کشور کانادا

معرفی کشور کانادا

فهرست مطالب

معرفی کشور کانادا   

کانادا (به انگلیسی و فرانسوی: Canada) کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است. پایتخت کانادا اتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن کشور است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.
حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است. ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.
الیزابت دوم ملکهٔ بریتانیا، ملکهٔ کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می‌کند.
هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو(۲٬۶۰۰٬۰۰۰ نفر)، مونترآل(۱٬۶۰۰٬۰۰۰ نفر)، کلگری (۱٬۰۲۰٬۰۰۰ نفر)، اتاوا (۸۱۲٬۰۰۰ نفر)، ادمونتون (۷۱۲٬۰۰۰ نفر)، میسیساگا (۶۶۸٬۰۰۰ نفر)، نورث یورک (۶۳۶،۰۰۰ نفر)، وینیپگ (۶۳۲٬۰۰۰ نفر)، اسکاربرو (۶۰۰،۰۰۰ نفر) و ونکوور(۶۰۰،۰۰۰ نفر) هستند.
نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگ‌ترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌هایی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌هاست.
کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار دارد.
این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در یکم ژوئیه ۱۸۶۷ کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.
پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا خدمت می‌کند. هرچند فرماندار کل تمام امور را در دست ندارد اما در امور اجرایی به‌طور غیر مستقیم و در امور قضایی به‌طور مستقیم نقش دارد و مؤثر است. فرماندار کل، توسط پادشاه و به توصیهٔ نخست‌وزیر منصوب می‌شود.
بر پایه آمار ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند.

ریشه نام کشور کانادا

نام کانادا از واژهٔ سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» می‌آید. در سال ۱۵۳۵، ساکنان این منطقه که اکنون با نام شهر کبک شناخته می‌شود، از این واژه استفاده کردند تا نشانی این محل را به ژاک کارتیه که مقصدش به سمت دهکدهٔ استاداکونا بود بدهند.[۱] کارتیه واژهٔ کانادا را هم برای آن دهکده و هم کل منطقه‌ای که در آن زمان به آن دونا کونا می‌گفتند، استفاده می‌کرد. در سال ۱۵۴۷ در نقشه‌ها نیز با همین عنوان کانادا ثبت شد.

تاریخ کشور کانادا     

آثار به‌دست‌آمده از زندگی نخستین بومیان کانادایی که در بخشی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند و نیز بررسی‌های باستان‌شناسی در شمالی‌ترین بخش کشور، یوکان نشان می‌دهد که زندگی در آن به ۲۶۵۰۰ سال پیش و در جنوبی‌ترین بخش به ۹۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

در سال ۱۴۹۷، جان کابوت پس از رسیدن به سواحل نیوفوندلند، یک مستعمرهٔ بریتانیایی ایجاد کرد. حدود ۴۰ سال بعد، ژاک کارتیه به دهانه رود سن لوران (در نزدیکی شهر مونترال) قدم گذاشته و مستعمره‌ای فرانسوی بنا نهاد. از آن پس، مهاجران بریتانیایی بیشتر در سواحل دریا و خلیج هادسن مستقر شدند، در حالی که فرانسویان بیشتر به سوی مناطق داخلی کانادا روان شدند. در سال ۱۷۸۳، بریتانیا کنترل بخش فرانسوی‌نشین کانادا (استان کبک کنونی) را نیز در اختیار گرفت.
سیاست، دولت و قانون
با افزودن لایحهٔ الحاقی قانون اساسی که در روز اول ژوئیه سال ۱۸۶۷ به تصویب رسید، استقلالش را از بریتانیای کبیر اعلام کرد. این روز به نام روز کانادا ثبت شد. نوع حکومت کانادا، پادشاهی قراردادی (مشروطه) فدرال، همراه با نظام پارلمانی است. این کشور از ده استان و سه قلمرو جداگانه تشکیل شده که مردم آن چند فرهنگی هستند. در سطح فدرال، زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی در سطح یکسان است.
نظام حقوقی
کانادا پیرو نظام حقوقی کامن لا (برگرفته از حقوق انگلستان) است، به‌جز استان کبک که نظام حقوقی آن بر مبنای ترکیبی از سیستم حقوق نوشته (سیویل لا) و کامن لا بنا شده‌است. مانند دیگر کشورهای پیرو این سیستم، دادگاه عالی نقش مهمی در معرفی قوانین این کشور بازی می‌کند و قدرت لغو قوانین مغایر با قانون اساسی را داراست. دادگاه عالی این کشور، بالاترین مرجع قضایی کشور است و توسط قاضی ارشد، ریاست می‌شود. نه عضو آن توسط فرماندار کل به پیشنهاد نخست‌وزیر انتخاب می‌شود.
تمامی قضات در سطح عالی و استینافی (استانی) توسط فرماندار، به پیشنهاد نخست‌وزیر و وزیر دادگستری، بعد از مشورت با سازمان‌های قانونی غیردولتی منصوب می‌شوند. اعضای کابینهٔ فدرال، دادگاه‌های عالی در سطح استانی و کشوری، انتخاب می‌کنند. پست‌های قضایی در سطح استانی و کشوری، توسط دیگر دولتمردان، انتخاب می‌شوند.

دادگاه عالی کانادا در اتاوا در غرب پارلمان

قوانین مربوط به جرم و جنایت منحصراً در اختیار مسئولین فدرال است و در سرتاسر کانادا یکی است. سازمان‌های اجرای قوانین، مانند دادگاه‌های جنایی، در هر استان به عهده یک فرد است، اما در مناطق روستایی، نظارت برعهدهٔ پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا (RCMP) است.

تقسیمات کشوری کانادا

کانادا به ۱۰ استان و ۳ ناحیه یا قلمرو تقسیم شده‌است. استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما، درجهٔ این آزادی عمل در نزد قلمروها کمتر است. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو است که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارند. کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد آیلند و سسکچوان استان‌های این کشور هستند. ۳ قلمروی آن نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان است. نوع حکومت در استان‌ها، فدرالیسم با درجهٔ خودمختاری بیشتر، از دولت فدرال است که این خودمختاری در نوع حکومت قلمروها کمتر به چشم می‌خورد. هرکدام از این دو بخش، یعنی استان‌ها و قلمروها، دارای فهرستی از سمبل‌های منحصر به خود هستند.
استان‌ها، مسئول اکثر برنامه‌های اجتماعی، مانند مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و پرورش و رفاه عمومی (کمک‌های مالی) هستند و با هم بیشتر درآمد را از دست فدرال دریافت می‌کنند، که این اصل تقریباً در میان ساختار حکومتی کشورهای متحد در جهان، وجود دارد. دولت فدرال، با اعمال قدرت خود می‌تواند سیاست‌های ملی را در مناطق استانی نیز، به اجرا بگذارد، مانند لایحهٔ الحاقی بهداشت کانادا؛ که البته مسئولین استانی می‌توانند آن‌ها را نادیده بگیرند، اما این مسئله در عمل به ندرت اتفاق می‌افتد. برابرسازی پرداختی‌ها (حقوق)، توسط دولت فدرال صورت گرفت تا به مردم اطمینان ببخشد که استانداردهای برابری در مورد ارائهٔ خدمات و اخذ مالیات، در میان استان‌های فقیر و غنی، ارائه می‌شود.
تمام استان‌های این کشور اعضای قوهٔ مقننه که از سرتاسر ایالات و استان‌ها انتخاب می‌شوند و ریاست آن به عهدهٔ نخست‌وزیر است را انتخاب می‌کنند، به همان روشی که خود نخست‌وزیر انتخاب می‌شود. هر استان همچنین دارای یک بخش است که نمایندهٔ ملکه الیزابت است، همانند استاندار کانادا، که به پیشنهاد نخست‌وزیر کانادا به این سمت منصوب می‌شود که در سال‌های اخیر، در اینباره با دولت‌های استانی نیز، مشورت می‌شود.

استان‌ها و قلمروها

استان‌ها عهده‌دار چرخاندن برنامه‌های اجتماعی کشور هستند و همراه دولت فدرال به جمع‌آوری مالیات می‌پردازند. هم‌زمان، دولت فدرال می‌تواند برنامه‌های ملی خود را به سرتاسر کشور معرفی کند، ولی اختیار شرکت در این برنامه‌ها با خود استان‌هاست. دولت فدرال عهده‌دار میزان کردن ثروت میان استان‌هاست، و برای این منظور همه‌ساله مقداری از درآمدهای استان‌های دارا را میان استان‌های ندار پخش می‌کند. تمامی استان‌ها و قلمروها مجلس قانون‌گذاری مخصوص خود را دارند.

قبل
بعد

 

جغرافیای کشور کانادا

نقشهٔ جغرافیای طبیعی کانادا و شهرهای بزرگ

کانادا دومین کشور بزرگ دنیاست، ولی جمعیت نسبتاً کمی دارد. با آن‌که گستردگی کانادا از همسایه‌اش آمریکا بیشتر است، جمعیتی برابر ۱۱ درصد جمعیت آمریکا دارد (۳۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴).
کانادا کشوری نوین و دارای فناوری پیشرفته است و توان فراهم کردن انرژی سوختی خود از منابع درون‌مرزی را دارد. این کشور دارای منابع گستردهٔ طبیعی است، و برخی از استان‌های آن وابستگی سنگینی به بهره‌گیری از این منابع دارند.
آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است. تورنتو نیز که از شهرهای مهم این کشور است از نظر پویندگی‌های بورسی در جهان بین ۱۰ کشور نخست از نظر بورس است. آب و هوای تورنتو سرد و جنگل‌های تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو نخستین برج بلند مخابراتی جهان است.

دریاچه مورین در پارک ملی بنف، استان آلبرتا

در بیرون از شهر آبشار نیاگارا جای دارد که بزرگ‌ترین آبشار از دید پهنا است و یک دهکده رؤیایی نیز به همین نام (نیاگارا) هست. نزدیک به نیمی از پهنای کانادا را فلات لارنسی می‌سازد، منطقه‌ای کما بیش هموار پوشیده از سنگ سخت که خلیج هودسون را دربردارد و تا ژرفای سرزمین‌های درونی رخنه می‌کند. پایانی دور از دریای این فلات سراشیب تندی دارد که در شرق در کنار زمین‌های پست پیرامون رود لارنس و دریاچه‌های بزرگ پیدا است. به سوی غرب رشته‌ای از دریاچه‌های بیشتر (دارای دریاچهٔ وینیپگ) مرز با جلگه‌های سبزه زار میانی را جدا ساخته می‌کند. منطقهٔ کوهستانی گسترده‌ای – با بیش از ۸۰۰ کیلومتر پهنا – در غرب جلگه‌ها جای دارد. این رشته کوه‌های غربی متشکل است از کوه‌های راکی مکنزی کرانی و سنت الایاس که دارای بلندترین قله کاناداست.
آب و هوا:
بیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و دراز و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال دور قطبی است. در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌های بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در دیگر جاهای کشور اندازه کل بارندگی میانگین یا کم است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

جمعیت و زبان کشور کانادا

نوشتار‌های اصلی: جمعیت‌شناسی کانادا و زبان‌های کانادا
جمعیت کانادا بر طبق آخرین برآوردها حدود ۳۷٫۷ میلیون نفر است. حدود چهار پنجم مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۱۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند.

جمعیت فرانسوی زبان کانادا

زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است. بیشتر فرانسوی‌زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند، اما در حدود ۱ میلیون نفر از آن‌ها در استان‌های دیگر کانادا به سر می‌برند. حدود ۷۶ درصد از فرانسوی‌زبانان بیرون استان کبک، در استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می‌کنند. زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.
ایرانیان کانادا
بر پایه آمار رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار کانادا در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۱۰ هزار ایرانی یا ایرانی‌تبار ساکن کانادا بوده‌اند.
بر پایه آمارهای قبل از آن، در سال ۲۰۱۱ در این کشور ۱۶۳٬۲۹۰ نفر ایرانی زندگی می‌کرده‌اند که ۸۳٬۴۹۵ نفر از ایشان مرد و ۷۹٬۸۰۰ نفر زن بوده‌اند. در سرشماری سال ۲۰۰۶ جمعیت ایرانی‌تبارها ۱۲۱٬۵۰۵ بوده که این دو رقم بیش از ۳۴٪ رشد جامعه ایرانیان کانادا را طی ۵ سال نشان می‌دهد.

مسلمانان کانادا

بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتاً مهاجرند، در کانادا زندگی می‌کنند[نیازمند منبع]. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالیفکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی‌پگ.
نیروهای نظامی
نیروهای نظامی کانادا در افغانستان
کانادا به عنوان عضو اصلی ناتو (سازمان اتحاد کشورهای آتلانتیک شمالی) است و نیروهای متحد ارتش کانادا (CF)، شامل نیروهای زمینی ارتش، نیروهای دریایی کانادا و نیروهای هوایی است. تجهیزات اصلی CF، شامل ۱۴۰۰ وسیلهٔ نقلیهٔ جنگی زره پوش، ۳۴ کشتی جنگی و ۸۶۱ هواپیمای جنگی است.

نظام آموزشی کشور کانادا

نظام آموزشی و ساختار آن در ایالات و قلمروهای کانادا به کلی با یکدیگر متفاوت‌اند. اما به‌طورکلی می‌توان گفت نظام آموزشی کشور کانادا از یک دوره پیش‌دبستانی با مدت زمانی ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدایی با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، متشکل شده‌است.

اقتصادکشور کانادا

منطقهٔ تجاری مرکز شهر تورنتو در شب
کانادا با تولید ناخالص داخلی آسمی در حدود ۱٫۷۹ تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت.[۵] کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.
این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته‌است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطهٔ اقتصادی پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد – وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد است.

ویزای کانادا

اعتبار ویزای کانادا ۱۰ ساله است اما با توجه به اعتبار ۵ سالهٔ گذرنامه‌های ایرانی این ویزا با توجه به اعتبار پاسپورت صادر می‌گردد، بدین معنی که اگر از گذرنامهٔ شخص متقاضی تنها ۲ سال اعتبار داشته باشد ویزای کانادا نیز برای وی ۲ ساله صادر خواهد شد که این امر بستگی به نظر افسر مربوط نیز خواهد داشت که ممکن است ویزا را کمتر از اعتبار گذرنامه نیز صادر کند.
پس با توجه به اینکه مدت اعتبار گذرنامه ایران ۵ ساله است، ایرانیان در صورت اخذ این ویزا می‌توانند حداکثر به مدت ۵ سال و در هربار ورود به مدت حداکثر ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

فرهنگ کشور کانادا              

فرهنگ کانادا از طیف گسترده‌ای از ملیت‌های تشکیل‌دهنده تأثیر پذیرفته‌است و سیاست‌هایی که باعث ارتقا به یک «جامعه عادلانه» می‌شوند توسط قانون اساسی این کشور محافظت شده‌اند. کانادا تأکید خاصی بر ایجاد برابری و فراگیرندگی برای همه مردمش دارد. از چندگانگی فرهنگی معمولاً به عنوان یکی از دستاوردهای چشمگیر کانادا و یک عنصر تمایرآفرین کلیدی از هویت کانادایی، یاد می‌شود.هویت فرهنگی در کبک قدرتمند است و یک فرهنگ فرانسوی کانادایی متمایز از جامعه انگلیسی‌زبان کانادا وجود دارد. هرچند، کانادا درکل یک موزائیک فرهنگی و به عبارت دیگر مجموعه‌ای از خرده‌فرهنگ‌های قومی منطقه‌محور است.

کار در کشور کانادا

کار در کشور کانادا               

معرفی قوانین کار در کشور کانادا

یافتن فرصت کاری در کشور کانادا این روز ها آرزو و هدف بسیاری از جوانان در سراسر جهان می باشد. افرادی که به امید بهره مندی از از یک زندگی با کیفیت و یافتن شغلی مناسب با تخصص شان و البته درآمد بالا و مزایای زیاد، دل به دریا می زنند و کشور کانادا را برای کار و فعالیت حرفه ای شان انتخاب می کنند و به این امید قید خانه و کاشانه مادری شان را می زنند. این تقاضای زیاد برای اخذ اقامت کانادا نشان از اهمیت و موقعیت خاص این کشور دارد که توانسته است بر اساس آن نیرو های کاری متخصص و حرفه ای را جذب خود کند.

متخصصین مهاجرت پارسی کانادا امروز قصد دارند شما را با قوانین کار در کشور کانادا آشنا کنند تا راهنمایی برای شما در اخذ ویزای کار کانادا باشند و شما نیز با دیدی باز و دانش به روز، دست به انتخاب بزنید. این قوانین شامل قوانین دولتی یا فدرال و یا استانی است که هدف همه آن ها در نهایت حمایت از نیرو های کار و حقوق آن ها می باشد. پس برای آشنایی بیشتر با این موضوع تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قوانین کار در کشور کانادا

جایگاه نیرو های کار در کانادا

امروزه، تمامی مدیران حرفه ای و صاحب نظران در حوزه های مدیریت و سازمانی، منابع انسانی را یکی از با ارزش ترین منابع سازمانی می دانند. به همین دلیل ارزش و اهمیت بخشیدن به این منابع امروزه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. کشور کانادا هم به عنوان یکی از کشور های توسعه یافته که از اقتصاد قوی و تنومندی برخوردار است، به اهمیت این موضوع به خوبی پی برده است. اگر شما هم خواهان کار در این کشور می باشید، باید در مورد قوانین کار و استخدام در کانادا بدانید.
از نظر دولت کانادا، نیرو های کاری این کشور باید بسیار حرفه ای و تحصیل کرده باشند. آنچه برای کانادا اهمیت دارد، رعایت شایسته سالاری در هر موقعیت شغلی است. به همین دلیل همواره تلاش کرده است نیرو های کار خود را از میان کارگران، تجار و بازرگانان، مدیران و متخصص های رشته های مختلف و متنوع از سراسر جهان انتخاب کند. ملیت و قومیت در این کشور اهمیت ندارد و تنها اگر نیروی کاری تخصص بالایی در انجام امور داشته باشد، می تواند به راحتی در هر شغلی در کانادا استخدام شود و از مزایا و حقوق کارگران کانادایی بهره مند شود. طبق آخرین گزارشات کل نیرو های کار این کشور بالغ بر هفده میلیون نفر می باشند که در حدود 48 درصد آن را بانوان تشکیل می دهند.
از میان نیرو کار، هفتاد و پنج درصد در بخش خدمات صنعتی، چهارده درصد در بخش تولید و یازده درصد در بخش تجارت فعالیت می کنند. شاغلان تمام وقت در کانادا شونزده هزار نفر هستند که حدود سیزده هزار نفر آن ها به صورت تمام وقت کار می کنند و بیکاران کانادا تنها در حدود هزار نفر می باشند.

معرفی قوانین استخدام در کشور کانادا

قوانینی که برای استخدام در کشور کانادا باید رعایت شود شامل قوانین فدرال و یا استانی می باشد که همگی با هدف حمایت از نیرو های کار صرف نظر از جنسیت، نژاد و یا مذهب اعمال می شود. برای مثال در کانادا یک سری استاندارد های امنیتی وجود دارد که کارگران و کارمندان را در مقابل کار با دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی حمایت می کند، یا قوانین کار کودکان بر میزان ساعت کاری کودکان و نوع کار آن ها نظارت دارد. همچنین این قوانین بر نحوه پرداخت دستمزد ها در روز های کاری و همچنین تعطیلات رسمی نظارت دارد.
از طرفی کارفرما ها باید مالیات بر درآمد، بیمه های بیکاری، دستمزد های فوق العاده کارگران و دیگر تدابیر مربوط به از کارافتادگی آن ها را به طور رسمی ثبت کنند و در حقوق و مزایای آن ها اعمال کنند. این موضوع آن قدر اهمیت دارد که حتی افراد خود اشتغال نیز باید آن را رعایت کند. حتی اگر شما در کانادا کسب و کاری خانوادگی راه اندازی کنید، باید تمامی قوانین استخدامی را نسبت به اعضای خانواده تان هم رعایت کنید. اما نگران نباشید، شما با ورود به کشور کانادا، یک راهنمای کاملی دریافت می کنید که تمامی موارد در مورد کار و قوانین کار در کانادا را به شما ارائه می دهد.

بررسی حقوق و مزایای کارگران و کارمندان در کانادا

تعیین میزان حقوق و دستمزد برای مشاغل تخصصی و حرفه ای و البته مدیریتی کار دشواری است. چرا که حقوق و مزایای این دست از مشاغل به ندرت در آگهی های استخدامی درج می شوند. در کشور کانادا معمولا در این مشاغل حقوق را بر اساس تجربه کاری و تخصص فرد مشخص می کنند و این موضوع قابل مذاکره می باشد. در کانادا کمترین میزان دستمزد برای هر شغل و حرفه ای مشخص شده است و هیچ کارفرمایی حق ندارد از این میزان کمتر برای کارگران و کارمندانش در نظر گیرد. البته توجه داشته باشید که این میزان در هر ایالت و استانی از کانادا می تواند متفاوت باشد.
برای مثال حقوق و درآمد کارمندان دولتی بر اساس توافق هایی که میان اتحادیه ها و کارفرمایان صورت می گیرد، مشخص می شود. این حقوق هر شش الی هجده ماه بازنگری می شود و البته این موضوع در میان کارفرما های مختلف متفاوت است و شاید کارفرمایی این بازنگری را لازم نداند. پس فراموش نکنید که میزان حقوق در مناطق مختلف کانادا متفاوت است، برای مثال در شهر های بزرگ مانند تورنتو و مونترال و یا مناطق دور دست در شمال کانادا، از حقوق و مزایای بیشتری برای کارمندان شان قائل هستند. توصیه ما به ما این است که قبل از استخدام در هر شغلی در کشور کانادا، با یک وکیل و یا متخصص مجرب در زمینه مهاجرتی مشورت کنید و از تجربه و دانش آن ها استفاده کنید. می توانید در انتهای همین صفحه با مشاورین پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید و یک مشاوره رایگان داشته باشید.
نحوه پرداخت حقوق در کشور کانادا
حقوق و دستمزد در کانادا از سوی کارفرما ممکن است به صورت نقد یا چکی پرداخت شود، به هر صورتی که باشد کارگران صورتحساب کار خود را دریافت می کنند و کاملا شفاف از محاسبات دستمزد خود از سوی کارفرما آگاه می شوند. این مبلغ می تواند به صورت توافق شده میان کارگر و کارفرما یا به صورت وجه نقد پرداخت شود و یا مستقیما به حساب کارمند واریز گردد.
نوع دیگر از پرداخت حقوق در کانادا، پرداخت به ازای کار است. به این معنا که شما صرف نظر جنسیت و یا تحصیلات تان اگر در یک گروهی مغول به انجام کاری هستید، و همه آن کار را به طور یکسان انجام می دهند، باید به طور یکسان هم حقوق بگیرند. اما اگر برای کاری نیاز به تخصص و مهارت بیشتری باشد، آن فرد مهارت دیده می تواند ادعای حقوق بیشتری کند. پس تمامی مردان و زنانی که در یک خط تولید کارخانه در کشور کانادا کار می کنند به ازای کاری که انجام می دهند حقوق می گیرند و این حقوق میان آن ها مساوی است. این کار ها معمولا مهارت ها، تلاش، مسئولیت پذیری و شرایط یکسانی دارند.

ساعات کاری در کانادا چگونه است؟

در کشور کانادا متداول است که هشت ساعت کار روزانه و به طور کلی چهل ساعت کار هفتگی انجام شود. اما ممکن است در این ساعات بسته به شرایط کار تغییراتی ایجاد شود. اضافه کاری هم معمولا در کار هایی که توافق جمعی برای آن وجود داشته باشد، محاسبه می شود. اما در نظر داشته باشید که هرچه موقعیت شغلی شما بالاتر باشد، باید ساعت کاری بیشتری را برای آن در نظر گیرید.
اگر پرداخت حقوق ها به صورت ساعتی باشد این قانون وجود دارد که اگر کارگر در محل کار وارد شود و حتی کاری برای انجام دادن نداشته باشد، باز هم کارفرما موظف است حداقل حقوق دو ساعت کاری را به او پرداخت کند. حق مراجعه به دکتر و یا دندانپزشکی از حقوق ویژه کارگران و کارمندان کانادایی است که کافرما ها موظف هستند برای آن مرخصی ساعتی با حقوق برای وی ثبت کند.

امکان بهره مندی از ساعت کاری منعطف

یک سری از شرکت ها و کارفرما های کانادایی ساعات کاری شناور و متغیر دارند. دلیل آن هم تعاملات بین المللی کانادا با دیگر کشور هاست که معمولا اختلاف ساعت زیادی با هم دارند. از همین روی کارمندان مجبور هستند برای ارتباط برقرا کردن با دیگر کشور ها ساعات کاری خود را کمی تغییر دهند. اما این موضوع محدود به کشور های خارجی نیست. چرا که خود کشور کانادا هم به دلیل وسعت زیادی که دارد، دارای اختلاف ساعت زیادی است. به همین دلیل مثلا اگر فردی از ونکوور بخواهد با شرکتی در مونترال تماس بگیرید باید حتما تا قبل از ساعت 14 این کار و انجام دهد، تا فرد مورد نظر محل کار خود را ترک نکرده باشد. این ساعت قابل انعطاف باید از 10 صبح تا چهار عصر را حتما شامل شود. اضافه کاری های بیش از حد توسط تعداد معدودی از کارفرما ها مجاز اعلام می کنند.

تحصیل در کشور کانادا

تحصیل در کشور کانادا

سالانه بیش از 200 هزار دانشجوی بین المللی با هدف تحصیل در کانادا در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل می شوند . اما چرا کانادا تبدیل به مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است ؟ سطح بالای کیفیت آموزشی ، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها ، مهمترین دلایل شکل گیری تصمیم ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند . به خصوص در مورد دانشجویان ایرانی .
کانادا جزو G8 با همان گروه هشت می باشد ، یعنی هشت کشور صنعتی و ثروتمند جهان که 50 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند . از بین تمامی اعضای این گروه ، کانادا بیشترین مقدار بودجه را صرف آموزش می کند .
تمامی موارد یاد شده ، گواه این مساله است که کانادا برای یادگیری اهمیت بسیاری قائل بوده و سیستم آموزشی کانادا از استاندارد بالایی برخوردار است .
همانطور که در ابتدا ذکر کردیم انتخاب ادامه تحصیل در کانادا دلایل بسیاری دارد . هم اکنون می خواهیم به برخی از مهمترین این دلایل پرداخته و به صورت مختصر در رابطه با آن ها توضیحاتی ارائه دهیم . با ما همراه باشید .

مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا

استانداردهای بالای دانشگاه های کانادا باعث شده مدارک اخذ شده از آن ها در تمامی کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی ، پیش روی فارغ التحصیلان آن ها باشند .
مدارک دانشگاه های این کشور به راحتی در آمریکا و سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی شده و معتبر هستند .

رتبه بندی دانشگاه های کانادا 2020

رتبه بندی دانشگاه های کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته وضعیت مناسبی دارد . کانادا دارای بیش از 90 دانشگاه است که 73 عدد از آن ها دولتی و 17 تای آن ها خصوصی هستند . بسیاری از دانشگاه های کانادا جزء دانشگاه های برتر دنیا هستند و مدارک اخذ شده از آنها در سایر کشورهای دنیا معتبر می باشد .

استانداردهای آموزشی بالای دانشگاه های کانادا یکی از ویژگی های بارز آموزش عالی این کشور است و بسیاری از یافته ها ، اکتشافات و تحقیقات علمی جهان در دانشگاه های کانادا انجام گرفته است . دولت کانادا سالانه برای پشتیبانی از بخش تحقیقات دانشگاه ها بودجه بالایی درمقایسه با دیگر کشورهای پیشرفت جهان درنظر می گیرد .

اکثر دانشجویان به علت کیفیت بالای سیستم آموزشی کانادا و ساختن آینده ای روشن ، تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند.

در رتبه بندی دانشگاه های کانادا سه دانشگاه در رتبه بندی های مختلف مانند QS و تایمز در لیست 50 دانشگاه اول دنیا قرار دارند :

دانشگاه مک گیل ، دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه های گروه U15 در کانادا

پانزده دانشگاه برتر کانادا نقش بسیار مهمی در تحقیقات و پژوهشهای علمی دارند . این دانشگاه های کانادا با دانشگاه های گروه هشت استرالیا نیز همکاری های علمی – تحقیقاتی فراوانی دارند .

دانشگاه های U15 کانادا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه مونترال
دانشگاه مک مستر
دانشگاه واترلو
دانشگاه کلگری
دانشگاه وسترن انتاریو
دانشگاه کوئینز
دانشگاه دالهاوسی
دانشگاه لاوال
دانشگاه منیتوبا
دانشگاه ساسکاچوان
دانشگاه اتاوا

جدول زیر رتبه های دانشگاه های انگلیسی زبان کانادا را براساس QS وتایمز نشان می دهد :

Times QS University
42 30 McGill University
22 32 University of Toronto
36 45 University of British Columbia
107 94 University of Alberta
113 149 McMaster University
173 152 University of Waterloo
195 196 University of Calgary
201-250 223 Queen’s university
201-250 226 Simon Fraser University
250-300 283 Dalhousie University
250-300 291 University of Ottawa
301-350 325 University of Victoria
201-250 198 The University of Western Ontario
301-350 451-460 York University
501-600 461-470 Concordia University
401-500 471-480 University of Saskatchewan
351-400 501-550 University of Guelph
401-500 501-550 University of Manitoba
501-600 551-600 Carleton University
601-800 651-700 University of Windsor
501-600 651-700 Memorial University of Newfoundland
701 Ryerson University
501-600 University of Regina

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا
اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد .

رشته تحصیلی
دانشگاه مورد نظربرای ادامه تحصیل
دانشگاهی که فارغ التحصیل شده اید
معدل
سابقه کار برای برخی از رشته ها
فاصله تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا هزینه تحصیل در کشور کانادا و همچنین هزینه زندگی در آن با وجود دانشگاه های برتر و استاندارد بالای زندگی نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا هنوز هم پایین تر است . یکی از مهمترین دلایل علاقه مندی دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این کشور ، همین مساله می باشد .
از طرف دیگر وجود انواع بورس های تحصیلی و اجازه کار حین تحصیل ، به پوشش بخشی از هزینه های تحصیل کمک می کند .
به طور کلی عمده هزینه های تحصیل در کانادا را می توان در دو بخش بررسی کرد :
شهریه تحصیل
هزینه زندگی
طبق آخرین آمار به دست آمده هزینه تحصیل تمام وقت در کانادا در مقطع Undergraduate بین 17000 تا 33000 دلار کانادا و برای تحصیلات تکمیلی به طور میانگین 16000 دلار کانادا می باشد .
دلیل این اختلاف قیمت ها رشته های مختلف تحصیلی هستند که کمترین هزینه ها مربوط به رشته های هنری و بیشترین آن ها مربوط به پزشکی و دندانپزشکی می باشد .

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا و انواع آن

شرایط بورسیه تحصیلی کانادابورسیه های تحصیلی در کانادا یکی از مواردی است که تقرببا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند ، به آن چشم دوخته اند . دانشگاه های کانادا نیز به مانند اکثر قریب به اتفاق کشورهای میزبان دانشجویان بین المللی ، به منظور جذب دانشجو و رفاه حال ایشان این مهم را فراهم آورده است .
بورسیه های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف از کارشناسی گرفته تا دکترا ارئه شده و از دانشگاه به دانشگاه دیگر و شرایط آن ها از رشته ای به رشته دیگر متفاوت می باشد .

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان مدارس متوسطه بین المللی عمومی در کانادا ، موسسات سکولار و دولتی هستند که تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کانادا قرار دارند
بسیاری از مدارس متوسطه عمومی در کانادا ، فعالانه دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان جذب می کنند . مدارس دولتی مزایای تحصیل در کنار گسترده ترین بخش جامعه کانادا را ارائه می دهند : 92 درصد از جوانان کانادایی در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند .

زبان اصلی آموزش در مدارس متوسطه کانادایی (به استثنای کبک که به زبان فرانسوی است ) انگلیسی است . در بسیاری از مدارس زبان انگلیسی زبان اول و همچنین زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود و دوره های زبان های دیگر مانند اسپانیایی ، آلمانی ، و … در دسترس است . دوره ها برنامه های درسی تا حدودی از مدرسه به مدرسه متفاوت است ، اما تمام مدارس متوسطه عمومی با مجموعه ای از استانداردهای دولتی مطابقت دارند .
مدارس متوسطه بین المللی یکی از اقتصادی ترین گزینه ها برای دانشجویان بین المللی هستند . از آنجا که آموزش عمومی رایگان برای ساکنین استان است ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به ترتیب کمتر از موسسات خصوصی است که از 8000 تا 14000 دلار کانادا برای یک دوره مطالعه ده ماهه محاسبه می شود . برخی از مدارس متوسطه عمومی دارای خوابگاه هستند و بسیاری از آنها زندگی با خانواده کانادایی ( homestay families ) را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند .
ازین رو تحصیل در این کشور در مقطع دبیرستان به بسیاری از خانواده هایی که خواهان پیشرفت فرزند خود هستند ، توصیه می شود .

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در این کشور با مدرک دیپلم امکان پذیر است اگر شما بخواهید در کانادا در مقطع بالاتری ادامه تحصیل دهید . این مهم ، خود شرط و شروطی دارد که از مهمترین آن ها می توان به نداشتن گپ تحصیلی ، تسلط به زبان انگلیسی ، سابقه تحصیلی درخشان و پایین بودن سن متقاضی اشاره کرد .

تحصیل در کانادا رایگان

تحصیل در کانادا رایگانتحصیل در کشور کانادا به صورت رایگان امکان پذیر نیست . مگر در مواردی بسیار نادر که دانشجو دارای استعدادهای درخشان خارق العاده ای باشد که در این صورت به اصلاح از طرف دانشگاه Fullfound گرفته و هزینه تحصیل و گاها زندگی فرد را دانشگاه متقبل می شود .
اگر به بند بالا دقت کنید متوجه خواهید شد که تحصیل در کانادا رایگان نیست و تنها در صورت اخذ بورسیه تحصیلی می توان به کاهش بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور کمک کرد .

 

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کشور کانادا

براساس گزارش سازمان ملل متحد ، کانادا از سال 1994 در لیست 10 کشور برتر جهان برای زندگی قراردارد. در واقع سه شهر ونکور ، تورنتو و کلگری جزو ده شهر برتر دنیا هستند .
استاندارد بالای زندگی ، امید به زندگی بالا ، درصد پایین جرم و جنایت همچنین ثبات اقتصادی از عوامل افزایش سیر مهاجرت به این کشور می باشد .
امکان اقامت برای کسب تجربه کاری و حتی به دست آوردن اقامت دائم یکی از فرصت های بی نظیر برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا است . سالهاست که کانادا برای جذب نیروهای متخصص انواع ویزاهای اقامتی را ارائه می دهد . یکی از امتیازاتی که کانادا به دانشجویان بین المللی دانشگاه هایش می دهد این است که آن ها می توانند بدون این که خاک آن را ترک کنند برای دریافت این نوع ویزاها اقدام کنند .

در حال حاضر کانادا این ویزاها را به مهاجرین ارائه می دهد :

Express Entry – Skilled worker
Quebec-selected skilled workers
Immigrant Investors
Family sponsorship
Atlantic Immigration Pilot
Start-up visa
Self-employed
Provincial nominees
Caregivers
multi – ple

پناهندگی

مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت از طریق اعلام پناهندگی

یکی از روش های مهاجرت به کانادا ، پناهندگی کانادا می باشد. یکی از نکاتی که برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی حائز اهمیت است این است که کانادا پناهندگی خود را معمولا به شهروندان کشور هایی اعطا می کند که در صورت بازگشت از کانادا به کشور خودشان ممکن است مورد آزار و اذیت یا شکنجه و یا مجازات غیر انسانی قرار بگیرند.ما در این مقاله مزایای پناهندگی در کانادا و معایب آن را بررسی می کنیم.
مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل
در مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی معمولا دو نوع پناهندگی وجود دارد: پناهندگی معمولی و افرادی که نیاز به حفاظت دارند.

۱- پناهنده های معمولی

معمولا افرادی هستند از کشور های دیگر که مایل به بازگشت به وطن خود نیستند. چرا که ممکن است در صورت بازگشت به دلایل زیر مورد آزار و اذیت قرار بگیرند:

✅دلایل نژاد پرستانه
✅دلایل مذهبی
✅دلایل سیاسی (نظرات سیاسی مخالف حکومت)
✅ملیت
✅عضویت در یک گروه و یا جمعیت اجتماعی خاص مخصوصا زنان و مردانی که تمایلات جنسی متفاوت از عامه جامعه دارند.

۲- افرادی که نیاز به مراقبت دارند

افرادی که نیاز به امنیت و مراقبت دارند و تنها پناهندگی معمولی برایشان کفایت نمیکند معمولا افرادی هستند که در صورت بازگشت به وطن مورد قتل واقع خواهند شد. دلایل این افراد برای پناهندگی معمولا شامل موارد زیر میباشد:

✅خطر شکنجه شدن
✅خطر جانی
✅خطر مواجهه با مجازات های سخت و غیر انسانی
پناهندگی کانادا از سازمان ملل چقدر طول می کشد؟
پرونده های پناهندگی کانادا از طریق سازمان ملل، پرونده های مشخصی هستند که معمولا برای اتباع مناطق جنگ زده و بی خانمان تشکیل می گردند. پس از تشکیل پرونده در آژانس پناهندگی سازمان ملل، مشخصات این افراد برای کشور های مختلف ارسال می شود و کشور ها بر اساس نیاز های کشور، قوانین داخلی و راهبرد های انسان دوستانه خود تصمیم به پذیرش تعدادی از پناهجویان متقاضی می شوند.
برای آنکه حق کسی تضییع نشود، فرآیند بررسی پرونده ها در آژانس پناهندگی سازمان ملل و همین طور کشورهای پذیرنده طولانی بوده و معمولا این مدت را پناهجویان در کمپ می گذرانند. زمان بررسی پرونده ها بین ۱ تا ۵ سال زمان می برد.

چطور به کانادا پناهنده شویم؟

دو راه معمول برای گرفتن مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی وجود دارد:

✳ شما می توانید به محض رسیدن به کانادا درخواستی برای خود تنظیم کنید. تنظیم این درخواست حقوقی میتواند در فرودگاه یا درگاه های بندری و آبی و یا هر یک از مرز های قانونی ورود به کانادا صورت بگیرد.

✳ شما هم چنین می توانید پس از مستقر شدن در کانادا در دفتر شهروندی و امور مهاجرتی کانادا نیز درخواست خود را ثبت کنید.

ممکن است درخواست شما برای گرفتن پناهندگی کانادا قانونی باشد یا نباشد. افسرانی که در شورای مهاجرتی و پناهندگی مشغول به فعالیت هستند پس از دریافت دعاوی شما در مورد قانونی بودن آنها تصمیم خواهند گرفت. این شورا یک سازمان مستقل از دولت کانادا است که درباره امور مهاجرتی و پناهندگی افراد تصمیم میگیرد.
ریجکت پناهندگی کانادا
در ادامه به علل ریجکتی و یزای پناهندگی و رفع ریجکتی ویزای کانادا اشاره می کنیم.
✅در صورتی که شما درخواست پناهندگی به کشور دیگری داده باشید و تایید شده باشد
✅در صورتیکه قبلا پناهندگی کانادا به شما اعطا شده باشد.
✅در صورتی که از مرز آمریکا وارد کانادا شده باشید.
✅در صورتی که شما به خاطر جرائم غیر سیاسی و یا حقوق بشری تحت تعقیب باشید.
✅در صورتی که شما قبلا درخواست پناهندگی به کانادا داده باشید که مورد قبول واقع نشده است.
✅در صورتی که یک بار قبلا به شما پناهندگی کانادا اعطا شده باشد و شما آن را رها کرده باشید.

درخواست های پناهندگی از خارج از کانادا

روند آوردن پناهندگان به کانادا و اعطای اقامت دائمی کانادا به آن ها توسط دفتر امور شهروندی و پناهندگی کانادا بررسی میشود و در صورت تایید دولت کانادا موظف است تمام تمهیدات لازم برای این کار را انجام دهد.
دفتر امور شهروندی و پناهندگی کانادا به درخواست کمیساریای عالی امور پناهندگان در سازمان ملل متحد به این گونه از درخواست ها نیز پاسخ می دهد.
بسیاری از گروه های تامین و خیریه خصوصی در خصوص تامین امکانات مالی پناهندگان در کانادا با دفتر امور شهروندی و پناهندگی کانادا به توافق رسیده اند. در این توافق نامه این گروه ها به دولت کانادا قول داده اند که حقوق مشخص ماهانه و کار و فعالیت مناسب برای پناهندگانی که به کانادا می آیند را تامین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

دفتر امور شهروندی و پناهندگی معمولا سه راه مختلف قانونی برای بررسی پرونده های مهاجرتی پناهندگی به کانادا دارد. این سه راه شامل موارد زیر میشود:
پناهندگان معمولی
پناهندگان معمولی معمولا افرادی هستند از کشور های دیگر که مایل به بازگشت به وطن خود نیستند چرا که ممکن است در صورت بازگشت به دلایل زیر مورد مورد آزار و اذیت قرار بگیرند:
✅دلایل نژاد پرستانه
✅دلایل مذهبی
✅دلایل سیاسی( نظرات سیاسی مخالف حکومت)
✅ملیت
✅عضویت در یک گروه و یا جمعیت اجتماعی خاص مخصوصا زنان و مردانی که تمایلات جنسی متفاوت از عامه جامعه دارند

شرایط پذیرش پناهندگان معمولی کانادا

اگر شما جزو این دسته از افراد هستید باید دارای شرایط زیر باشید:
⏺ اینکه شما باید در خارج از کانادا حضور داشته باشید و درخواست آمدن به کانادا داشته باشید.
⏺ اینکه درخواست پناهندگی شما باید از طریق یک نهاد رسمی مثل کمیساریای عالی امور پناهندگان در سازمان ملل متحد یا یکی از گروه های خیریه مرتبط با امور پناهندگان در کانادا به دست دولت کانادا برسد. در حقیقت یک سازمان معتبر باید شما را به عنوان فردی که درخواست پناهندگی دارد به دفتر امور شهروندی و پناهندگی کانادا معرفی کند.
⏺ اینکه شما فردی باشید که دارای سرمایه و دارایی کافی باشید تا بتوانید به عنوان پناهنده در کانادا به زندگی خود ادامه دهید.
⏺پس از ارائه درخواست سفر به کانادا مامور ویزای کانادا درباره اینکه پرونده شما به دفتر امور شهروندی و پناهندگی فرستاده شود یا نه تصمیم خواهد گرفت.

پناهندگان در کانادا – مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

پناهندگان از کشور های آواره

این دسته از مهاجران کسانی هستند که در دسته پناهندگان معمولی قرار نمیگیرند.چه کسانی واجد شرایط این دسته هستند؟
✅ کسانی که در هنگام ارائه درخواست پناهندگی به کانادا در خارج از کشور خود اقامت دارند.
✅ کسانی که در کشور خود شرایط بسیار بد جنگ خارجی یا جنگ داخلی را تجربه کرده اند و یا در کشور های زندگی میکنند که از مردمش از خشونت و یا نقص آشکار حقوق بشر رنج میبرند.
✅ کسانی که در یک فاصله زمانی مشخص نمیتوانند برای موقعیت مهاجرتی خود یک راه حل مناسب پیدا کنند و ممکن است به کشورشان بازگردانده شوند.
✅ افرادی که از نظر مالی تمکن خوبی دارند و یا فرد و افرادی را در کانادا دارند و میتوانند در طول دوران پناهندگی خود در کانادا از پس هزینه های خود بر بیایند.

افرادی که واجد شرایط چهارم هستند از نظر دولت کانادا بهترین شرایط را برای گرفتن پناهندگی این کشور دارند و بسیاری از پناهندگانی که سالانه به کانادا میروند نیز در این دسته قرار دارند.پس از همه این مراحل مامور ویزای سفارت کانادا درباره اینکه پرونده شما به دفتر امور شهروندی و پناهندگی فرستاده شود یا نه تصمیم خواهد گرفت.

پناهندگان از کشور های منبع
 
چه کسانی در این دسته قرار میگیرند؟

✅ اتباع کشور هایی که نام کشورشان در سازمان ملل متحد به عنوان کشور منبع پناهنده ها معرفی شده است. ایران جزو این کشور ها نیست.
✅ افرادی که شخصا خودشان و یا خانواده آن ها به خاطر جنگ خارجی یا داخلی یا شرایط نظامی بد دچار آسیب های جدی شده اند.
✅ افراد و یا گروه هایی که در کشور خودشان به خاطر مشکلات آزادی بیان، حق آزادی عقیده یا حق تجارت آزاد و پیدا کردن کار دچار سختی هستند. این افراد معمولا اقلیت های مذهبی، سیاسی یا اقلیت هایی با گرایشات جنسی خاص را تشکیل میدهند که در کشور خود ممکن است مورد توقیف یا بازداشت نیز قرار گرفته باشند.
✅ افرادی که به خاطر عضویت در گروه های خاص سیاسی، مذهبی، یا به خاطر قرار گرفتن در دسته اقلیت های قومی در کشور خود از حقوق و مزایای طبیعی و انسانی برخوردار نیستند و مورد بدرفتاری دولت خود قرار میگیرند.
✅ افرادی که از نظر مالی تمکن خوبی دارند و یا فرد و افرادی را در کانادا دارند و میتوانند در طول دوران پناهندگی خود در کانادا از پس هزینه های خود بر بیایند.
✅ افرادی که در هر کدام از کشور هایی که در جدول پایین ذکر شده است زندگی میکنند میتوانند در شهرهای ذیل با مراجعه به هر یک از کنسولگری های کانادا برای درخواست اقامت و پناهندگی اقدام به اخذ انواع ویزای کانادا نمایند.

توجه داشته باشید که لیست کشورهای منبع هر ساله تغییر میکند و اگر اسم کشور فرد متقاضی در این لیست نباشد نمیتواند به طور مستقیم برای اقامت اقدام کند و باید از یکی دیگر از روش های ذکر شده برای درخواست پناهندگی اقدام کند.

شرایط اقامت دائم پناهندگان کشورهای منبع

البته توجه داشته باشید برای اقامت مستقیم از طریق کشور های منبع فرد باید یکی از شرایط زیر را نیز دارا باشد:
✅ شخصا خود یا خانواده اش به خاطر جنگ خارجی یا داخلی یا شرایط نظامی بد دچار آسیب های جدی شده باشد.
✅ افراد و یا گروه هایی که در کشور خودشان به خاطر مشکلات آزادی بیان، حق آزادی عقیده یا حق تجارت آزاد و پیدا کردن کار دچار سختی هستند. این افراد معمولا اقلیت های مذهبی، سیاسی یا اقلیت هایی با گرایشات جنسی خاص را تشکیل میدهند که در کشور خود ممکن است مورد توقیف یا بازداشت نیز قرار گرفته باشند.
✅افرادی که به خاطر عضویت در گروه های خاص سیاسی، مذهبی، یا به خاطر قرار گرفتن در دسته اقلیت های قومی در کشور خود از حقوق و مزایای طبیعی و انسانی برخوردار نیستند و مورد بدرفتاری دولت خود قرار میگیرند.
✅ افرادی که از نظر مالی تمکن خوبی دارند و یا فرد و افرادی را در کانادا دارند و میتوانند در طول دوران پناهندگی خود در کانادا از پس هزینه های خود بر بیایند.

پس از درخواست اقامت شما باید مراحل معاینات پزشکی برای ویزای کانادا و تست های سلامت و استعلام های جرائم غیر سیاسی را نیز انجام دهید.
حامیان مالی مرتبط با مسائل مهاجرتی کانادا امور مالی افرادی که از کشورهای منبع برای مهاجرت اقدام میکنند و مورد پذیرش قرار میگیرند را انجام میدهند.

مزایای پناهندگی کانادا

بسیاری از افرادی که در کشور ما زندگی می کنند با مشکلات بسیاری رو به رو هستند و زندگی در این جامعه برایشان سرسام آور است. از این رو تصمیم به در خواست پناهندگی در کشور های مختلف می کنند که در اکثر مواقع با درخواست پناهندگی آنان مخالفت می شود. در این مواقع باید بتوانید مدارک معتبری ارائه دهید که امنیت شما در کشور شما در خطر است. یکی از مزایای اصلی پناهندگی کانادا گرفتن اقامت دائم کانادا پس از چند سال می باشد. کشور کانادا به دلیل فرهنگ و ادب مردم خود زبان زد عام و خاص است.

معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

نتیجه آنکه همانگونه که ملاحظه میکنید اخذ اقامت از طریق پناهندگی نیازمند واجد شرایط بودن متقاضی و قرار گرفتن فرد در یکی از دسته های فوق است و بایستی واجد شرایط بودن فرد برای اخذ اقامت از این طریق احراز گردد.
متاسفانه امروزه این باور غلط برای هموطنان عزیز ایجاد شده است که روش پناهندگی روشی آسان برای اخذ اقامت است و افراد هر زمان که خود را واجد شرایط برای اخذ اقامت از طریق سایر روشها نیابند میتوانند بدون هیچ شرطی از طریق پناهندگی اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند. حال آنکه همانگونه که اشاره گردید پناهندگی شرایط خاص خود را دارد که بایستی به اثبات برسد.
پناهندگی کانادا با ویزای توریستی
در حال حاضر با شرایط فعلی ایران بسیاری از افراد می خواهند از کشور خارج شوند. یکی از کشور هایی که اکثر هموطنان ما دوست دارند به آن مهاجرت کنند کانادا است.
به دلیل شرایط و تبصره هایی که در قانون مهاجرتی کانادا برای پناهندگان وجود دارد، افراد سعی می کنند پناهندگی کانادا با ویزای توریستی را امتحان کنند به دین صورت که شخص سابقه توریستی خوبی دارد ویزای توریستی کانادا را دریافت می کند و به خاک کانادا می آید.
به محض ورود در خواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت کانادا می دهد. اداره مهاجرت وکیل پناهندگی در کانادا را در اختیار فرد قرار می دهد که همراه وی باشد.
انواع کفالت مالی برای پناهندگان کانادا
بیشتر مهاجران معمولا برای یک دوره یک ساله تحت کفالت قرار میگیرند. اما ممکن است بعضی از مهاجران واجد شرایط مدت کفالت طولانی تری باشند.

کفالت خصوصی پناهندگان

برای ایجاد کفالت خصوصی برای پناهندگان راه های زیادی وجود دارد که شهروندان کانادایی و یا سازمان ها و امور خیریه مختلف میتوانند در آن شرکت کنند و برای ایجاد یک زندگی جدید به پناهندگان کمک کنند.
توافق نامه کفالت مالی و گروه های قانونی که کفالت را بر عهده میگیرند
گروه ها و سازمان های خصوصی زیادی در اقصی نقاط کانادا توافق نامه کفالت قانونی پناهندگان را با دولت کانادا امضا کرده اند تا بتوانند در اقامت و مستقر شدن پناهندگان جدیدی که هر ساله به کانادا می آیند کمک کنند. این سازمان ها میتوانند خودشان شخصا کفالت مالی پناهندگان را بر عهده بگیرند و یا اینکه با سازمان های خیریه دیگری در ارتباط هستند و از طریق آن ها کمک های مالی خود را به مهاجران میرسانند.
بیشتر این سازمان ها را نهاد های مذهبی، اخلاقی یا گروه های مردمی تشکیل میدهند.

گروه های پنج نفری

گروه های پنج نفری معمولا ۵ نفر از شهروندان کانادا هستند که با همکاری همدیگر قبول میکنند کفالت مالی یک نفر از پناهندگان را بر عهده بگیرند.
این گروه باید کفالت مالی و عاطفی پناهنده را برای مدت کفالت که معمولا یک سال است بر عهده بگیرد.

کفالت های سازمانی

بعضی از گروه ها و سازمان های مردمی نهادی هستند که کفالت مالی پناهندگان را برعهده میگیرند.
این سازمان ها نیز باید پناهندگان را از نظر مالی و عاطفی تحت حمایت کامل داشته باشند. مدت زمان کفالت توسط این سازمان ها نیز معمولا یک سال میباشد.

کفالت توسط گروه های کمک

این دسته از گروه های کمک برای کمک به مستقر شدن و اقامت پناهندگان با اداره امور شهروندی و پناهندگی کانادا همکاری میکنند.
این گروه های همکاری و سازمان های مردمی مطابق مفادی که در بالا گفته شد با وزارت امور شهروندی و مهاجرت کانادا توافق نامه ای را امضا کرده اند.

کفالت در ایالت کبک

ایالت کبک قوانین خاص خود را برای امور کفالت و پناهندگی دارد. برای انجام این کار وزارت خانه مربوطه در کبک اقدام مینماید.

فهرست