، سامه‌ها، سوئدی زبان
زنان در فنلاند: امسال برای زنان کشور فنلاند سال مهمی است. زیرا، در ۱۰۰ سال پیش آنان توانستند که برای خود حق رای و حق ورود به مجلس را -به صورتی نامحدود- به دست آورند. در واقع، آنان بعد از زنان نیوزیلندی نخستین زنان جهان بودند که این دو حق را با هم به دست آوردند.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در کشور فنلاند

فنلاند از جمله پنج کشور اروپایی است که کماکان تحصیل را بصورت رایگان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور فنلاند و اخذ اقامت این کشور را دارند، مهیا می سازد. برخی از رشته ها در تعدادی از دانشگاه های فنلاند طرح گرفتن شهریه را از دانشجویان اجرا کرده اند ولی اکثریت رشته ها و دانشگاه ها هنوز کماکان صورت رایگان اند.
در کشور فنلاند ۵۰ مرکز آموزش عالی زیر نظر وزارت آموزش فعالیت می کنند که با آشنایی و آگاهی از شرایط حاکم از دانشگاه های این کشور انتخاب بهتر و موثر تری را علاقه مندان به فنلاند خواهند داشت.

 

دانشگاه هلیسنکی university of Helsinki

برترین دانشگاه کشور فنلاند، دانشگاه هلسینکی می باشد که در سال ۱۶۴۰ میلادی در شهر تورکو تاسیس و در سال ۱۸۲۹ به شهر هلیسنکی انتقال پیدا کرد و به فعالیت اموزشی خود ادامه داد. در حال حاضر حدود ۲۲۵۰۰ نفر در دانشگاه هلیسنکی مشغول به تحصیل می باشند که ۶۰ درصد آنان دانشجوی کارشناسی و ۴۰درصد دانشجوی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشند در میان ۲۲۵۰۰ دانشجو، ۱۲۸۶ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل می باشند که ۱۴ درصد در مقطع کارشناسی و ۸۶ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. با توجه به امار منتشر شده برای دانشجویان بین الملل می توان به این نکته اذعان داشت، به واسطه ی ارائه ی دورس به زبان فنلاندی، دانشجویان کمتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه Helsinki می شوند.
دورس در مقطع کارشناسی به زبان فنلاندی و در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به زبان فنلاند و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان ی با ارائه مدرکی دال بر تسلط خود برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس است و میتوانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند. اساتید موسسه آموزش زبان آریانا پارس می توانند راه رسیدن به بهترین نمرات نظیر آیلتس و تافل را در کمترین زمان ممکن به متقاضیان عزیز در این امتحانات، ارائه دهند.
رشته هایی همچون فلسفه، دندان پزشکی، زبان شناسی، مردم شناسی، ارتباطات و مطالعات رسانه، علویم تربیتی و آموزشی، مطالعات توسعه، جغرافیا، ممطالعات محیطی، تاریخ و ادبیات زبان انگلیسی، روان شناسی، باستان شناسی، تاریخ، زبان های پیشرفته، کشاورزی و جنگلداری و پزشکی از جمله رشته های برتر دانشگاه هلیسنکی می باشند که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار هستند و علاقه مندان به رشته های ذکر شده می توانند برای ادامه تحصیل این دانشگاه را انتخاب کنند.

 

دانشگاه آلتو

دومین دانشگاه برتر فنلاند که در سال ۲۰۱۰ در شهر اسپو تاسیس گردید تا به امروز که در رتبه بندی جهانی در جایگاه ۱۳۳ واقع شده است، به فعالیت اموزشی خود ادامه می دهد که نام خود را از بینیان گذار معماری مدرن هرگو آلوار هنریک آلتو گرفته است که بزرگترین معمار کشور فلاند بود.

در حال حاضر حدود ۱۲۳۰۰ دانشجو در Aalto University مشغول به تحصیل می باشند که ۷۰درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۳۰ درصد ملبقی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. طبق امار منتشر شده ۱۴۴۰ د انشجوی بین المللی در دانشگاه آلتو مشغول به تحصیل می باشند که ۱۰ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۹۰ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند.
لازم بذکر است تحصیلات در کشور فلاند بصورت رایگان می باشد و دانشجویان بدون پرداخت هزینه می توانند در دانشگاه های برتر این کشور دوره های مد نظر خود را سپری کنند. از دیگر نکات حائز اهمیت، شرایط فوق العاده کشور فنلاند برای دانشجویان دکترا می باشد که در صورت جلب نظر استاد راهنما با دریافت حقوق می توانند این دوره تحصیلی را پشت سر بگذارند.
رشته هنر و طراحی بعنوان برترین رشته دانشگاه آلتو شناخته می شود که در رتبه بندی جهانی در جایگاه هفدهم قرار دارد. از دیگر رشته های برتر دانشگاه می توان به مدیریت کسب و کار، علوم مواد، علوم کامپیوتری، مهندسی الکترونیک و الکترسیته، مهندسی مکانیک و شیمی اشاره کرد که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می
موسسه آریانا پارس با به کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران، با سوابق درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور فراهم آورده است.

دانشگاه UTU   


یکی از برترین دانشگاه های کشور فنلاند که از حیث وسعت در رتبه ی دوم قرار دارد، دانشگاه UTU می باشد که در سال ۱۹۲۰ میلادی در شهر تورکو فنلاند تاسیس گردید. روند پیشرفت دانشگاه تورکو همچنان ادامه دارد، بصورتی که در حال حاضر در میان ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.
شهر تورکو در ساحل جنوب غربی فنلاند واقع شده است که باید آن را بعنوان کهن ترین شهر فنلاند دانست.
در حال حاضر حدود ۱۲ هزار دانشجو در دانشگاه تورکو مشغول به تحصیل می باشند که ۵۹ درصد آنان در مقطع کارشناسی، ۴۱ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. آمار دانشجویان بین المللی بصورت کلی متفاوت است بصورتی که از حدود ۵۶۶ دانشجوی بین المللی ۷ درصد در مقطع کارشناسی و ۹۳ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.
دروس در مقطع کارشناسی به زبان فنلاندی ارائه میشود به همین دلیل تعداد دانشجویان کمتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور فنلاند را انتخاب می کنند. دانشجویان می توانند دوره های کارشناسی ارشد دکترا را به زبان انگلیسی سپری کنند . برای اخذ پذیرش از دانشگاه تورکو، دانشجویان باید مدرکی دال بر تسلط خود به زبان انگلیسی همانند IELETSبه دانشگاه ارائه دهند . اساتید موسسه ی آموزش زبان آریانا پارس می توانند راه رسیدن به بهترین نمرات در امتحان آیلتس را در کمترین زمان ممکن به متقاضیان عزیز شرکت در این امتحان، ارائه دهند.
پرستاری بعنوان برترین رشته تحصیلی دانشگاه تورکو در رتبه بندی جهانی در جایگاه بیست و چهارم قرار دارد. از دیگر رشته های برتر دانشگاه مورد نظر می توان به دندانپزشکی، آموزش و علوم تربیتی، حقوق، پزشکی پزشکی، زبان های پیبشرفته، علوم زیستی ، اقتصاد، فیزیک و نجوم اشاره کرد که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند.

دانشگاه TUT


دانشگاه TUT بعنوان چهارمین دانشگاه برتر کشور فنلاند و در رتبه بندی جهانی در میان ۳۲۰ دانشگاه قرار دارد که در سال ۱۹۶۵ میلادی در شهر تامپره تاسیس گردید. برترین رشته تحصیلی در Tampere university of Techuology ، رشته ی مهندسی الکترونیک و الکترسیته می باشد که در رتبه بندی جهانی در جایگاه ۱۵۱ واقع شده است.
در حال حاضر حدود ۵۷۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف در دانشگاه TuT مشغول به تحصیل می باشند که ۵۹ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۴۱ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند.آمار دانشجویان بین المللی نشان دهنده سختی زبان فنلاندی را می دهد به طوری که از حدود ۵۳۱ دانشجوی بین المللی ۴ درصد در مقطع کارشناسی و ۹۶ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.
تحصیلات در کشور فلاند بصورت رایگان می باشد و دانشجویان برای ادامه تحصیل مستلزم پرداخت هزینه نمی باشند. از دیگر نکات حائز اهمیت شرایط مناسبی که برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. بدین صورت که تحصیل در مقطع دکترا بعنوان شغل در نظر گرفته می شود و به دانشجویان این مقطع حقوق ماهیانه ای پرداخت می شود. به واسطه این اطلاعات دانشجویان زیادی قصد ادامه تحصیل در کشور فنلاند را خواهد داشت تا در بهترین حالت
از دیگر رشته های مطرح دانشگاه TuT می توان به علوم کامپیوتر، فیزیک و نجوم اشاره کرد که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخودار هستند و دانشجویان علاقه مند به رشته های ذکر شده این دانشگاه را بعنوان مقصد اول خود انتخاب می کنند.

دانشگاه ییواسکیلا


دانشگاه ییواسکیلا یکی از برترین دانشگاه های کشور فنلاند که در سال ۱۹۳۴ میلادی در شهر ییواسکیلا تاسیس گردید و در حال حاضر میان ۳۴۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کشور فنلاند شناخته می شود.
در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نفر در University of Jyvaskyla مشغول به تحصیل می باشند که ۵۷ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۴۳ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصییلات خود ادامه می دهند. آمار دانشجویان بین الملل در این دانشگاه بسیار پایین است بصورتیکه از حدود ۵۳۰ دانشجو ۵ درصد در مقطع کارشناسی و ۹۵ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند.
تحصیلات در کشور فنلاند بصورت رایگان می باشد و دانشجویان بین المللی بدون پرداخت هزینه می توانند در برترین دانشگاه های این کشور تحصیل کرده و از خدمات این مراکز بهره مند شوند. به واسطه شرایط فوق العاده در مقطع دکترای کشور فنلاند علاقه مندان زیادی برای ادامه تحصیل کشور فنلاند را انتخاب می کنند. دانشگاه های کشور فنلاند، مقطع دکترا را بعنوان شغل در نظر می گیرند و به دانشجویان این مقطع حقوق تعلق می گیرد.
از رشته های برتر دانشگاه ییواسکیلا می توان به آموزش و علوم تربیتی، ریاضیات، فیزیک و نجوم اشاره کرد که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار هستند. فلذا علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته های ذکر شده می توانند برای دانشگاه مورد نظر اقدام نمایند.
دور های کارشناسی به زبان فنلاندی ارائه می شود و علاقه مندان برای ادامه تحصیل باید مدرکی دال بر تسلط زبان فنلاندی ارائه دهند تا پیش نیازهای این دانشگاه را برطرف کنند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کرده و با ارائه نمره لازمه در آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. اساتید موسسه آموزش زبان آریانا پارس می توانند راه رسیدن به بهترین نمرات در امتحان آیلتس را در کمترین زمان ممکن به متقاضیان عزیز شرکت در این امتحان، ارائه دهند.

دانشگاه فنلاند شرقی


یکی از دانشگاه های که دانشجویان برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند University of Estern Finland می باشد که ششمین مرکز برتر علمی کشور فنلاند است و در رتبه بندی جهانی در میان ۳۹۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ در یونسو واقع در استان فنلاند شرقی تاسیس گردید و به فعالیت آموزشی خود ادامه می دهد.
در حال حاضر حدود ۱۱۶۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که ۵۷ درصد انان در مقطع کارشناسی و ۴۳ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. آماری که بیشتر مورد پسند دانشجویان بین المللی می باشد و در ارتباط با پذیرش های مقاطع مختلف برای دانشجویان بین المللی می باشد که می توان به آن اشاره کرد.
در حال حاضر حدود ۷۸۰ دانشجو بین المللی در دانشگاه فنلاند شرقی مشغول به تحصیل می باشند که ۶ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۹۴ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند.
از نکات قابل توجه می توان به رتبه دانشگاه در میان دانشگاه هایی که قدمت کمتر از ۵۰ سال دارند اشاره کرد که دانشگاه فنلاند شرقی در رتبه ۴۶ دنیا قرار دارد.
رشته پرستاری بعنوان برترین رشته دانشگاه شناخته می شود. از دیگر رشته های برتر این دانشگاه می توان به کشاورزی و جنگلداری، داروسازی و داروشناسی، پزشکی، آموزش و علوم تربیتی، علوم زیستی و مطالعات محیطی اشاره کرد که در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار هستند.

 

کار در کشور فنلاند

شرایط کار در فنلاند برای ایرانیان

کار در فنلاند می تواند یکی از راه های مهاجرتی و یا وررود به این کشور باشد که ما در این مقاله به صورت کامل به بررسی و تحلیل آن می پردازیم. فنلاند یکی از کشورهای مناسب جهان برای زندگی و کار شناخته شده است. بازار کار فنلاند و مشاغل و امکانات ارائه شده در فنلاند بر پایه برابری و انصاف می باشد. کشور فنلاند به صورت رسمی دارای دو زبان فنلاندی و سوئدی است، البته اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. زبان بومی و مادری 91٪ از مردم این کشور فنلاندی است این در حالی است که زبان مادری 5٪ از مردم این کشور زبان سوئدی است. با توجه به این شرایط افراد باید برای ورود به بازار کار فنلاند ترجیجا به زبان فنلاندی تسلط داشته باشند. البته شرکت های چند ملیتی و بین المللی در این کشور وجود دارند که لزوما از فرد، تسلط به زبان انگلیسی را می خواهند.
امکان کار در فنلاند برای اتباع کشورهای دیگر و مهاجرین به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهمترین شرایط کار در فنلاند به مانند دیگر کشورهای اروپایی داشتن دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از سوی شرکت یا کارفرما در این کشور می باشد. افراد متقاضی باید توجه داشته باشند که رزومه کاری و تحصیلی این افراد نقش تعیین کننده ای در ورود آن ها به بازار کار این کشور خواهد داشت. آگاهی از شرایط کار در فنلاند برای دانشجویان بین المللی نیز بسیار حایز اهمیت می باشد، چرا که دانشجویان زیادی وارد کشور فنلاند شده اند و به دنبال کار در فنلاند می باشند.
کارفرمایی که برای شما دعوتنامه صادر می کند بر اساس قوانین کار در فنلاند می بایست به مدت ۳ ماه در کشور فنلاند آگهی جذب نیرو داشته باشد، اگر نیرویی جذب نشد به مدت ۳ ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی جذب نیرو داده باشد و بعد از این مدت 6 ماهه در صورتی که نیرویی جذب نشد در کشور های دیگر این آگهی را به اشتراک می گذراد که شما بعد از مشاهده این آگهی می توانید از طریق مکاتبه با کارفرما ارتباط برقرار کنید و رزومه خود را ارسال کنید. بعد از بررسی رزومه شما توسط کارفرما این امکان وجود دارد که رزومه شما مورد قبول واقع شود.
در صورتی که رزومه شما توسط کارفرما مورد قبول باشد برای شما دعوت نامه کاری ارسال می شود و سپس می توانید برای ویزای کار فنلاند درخواست دهید.
براساس قانون کار در فنلاند، ساعت کاری حداقل 38 الی 40 ساعت در هفته می باشد که به طور معمول 8 ساعت در طول روز ساعت کاری تعریف شده است. البته شایان ذکر است که برای ورورد به بازار کار در این کشور علاوه بر داشتن شرایط اولیه ویزای کاری و اقامت کاری افراد باید شرایط سنی مناسب نیز داشته باشید. معمولا سن ایده آل از دید کارفرما و اداره کار این کشور حداکثر 40 سال می باشد.

کار در فنلاند و نرخ بیکاری در فنلاند

یکی از مراحل مهم پیش از اقدام جهت کار در فنلاند، بررسی نرخ بیکاری در این کشور می باشد. باید توجه داشته باشید کشوری که برای مهاجرت انتخاب می کنید از نرخ بیکاری پایینی برخوردار باشد تا بتوانید به سادگی در آن کشور مشغول به کار شوید و اقامت خود را تا زمان کسب اقامت دائم یا تابعیت تمدید کنید. نرخ بیکاری در کشور فنلاند بر اساس آمار ارائه شده در دسامبر 2018 به میزان 5.4 درصد به نسبت سال گذشته که 8.4 درصد بوده کاهش یافت این نرخ بیکاری به نسبت آمار ارائه شده در سال 2008 کمترین نرخ ارائه شده در ده سال اخیر در فنلاند می باشد. بر این اساس تعداد افراد بیکار در فنلاند از 164 هزار نفر به 81 هزار نفر کاهش چشمگیری داشته است. این در حالی است که افراد شاغل 84 هزار نفر می باشد. براساس نرخ ارائه شده در دسامبر همان سال نرخ بیکاری جوانان 18 الی 24 ساله به شدت کاهش یافت و از 15.5 درصد به 9.3 درصد کاهش چشمگیری داشته است.

شرایط کار در فنلاند

در جدول زیر آخرین آمار از بازار کار و وضعیت اشتغال در کشور فنلاند به همراه هزینه های زندگی در این کشور ارائه شده است.

سال 2018 سال 2017 بالاترین نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری
نرخ بیکاری 5.40 % 6.20 % 19.90 % 0.70 %
افراد شاغل 2553 نفر 2534 نفر 2688 نفر 1942 نفر
افراد بیکار 146 هزار نفر 168 هزار نفر 512 هزار نفر 15 هزار نفر
نرخ مشارکت نیروی کار 65.40% 65.50% 73.80 % 62.00 %
نرخ بیکاری در بلند مدت 1.40 درصد 1.60 درصد 5.50 % 1.10 %
نرخ بیکاری جوانان 17.20% 17.70% 35.70 % 8.30 %
سن بازنشستگی زنان 63 سال 63 سال 63 سال 63 سال
سن بازنشستگی مردان 63 سال 63 سال 63 سال 63 سال
هزینه زندگی خانواده در ماه 1،700 یورو 1،780 یورو 1،780 یورو 1،650 یورو
هزینه زندگی فرد در ماه 1،160 یورو 1،190 یورو 1،190 یورو 1،100 یورو

کار در فنلاند و بررسی ویزای همراه

براساس قانون اکثر کشورها افرادی که به واسطه ویزای کار در یک کشور پیشنهاد شغلی مناسب دریافت می کنند می توانند همزمان برای همراهان خود نیز درخواست ویزا دهند و همه خانواده به صورت همزمان وارد شوند. این قانون در کشور فنلاند نیز حکم فرماست و افراد در صورت داشتن پیشنهاد شغلی و انجام پروسه قانونی اقامت کاری می توانند همزمان درخواست نمایند و به همراه خانواده خود وارد فنلاند شوند. در این خصوص افراد باید فرم درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز همراه به سفارت فنلاند ارائه دهند تا پروسه صدور ویزا انجام شود. توجه داشته باشید که در قانون بین الملل همراهان شخص شامل همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال می باشد.

کار در فنلاند و مدارک مورد نیاز ویزای کار فنلاند

دریافت مجوز کار در فنلاند مستلزم داشتن شرایط خاصی است که افراد متقاضی برای تسهیل در پروسه اخذ ویزای کاری خود باید این شرایط را داشته باشند. برای اخذ ویزای کار فنلاند، افراد متقاضی باید مدارکی را جهت سهولت در پروسه پرونده ارائه دهند که سفارت فنلاند پس از بررسی مدارک افراد متقاضی در صورت تایید ویزای کاری افراد را صادر می کنند. این مدارک شامل موارد ذیل است.

  • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
  • ارائه 6 قطعه عکس با زمینه سفید
  • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • ارائه یک نسخه از بلیط برگشت
  • ارائه دعوت نامه کار از سوی شرکت یا کارفرما
  • ارائه نامه تمکن مالی با گردش مالی 6ماهه
  • ارائه مدارک هویتی به همراه ترجمه

کار در فنلاند و میزان حقوق در فنلاند

میزان حقوق در فنلاند و شاخصه های حقوق و مزایا جز موارد مهمی است که افراد متقاضی کار در این کشور خواستار کسب اطلاع از آن هستند که ما به صورت مختصر به بحث و بررسی آن می پردازیم. شاخص نرخ حقوق و دستمزد در کشور فنلاند براساس رشته تحصیلی و کاری و سطح تحصیلات و سابقه کاری افراد تعریف می شود که میانگین درآمد ماهیانه و حقوق دراین کشور براساس آخرین آمار ارائه شده در فوریه 2019 در حدود 3،470 یورو می باشد.

کشور فنلاند / کمترین حقوق بیشترین حقوق در ماه و سال

سه ماهه اول سال از سال 2000 الی 2018 2،100 یورو 3،470 یورو
نکته قابل ذکر این است که اگر افراد به واسطه مهاجرت کاری بیشتر از ۶ ماه در کشور فنلاند اقامت داشته باشید، باید از حقوق خود مالیات نیز پرداخت کنید ولی اگر تا قبل ۶ ماه شما به کشور خود بازگردید نیازی به پرداخت مالیات نیست و این کشور از شما مالیاتی دریافت نمی کند و پرداخت این مالیات به عهده کارفرما شما می باشد .

مشاغل مورد نیاز فنلاند در سال 2020

شرط مورد نیاز برای کار در فنلاند در درجه اول داشتن پیشنهاد کاری است. این کشور به لحاظ امنیت بالای شغلی برای کارکنان و پرداخت حقوق مناسب و بالا برای افراد متقاضی می تواند مقصد مناسبی برای اقامت کاری و به حساب آید. اما مانند کشورهای اتریش و آلمان ویزای جستجوی کار ارائه نمی دهد و همین امر یافتن کار در این کشور را دشوار کرده است. با این حال افرادی که دارای تخصص و پس زمینه تحصیلی و شغلی مناسب هستند موقعیت کاری مناسبی در این کشور خواهند داشت. مشاغل مورد نیاز در این کشور در سال 2020 براساس آمار ارائه شده از سوی اداره کار فنلاند براساس نیاز بازار کار در این کشور شامل موارد ذیل می باشند.

معلم
با توجه به افزایش روز افزون مدارس در کشور فنلاند به لحاظ سیستم آموزشی قوی این کشور تقاضا برای معلم در این کشور بسیار بالا رفته است و درآمد معلمان در این کشور بسیار خوب و در حدود 3250 یورو در ماه می باشد.

پرستار
خدمات مراقبتی و بهداشتی در فنلاند دارای استاندارد بالایی است، به این ترتیب این کشور مقصد مناسبی برای تحصیل پرستاران و رشته های بهداشت درمان می باشد و در بخش درمان تقاضا بیشتری برای رشته های پرستاری وجود دارد. پرستاران در فنلاند به طور میانگین در حدود مبلغ 3000 یورو در ماه حقوق دریافت می کنند.

برنامه نویس
با بهبود وضعیت و ارتقای سیستم کاری در این کشور و وجود شرکت هایی مانند نوکیا نیاز به برنامه نویس نیز در این کشور افزایش یافته است. در حال حاضر 7000 برنامه نویس در این کشور مشغول به کار هستند.

مربی مهد کودک
با توجه به سیستم آموزشی قوی فنلاند که در سطح جهانی شناخته شده است و همجنین افزایش ساعت کاری در این کشور نیاز به مربی مهدکودک به تبع در این کشور افزایش یافته است. با توسعه فنلاند در حوزه بین المللی، تقاضا برای معلم مهد کودک و به خصوص معلمان انگلیسی زبان افزایش یافته است.

حسابدار
با توجه افزایش زیاد شرکت های داخلی و بین المللی و رشد اقتصاد این کشور، تقاضا برای جذب حسابداران حرفه ای بر این اساس افزایش یافته است. حقوق حسابداران در فنلاند بیش از 4000 یورو در ماه می باشد.

کار در فنلاند و نحوه کاریابی در فنلاند
همان طور که ذکر شد شما برای کار در فنلاند نیاز به یک دعوتنامه از سوی کارفرمایی در کشور فنلاند دارید. برای دریافت پیشنهاد کار یا Job Offer باید به کاریابی در کشور فنلاند بپردازید. یکی از موانع پیش روی متقاضیان کار در فنلاند همین مسئله کاریابی می باشد چرا که این کشور مانند کشورهای آلمان و اتریش به شما ویزای جستجوی کار نمی دهد و شما نمی توانید در این کشور به صورت حضوری به جستجوی کار بپردازید. ممکن است به این فکر کنید که می توان با ویزای توریستی به کشور فنلاند سفر کرد و به جستجوی کار پرداخت، اما مسئله این است که ویزای توریستی قابلیت تبدیل به ویزای کاری ندارد و شما باید برای دریافت ویزای کار باید به کشور خود بازگردید و از سفارت فنلاند در کشور خود اقدام کنید. با توجه به اینکه این فرآیند می تواند زمان بر باشد معمولاً کارفرمایان تمایل کمتری برای استخدام نیروی کار بدون اقامت دارند.

شرایط و ضوابط دعوت نامه معتبر و رسمی از دید سفارت کشور فنلاند به شرح ذیل است.
 

دعوت نامه از سوی کارفرما و شرکت باید کامل باشد و آدرس سازمان، تلفن، ایمیل و نام کامل سازمان درج شده باشد.
افراد باید اطلاعات فردی و هویتی خود را در قالب فرم های خاص تکمیل نموده و به سفارت ارائه دهند. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی به صورت کامل، تلفن و ایمیل می باشند.
اطلاعات شخص دعوت شده باید در دعوت نامه به صورت دقیق ذکر شده باشد، از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و مدرک تحصیلی.
مدت زمان اقامت کاری در کشور فنلاند باید ذکر شده و یا حتی اگر نیاز به سفر مجدد باشد، بیان شود.
دعوت نامه ارائه شده از سوی کارفرما باید امضا شده و به همراه تاریخ و تایید رسمی از سوی اداره کار را نیز داشته باشد.

چند نکته مهم مهم در این باره

در فرآیند جستجوی کار انعطاف پذیر باشید.
از رسانه ها، سایت ها، موسسات کاریابی و رسانه های اجتماعی برای کاریابی استفاده کنید.
مطمئن باشید که روزمه کاری شما قابلیت کاریابی و ورود به بازار کار را دارد و به روز باشد.
تسلط به زبان فنلاندی کمک شایانی به یافتن کار در فنلاند خواهد کرد.

کار در فنلاند و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در فنلاند

هدف نهایی بسیاری از مهاجرین اخذ اقامت دائم و در نهایت تابعیت کشور مقصد می باشد. این امکان وجود دارد که از طریق کار در فنلاند اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت فنلاند را کسب نمود. زمانی که شما اقامت کاری فنلاند را دریافت می کنید، این اقامت به مدت 1 سال اعتبار دارد که می تواند هر سال تمدید شود. پس از 4 سال متوالی زندگی و کار در کشور فنلاند می توانید درخواست اقامت دائم دهید که مدت اعتبار این اقامت نامحدود می باشد و تنها در صورتی که جرمی در این کشور مرتکب شوید باطل می شود.
پروسه اخذ تابعیت فنلاند پس از اقامت دائم اتفاق می افتد. برای اخذ تابعیت فنلاند باید شرایط زیر را دارا باشید.
حداقل 18 سال سن دارید. برای افراد زیر 18 سال سرپرست قانونی آن ها باید درخواست دهد.
به زبان سوئدی یا فنلاندی در سطح قابل قبولی تسلط دارید.
در 5 سال گذشته به صورت مستمر در فنلاند زندگی کرده اید(این قانون شامل خروج های کوتاه مدت از این کشور نمیشود).
سابقه کیفری ندارید و مرتکب جرمی نشده اید.
مالیات، قبض ها، قسط وام، هزینه های درمانی و امثال آن به صورت منظم پرداخته اید.
منابع درآمد خود را مستمر به اداره مالیات کشور فنلاند اعلام نمایید.

و در آخر اینکه پردرآمدترین مشاغل کشور فنلاند مربوط به حوزه ی جراحان و متخصصان پزشکی میباشد.

photos

فهرست