کار در استرالیا

اگر قرار باشد 3 کشور اصلی مهاجر پذیر دنیا را نام ببریم قطعا استرالیا یکی از آن کشور ها می باشد چرا که این کشور دارای شرایط ویژه ای برای مهاجران می باشد و بسیاری این کشور را برای ادامه زندگی و کار انتخاب می کنند. اکثر افرادی که به استرالیا مهاجرت می کنند از طریق ویزای کار استرالیا وارد این کشور می شوند به همین منظور قصد داریم در مورد شرایط کار در استرالیا برای شما صحبت کنیم.

شرایط بازار کار استرالیا
از نظر جهانی شرایط کار در استرالیا از استاندارد بالایی برخوردار است. روابط مثبت و پایدار این کشور با سایر کشورها و قرار گیری این کشور در یک موقعیت استراتژیک مناسب باعث شده است که بازار کار استرالیا همیشه شرایط خوب و مناسبی نسبت به سایر کشور ها داشته باشد. در این کشور اتحادیه های بسیار قدرتمندی وجود دارد که می تواند از طرف کارمندان در جهت بهبود شرایط کاری آنها اقدام کند. این اتحادیه ها حداقل حقوق و دستمزد و همچنین حداقل استاندارد های کاری را برای کارفرمایان مشخص می کنند و آنها موظف به رعایت این قوانین هستند و این اتحادیه ها مسئول پیگیری حق و حقوق کارگاران و کارمندان می باشد و با کارفرمایان متخلف برخورد می کنند. استرالیا محدودیت های اجتماعی در زمینه فرصت های شغلی برای بانوان ندارد و همه می توانند از شرایط مساوی برخوردار باشند.

مشارکت زنان در نیروی کار از اوایل دهه 1960، هنگامی که زنان 25 درصد از نیروی کار را تشکیل می دادند، به طور پیوسته در حال افزایش است. در سال 1993 ، مشارکت زنان در نیروی کار 42 درصد افزایش یافت. قانون ملی تأییدیه (فرصت برابر اشتغال برای زنان) (1986) کارفرمایان را موظف می کند تا قدم هایی را بطور خاص طراحی شده برای رفع تبعیض نسبت به زنان و ارتقاء برابری در اشتغال بردارند. نرخ بیکاری در استرالیا از اوایل دهه 1980 بین 6 تا 8 درصد بوده و همچنان در این محدوده ادامه دارد. بسیاری از کارفرمایان استرالیا، به خصوص در موارد کمبود نیروی کار، کارگران مهاجر را به راحتی استخدام کرده اند.

شرایط ورود به استرالیا برای کار
در حال حاضر روش های بسیاری وجود دارد برای ورود به استرالیا و مشغول شدن در بازار کار این کشور ولی براساس آمار بیشتر مهاجران این کشور از طریق ویزاهای مهارتی و یا سرمایه گذاری وارد این کشور شده اندبرای مثال ویزای 189، ویزای 190 و ویزای 491 از جمله روش های اصلی ورود از طریق مهارت و تخصص می باشد و از طرف دیگر ویزای 188 نیز اصلی ترین روش ورود از طریق سرمایه گذاری می باشد. شما می توانید از طریق ویزای ازدواج و همچنین تحصیلی نیز وارد این کشور شوید و در این کشور مشغول به کار شوید. توجه کنید شما باید امتیاز لازم برای این ویزاها را کسب کنید تا شرایط اخذ آنها را داشته باشید.

بررسی شرایط کار در استرالیا
استرالیا دارای یک سیستم اشتغال خوب و پیشرفته است که برای ایجاد انعطاف پذیری و اطمینان به کارفرمایان و کارمندانشان طراحی شده است. این سیستم تابع الزامات دولت استرالیا و ایالت و قلمرو است. عناصر اصلی این سیستم شامل مجموعه ای از استانداردهای ملی اشتغال برای کلیه کارمندان استرالیا ، مقررات بهداشت و ایمنی در کار ، و پرداخت های فوق بازنشستگی (مستمری) می باشد. حقوق کار عادلانه (FWO) و کار عادلانه استرالیا (FWA) دو سازمان اصلی در سیستم روابط محل کار استرالیا هستند.

حداقل استانداردهای استخدامی در استرالیا
کلیه کارمندان استرالیا طبق قانون دارای شرایط و ضوابطی هستند که توسط استانداردهای ملی اشتغال تعریف شده است. این استانداردها شامل ساعات کاری هفتگی، مرخصی و حقوق مربوط به آن و پرداخت خاتمه یافتگی و بازنشستگی می شود.

موافقت نامه های استخدام
اطلاعات مربوط به توافق نامه های مختلف کاری در استرالیا، از جمله توافق نامه های محل کار ، پاداش و پورسانت و توافق نامه هایی با پیمانکاران مستقل.

سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کار در استرالیا
کارفرمایان در استرالیا موظف هستند یک محل کار ایمن را حفظ کرده و شرایط بهداشتی و ایمنی شغلی استرالیا را برآورده سازند. علاوه بر قوانین دولت استرالیا ، قوانین ایالتی و قلمرو بهداشت و ایمنی شغلی را حاکم می کند. یک مقام کار در هر ایالت یا قلمرو مشاوره ای در مورد تعهدات تجاری و سیاست مربوطه ارائه می دهد.

سیستم جبران خسارت کارگران در استرالیا
کارفرمایان در استرالیا موظف هستند در صورت بروز حادثه در محل کار، یک محل کار ایمن را حفظ کنند و از بیمه جبران خسارت کارگران نیز استفاده کنند. این سیستم توسط دولت استرالیا اداره می شود. علاوه بر مقررات دولت استرالیا، قوانین ایالتی و قلمرو بر جبران خسارت کارگران حاکم است. یک مقام کار در هر ایالت یا قلمرو مشاوره ای در مورد تعهدات تجاری و سیاست مربوطه ارائه می دهد.

مراحل پذیرش نیروی کار و اخذ ویزا در استرالیا
همانند تمام کشورهای پیشرفته جهان مهاجرت به استرالیا نیز شرایط و مدارک خاص خود را می طلبد که در لیست زیر اختصار به این مدارک اشاره می کنیم:

متقاضیان باید حداقل 18 سال تمام و کمتر از 45 سال سن داشته باشند.
تخصص مورد نظر شما باید در لیست مهارت های لازم کشور استرالیا وجود داشته باشد.
ارائه مدارک مربوط به تسلط به زبان انگلیسی در امتحان آیلتس و نمره حداقل 6 الزامی می باشد.
ارائه اسناد و مدارک مربوط به دو سال سابقه کاری مرتبط حداقل یک سال تمام وقت (اثبات سابقه کاری صرفاً از طریق ارائه سابقه بیمه امکان پذیر نیست و با ارائه اسناد معتبر از محل کار سابق و مدت زمان کار اثبات می شود)
شرایط و مدارک مهاجرت کاری به کشور استرالیا دائماً در حال تغییر است لذا متقاضیان محترم باید حتماً قبل از اخذ تصمیم قطعی برای رزرو مشاوره حضوری و کسب اطلاعات جامع اقدام کنند. در اینباره نیز متقاضیان می توانند در مقاله شرایط مهاجرت به استرالیا اطلاعات خوبی نیز بدست آورند.

چطور در استرالیا شغل مناسبی پیدا کنیم؟
کارفرمایان استرالیایی علاقه‌ی زیادی به اشتغال بلندمدت نیروی کار خود دارند؛ پس داشتن ویزای استرالیا به صورت اقامت بلندمدت یکی از مهم‌ترین امتیازات شما در پیدا کردن کار مناسب خواهد بود هرچند که ویزای 491 به شما اقامت 5 ساله را می دهد که مناسب است.
شما باید یک رزومه بسیار قوی و حرفه بسازید تا به نوعی به کارفرمای خود اثبات کنید توانایی های خود را، رزومه‌ی شما باید از طرفی به‌طور کامل توانایی‌های شما را شرح بدهد و از طرف دیگر نیز عاری از هرگونه توضیح غیرضروری و اضافی باشد.
شما باید سوابق کاری مناسبی در زمینه شغل درخواستی خود داشته باشد در غیر این صورت نباید توقع داشته باشید که در همان ابتدا شغلی باسطح بالا کسب کنید و همچنین کارفرمایان استرالیا بیشتر نیاز به سابقه کاری داخل استرالیا دارند هرچند که این مشکل اکثر مهاجران می باشد و جای نگرانی نمی باشد و شما می توانید بعد از مدتی با اثبات توانایی های خود به سطح بالاتری ارتقاع پیدا کنید.
از طریق وبسایت‌های کاریابی در استرالیا، همزمان برای چندین شغل درخواست بدهید تا در نهایت بتوانید یکی از آنها را به دست بیاورید. وبسایت‌هایی نظیر bluecollar ،jobnet ،jobsearch ،seek برای پیدا کردن شغلی متناسب‌ با توانایی‌هایتان به شما کمک خواهند کرد.
فراموش نکنید مهم‌ترین مجرای کاریابی برای مهاجران، لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا است که هرساله از سوی دولت برای ایالت‌های مختلف این کشور منتشر می‌شود. همچنین چه خوب‌تر است که برای بررسی بهتر وضعیت بازار کار، با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.
لیست مشاغل مورد پذیرش در استرالیا

کشور استرالیا بازار کار ایده‌آلی برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و پزشکی دارد و لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان رشته های هنر معماری حسابداری و امور مالی نیز در این کشور به راحتی کار پیدا می کنند. جدول مشاغل پر طرفدار مورد نیاز کشور استرالیا را در ذیل مفصل بررسی خواهیم کرد:

متخصص گوش و حلق و بینی پرستار بهداشت روان نقشه بردار
جراح کودکان و نوزادان پرستار اطفال تحلیلگر سیستم
متخصص اطفال پرستار بعد از عمل حسابدار مالیات
نقاش ماهر پرستار اتاق عمل معلم ناشنوایان
تراشکار خودرو – صاف کار ماشین پرستار عمومی معلم نابینایان
متخصص پاتولوژی- اسیب شناس متخصص پزشکی کلیه تکنسین کابل های فشارقوی
فیزیکدان (فقط فیزیکدان پزشکی) روماتولوژیست – متخصص روماتیسم مهندس مخابرات
فیزیوتراپیست عایق کار پشت بام مهندس مخابرات
جراح پلاستیک و ترمیمی معلم دبیرستان مهندس شبکه مخابرات
لوله کش (عمومی) شکل دهنده صفحات فلزی – شیت متال برنامه ریز شبکه‌های مخابراتی
پزشک بیماریهای پا کشتی ساز افسر فنی یا تکنسین مخابرات
جوشکاری با فشار پرستار بهداشت روان متخصص قفسه سینه
مدیر مرکز کمک های اولیه پرستار اطفال مهندس حمل و نقل
مهندس تولید پرستار بعد از عمل متخصص بیماریهای دستگاه ادرار
سرپرست پروژه‌های عمرانی پرستار اتاق عمل قیمت گذار
روانپزشک پرستار عمومی جراح عروق
روانشناسان (تقسیم نشده) متخصص پزشکی کلیه دامپزشک
ارزیاب ساختمان روماتولوژیست – متخصص روماتیسم کاشی کاردیوار و کف
پرتودرمان – انکولوژیست پرتویی عایق کار پشت بام جوشکار
تکنسین ارتباطات رادیویی معلم دبیرستان مدیرمرکز بهزیستی
پرستار مراقبت از سالمندان شکل دهنده صفحات فلزی – شیت متال نقشه بردار
پرستار کودک و بهداشت خانواده کشتی ساز تحلیلگر سیستم
پرستار بهداشت جامعه پرستار بهداشت روان حسابدار مالیات
پرستار مراقبت های ویژه و اورژانس پرستار اطفال مکانیک آسانسور
پرستار بازتوانی پرستار بعد از عمل جراح ارتوپدی
مهندس الکترونیک حسابدار(عمومی) مدیرحسابداری
متخصص اورژانس کارشناس بیمه مهندس مواد
متخصص غدد مهندسی هوافضا مهندس مکانیک
مدیر فنی و مهندسی مشاور کشاورزی پزشک سرپرست
تکنولوژیست مهندس کشاورزی پرتونگار تشخیص پزشکی
مهندس محیط زیست دانشمند کشاورزی محقق آزمایشگاه پزشکی
حسابرس خارجی لوله کش تجهیزات مکانیکی و تهویه مطبوع انکولوژیست پزشکی – سرطان شناس
نصاب سقف کاذب مکانیک سیستم های تبرید و تهویه هوا پزشکان عمومی
فیتر و ترنر- شکل دهنده فلزات برنامه نویس تحلیلگر متخصص پرتو پزشکی
تنظیم کننده (عمومی-سازه های فلزی) معمار جعل فلزات – سازنده دیگ بخار
تنظیم کننده-جوشکار شنوایی شناس ریخته گری با ماشین آلات فلزی
جنگلبان برق کار اتومبیل ماما
لوله کش گاز وکیل مدافع مکانیک موتور (عمومی)
متخصص روده و معده مهندس پزشکی مکانیک موتورسیکلت
پزشک بیماری های عمومی قایق ساز و تعمیر کار معمارنیروی دریایی
مهندس ژئوتکنیک آجرچین متخصص اعصاب
شیشه گر کابینت ساز جراح مغز و اعصاب
ICT تحلیلگر کسب و کار متخصص قلب تکنسین پزشکی هسته ای
متخصص امنیت شبکه‌های کامپیوتری جراح قلب پزشک پرستار- مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر
مهندس صنایع نجار مدیرکلینیک پرستاری
متخصص مراقبت های ویژه نجار و نصاب متخصص زنان و زایمان
حسابرس داخلی کارتوگرافر متخصص کاردرمانی
نجار- خدمات نجاری سرآشپز چشم پزشک
اکونومیست اراضی مهندس شیمی عینک ساز- بینایی سنج
معمار مناظر طبیعی فضای سبز مدیر مهدکودک روانشناس سازمانی
مهندس الکترونیک حسابدار(عمومی) مدیرحسابداری

قوانین و مقررات حقوق و دستمزد و درآمد در استرالیا
حداقل دستمزد در استرالیا چه قدر است؟حداقل دستمزد استرالیا در حال حاضر 18.29 دلار در هر ساعت یا 694.90 دلار در هر 38 ساعت در هفته (بدون مالیات) است.چه کسی حداقل دستمزدها را تعیین می­کنند؟ آخرین افزایش چه موقع بود؟در استرالیا، حداقل دستمزد توسط کمیسیون کار منصفانه (FWC) تعیین می­شود و حداقل دستمزدهای دریافتی کارمندان در سیستم روابط ملی کار هر سال بررسی می­کند. این بررسی چندین نکته را در نظر می گیرد. این سازمان به ارسال نامه ­های کتبی از طرف مردم و سازمان ­­ها می­ پردازد و از آنها سوالاتی همچون آیا فکر می­کنند حداقل دستمزد باید تغییر کند یا همین میزان بماند، می­پرسند. این هیئت همچنین قبل از تصمیم­گیری، به تحقیق و مشاوره با کارشناسان اقتصاد می­پردازد و پس از انجام بررسی ­های خود، حکم حداقل دستمزد ملی را منتشر می­کند و حداقل دستمزد جدید از تاریخ 1 جولای هر سال به مرحله اجرا می رسد.حداقل دستمزد استرالیا اخیراً در تاریخ 1 جولای 2017 از 17.70 دلار در ساعت به 18.29 دلار در ساعت، افزایش یافته است.آیا حداقل دستمزد بسته به مناطق مختلف در استرالیا متفاوت است؟نه، استرالیا برای ایالت ­های مختلف خود حداقل دستمزد مختلفی ندارد. یک حداقل دستمزد ملی وجود دارد که در کل کشور اعمال می­شود.آیا حداقل دستمزد با توجه به سن در استرالیا متفاوت است؟استرالیا در بعضی از صنایع حداقل دستمزد متفاوت برای نیروی کار زیر سن قانونی یا هر نیروی کاری که زیر 21 سال داشته باشند، دارد. به طور کلی، بسته به سن آنها، به کارمندان زیر سن قانونی بخشی از میزان دستمزد بزرگسالان پرداخت می­شود. به عنوان مثال، یک نیروی کار 17 ساله در استرالیا حق 60 درصد از حداقل دستمزد بزرگسالان را دارد. روزی که این نیروی کار 18 ساله شود، وی حق دریافت 70 درصد از حداقل دستمزد بزرگسال را دارد. چنین نیروهای کاری حق دارند در هر سال 10 درصد به میزان حقوقشان اضافه شود تا اینکه 21 ساله شود و در این صورت حق دریافت حداقل دریافت دستمزد بالغ را خواهد داشت.با این حال، در برخی صنایع، دستمزد خردسال اعمال نمی­شود. دادرس کار عادلانه استرالیا یک محاسبه­ گر را در وب سایت خود ارائه می­دهد تا ببینید بسته به صنعت و سن آنها، حداقل دستمزدهای کارگران زیر سن قانونی چه میزان است.آیا حداقل دستمزد متفاوت برای کارآموزی یا کارورزی وجود دارد؟به کارآموزان یا کارورزان می­توان نسبت به حداقل دستمزد در استرالیا، میزان متفاوتی پرداخت کرد، اما تنها در صورتی این امکان وجود دارد که یک قرارداد رسمی آموزش با کارفرمای خود وجود داشته باشد. چه کارآموز در زمان کارآموزی هنوز در مدرسه باشد و چه در صنعتی مشغول به کار است، این نرخ ها بسته به سن کارآموز متفاوت است. کمیسیون کار منصفانه (FWC) یک محاسبه گر پرداخت در وب سایت خود دارد. این می­تواند به تعیین حقوق کارآموزان و کارورزان کمک کند.از نظر تاریخی، حداقل دستمزد با گذشت زمان چه میزان تغییر کرده است؟استرالیا از دهه 1890 هنگامی که صنایع پس از اعتراض کارگران به دلیل شرایط نامناسب کار، شروع به تعیین حداقل دستمزد خود کردند، نوعی از حداقل دستمزد خود را داشتند. حداقل­ های تعیین شده در آن زمان متفاوت بودند، اما به اندازه سه شیلینگ (shilling) در روز بودند و محدودیتی برای چند ساعت کار در روز وجود نداشت. قانون فعلی دستمزد منصفانه در استرالیا، که پنلی را برای بررسی و تصمیم­گیری در مورد افزایش حداقل دستمزد در هر سال ارائه کرده، در سال 2009 تصویب شد. از آن زمان، این هیئت افزایش سالانه 2 تا 4 درصد به حداقل دستمزد را تصویب کرده است.برای مراقبت­های بهداشتی یا بیمه درمانی ملی حداقل چه میزان باید در ماه کار کنید؟تمام شهروندان و ساکنان دائم استرالیا و نیوزلند بدون در نظر گرفتن درآمد آنها، از خدمات درمانی ملی واجد شرایط هستند. با این حال، مراقبت­ های بهداشتی عمومی در استرالیا هزینه ­های درمانی در بیمارستان­ های خصوصی را پوشش نمی­دهد، بنابراین بسیاری از ساکنان برنامه­ های مراقبت ­های بهداشتی دیگری را نیز خریداری می­کنند. هزینه این طرح­ ها از طرف شرکت­ های ارائه ­دهنده خدمات تعیین می­شود.هزینه زندگی در استرالیا چقدر است؟ واقعاً چقدر می ­توانید از پس آن بر آیید؟استرالیا دوازدهمین کشور گران قیمت جهان برای زندگی است. هزینه کلی زندگی 9 درصد بیشتر از ایالات متحده است، اما 10 درصد ارزان ­تر از لندن است. چیزهایی مانند مواد غذایی و وعده ­های غذایی رستوران ­ها می­توانند در استرالیا بسیار گران قیمت باشند، اما حداقل دستمزد این کشور نیز نسبت به بسیاری از مناطق دیگر بالاتر است. استرالیا 25 درصد بالاتر از همتایان بریتانیایی خود حقوق می­گیرد و استرالیا حداقل دستمزد بالاتر از انگلیس و آمریکا دارد.TransferWise می ­تواند در هنگام ارسال پول به خارج از کشور در پس انداز شما كمک كندشما می­توانید با انجام نقل و انتقالات بین المللی ، پول را از طریق بانک خود، به خارج از کشور ارسال کنید یا می­توانید از TransferWise استفاده کنید. اگر در انتخاب یکی از این دو راه مردد بودید حتما مقاله TransferWise در مقابل نقل و انتقالات بین المللی را مطالعه کنید. بانک­ها معمولاً با تعیین نرخ ارز در نقل و انتقالات بین المللی پول می گیرند، اما TransferWise نرخ متوسط بازار را به شما می­دهد – همان نرخ مبادله ای که در گوگل مشاهده می کنید – بنابراین می­دانید که شما بهترین معاملات ممکن را کسب می کنید. هیچ هزینه پنهانی یا نشانه گذاری وجود ندارد. با TransferWise، شما فقط هزینه یك انتقال كوچك و عادلانه را پرداخت می­كنید كه به صورت پیش ­پرداخت است.TransferWise همچنین حساب­ های چند ارزی بدون مرز را ارائه می ­دهد، که به شما امکان می ­دهد پول را با چندین ارز جهانی به صورت یکجا ارسال، دریافت و مدیریت کنید. اگر در یک کشور زندگی می­کنید اما در کشور دیگری کار می­کنید، می توانید اطلاعات مربوط به بانک­ های محلی را در ایالات متحده، انگلیس، اتحادیه اروپا یا استرالیا دریافت کنید تا بتوانید مانند یک فرد محلی، بدون پرداخت هزینه­ های بین المللی گران برای ارسال یا دریافت پول در خارج از کشور، کارهای بانکی خود را انجام دهید.

فهرست