کشور اتریش

پرچم کشور اتریش

فهرست مطالب

معرفی کشور اتریش

با نام رسمی جمهوری اتریش کشوری محصور در خشکی واقع در اروپای مرکزی است. پایتخت آن ویِن و زبان رسمی آن آلمانی است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.
نام
اتریش تلفظ فرانسوی (به فرانسوی: Autriche) نام این کشور است. نام آلمانی آن یعنی اۊستِررایش برگرفته از دو واژه اۊستر (شرق) و رایش (قلمرو و پادشاهی) است که در مجموع این نام به معنی پادشاهی شرقی است.
پیشتر در سرزمین‌های اسلامی، از جمله ایران، نام این کشور را نَمْسا (و در ایران گاه نَمْسه) می‌گفتند. در اسناد دوره قاجار و پیش از آن، واژهٔ نَمسا یا نَمسه به کشور اتریش اشاره دارد؛ حتی زبان آلمانی را نیز زبان نَمْسَوی یا نَمْساوی می‌خواندند.چراکه در آن دوره که هنوز کشور امپراتوری آلمان یکپارچه به وجود نیامده بود، امپراتوری‌های نمسا و پروس (و به‌ویژه نمسا) پرقدرت‌ترین و نام‌آورترین کشورهای آلمانی‌زبان، و در نتیجه، نماد این مردمان بودند. اصل واژهٔ نمسا روسی (و یا شاید به بیان دقیقتر اسلاوی) است و به معنای گنگ. روس‌ها خارجی‌ها را با این نام می‌خواندند و به تدریج صرفاً در مورد مردم آلمانی‌زبان و بالاخره در اشاره به مردم مهم‌ترین کشور آلمانی‌زبان آن دوران —اتریش — به‌کار رفت. اکنون هم در زبان‌های اسلاوی (برای نمونه: به روسی неме́цкий، بلغاری немски، چکی nىmèina، لهستانی niemiecki، اسلواکی nemèina، اسلونیایی nemڑèina، اوکراینی німецька) و حتی زبان‌های غیر اسلاوی اروپای شرقی (مانند مجاری német، رومانیایی nem‏e؛te)، این واژه یا شبیه آن به‌کار می‌رود. واژهٔ نمسا در زبان‌های عربی و ترکی و فارسی هم برگرفته از نام روسی آن است. هنوز هم در زبان عربی به‌جای اتریش یا همانندهای آن، از واژهٔ نَمسا استفاده می‌شود.

تاریخ اتریش

پیش از سده‌های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می‌نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی‌ماند. اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه بخشی از شاهنشاهی روم به‌شمار می‌آمد.
در پایان سدهٔ ۱۳ رودلف هابسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و دودمان هابسبورگ از آن پس تا سده بیستم میلادی بر اتریش فرمان راندند. پس از فروپاشی امپراتوری مقدس روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست دولت‌های محور در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.
پس از فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان، جمهوری اول اتریش در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ شکل گرفت اما دوام چندانی نیاورد و در سال ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش‌های فاشیستی برپا کرد و حکومت دولت فدرال اتریش را تشکیل داد. در ۱۹۳۸ هیتلر کشور اتریش را در عملیات آنشلوس به آلمان منضم کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.

سیاست کشور اتریش 

اتریش بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تاکنون یک جمهوری فدرال است. صدر اعظم و رئیس‌جمهور این کشور توسط مردم انتخاب می‌شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹م)، اتریش جزو نخستین کشورهایی بود که دولت موقت ایران را به رسمیت شناخت. در این زمان روابط ایران و اتریش به علّت روشن نبودن برخی از مسائل دیپلماتیک و وجود جوّ انقلابی، در حد معمول ادامه داشت. سفیر اتریش در تهران به عنوان سفیر اتریش در قاهره تعیین گردید. وی که کریستوف کورنارو (Christoph Cornaro) نام داشت و در دوران انقلاب در تهران بود در گزارشی به وزارت امور خارجه می‌نویسد که مسائل انقلاب تمامی فعالیّت‌های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی را تحت‌الشعاع قرار داده‌است.

جمعیت ارتیش

جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۹ میلیون نفر گزارش شد.

بررسی اتریش از لحاظ جغرافیا 

کشور اتریش با مساحت۸۳٬۸۷۸ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.

شهرهای مهم
زالتسبورگ
وین: ۱٬۶۹۱٬۰۰۰ نفر
گراتس: ۲۲۲٬۰۰۰ نفر
اینسبروک: ۱۳۲٬۰۰۰ نفر
زالتسبورگ: ۱۵۳٬۰۰۰
کلاگن‌فورت: ۹۰٬۰۰۰
لینتس: ۲۰۵٬۰۰۰
لئوبن:
آیزن‌اشتات
فیلاخ

تقسیمات کشوری

اتریش، که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می‌گیرد:

استان مرکز مساحت
(کیلومتر مربع)

جمعیت
(۲۰۱۷)

بورگن‌لاند ایزنستات ۳/۹۶۵ ۲۹۱/۹۴۲
کرنتن کلاگن فورت ۹/۵۳۶ ۵۶۱/۰۷۷
اتریش سفلا سانت پولن ۱۹/۱۷۸ ۱/۶۶۵/۷۵۳
اتریش اولیا لینز ۱۱/۹۸۲ ۱/۴۶۵/۰۴۵
سالزبورگ سالزبورگ ۷/۱۵۴ ۵۴۹/۲۶۳
اشتایرمارک گراز ۱۶/۴۰۱ ۱/۲۳۷/۲۹۸
تیرول اینزبروک ۱۲/۶۴۸ ۷۴۶/۱۵۳
فورآرلبرگ برگنز ۲/۰۶۱ ۳۸۸/۷۵۲
وین ۴۱۵ ۱/۸۶۷/۵۸۲

اقتصاد کشور اتریش

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال، در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده‌است.
جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی اتریش است.
به‌طور سنتی کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده‌است که این موضوع باعث شده‌است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.

فرهنگ مردم کشور اتریش

دین مردم اتریش

مذهب در اتریش (۲۰۱۶–۲۰۱۵)

کاتولیک (۵۹٫۹٪)
اسلام (۷٪)
ارتدکس شرقی (۶٪)
ایونجلیست (۳٫۴٪)
بودائیست (۰٫۲٪)
سایر یا بی‌دین (۲۳٫۴٪)

مطابق با آمارهای منتشر شده در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی، ۵۹٫۹ درصد از جمعیت اتریش کاتولیک و ۳٫۵ درصد از آن‌ها اونجلیست هستند. این آمار نشان‌دهنده کاهش حدوداً ۱۳ درصدی جمعیت کاتولیک‌ها و کاهش تقریباً یک درصدی جمعیت اونجلیست‌ها در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۱ میلادی است. از سوی دیگر جمعیت مسلمان‌ها در اتریش از حدود ۴٫۲ درصد به حدود ۷ درصد رسیده‌است. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از جامعه اتریش را شکل می‌دهند.

زبان مردم اتریش

زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می‌کنند.
فرهنگ و آداب‌ و رسوم کشور اتریش
اتریش کشوری ازنظر فرهنگی غنی هست و مدت‌ها پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. این کشور دستاوردهای درخشانی درزمینهٔ معماری، ادبیات، نقاشی و خصوصاً موسیقی به دنیا عرضه داشته است. اتریش با برگزاری برنامه‌های موسیقی، نمایش فیلم و نمایشگاه کتاب در سایر کشورها به معرفی و گسترش فرهنگ غنی خود پرداخته است. شهر گراتس در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته‌شده است.

آداب و رسوم مردم اتریش

دکوهستان‌ها و مناطق يخبندان آلپ، در زمستان‌ها جشنواره‌هاى ورزشى برگزار مى‌شود. علاقه غريزى مردم اين سرزمین به کوه و جنگل آنان را ورزش دوست بار آورده است.
نحوه لباس پوشيدن مردم اتريش شباهت بسيارى به پوشش آمريکايى‌ها خصوصا پوشش تابستانی آنها دارد. اتريشى‌ها تنها در مراسم و به مناسبت‌هاى خاص لباس‌هاى محلي، سنّتى و يا ملّى خود را مى‌پوشند. بيشتر غذاهاى اتریشی ها نيز تحت تأثير غذاهاى آلماني، چکسلواکى و مجارها قرار گرفته است. آنان اغلب اوقات به همراه غذاى خود آبجو و شراب مى‌نوشند.
در ميان آداب و رسوم فعلى مردم اتريش، عاداتى نيز ديده مى‌شود که سنّتى نيستند ولى راهشان را به ميان فرهنگ اتريش باز نموده‌اند. اين عادات مانند روز پدر، روز مادر و عادات ديگر که متأثر از آداب و رسوم ساير کشورها مى‌باشد و يا چون جنبه تجارى پيدا مى‌کنند از طريق رسانه‌هاى همگانى به فرهنگ کشورها آمده و ماندگار شده است.

آداب اجتماعی در اتریش

مردم این کشور اهمیت زیادی به ظاهر و لباس خود می‌دهند اما نه برای خودنمایی. اصول سفت و سختی برای پوشیدن لباس در موقعیت‌های مختلف دارند به عنوان مثال برای تئاتر یا کنسرت، لباس رسمی و برای رستوران‌، لباس نیمه رسمی می‌پوشند.
هنگام احوالپرسی رسمی و خیلی محکم دست می‌دهند. بعضی از مردهای اتریشی به ویژه افراد مسن‌تر ممکن است دست زن‌ها را ببوسند. در کشور اتریش، مردها نباید یکدیگر را ببوسند. در این کشور عنوان و مقام افراد مهم و مورد احترام است، پس آنها را با عنوان یا نام خانوادگی صدا بزنید مگر آنکه به شما اجازه دهند از نام کوچک‌شان استفاده کنید.
جالب است بدانید که در رشته‌های مختلف مانند درجه‌های علمی، عناوین افتخاری، عناوین رسمی و … بیش از ۹۰۰ عنوان و لقب وجود دارد. هنگامی که به کسی معرفی می‌شوید، با او دست داده، دست دیگر را از جیب‌تان درآورده، به چشم مخاطب نگاه کرده و خود را معرفی کنید. به یاد داشته باشید که چنانچه هنگام صحبت، به چشم‌های شخص مقابل‌تان نگاه نکنید حتی اگر به خاطر خجالت باشد، آن را به پای افاده‌ای و مغرور بودن شما می‌گذارند.

اقتصاد اتریش

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. بااین‌حال در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.
جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی اتریش است. به‌طور سنتی کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده است که این موضوع باعث شده است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.
تا پیش از سال ۲۰۰۲ واحد پول رایج این کشور شیلینگ بود ولی از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی اتریش نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورو را به‌عنوان واحد پولی یکسان پذیرفت.

بررسی تحصیل در کشور اتریش

تحصیل در کشور اتریش

جمهوری اتریش یک سیستم آموزشی نظام مند را در اختیار دارد. به طوری که باعث شده است که سطح توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کشور تا حد زیادی به آموزش و پرورش این کشور بستگی داشته باشد. سیستم آموزشی کشور اتریش بدین گونه است که دانش آموزان در کنار درس های خود دوره های کار آموزی را نیز به صورت عملی تجربه می کنند.
بررسی سیستم آموزشی کشور اتریش
سیستم آموزشی کشور اتریش از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و افراد با تمام علایق و سن برای ادامه تحصیل مورد تشویق قرار می گیرند. دانش آموزان پس از طی کردن دوران تحصیل خود در مدرسه می توانند در مراکز فنی و حرفه ای و یا دانشگاه ها به تحصیلات خود ادامه دهند.

سیستم آموزشی کشور اتریش

بسیاری افراد جهت مهاجرت به اتریش معمولا از طریق تحصیل در اتریش اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در اتریش نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اتریش میتوانند اقدام کنند. البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به اتریش می باشد. روش های دیگر نظیر ویزای کار در اتریش و سرمایه گذاری در اتریش نیز وجود دارند. تابعیت اتریش از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد.
نظام آموزش و پرورش در كشور اتريش به عنوان يك زنجير پيوسته از سطوح و مراحل مختلف آموزشي است. تحصيلات متوسطه عمومی قلب نظام آموزشی کشور است که پس از آموزش متوسطه پايه و آموزش ابتدايی ارائه می گردد. مقطع تکميلی متوسطه نيز در ادامه تحصيلات متوسطه پايه به علاقه مندان ارائه می گردد.

مدارس دولتی در سیستم آموزشی کشور اتریش

در سیستم آموزشی کشور اتریش رفتن به مدرسه تا سن 9 سالگی برای دانش آموزان اتریش اجباری است. چهار سال اول آموزش اجباری در مدارس ابتدایی صورت می گیرد. از سن 10 سالگی دانش آموزان می توانند در دبیرستان ها یا مدارس جدیدی که در استان های خاص هستند و یا دبیرستان هایی با رتبه ای پایین تر از حد معمول که (AHS) خوانده می شود مشغول به تحصیل شوند.

ساختار مدارس Hauptschule

مدارس Hauptschule جزء مدارس آموزش اجباری عمومي می باشند و گردانندگانی متفاوت از گردانندگان مدراس بالاتر، آموزش عمومی دارند. از اين رو اين مدارس در فاصله های نزديک به انواع ديگر مدارس آموزش اجباری و يا در يک مجموعه با امکانات مجزا قرار دارند.
برخلاف اين مدارس اداره مدارس بالاتر آموزش عمومی بر عهده دولت مي باشد. ازاين رو مکان اين مدارس نيز مستقل از يکديگر مي باشد. وسعت اين مدارس براساس تراکم جمعيت منطقه متغير می باشد. بيشتر اين مدارس شامل 8 کلاس درس و تقريبا 200 دانش آموز می باشند.

پذيرش تحصيلي در مدارس Hauptschule

پذيرش در مدارس Hauptschule منوط به دريافت مدرک قبولی پايه چهارم مدرسه ابتدايی است. اين بدين معني است که در هيچ يک از دروس اجباری نمره مردودی (کافی نيست ) نبايد درج شده باشد.
در مدارسی که بر دروس موسيقی و يا ورزش تاکيد دارند (مدارس Hauptschule موسيقي – مدارس Hauptschule ورزشي و يا مدارس Hauptschule اسکی نيز ارائه مدرک موفقيت آميز آزمون تخصصی نيز لازم می باشد.
کودکانی که زبان مادريشان آلمانی نيست و بين سال های تحصيلي از مقطع آموزشي 5 تا 8 در کشور اتريش مقیم می شوند، در صورتی به عنوان دانش آموز عادی پذيرفته مي شوند که به زبان آلمانی تا حدی آشنايی داشته باشند که در مدرسه بتوانند مطالب درسی را پيگيری کنند.
در صورتيکه اين دانش آموزان از نظر سنی و ذهنی آمادگی شرکت درکلاسها و مقاطع مذکور را داشته باشند ولی بخاطر عدم آشنايی کافی به زبان اجازه پذيرفته شدن در مقطع ياد شده به عنوان دانش آموز عادی را نداشته باشند، به عنوان دانش آموز غير رسمی در مدارس Hauptschule پذيرفته مي شوند.
اين دانش آموزان غير رسمی بايد در کليه کلاسها و دروس شرکت کنند و قضاوت درمورد ادامه حضور آنها به عنوان دانش آموز غير رسمی در اين مدارس با انجام آزمونهای تعيين شايستگی تصميم گيری می شود. بعد از 12 ماه (و در صورت درخواست والدين جهت تمديد تا 24 ماه که از طرف مديريت مدرسه نيز بايد مورد تائيد قرار بگيرد)، اين دانش آموزان به عنوان دانش آموزان عادی در نظر گرفته می شوند.

مدارس خصوصی در سیستم آموزشی کشور اتریش

هزینه کلاس های خصوصی حدود 8 درصد از کل هزینه است. بسیاری از مدارس خصوصی زیر مجموعه دیگر مدارس هستند. به علاوه بسیاری از مدارس وجود دارند که آموزش آن ها بر اساس اصول خاصی است. در مدارس خصوصی پرداخت شهریه دانشگاه اجباری است.
در حالی که تحصیل در مدارس دولتی مستلزم پرداخت هیچ هزینه ای نیست و تحصیل رایگان است. نا گفته نماند که کیفیت مدارس دولتی در مقایسه با دیگر موسسات آموزشی در اروپا بسیار بالا است.

آموزش عالی در سیستم آموزشی اتریش

دانش آموزان پس از کسب مدرک دیپلم خود می توانند در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها و یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای ثبت نام کنند. دوره های آموزش در مراکز فنی و حرفه ای دانش آموزان را برای حرفه های مختلف آموزش می دهند که می توانند پس از سپری کردن دوره های مشخص شده، وارد بازار کار شوند.
دانش آموزان متقاضی تحصیل در دانشگاه می توانند در دانشگاه های مختلف که تحت نظارت دولت می باشند به ادامه تحصیل مشغول شوند.
دانشگاه های کشور اتریش دوره های خود را در تمامی مقاطع و رشته ها برگزار می کنند.
دانشجویان در دوره لیسانس موظف به طی دوره چهارساله هستند که داشتن مدرک دیپلم از جمله شروط ورود به دانشگاه است. برای ورود به دانشگاه ها در برخی از رشته ها که متقاضی برای تحصیل در آنها زیاد است آزمون ورودی برگزار می شود.
اکثر رشته ها در این مقطع به زبان آلمانی برگزار می شود و تنها امکان تحصیل در برخی رشته ها به زبان انگلیسی وجود دارد. داشتن مدرک زبان آلمانی نیز از جمله شرایط پذیرش محسوب می شود.

برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا انتخاب یکی از بهترین دانشگاه های اتریش می تواند تاثیر خوبی بر رزومه و آینده کاری آن ها داشته باشد. با توجه به این که اتریش یکی از کشورهای حوزه شنگن بوده و در قلب اروپا واقع شده و همچنین بیست و ششمین کشور پیشرفته جهان است طبیعی است که افراد زیادی از سراسر جهان قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور را داشته باشند. البته به غیر از این موارد برای تحصیل در اتریش دلایل زیادی وجود دارد. از لحاظ منطقه خاص خود در قلب اروپا قرار گرفته، آب و هوای فوق العاده ای دارد، پر از مناظر خیره کننده و شهرهای پرجمعیت و مردمانی شاد است

بهترین دانشگاه های اتریش و تحصیل در این کشور

اگر بخواهیم کوتاه و خلاصه در مورد تحصیل در اتریش بگوییم باید در ابتدا به این موضوع اشاره شود که هزینه تحصیل در کشور اتریش نسبت به سایر کشورها گران تر تمام می شود و بدین جهت معمولا دانشجویان حوزه شنگن و عضو اتحادیه اروپا این کشور را برای تحصیل انتخاب می نمایند زیرا دولت اتریش برای علاقه مندان اروپایی تخفیف ها و امتیازات فراوانی را ایجاد کرده اما دانشجویان بین الملل این امتیازات را ندارند. از طرفی به دلیل موقعیت مرکزی کشور اتریش و سهولت در دسترسی ها و حمل و نقل این کشور اکثر دانشجویان اروپایی اتریش را برای تحصیل مخصوصا در مقطع کارشناسی ترجیح می دهند.
جالب است بدانید هزینه های تحصیل در دانشگاه های عمومی برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است و فقط باید برای بیمه دانشجویی 20€ (یورو) در هر ترم را پرداخت کنند در صورتی که برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و به اصطلاح دانشجویان بین الملل حداقل در کمترین حالت حدود 1450€ (یورو) برای هر ترم در دانشگاه های دولتی اتریش باید شهریه پرداخت شود. همچنین دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیل مختص به خود را دارند که از 3000€ (یورو) در سال شروع می شود و می تواند تا حدود 40000€ (یورو) در سال بسته به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر باشد.

رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های اتریش

در جدول ذیل رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های اتریش بیان شده است:

ردیف بهترین دانشگاه های اتریش در سال 2020 THE Ranking .Shanghai Ranking . QS. Ranking U.S. News Ranking
1 University of Vienna 134 151 150 200
2 University of Klagenfurt 301 801 511 –
3 Vienna University of Technology 351 301 191 331
4 University of Innsbruck 401 201 265 319
5 Graz University of Technology 501 601 275 660

بهترین دانشگاه های اتریش و تحصیل در این کشور

هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش 2020
در این قسمت لیست بهترین دانشگاه های اتریش 2020 همراه با هزینه های آن برای دانشجویان بین المللی ارائه شده است:

بهترین دانشگاه های اتریش هزینه تحصیل

دانشگاه وین هزینه تحصیلات متوسط بین 1500€ تا 11000€ (یورو) در هر ترم است
دانشگاه صنعتی وین هزینه تحصیل در 1500€ (یورو) در هر ترم
دانشگاه اینسبروک هزینه تحصیلات متوسط 1450€ (یورو) در هر ترم
دانشگاه تکنولوژی گرز هزینه تحصیل در 1450€ (یورو) در هر ترم
اما علاوه بر این هزینه ها، هزینه دیگری بنام هزینه زندگی در اتریش نیز متوجه دانشجویان بین المللی است که شامل کلیه هزینه ها و مخارج جانبی بجز شهریه می باشد. میانگین سطح این هزینه در کشور اتریش در سال تحصیلی جدید به حدود 1000€ (یورو) می رسد که شامل موارد زیر می باشد:

تحصیل در دانشگاه وین اتریش

دانشگاه کهن وین به لاتین (Universität Wien) یک دانشگاه عمومی واقع در وین، اتریش است. این دانشگاه توسط شاهزاده رادولف (Rodolph IV) در سال 1365 تأسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه در فرهنگ آلمانی است. دانشگاه وین با تاریخ طولانی و غنی خود، به یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا تبدیل شده است و همچنین یکی از مشهورترین، به خصوص در علوم انسانی است. این دانشگاه با کسب 20 جایزه نوبل یکی از پر افتخار ترین دانشگاه های مرکز اروپاست و خانه علمی و پژوهشکده های بسیاری در آن فعال است.

طبق آمار حدود 9600 کارمند که 6800 نفر از آنها کارکنان دانشگاهی هستند در 19 دانشکده و مراکز علمی دانشگاه کار می کنند. این امر سبب شده دانشگاه وین بزرگترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی اتریش و حتی مرکز اروپا باشد. همچنین حدود 94000 دانشجوی بین الملل تا به امروز در دانشگاه وین ثبت نام کرده اند. دانشگاه با بیش از 175 رشته علمی و برنامه های دانشگاهی طیف گسترده ای از مطالعات در کشور اتریش را در بر دارد.

دانشکده های دانشگاه وین اتریش

دانشکده های دانشگاه های وین اتریش عبارت است از دانشکده کسب و کار، اقتصاد و آمار، الهیات کاتولیک، الهیات پروتستان، شیمی، فیزیک، علوم کامپیوتر، ریاضیات، علوم زمین، جغرافیا و نجوم، مطالعات تاریخی و فرهنگی مطالعات بین الملل، حقوق، علوم اجتماعی، مطالعات فلسفی و فرهنگی، فلسفه و آموزش و پرورش، روانشناسی، علوم اجتماعی، زیست شناسی مولکولی، علوم ورزشی و ورزش دانشگاه و تربیت معلم.

 

دانشگاه تکنولوژی اتریش (University of Technology)

دومین دانشگاه برتر اتریش در رتبه بندی دانشگاه های وین دانشگاه تکنولوژی است که در رتبه 182 جهانی قرار دارد. افتتاح رسمی این دانشگاه مربوط به سال 1815 است و قدمت بالایی دارد. دانشگاه تکنولوژی یکی از معتبر ترین موسسات فنی در اروپا است که در حوزه مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارد و حدود 29900 دانش آموز دارد که درصد قابل توجهی دانشجویان بین المللی را شامل می شود. از زمان ثبت نام در این دانشگاه شرایط رفاهی مطلوبی به دانشجویان از جمله خوابگاه های خاص و جذاب و منحصر به فرد ارائه میشود که البته هزینه های بالایی هم دارد ولی تحصیل در پایتخت زیبای اتریش، شرایط مساعدی را برای دانشجویان فراهم آورده تا از زندگی فرهنگی پر جنب و جوش شهر بهره مند شوند.

دانشگاه اینسبروک اتریش (University of Innsbruck)

دانشگاه بین المللی اینسبروک رتبه 286 در بین دانشگاه های جهانی را دارد. تعداد دانشجویان محصل در این دانشگاه حدود 28000 نفر است و این دانشگاه سومین دانشگاه برتر در اتریش است. دانشگاه اینسبروک بزرگترین موسسه پژوهشی و آموزشی در غرب اتریش است که 4500 کارمند و اعضای هیات علمی دارد. دانشگاه ایسبروک در قلب آلپ واقع شده است و امکانات بسیار خوبی برای تحقیق و پژوهش های علوم طبیعی است و همواره استادان این دانشگاه از این پتانسیل برای تدریس در یک محیط دیدنی استفاده می کنند.

رتبه بندی بین المللی نقش مهم دانشگاه در تحقیقات علمی را تأیید می کند، در سال 2016 دانشمندان آن تقریبا 4000 نشریه را تولید کردند. دانشگاه ایسبرگ به خوبی در شبکه تحقیقاتی و آموزشی اروپا اعتبار داشته و شناخته شده است.این دانشگاه از طریق 400 مشارکت و موافقت نامه های متعدد کاری با شرکت های اقتصادی ظرفیت های کاری خوبی برای دانشجویان خود ایجاد کرده. در این محیط آکادمیک، 16 دانشکده طیف وسیعی از برنامه ها را در تمام زمینه های تحصیلی ارائه می دهند.

بررسی وضعیت کار در اتریش

بررسی وضعیت کار در اتریش

کار در اتریش در سال 2020 یکی از روش های مهاجرت به اتریش است. کشور اتریش از ۹ ایالت فدرال تشکیل شده و پایتخت آن، شهر وین است. شهرهای کوچک و بزرگ اتریش به صورت واحد، یکپارچه و تحت قوانین یکسان اداره می شوند. آب و هوای این کشور در هر چهار فصل سال، متبوع است. زمستان های اتریش، سر و برفی و تابستان های آن، بسیار گرم و دلنشین می باشد. زیباترین جاذبه گردشگری این کشور یعنی رشته کوه های آلپ، منظره بی نظیری را در نیمه مرکزی ایجاد نموده است. اگر قصد دارید در این کشور به کار و زندگی مشغول شوید، دیدن این جاذبه طبیعی می تواند انرژی شما را چند برابر کند.

بررسی وضعیت کار در اتریش طبق آمار اتحادیه اروپا

کشور اتریش، نرخ بیکاری بسیار کمی دارد. طبق آخرین آمارهایی که از سوی اتحادیه اروپا صادر شده است، نرخ بیکاری در این کشور، حدود ۷/۵ % می باشد. نکته بسیار مهم در مورد کار در اتریش این است که دولت این کشور برای بسیاری از افراد جویای کار، دوره های آموزشی ورود به بازار کار را برگزار می کند. افرادی که متقاضی کار هستند با توجه به نیاز بازار، توانایی ها و مهارت ها و همچنین تخصص خود می توانند یک موقعیت شغلی را انتخاب کرده و در دوره های آموزش اجباری آن شرکت کنند.
کار در اتریش و یافتن یک شغل مناسب با درآمد عالی، مستلزم تسلط فرد به زبان آلمانی است. زیرساخت های لازم در اتریش برای ورود افراد خارجی به بازار کار با محدودیت رو به رو است لذا داشتن مدرک زبان تخصصی، یک امتیاز بزرگ برای کارجویان محسوب می شود. پس از مدرک زبان، داشتن گواهینامه مهارت های حرفه ای برای یافتن شغل مناسب، لازم است. در حال حاضر یکی از بهترین فرصت های که افراد خارجی و شهروندان اتریشی می توانند در آن مشغول به کار شوند، حوزه توریسم و گردشگری است.

قوانین کار در اتریش

کار در اتریش مطابق با قوانین اداره کار و شوراهای کار در این کشور مدیریت و نظارت می شود. شورای کار در اتریش شامل مجموعه ای از افراد و کارکنان است که دارای حق تعیین نیروی کار، استخدام، اتمام مهلت اشتغال و اخراج کارکنان می باشند. بر این اساس، نظارت بر فرصت های شغلی بسیار ساده تر خواهد بود. طبق این قوانین، افرادی که متقاضی کار در این کشور هستند به شیوه های مختلف می توانند در یک موقعیت مشغول به کار شوند.
روش هایی نظیر عقد قرارداد کار میان کارمند و کارفرما، قراردادهای کوتاه مدت شغلی بین مدیر و کارمند، قراردادهای خوداشتغالی و کارآفرینی، مهم ترین روش هایی هستند که زمینه را برای کار در اتریش فراهم می سازند. لازم به ذکر است پیش از آنکه به اتریش وارد شوید، أخذ ویزای کار اتریش ، ضروری است؛ در حقیقت، بدون ویزای کار ، مجاز به ورود به اتریش و کار کردن نیستید.
ساعات کار مطابق با قانون کار، ۸ ساعت در یک روز و حدود ۴۰ ساعت در طول یک هفته است. پس از ۶ ساعت کار باید یک زمان معین برای استراحت کارمندان در نظر گرفته شود. برای محاسبه حقوق، ساعات کاری، حق تعطیلات، کمک هزینه تعطیلات و … لحاظ می گردد.

کار در اتریش پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی

افرادی که برای تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری از طریق ویزای تحصیلی اتریش به این کشور وارد می شوند می توانند پس از اینکه مدت تحصیل آن ها به اتمام رسید نسبت به یافتن یک موقعیت شغلی اقدام کنند. کار در اتریش به این روش به ویزای کار موقت نیاز دارد. فرد متقاضی ویزای کار می تواند در مدت زمان ۶ ماه تا یک سال، یک شغل مناسب پیدا کند و پس از دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز می تواند در این کشور مشغول به کار شود. افرادی که بتوانند تا مدت زمان ۵ سال در اتریش کار کنند، مشمول دریافت اقامت دائم اتریش خواهند شد.

چگونگی یافتن شغل مناسب در اتریش

اگر شما هم یکی از متقاضیان کار در اتریش هستید و علاقه زیادی دارید با توجه به تخصص و مهارت خود، یک شغل مناسب بیابید، روش های مختلفی وجود دارند که می توانید از طریق آن اقدام کنید. یکی از روش های پیدا کردن کار در اتریش، مراجعه به ادارات یا سازمان های خدمات عمومی اشتغال است. این مراکز می توانند به افراد برای یافتن کسب و کار مورد نظرشان کمک زیادی کنند.
مراجعه به آژانس های کاریابی و مطالعه آگهی های تبلیغاتی استخدام در فرصت های شغلی مختلف، یکی دیگر از متداول ترین روش های یافتن شغل و کار در اتریش است. با پیشرفت فناوری رایانه و فضای اینترنت، خوشبختانه تمام شرکت های کاریابی و استخدامی در اتریش دارای یک وبسایت معتبر هستند که فرصت های شغلی متنوع را می توانید در این وبسایت ها پیدا کنید.

شرایط و مدارک لازم برای کار در اتریش

برای کار در اتریش باید دارای توانایی ها و مهارت های لازم باشید. کار در این کشور برای افرادی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، آزاد است. در صورتی که از سایر کشورها برای کار در این کشور اقدام شود، باید مراحل قانونی آن طی گردد. پس از اینکه یک موقعیت شغلی را بررسی کردید می توانید در دوره های کارآموزی شرکت کنید و مهارت ها و تجربیات خود را ارتقا دهید.
برای کار در اتریش باید همواره به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید. یکی از مدارک بسیار مهم برای اشتغال در این کشور، أخذ ویزای کار است. مدارک تحصیلی، گواهینامه های فنی، مهارت های زبان، مدارک هویتی و مدارک حساب بانکی، سایر موارد هستند که برای طی مراحل قانونی یافتن کار مورد نیاز می باشند.

نماهایی دیدنی از کشور اتریش

فهرست