کشور جمهوری چک

معرفی جمهوری چک

معرفی کشور جمهوری چک

جمهوری چک (به چکی: بeskل republika, بesko) کشوری محصور در خشکی واقع در اروپای مرکزی، هم‌مرز با آلمان (شمال‌غربی)، لهستان (شمال‌شرقی)، اتریش (جنوب‌غربی) و اسلواکی (جنوب‌شرقی) و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چک اسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شهر پراگ است. با وجود این که این کشور عضو اتحادیه اروپا است، واحد پول آن کرونا است.
جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و ۷۰۸ هزار نفر و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی است. شهر پراگ ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. جمهوری چک به دریا راه ندارد و سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می‌شود. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.
مردم چک به‌طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور، رتبه سوم بی‌دین‌ترین و ندانم‌گراترین مردمان را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲ درصد پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲ درصد نیز گفتند که بی‌دین هستند. ۱۰٫۳ درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴ درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند. در یک نظرسنجی سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰ درصد از مردم چک گفتند که به وجود خدا باور دارند.
جمهوری چک نخستین کشور از اعضای پیشین کمکان است که بنا به گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته‌است. این کشور هم‌چنین ۲۷مین شاخص توسعه انسانی را در اروپا داراست

 

جغرافیای کشور جمهوری چک

جمهوری چک کشور محصور در خشکی است و از اقلیم قاره‌ای مرطوب و در کل کشوری معتدل با بارندگی‌های مناسب می‌باشد.
از نظر تاریخی به سه ناحیه بوهم، موراویا، و سیلزی تقسیم می‌شود. بیشتر مرزهای جمهوری چک از مناطق کوهستانی تشکیل شده‌اند. در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس، و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوشه (Krkonoڑe) قرار گرفته‌است. آب‌های روان در سرزمین چک پس از گذر از دیگر کشورها به سه دریا یعنی دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه می‌ریزند.
جمهوری چک سرزمین متنوعی دارد. منطقه بوهم که در غرب کشور واقع شده توسط رودهای البه (چکی: Labe) و مولداو (چکی: Vltava) آبیاری می‌شود و کوهستان‌های کم‌ارتفاع کرکونوشه و زودت آن را احاطه کرده‌اند. بلندترین نقطه کشور یعنی اسنیژکا (Snى‍ka) که ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد در همین منطقه و در مرز بوهم با لهستان واقع شده‌است. اسنیژکا در زبان چکی به معنای «برف‌پوش» است.
موراویا که بخش شرقی کشور را تشکیل می‌دهد نیز منطقه‌ای پر از تپه و ماهور است. این منطقه توسط رودخانه موراوا آبیاری می‌شود و سرچشمه رود اودر (چکی: Odra) نیز در این ناحیه قرار دارد. مرز شرقی موراویا از کوهستان بسکید و کارپات سفید تشکیل شده‌است. تنها مرز چک با اتریش کوه‌های کمی دارد و عمدتاً با رود تایا (چکی: Dyje دیه) مشخص شده‌است.
کم‌ارتفاع‌ترین نقطه جمهوری چک با ۱۱۵ متر ارتفاع هژنسکو (Hّensko) نام دارد و در محلی واقع شده که رودخانه البه کشور را ترک می‌کند.

 

تقسیمات کشوری جمهوری چک

جمهوری چک از سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۳ پروینسیک (به چکی: kraje، به انگلیسی: region) تقسیم شده‌است. هر یک از این مناطق یک شورای منطقه‌ای (krajské zastupitelstvo) و یک رئیس شورای منطقه‌ای (hejtman) برای خود انتخاب می‌کند..
نظام سیاسی جمهوری چک یک دموکراسی نیابتی پارلمانی چندحزبی است که نخست‌وزیر در آن رئیس کشور تلقی می‌شود. پارلمان این کشور دو مجلسی است و اعضای مجلس نمایندگان ۲۰۰ نفر و اعضای مجلس سنا ۸۱ نفر هستند. در آخرین انتخابات سنای این کشور ائتلاف حاکم حزب سوسیال دموکرات چک (بSSD)، آنو ۲۰۱۱ و اتحادیه مسیحی و دموکراتیک (KDU-بSL) اکثریت سنا را در دست خود حفظ کردند.
در خرداد ۱۳۹۷ میلوش زِمان رئیس‌جمهوری چک، بار دیگر آندری بابیش، میلیاردر و کمونیست سابق این کشور را به عنوان نخست‌وزیر برگزید تا وی تلاش کند به همراه سوسیال – دموکرات‌ها ائتلافی را تشکیل دهد که کمونیست‌ها به‌طور غیررسمی از آن حمایت می‌کنند. رئیس‌جمهور نیز عضو سابق حزب کمونیست است که به عنوان حامی روسیه و چین در بین مردم مشهور است. همزمان هزاران نفر از مردم جمهوری چک در سراسر کشور در اعتراض به خواسته بابیش برای تشکیل دولتی که به‌طور ضمنی از سوی کمونیست‌ها حمایت می‌شود، تجمع کردند. حزب کمونیست پیش از این حمایت خود را از بابیش وعده داده بود. این حزب آشکارا با افزایش شمار نظامیان چک در مأموریت‌های سازمان ملل متحد و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به ویژه در کشورهای منطقه بالتیک مخالف است.

مردم جکهوری چک


در جمهوری چک بخش تقریباً وسیعی به نام ایالت زودت وجود دارد که اهالی آن آلمانی بوده‌اند. نزدیک به یک سوم از این کشور را شامل می‌شود و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن‌اند. زودت از ایالت تاریخی آلمان بود که در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان الحاق شد.

بررسی جمهوری چک از لحاظ فرهنگ 


مردم چک به زبان چکی سخن می‌گویند. اکثریت مردم این جمهوری بی‌دین‌اند. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل می‌کند.
چکسلواکی از زمان برقراری حکومت کمونیستی در فوریه ۱۹۴۸ تا سقوط آن در نوامبر ۱۹۸۹، شاهد دو موج عظیم مهاجرت بود. اولین موج، پس از «کودتای پراگ» در ۱۹۴۸ بود که بیش از ۶۰ هزار نفر کشور را ترک کردند و دومی پس از ناکامی «بهار پراگ» و اشغال چکسلواکی از سوی نیروهای پیمان ورشو در اوت ۱۹۶۸ رخ داد که موجب فرار دست‌کم ۱۲۰ هزار نفر به سوی کشورهای غربی شد. در میان مهاجران، نویسندگان هم بودند که به دو دسته تقسیم می‌شدند؛ یکی نویسندگانی که پیش از تبعید خود را به عنوان نویسنده تثبیت کرده بودند و دومین گروه، کسانی که پس از ترک وطن استعداد نویسندگی خود را نشان دادند.
در اولین دوره ادبیات تبعید چک، یعنی دوره بیست ساله ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸، نزدیک به صد نویسنده و شاعر چکی‌زبان در پنج قاره جهان پراکنده شدند و حدود ۲۵۰ عنوان کتاب شامل رمان، مجموعه داستان و شعر را در خارج از کشور منتشر کردند.
برخی از نویسندگان مهم چکی: فرانتز کافکا اگر چه آثارش را به آلمانی می‌نوشت اما همه عمر در پراگ و منطقه بوهمیا زندگی کرد.
واسلاو هاول نخستین رئیس‌جمهوری چک خود نمایشنامه‌نویس مشهوری است.
داوید چرنی مجسمه‌ساز جوان چک است که کارهایش اغلب جنجالی است.
میلان کوندرا نویسنده چک که از سال ۱۹۷۵ در فرانسه زندگی می‌کند و از سال ۱۹۸۱ یک شهروند فرانسوی شده‌است.
بهومیل هرابال زاده ۲۸ مارس ۱۹۱۴ در برنو، درگذشته ۳ فوریه ۱۹۹۷ در پراگ. میلان کوندرا او را بهترین نویسندهٔ معاصر چک خوانده‌است.

اقتصاد جمهوری چک


به سبب وجود نیروی کار فوق‌العاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. این کشور که در قلب اروپا واقع شده، دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مرطوب بوده، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند می‌باشد. دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور متداول است. کارخانه ماشین‌سازی اشکودا، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه‌های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می‌کند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می‌کند. از صادرات جمهوری چک، می‌توان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد. جمهوری چک، هم‌اکنون، در حال گذر از نظام اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی‌سازی صنعت و کشاورزی است.

آشپزی در جمهوری چک
سوویچکوا نا اسمتانیه (Svيèkovل na smetanى)، راسته سس‌زده گاو، از غذاهای اصیل چکی است که با نان‌های خمیری سفید به نام کِنِدلیکی سرو می‌شود.
در آشپزی چکی تمرکز، بر استفاده از گوشت است. گوشت خوک، گاو، مرغ استفاده زیادی دارد و در کنار آن غذاهای مختلفی نیز با گوشت غاز، اردک، و خرگوش تهیه می‌شود. از ماهی در آشپزی چکی کم استفاده می‌شود، به استثنای مراسم کریسمس که در آن هنگام مردم چک ماهی قزل‌آلای تازه و کپور می‌خورند.
نانی خمیری که بدون مخمر تهیه شده و به صورت قطعات گرد بریده می‌شود به نام «کِنِدلیکی» معروف است استفاده زیادی در غذاهای چکی دارد و با انواع گولاش خورده می‌شود. کیک‌های شکلاتی و میوه‌ای مانند دیگر کشورهای اروپای مرکزی، در جمهوری چک نیز از دسرهای مورد علاقه هستند.
آبجو چک دارای سابقه‌ای طولانی و مهم است. نخستین آبجوسازی در این کشور از سال ۱۱۱۸ میلادی به‌وجود آمد و جمهوری چک، امروزه دارای بالاترین مصرف سرانه آبجو در جهان است. آبجو از نوع پیلزنر که خاستگاه آن شهر پلزن است و هم‌چنین آبجویی که در شهر چسکه بودیویتسه (به آلمانی: بودوایز) تهیه می‌شود از آبجوهای معروف این کشور هستند. نام آبجوی آمریکایی بادوایزر نیز به همین شهر اشاره دارد.
منطقه جنوب موراویا از قرون وسطی شراب تولید می‌کند و حدود ۹۴ درصد از باغ‌های انگور جمهوری چک در موراویا قرار دارد. گذشته از نوشیدنی ودکا مانند با طعم میوه به نام اسلیوُویتسه، آبجو و شراب، جمهوری چک مشروب مخصوص به‌خودی نیز به نام بـِخِروفکا تولید می‌کند. از نوشیدنی‌های کولا-مانند تولید محل می‌شود به کوفالا اشاره کرد.

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

پایتخت جمهوری چک : پراگ
زبان تحصیل در جمهوری چک : انگلیسی و چکی
مدت زمان تحصیل در چک در مقطع کارشناسی : 3 الی 4 سال
مدت زمان تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشد : 1 الی 2 سال
مدت زمان تحصیل در چک در مقطع دکترا : 3 الی 5 سال
مدت زمان تحصیل پزشکی در چک : 6 سال
مدت زمان تحصیل داروسازی در چک : 5 سال

جمهوری چک امروزه یکی از معروف ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی به برای تحصیل در جمهوری چک خواهد بود به دلیل اینکه بیش از ۳۹۰۰۰ دانشجو در واحدهای مختلف دانشگاهی را در خود جای داده است. تحصیل در چک از شرایط بسیار عالی دارا است و اولین گام برای تحصیل درچک اخذ ویزای تحصیلی چک می باشد.

شرایط اصلی جهت پذیرش در دوره کارشناسی در چک داشتن مدرک دیپلم و گذراندن آزمون Maturita است. شرط ورود به دوره کارشناسی ارشد اتمام دوره کارشناسی یا معادل آن است. شرط ورود به دوره دکترا تکمیل دوره کارشناسی ارشد است و و مصاحبه شرکت کنند. آخرین مهلت ارسال درخواست اواخر فوریه و مارس است و بیشتر دانشگاه ها فرم درخواست را به صورت آنلاین ارائه. آزمون های ورودی معمولا بین ژوئن و سپتامبر برگزار می­شوند. آزمون های ورودی رشته های هنری زودتر یعنی، ژانویه برگزار می­شود و آخرین مهلت جهت تکمیل فرم آخر نوامبر است. هر سال دو ترم دارد (زمستان و تابستان) که به زمان ثبت نام، امتحانات و تعطیلات تقسیم می­شود. آموزش عالی بسته به برنامه دانشگاه ها به دو دسته تمام وقت و پاره وقت یا ترکیبی از هر دو تقسیم می­شود. دوره تمام وقت شامل سخنرانی استاد، سمینار و تمرین های هفتگی است. در سیستم آموزش از راه دور مطالب آموزشی بر روی اینترنت قرار دارد و دانشجو و مدرس از طریق ایمیل و تلفن با هم در ارتباط هستند. در سیستم ترکیبی دانشجو هم در کلاس شرکت میکند و هم از طریق ایمیل با استاد در ارتباط است. ساعات آموزشی، تعداد واحدها و شهریه مشخص است. هر ترم به یکی از روش های زیر پایان می­یابد: آزمون، مدرک پایان دوره، کارنامه. کارنامه در سه سطح (عالی، خیلی خوب، خوب) برای سطح چهارم که مردود می­باشد کارنامه صادر نمیشود.

چرا تحصیل در چک به سود ماست

جمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاست. پایتخت این کشور شهر پراگ است که پر جمعیت ترین شهر این کشور نیز محسوب می شود واحد پولی این کشور نیز کرونا می باشد و با وجود آن که عضو اتحادیه اروپاست هنوز هم از این واحد پولی استفاده می کند. جمهوری چک به دلیل سیستم آموزشی بسیاری عالی که دارد توانسته دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر دنیا جذب کند. از جمله دانشگاه های با کیفیت در جمهوری چک که آموزش های بسیار با کیفیتی را ارائه می کند دانشگاه چارلز است که در پراگ واقع شده است این دانشگاه در سال 1348 تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپای مرکزی است. تحصیل در جمهوری چک دارای مزایای بی شماری است که در ادامه این مقاله بیشتر در خصوص آن ها صحبت می کنیم.

5 دلیل برای تحصیل در جمهوری چک :

سابقه طولانی در آموزش بیش از 600 سال تجربه آموزش دانشگاهی
تنوع بالای رشته های آمورشی در دوره های مختلفی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و رشته های پزشکی و مهندسی و علوم انسانی به زبان های مختلف چکی،انگلیسی، آلمانی و فرانسوی
بیش از 37 هزار دانشجو خارجی در حال تحصیل در چک هستند.
جمهوری چک دارای تجربه فرهنگ تاریخی دارد یعنی برخورد فرهنگ ها و اندیشه های گوناگونی است.
در مقایسه با کیفیت بالای زندگی و آموزش ، هزینه زندگی و تحصیل در چک بسیار پایین است.
صفر تا صد تحصیل در جمهوری چک 2019 – هر آنچه که باید درباره تحصیل در چک 2019 بدانید .

تحصیل در رشته های پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، کلیه تخصص های جراحی، تخصص های ICU و CCU، تخصص های بیهوشی، رادیولوژی، کلیه رشته های فنی و مهندسی، رشته موسیقی، رشته های هنری مثل نقاشی، بازیگری تآتر و سینما، کارگردانی، رشته های معماری، کلیه رشته های انسانی، رشته معماری و …. به زبان چکی رایگان هستند. لازم به ذکر است با مدرک رشته های پزشکی در کشور چک شما می توانید در همه جای اروپا، آمریکا و کانادا کار کنید. مدارک دانشگاه های کشور چک در تمامی رشته های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد.

مزایای تحصیل در چک به شرح زیر است :
امنیت بالای اجتماعی کشور چک
هزینه زندگی پایین در چک
امکان بورسیه تحصیلی چک برای دانشجویان دکتری
داشتن دانشگاه های معتبر چک در جهان

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در مدارس جمهوری چک:
تحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا با پیش دبستانی شروع می شود و در ادامه با تحصیلات ابتدایی و دبیرستان نیز ادامه پیدا می کند. تحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا در حدود 12 سال به طول می انجامد و دانش آموزانی که سنی در حدود ۶ سال داشته باشند می توانند وارد مدارس این کشور شده و شروع به تحصیل کنند. سیستم نمره دهی در مدارس جمهوری چک معمولا به این صورت است که ۱ بهترین نمره و ۵ بدترین نمره است و از این سیستم برای ارزیابی کار دانش آموزان این کشور استفاده می شود. این دوره آموزشی 12 ساله به دو دوره ابتدایی و نیمه متوسطه تقسیم می شود و در دوره نیمه متوسطه که همانند دوره راهنمایی در ایران است سیستم نمره دهی به صورت ۶ تا ۹ می باشد. در دوره دبیرستان یا همان متوسطه تحصیل در مدارس جمهوری چک به ۴ سال می رسد و سیستم نمره دهی به این صورت است که دانش آموزانی که بتوانند از نمره ۱۳ نمره ۱۰ را کسب کنند قبول خواهند شد.

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در چک در مقطع کارشناسی:
تحصیل در چک در مقطع کارشناسی سه تا چهار سال طول می کشد. فارغ التحصیلان این مقطع مدرک BC دریافت می کنند. در انتهای دوره کارشناسی دانشجویان در آزمون نهایی دولتی شرکت می­ کنند و پایان نامه ارائه می­ دهند و باید از پایان نامه خود دفاع کنند و فارغ التحصیلان می­ توانند وارد بازار کار می­شوند یا به تحصیلات خود ادامه می­ دهند.
دانشجویانی می توانند در این مقطع تحصیلی در جمهوری چک به تحصیل بپردازند که توانسته باشند مدرک دوره دبیرستان خود که شامل دیپلم و پیش دانشگاهی است را دریافت کرده باشند. همچنین به دلیل ارائه شدن آموزش های این مقطع تحصیلی به زبان چکی دانشجویان باید تسلط قابل قبولی به این زبان داشته باشند و حتی در برخی دانشگاه های جمهوری چک نیز آزمون ورودی در خصوص این زبان گرفته می شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که در برخی از دانشگاه های خصوصی جمهوری چک برخی رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود و از این رو دانشجویان باید حتما یکی از مدارک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل را داشته باشند.

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشد:
تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد به دو شکل برگزار میگردد : پیوسته که یک تا دو سال شامل 60 الی 120 واحد میباشد یا پیوسته که 4 تا 6 سال شامل 360-240 واحد میباشد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان بر روی کاربرد علمی از دانش و توسعه خلاقیت و استعداد خود کار می­کنند. فارغ التحصیلان این مقطع باید در آزمون نهایی دولتی شرکت کنند و از پایان نامه خود دفاع کنند. دانشجویان رشته های پزشکی و دامپزشکی و بهداشت باید در آزمون نهایی دولتی شرکت کنند که شامل سخنرانی و دفاع از پایان نامه میباشد. شهریه سالانه آن از 500 یورو تا 17000 یورو می باشد.
در این مقطع تحصیلی آموزش ها به دو زبان چکی و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویانی می توانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند که علاوه بر قبولی در آزمون های این مقطع ، پایان نامه مناسبی را نیز ارائه کنند. معمولا در این مقطع تحصیلی مدرک زبان انگلیسی آیلتس در حدود 6 تا 6.5 مورد قبول دانشگاه های جمهوری چک است.

تحصیل در چک – تحصیل در چک در مقطع دکترا:
تحصیل در چک در مقطع دکترا معمولا 3 الی 5 سال مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان در این مقطع کارهای تحقیقاتی انجام می­دهند و در نهایت باید پایان نامه ارائه می­دهند و این پایان نامه باید چاپ شود. شهریه دوره دکترا در چک نیز عموما 1850 تا 4000 یورو در سال می باشد.
تحصیل دکتری در چک نیز همانند مقطع کارشناسی ارشد در چک معمولا به دو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر است و دانشجویان برای شرکت در این مقطع باید حداقل مدرک آیلتس 7 یا معادل آن را داشته باشند. سیستم آموزشی در این مقطع تحصیلی به این صورت است که بیشتر بر پایه تحقیق و توسعه پایه گذاری شده و از این رو تمامی دانشجویان باید پایان نامه را متناسب با رشته تحصیلی خود ارائه کنند و از آن در مقابل اساتید دانشگاه های جمهوری چک دفاع کنند.

تحصیل در چک – تحصیل پزشکی در چک:
نکته قابل توجه این است دانشگاه های کشور چک مورد تایید کشور آمریکا، کانادا و سایر کشورهای اروپایی میباشند. دوره انگلیسی جهت تحصیل پزشکی در چک عموما ۶ سال است اما در بعضی دانشگده ها دانشجویانی که توانایی داشته باشند یه مدت ۵ سال این دوره را تموم میکنند. همچنین یک دوره مرور دو هفته ای Optional هم وجود دارد که شانس متقاضیان را در اخذ این مدرک کمک میکند.شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان با نمرات خوب در دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک و تسلط به زبان انگلیسی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه میباشد. مدارک پزشکی چک در سطح بین المللی شناخته شده است و معروفترین دانشگاه پزشکی چک دانشگاه چارلز که از سال ۱۹۹۲ رسته های پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می­دهد. دانشجویان دروسی مانند بیوفیزیک، زیست شناسی، شیمی، بیوشیمی، آناتومی، بافت شناسی و … را مطالعه میکنند.

تحصیل در چک – تحصیل داروسازی در چک:
تحصیل داروسازی در چک 5 سال طول می کشد. تحصیل داروسازی در چک به زبان انگلیسی و چکی می باشد . هزینه تحصیل داروسازی در چک برای دانشجویان به زبان انگلیسی سالیانه 7600 یورو می باشد. مدارک لازم برای تحصیل داروسازی در چک به شرح زیر است :
مدارک مربوط به دیپلم( ریز نمرات و کارنامه) و همچنین گواهی فارغ التحصیلی جهت تحصیل داروسازی در چک
تاییدیه این مدارک بواسطه سفارت چک و یا وزارت علوم کشوری که در آن دوره متوسطه خود را سپری کرده اید.
کپی برابر اصل آن نیز کفایت می کند و نیاز به ارائه اصل مدرک نمی باشد.
دو عکس پاسپورتی
گواهی تاییدیه سلامت
مدرک زبان ( آیلتس 5 یا 5.30 و یا تافل 50 تا 70)
تمامی این مدارک باید با ترجمه انگلیسی ارائه شوند.
تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه های جمهوری چک

دانشگاه های جمهوری چک عبارتند از :
26 دانشگاه ملی
2 دانشگاه دولتی
43 دانشگاه خصوصی دارد.

دانشگاه های ملی و خصوصی تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش فعالیت می کنند. اما دانشگاه های دولتی (آکادمی دفاع و پلیس) تحت نظر وزارت دفاع و وزارت کشور فعالیت می کنند. تحصیل در دانشگاه های ملی و دولتی رایگان است مگر اینکه دانشجو به زبانی غیر از چک تحصیل کند. به دلیل تغیرات سیاسی سیستم آموزشی، مدارس دیگر فقط دولتی نیستند و مدارس خصوصی بسیاری در چند سال گذشته تاسیس شده اند. دانشجویان کالج ها و دانشگاه ها شهریه های رایج را می پردازند.
از دلایل این جذابیت برای دانشجویان خارجی می توان به سطح علمی بالا، قدمت آموزش عالی و فرهنگ خاص این کشور اشاره کرد. چهار دانشگاه از چک در لیست دانشگاه های برتر QS حضور دارند که برترین آن ها دانشگاه چارلز که به عنوان قدیمی ترین دانشگاه اروپای مرکزی معروف است و در سال ۱۳۴۸ میلادی تاسیس شده است.

تحصیل در جمهوری چک – هزینه های تحصیل در جمهوری چک:
هزینه های تحصیل در جمهوری چک می تواند با توجه به مواردی مانند نوع دانشگاه ، مقطع تحصیلی و یا رشته تحصیلی متفاوت باشد. هزینه های تحصیل در جمهوری چک به زبان چکی معمولا برای تمامی افراد رایگان است و هیچ فرقی ندارد که دانشجو ملیتی چکی داشته باشد و یا خیر. اما تحصیل به زبان انگلیسی و در دانشگاه های خصوصی جمهوری چک رایگان نیست و دانشجویان باید به صورت سالانه مبلغی را در حدود 5 تا 16 هزار یورو را به صورت سالانه به دانشگاه خود بپردازند.

تحصیل در جمهوری چک – بورسیه های تحصیلی جمهوری چک:
بورسیه های تحصیلی جمهوری چک یکی از مواردی است که همواره در خصوص آن سوالات مختلفی مطرح می شود. دولت جمهوری چک هر ساله تعداد مختلفی بورسیه های تحصیلی چک را برای کمک به دانشجویان بین المللی ارائه می کند که این بورسیه های تحصیلی نیز در قالب بورس کامل و همچنین کمک هزینه تحصیلی ارائه می شود. اما نکته منفی که در خصوص این بورسیه های تحصیلی وجود دارد این است که این بورسیه های تحصیلی شامل دانشجویان بین المللی ایران نمی شود و تنها دانشجویان کشور های کامبوج ، مولداوی ، صربستان ، بوسنی و هرزگوین ، مغولستان ، اتیوپی ، جورجیا ، اوکراین ، کوزوو و همچنین زامبیا می توانند از این بورسیه های جمهوری چک استفاده کنند.

تحصیل در جمهوری چک – اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک:
اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک نیز مشابه با دیگری کشور های اروپایی است و تمامی دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های جمهوری چک در صورتی که بتوانند کاری را در این کشور پیدا کنند می توانند ویزای تحصیلی جمهوری چک را به ویزای کار جمهوری چک تبدیل کنند و از این طریق به اقامت جمهوری چک دست پیدا کنند. یکی دیگر از راه های کسب اقامت جمهوری چک و پس از به اتمام رسیدن تحصیل نیز از طریق سرمایه گذاری در جمهوری چک است. تمامی افرادی که شرایط مالی مناسبی دارند می توانند با سرمایه گذاری در جمهوری چک و ثبت شرکت در جمهوری چک به اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک دست پیدا کنند.

تحصیل در جمهوری چک – هزینه های زندگی دانشجویی در جمهوری چک:
هزینه های زندگی دانشجویی در جمهوری چک به شرح زیر است :
خوراک روزانه در چک :
نهار در سلف دانشجویان: 2.5 دلار
پیتزا در رستوران: 5.5 دلار
یک وعده غذا در رستوران معمولی: 6.5 دلار
یک واحد محصولات لبنی: 0.6 تا 2 دلار
یک قرص نان: 1 دلار
یک کیلو گوشت مرغ: 5 دلار
یک کیلو سیب: 2 تا 3 دلار
بطری 1.5 لیتری آبمعدنی: 0.7 دلار

اسکان در چک :
خوابگاه دانشجویی: ماهانه ۱۵۰ الی 350 دلار (اتاق مشترک دونفره به همراه آشپزخانه و سرویس بهداشتی )
یک اتاق خصوصی در یک سوییت: ماهانه 250 دلار
یک سویت اختصاصی: ماهانه 450 دلار
بلیط سینما: 5 تا 10 دلار
بلیط تئاتر: 5 تا 25 دلار
بلیط موزه: 2 دلار
باشگاه ورزشی: هر جلسه 3 تا 5 دلار
استخر: هر ساعت 4 دلار
اجاره دوچرخه: 10 تا 25 دلار در روز
اجاره تجهیزات اسکی: 12.5 تا 25 دلار در روز

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه‌‌ های جمهوری چک
دانشگاه چارلز (Charles University) : این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه در حوزه اروپای مرکزی، شمال ایتالیا و شرق فرانسه می‌باشد که در سال ۱۳۴۸ تاسیس شده است. این دانشگاه که ساختمان مرکزی و دانشکده‌های اصلی آن در شهر پراگ قرار دارد دارای پردیس‌های در شهر‌های هرادتس کرالووه و پلژن می‌ باشد.
رتبه QS : رتبه 260 در دنیا
دانشکده‌های اصلی: الهیات – حقوق – پزشکی – داروسازی – فلسفه و هنر – علوم، ریاضی و فیزیک – آموزش – علوم‌ اجتماعی – تربیت بدنی و ورزش – علوم انسانی
نوع دانشگاه: ملی
رشته‌های ارائه شده به انگلیسی: 9رشته کارشناسی – 34 رشته کارشناسی ارشد – 27 رشته دکترا
شهریه: از 2،720 تا 17،835 دلار برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان‌های خارجی
680 تا 16،313 دلار برای مقطع دکترا

تحصیل در جمهوری چک – مدارک ویزای تحصیلی جمهوری چک
مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای تحصیلی جمهوری چک موارد زیر می باشد :
فرم درخواست ویزا
نامه پذیرش دانشگاه مربوطه
گذرنامه معتبر
عکس های پاسپورت
اثبات تمکن مالی برای اقامت
تأیید محل اقامت
بیمه سلامت بین المللی معتبر
کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه
کلیه مدارک هویتی به همراه ترجمه
گواهی عدم سوء پیشینه
گواهی سلامت پزشکی

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه فنی چک در پراگ (Czech Technical University in Prague)
دانشگاه فنی چک در پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای پراگ قرار دارد. این دانشگاه قطب صنعتی جمهوری چک بوده و صنعت پیشرو این کشور به نوعی مدیون این دانشگاه با ریشه می‌باشد. این دانشگاه اولین دانشگاه مهندسی غیر نظامی در اروپا محسوب می‌شود که افراد نخبه زیادی را به جهان معرفی نموده است. فیزیکدان سرشناس کریستین دوپر شیمیدان برجسته و برنده جایزه نوبل ولادمیر پرلوگ، نویسنده شهیر و اولین رئیس جمهور این چک واتسلاو هاول، مخترع لنز تماسی اتو ویخترل و حتی بانوی شایسته چک در سال 2011 ژیتکا نواچکووا همگی از فارغ التحصیلان این دانشگاه معتبر می‌باشد. نکته مهم در این دانشگاه این است که نگذارید رتبه آن شما را فریب دهد. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه فنی در بیشتر رشته‌های مهندسی در زمره 100 دانشگاه برتر جهان بوده و در رشته‌هایی همچون مهندسی عمران در زمره 50 دانشگاه برتر جهان می‌باشد. این دانشگاه در سال 1707 تاسیس شده است.
رتبه QS: رتبه 460-451 در دنیا
دانشکده‌های اصلی: مهندسی عمران – مهندسی مکانیک – مهندسی برق – علوم هسته ای – معماری – مهندسی بیوپزشکی- فناوری اطلاعات
نوع دانشگاه: ملی
رشته‌های ارائه شده به انگلیسی: 10 رشته کارشناسی – 16 رشته کارشناسی ارشد – 8 رشته دکترا
شهریه: از 3،034 تا 9،924 دلار

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه ماساریک چک (Masaryk University)
دانشگاه ماساریک دومین دانشگاه بزرگ در جمهوری چک می باشد که در حال حاضر بیش از 30 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند. بیش از نیمی از این تعداد در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و بالاتر به تحصیل پرداخته و نزدیک به 20% آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. این دانشگاه عضو گروه اوترخت بوده که دانشگاه های معتبری از سراسر اروپا را شامل می شود. این گروه که دانشگاه هایی همجون گراتس اتریش، شارل دوگول و استراسبورگ فرانسه، آرهوس دانمارک، روهر و لایپزیگ آلمان، کورک ایرلند، بولونیا ایتالیا، اوترخت هلند، دانشگاه مادرید، دانشگاه کویین بلفاست و هال انگلستان و چندین دانشگاه معتبر دیگر از سراسر قاره اروپا را شامل می شود امکان جایجایی اساتید و دانشجویان را در سطح این شبکه دانشگاه ها فراهم می سازد تا امکانات تحصیلی برابری را برای همه دانشجویان فراهم سازد. دانشگاه ماساریک که به نام توماش گاریگ ماساریک اولین رئیس جمهور چکسلواکی پس از جنگ جهانی اول و استقلال از امپراتوری اتریش-مجار نام گذاری شده است در زمره دانشگاه های دولتی جمهوری چک قرار دارد و سطح تحقیقاتی بالایی را دارد. این دانشگاه در سال 1919 تاسیس شده است.
رتبه QS : رتبه 540-531 در دنیا
دانشکده‌های اصلی: حقوق – پزشکی – علوم – هنر – آموزش – اقتصاد و مدیریت – انفورماتیک – علوم اجتماعی – مطالعات ورزشی
نوع دانشگاه: ملی
رشته‌های ارائه شده به انگلیسی: 5 رشته کارشناسی – 14 رشته کارشناسی ارشد – 92 رشته دکترا – 1 رشته ارشد حقوق LLM
شهریه: از 2،200 تا 15،000 دلار برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان‌های خارجی – 2،500 تا 6،200 دلار برای مقطع دکترا

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه برنو چک (Brno University of Technology)
دانشگاه برنو چک در شهری با همین نام واقع شده است. شهر برنو که دومین شهر بزرگ جمهوری چک پس از پراگ محسوب می شود خانه بیش از 22 هزار دانشجوی این دانشگاه می باشد. این دانشگاه که ابتدا فقط در رشته مهندسی همران به پذیرش دانشجو می پرداخت امروزه حیطه گسترده ای از علوم را به علاقه مندان ارائه می دهد. در کنار رشته های مهندسی و پزشکی، رشته علوم ورزشی و هنرهای زیبا از رشته های برجسته و متفاوت ارائه شده در این دانشگاه می باشد. رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی نیز از تنوع مناسبی برخوردار می باشد و بالغ بر 3500 دانشجوی خارجی را جذب این دانشگاه نموده است. این دانشگاه در سال 1899 تاسیس شد.
رتبه QS : رتبه 701 الی 750 در دنیا
دانشکده‌ های اصلی: مهندسی مکانیک – مهندسی عمران – مهندسی برق و ارتباطات – فناوری اطلاعات – شیمی – کسب و کار و مدیریت – معماری – هنرهای زیبا – مهندسی قانونی – مواد پیشرفته و علوم نانو
نوع دانشگاه: دولتی
رشته‌ های ارائه شده به انگلیسی: 4 رشته کارشناسی – 7 رشته کارشناسی ارشد – 15 رشته دکترا
شهریه: از 3،300 تا 7،700 دلار برای رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه اقتصاد پراگ چک (University of Economics, Prague)
دانشگاه اقتصاد پراگ چک یا مدرسه اقتصاد پراگ برتری دانشگاه در حوزه رشته های اقتصاد و مدیریت در جمهوری چک بوده و در زمره برترین دانشگاه های تخصصی این حوزه در اروپای مرکزی و یکی طبق رتبه بندی های مختلف از برترین ها در مقیاس جهانی است. بسیاری از سیاست مداران و فعالان سرشناس بخش اقتصادی جمهوری چک از فارغ التحصیلان این دانشگاه محسوب می شوند. با توجه به ارزان بودن تحصیل در این دانشگاه تعداد زیادی از دانشجویان این مدرسه اقتصاد خارجی می باشند که تقریبا 15% دانشجویان این دانشگاه را شامل می شود.
دانشکده‌های اصلی: مالیه و حسابداری – روابط بین الملل – مدیریت کسب و کار – انفورماتیک و آمار – اقتصاد و مدیریت
سال تاسیس: 1953
نوع دانشگاه: دولتی
رشته‌های ارائه شده به انگلیسی: 3 رشته کارشناسی – 6 رشته کارشناسی ارشد – 9 رشته دکترا
شهریه: از 2،500 تا 9،000 دلار برای رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی

تحصیل در چک – شهریه دانشگاه های چک
دانشگاه های کشور چک ، از ۲۶ دانشگاه ملی و ۲ دانشگاه دولتی و ۴۳ دانشگاه خصوصی تشکیل شده است. شهریه دانشگاه های چک جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور در دو بخش خصوصی و ملی صورت می گیرد. دانشگاه های ملی و خصوصی کشور چک زیر نظر وزارت آموزش ، جوانان و ورزش جمهوری چک مشغول فعالیت می باشد. دانشگاه های دولتی، تحت نظارت وزارت کشور چک در حال فعالیت هستند. برای پذیرش در دانشگاه های ملی و دولتی چک، دانشجویان در صورت تسلط به زبان چکی برای تحصیل شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کنند و تحصیل در دانشگاه های چک برای آن ها رایگان می باشد. دانشگاه چارلز، دانشگاه ماساریک و دانشگاه الوموک از دانشگاه های معتبر و دولتی جمهوری چک می باشند. در صورتی که متقاضی به زبان چکی تسلط نداشته باشد، شهریه دانشگاه های چک برای وی رایگان نبوده و باید هزینه تحصیل در چک را پرداخت نماید. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در چک در دانشگاه های خصوصی نیز باید شهریه تحصیل خود را بپردازند. شهریه دانشگاه های خصوصی چک در حدود 4000 تا 10000 یورو در سال می باشد.

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چک
لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در چک به شرح زیر است :
گروه الف (ممتاز)
Charles University in Prague
Czech Technical University in Prague
Masaryk University
Palacky University in Olomouc

گروه ب (خوب)
Brno University of Technology
Technical University of Liberec
University of Chemistry and Technology Prague
University of Economics Prague
University of Ostrava
University of West Bohemia

گروه ج (متوسط)
Czech University of Life Sciences Prague
University of Economics in Bratislava

مدارک لازم برای دانشجویان غیر اروپایی برای اخذ ویزا به شرح ذیل میباشد:
فرم درخواست ویزا
نامه قبولی پذیرش دانشگاه
پاسپورت معتبر
دو قطعه عکس پاسپورت
نامه تایید اقامتگاه
تاییدیه وضعیت مالی پشتیبان (برای یکسال معادل 84،100 کرونا چک)
بیمه مسافرتی (بیمه سلامتی معتبر در جمهوری چک حداقل به ارزش 60،000 یورو)
تحصیل در جمهوری چک – اخذ ویزای تحصیلی در جمهوری چک
دانشجویان متعلق به اروپا نیاز به اخذ ویزا جهت زندگی و تحصیل و در چک را ندارند اما برای افراد غیر از منطقه اروپا نیاز به اخذ ویزا میباشد که باید با سفارت جمهوری چک در ارتباط باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی چک عبارتند از:
2 قطعه عکس پاسپورتی
شناسنامه و کارت ملی
گذرنامه با حداقل 3 ماه اعتبار
معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی
ارائه گواهی سلامت پزشکی
آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
در صورت تاهل ارائه سند ازدواج
ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
تایید مدارک توسط سفارت

کار در کشور جمهوری چک

کار در کشور جمهوری چک

متقاضیان کار در کشور چک نیازمند اخذ پیشنهاد شغلی بوده و باید این پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای معتبر باشد. افراد در صورتی می توانند پیشنهاد شغلی دریافت کنند که در این کشور نیروی کاری واجد شرایط نباشد. نکته مهم دیگر این است افرادی که می خواهند بیش ار ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند باید مجوز برای اقامت طولانی مدت دریافت کنند. به عبارت ساده تر افرادی که برای کار وارد این کشور می شوند و بیشتر از ۹۰ روز اقامت خواهند داشت باید employee card و یا blue card دریافت کنند. زمانی که شخص برای اخذ ویزای کاری نیازمند تحصیلات عالی باشد blue card دریافت کرده و در صورتی که نیازی به مدرک تحصیلی دانشگاهی نباشد employee card اخذ می شود. در صورتی که افراد می خواهند بیشتر از ۹۰ روز ولی کمتر از یکسال در این کشور برای کار حضور داشته باشند ویزای دیگری دریافت خواهند کرد که مشاوران ارشد ما می توانند همه این نکات را برای شما توضیح دهند.

 

مدارک مورد نیاز ویزای کار در کشور جمهوری چک:

یکی دیگر از پروسه های خیلی مهم برای متقاضیان کار در جمهوری چک مرحله ارائه مدارک می باشد. مدارک باید به طور کامل آماده شده و به سفارت ارائه داده شود. همانطور که ذکر شد پروسه ارائه مدارک یکی از مهمترین مراحل بوده و تاثیر زیادی در اخذ ویزای کاری دارد. بنابراین، ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم برای مرحله ویزا با یک وکیل مجرب مشورت کنید تا راهنمایی های لازم برای شما عزیزان انجام شود. در این مرحله به مدارک مورد نیاز اشاره خواهیم کرد.
مدارک مورد نیاز:
فرم تکمیل شده مربوط به درخواست ویزا
ارائه پاسپورت دارای اعتبار
نامه کاری کارفرما
ترجمه مدارک شناسایی
مدارک تحصیلی ترجمه شده
ارائه مدرک زبان( در صورت نیاز)
توجه داشته باشید که همه مدارک ترجمه شده باید به زبان چکی باشد. قبل از اقدام در مورد مدارک مورد نیاز تحقیق کامل کنید. در صورت ناقص بودن مدارک، ویزای شما رد خواهد شد.

 

نرخ بیکاری در جمهوری چک:

متقاضیانی که مایل به کار در جمهوری چک می باشند، شرایط بسیار مطلوبی در این کشور خواهند داشت. یکی از پارامترهای مهم برای کار نرخ بیکاری این کشور می باشد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید نرخ بیکاری در این کشور ۲.۷ درصد برآورد شده است که این میزان نرخ بیکاری نشان دهنده این است که از هر ۱۰۰ نفر ۹۷ نفر مشغول به کار می باشند. به عبارت ساده تر در این کشور مفهومی به اسم بیکاری نداریم . در نمودار زیر نشان داده شده است که بیشترین میزان بیکاری در ژانویه ۲۰۱۹ بوده که ۳.۳ درصد می باشد. بنابراین افرادی که برای این کشور اقدام می کنند می توانند مطمئن باشند که نگرانی بابت کار نخواهند داشت و اگر قبل از اقدام، مشاغل مورد نیاز این کشور را مطالعه کرده باشند می توانند وارد بازار کار شده و درآمد خوبی داشته باشند.

 

مشاغل مورد نیاز 2020 جمهوری چک:

افرادی که اقدام به کار در جمهوری چک می کنند باید قبل از اقدام تحقیق کلی در مورد شغل های مورد نیاز این کشور داشته باشند. متقاضیان باید مطمئن باشند که رشته تحصیلی آن ها در این کشور مورد نیاز بوده و در پروسه کاریابی موفق خواهند شد. در این قسمت سعی شده است به برخی مشاغل مورد نیاز اشاره کنیم ولی متقاضیان باید برای اقدام تحقیق جدیتر انجام دهند. برخی از رشته های مورد نیاز در این کشور عبارتند از:
مشاغل مورد نیاز 2020 جمهوری چک
آموزش
آهن و فولاد
داروسازی
تولید مواد شیمیایی
الکتروتکنیک
خدمات تجاری
تولید ماشین آلات
خدمات مالی
گردشگری
این مشاغل در لیست مشاغل مورد تقاضا بوده و افرادی که از طریق تحصیل وارد این کشور می شوند شانس کاریابی بالایی دارند و زودتر از بقیه افراد جاب آفر می گیرند.

 

میزان حقوق برای کار در جمهوری چک:

یکی از مطالب مهم دیگر که بیشتر متقاضیان کار در جمهوری چک تمایل به اخذ اطلاعات در این مورد دارند، موضوع حقوق در این کشور می باشد. متقاضیان می توانند قبل از اقدام، اطلاعات کلی از حقوق مشاغل مختلف در این کشور بدست آورند. به طور کلی شما باید شهر مورد نظر را سرچ کنید، به این دلیل که تفاوت درآمد در شهر پراگ با شهرهای کوچک حدود ۳۰ درصد می باشد. در این جدول نمونه هایی از برخی از مشاغل با درآمد ذکر شده است.
عنوان شغلی میزان حقوق
مدیر فروش ۴۰۰۰۰-۸۰۰۰۰ کرون
معلم ۲۵۰۰۰-۴۰۰۰۰ کرون
خرده فروش ۴۰۰۰۰- ۶۰۰۰۰ کرون
مدیر داخلی ۸۰۰۰۰ -۱۴۰۰۰۰ کرون
حسابدار ۳۵۰۰۰ کرون
دستیار فروشگاه ۲۰۰۰۰- ۴۰۰۰۰ کرون

 

نحوه کاریابی در جمهوری چک:

افرادی که علاقمند به کار در جمهوری چک می باشند باید توجه داشته باشند که کاریابی در این کشور به دو روش امکانپذیر می باشد.
به طور کلی، یکی از روش های رایج برای کاریابی استفاده از مؤسسات کاریابی می باشد. در این روش شخص رزومه خود را برای کارفرما فرستاده و در صورت پذیرش، کارفرما برای متقاضی دعوتنامه کاری میفرستد. همانطور که می دانیم باید فرصت شغلی موجود ۳ ماه در کشور چک آگهی شده و در صورت نبودن نیروی واجد شرایط، ۳ ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی می شود. کارفرما باید ثابت کند که نیروی کاری با این شرایط وجود نداشته و در این صورت است که می تواند از نیروهای خارجی استخدام کند. با توجه به رزومه فرستاده شده یکی از کارت های اقامت بلوکارت و یا employer را اخذ می کند. این ویزاها دو ساله بوده و شخص می تواند بعد از دو سال ویزای خود را تمدید کند.
یکی دیگر از روش های اخذ ویزای کاری و کار در جمهوری چک به این روش می باشد که شخص از روش تحصیلی اقدام کند و بعد از اتمام تحصیل از طریق اخذ پشنهاد کاری، ویزای خود را به کاری تبدیل کند.

 

مؤسسات کاریابی در جمهوری چک:

یکی از سریع ترین راه ها برای کاریابی در جمهوری چک مراجعه به سایت های کاریابی است. در سایت های کاریابی فرصت های شغلی آگهی شده و افراد با ارسال رزومه خود می توانند پیشنهاد شغلی دریافت کنند. در صورت اخذ پیشنهاد شغلی و اخذ دعوتنامه کاری، موفق به اخذ ویزای کاری می شوند. استفاده از سایت های کاریابی برای یافتن شغل، روش کم هزینه ای بوده ولی پروسه ای طولانی خواهد داشت. همانطور که ذکر شد فرصت شغلی ۳ ماه در کشور جمهوری چک آگهی شده و ۳ ماه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی می شود. در صورت نبودن نیروی کاری مورد نظر از سایر کشورها انتخاب می کنند. در این قسمت سعی شده است به برخی از موسسات کاریابی اشاره کنیم.
شما با استفاده از این سایت ها می توانید رشته تحصیلی خود را سرچ کرده و در صورت وجود فرصت های شغلی رزومه خود را برای کارفرماها ارسال کنید.
Bohemia Jobstart
ACE Consulting
Pedersen & Partners
R4U
Kaufmann& kaufmann

 

بررسی ویزای همراه در جمهوری چک:

یکی از مهمترین سوالهای افراد در زمینه کار در جمهوری چک در زمینه ویزای همراه می باشد. افرادی که موفق به اخذ ویزای کاری می شوند می توانند برای همراهان خود نیز اقدام کنند. همراهان شامل همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال و والدین بالای ۶۵ سال می باشد. مدت اعتبار کارت اقامت همراهان به اعتبار کارت اقامت متقاضی اصلی بستگی داشته و در صورتی که کارت اقامت متقاضی تمدید نشود، ویزای همراه همراهان نیز باطل می شود. یکی دیگر از مطالب مهم در زمینه ورود همزمان همراهان با متقاضی اصلی می باشد. برای کاهش ریسک ویزای شما عزیزان پیشنهاد می کنیم با فاصله چند ماه از هم ورود داشته باشید. نکته مهم دیگر در مورد ترجمه مدارک می باشد. باید توجه داشته باشید مدارکی که به سفارت چک ارسال می شود باید به زبان چکی ترجمه شده باشد و دقت داشته باشید که توسط مترجم مورد اطمینان، مجرب و رسمی ترجمه شده باشد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در جمهوری چک:

یکی از مقوله های مهم در کار در جمهوری چک، موضوع اقامت و اخذ تابعیت این کشور می باشد. افرادی که برای کار در کشور جمهوری چک اقدام کرده اند می توانند بعد از ۵ سال درخواست اقامت دائم دهند. همچنین همراهان متقاضی اصلی می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند. موضوع مهمتر درخواست تابعیت و اخذ پاسپورت این کشور می باشد. افراد ۱ الی ۲ سال بعد از اخذ اقامت دائم می توانند برای پاسپورت اقدام کنند ولی باید دارای شرایط خاص باشد. افرادی که برای پاسپورت این کشور اقدام می کنند باید تسلط کامل به زبان چک داشته و همچنین تابعیت قبلی خود را باطل کرده باشند. همچنین متقاضی باید در ۵ سال گذشته سابقه کیفری نداشته و ۵ سال گذشته در این کشور اقامت داشته باشند. شرایط ذکر شده شامل همراهان نیز شده و با رعایت موارد ذکر شده می توانند برای پاسپورت این کشور اقدام کنند.

نمایی از مکان های دیدنی کشور چک

فهرست